Jump to content

DHspark

Üyeler
  • İçerik sayısı

645
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

19

DHspark kullanıcısının paylaşımları

1. DHspark

Manga İstek ve Öneri Bölümü

Ao Haru Ride
  2. anime ve manga farklı lezzetlerdir. anime bedense manga ruhtur arkadaşlar. Animesi bitsin veya bitmesin çevirmen arkadaşların başımın üstünde yerleri var emekleri için çabaları için hepsine sonsuz teşekkürler ama lütfen animeye verdikleri kıymeti mangayada versinler rica ediyorum. başlığı açan arkadaşın söylediği şeyde yarıda kalan veya biten animelerin devamını merak ettiğimizden bunları manga olarak devam edebilirsek çok güzel olur bizler için bencede çok doğru süper olur.
  3. DHspark

Dünyanın En İğrenç 10 Yemeği

8. sıradaki ahtapot çok anormal değil ahtapot yenilebilir tadı balıktan çokta değişik değildir diye düşünüyorum sonuçta kemiksiz bir hayvan bir söz varya hani "sudan babam çıksa yerim" eheh :D o mesele işte ama gerisi için birşey diyemem. Hele çinliler adamlar 3 milyar oldular neredeyse ne bulsalar yiyorlar çünkü yetmiyor ülkedeki kaynaklar.
  4. DHspark

çizimimi nasıl geliştirebilirim?

yuuh kitap yazmışım resmen :o üşenen haklıdır ama faydalı olabilir okumanızı öneririm :D
  5. DHspark

Sana kendimden anlatayım. Çizmek küçüklükten beri sevdiğim birşey. Animelerin mangalardan yapıldığını öğrendiğimde (yaklaşık 3 sene önce) araştırdım, irdeledim bu olaya merak saldım. Herşey fanart çizmekle yada kafandan yüz çizmekle başlıyor. çiziyorsun, uğraşıyorsun, çenesini yapamıyorsun göz hizasını tutturamıyorsun, saçı bir türlü beceremiyorsun bu evrelerden sonra çizmeyi sevmeyen sadece anlık merağını gidermek için çizenler bırakıyor ki zaten çizmeyi sevmek altın kural bence. sonra vücuda geçiyorsun sonra perspektif ( arka plandaki 2 boyutlu veya 3 boyutlu çizim) şeklinde ilerliyor. Tabi sürekli ısrarla çizmek zaman ayırmak lazım. Gereken zamanı emeği verince gerçekten karşılık alıyor insan. Bu evreleri tamamlayanlar hikaye bölümüne geçiyorlar. Taslak çizme faslı başlıyor. ( Bunları birçok kişi biliyordur ama ben yazayım yine bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur) Taslak manganın hazırlık evresidir. Sayfa düzeninin nasıl olacağı karakterlerin duruşları diyaloglar üstün körü bir çizimle çizilir. Eğer birden fazla kişiyseniz taslak halindeyken bir süzgeçten geçirin. İşi bilen sürekli manga okuyan kişilerden taslağınıza bakmasını isteyin. Ne kadar çok kişiye gösterirseniz o kadar çok değerlendirme yaparsınız. Yanlışları düzeltirsiniz. Taslak ve sayfa düzeni hakkında internetten veya manga çizim kitaplarından faydalanmak zor çünkü bunun hakkında bilgi vermiyorlar vermemelerinin sebebi veremiyor olmaları. Çünkü bu şey yazarın-çizerin kurgusuna bağlı onun aklında beliren sahneye bağlı bunu bir başkası yönlendiremez mangakaları birbirinden ayıran noktada budur zaten( Hikayeleriyle beraber buda var). Taslak karakalemle veya herhangi bir kurşun kalemle çizilir. Sonra asıl işe geçersiniz önce karakalemle düzgün şekilde taslağı temize geçersiniz. Sonra karakalemin üstünden mürekkepli kalemle ( isterseniz kullanışlı kalemler önerebilirim) geçilir. Gölgelendirmeler yapılır son olarak tonlamalar yapılır ve baloncuklar içinde diyaloglar yazılır. Manga okunacak duruma gelir. Önemli olan istemek, inanmak arkadaşlar. İnanamak başarmanın yarısıdır. Burda zor olduğunu söylemem lazım çünkü kolay desem yanlış bilgi vermiş olurum. Hikayeden sonra karakterin özelliklerini vermek lazım her açıdan karakterleri çizebiliyor olmak lazım. Taslağı okuduğunda okuyan kişi hikayenin içine girebilmeli karakterleri anlayabilmeli. Size genel tarz hikayeleriyle başlamamanızı öneririm. Çünkü Genel tarz mangası ( Naruto , OP , Bleach) bunlar japon mangakalar için bile aşırı zor bir olay. Komedi mangasından veya romantik konulu bir mangadan hafif aksiyonlu falan bir mangadan başlamak yeni başlayan biri için daha iyi olur. Bu konuda sorusu olan tüm arkadaşlara seve seve yardım edebilirim. Ben gerçekten gözünüzü korkutmak istemiyorum ama sizde uğraşınca anlayacaksınız her evresi bir öncekinden daha zor. Bende isterim Türkiye'li kendi vatandaşım bir manga çizsin oturup okuyayım. gerçekten sabırsızlıkla beklerim hiç kaçırmam. Ama japonların hayat tarzındaki müthiş disiplin bu işin üstesinden gelmelerini sağlıyor. Ha bir japondan başkası manga çizemez mi hayır dahada iyisini çizebilir ama gerekli çabayı emeği ve özeni gösterirse. Manga çizmek çok fazla zaman ve kapsamlı bir çalışma, hazırlanma isteyen bir iştir.
  6. DHspark

sevgili arkadaşım öncelikle manga çizmek isteme cesaretinden dolayı seni kutluyorum. Ama manga gerçekten zor bir sanattır en az roman yazmak kadar zor. Bir çok evresi zorluğu vardır. Bir çok şartı vardır. Örneğin mürekkeplemeye giremem diyorsun ama manga mürekkepsiz olmaz. Ben çizmeye başladığımda mürekkepte ne, mürekkeple resim mi olur diyordum ama o mürekkepleme çizimi öyle bir canlandırıyor ki inanamassın ayrı bir kararter katıyor. hem karakalemi bilgisayar ortamına geçirmek zor iş parlıyor silik çıkıyor. Bu sadece bir örnek. Manga yapmak gerçekten herkesin yapabileceği birşey değil inan çizim seviyesi olarak yeterli olan biri bile hikaye ve kurguda aynı başarıyı sağlayamassa malesef başarılı olmaz. Hikaye ve kurgudada diyelim ki yeterli seviyede ama bu bile yetmiyor çünkü sayfa düzebi diye bir şey varki manga sanatının en önemli noktasıdır. Sahneleri ayarlayıp sıralayıp gerekli ifadeler ve duruşlarla çizip bir bütün haline getirmek muazzam zor bir olay. İnsan yaparım aslında diye düşünüyor ama başına oturunca ne denli zor bir iş olduğunu anlıyorsun. Ama gerçekten arzun için çizme isteğin bir şeyler üretme isteğin için tebrik ediyorum. Sana birçok mazeme yardımcı kitap falan da önerebilirim ama emin ol bir sayfa fanart resim yapmak bir bardak su ise manga çizmek bir okyanustur. İşe bu bilinçle bu doğruları kabul ederek başlamalısın. Bazı insanlar çizmekte yeteneklidir bazıları yazmakta yeteneklidir. Sana çizimin istediğin seviyede değilse çizen birini bul ortak çalış diyemem çünkü diğer kişiyle o bütünlüğü sağlamak istediklerini anlatmak onun anlamasını beklemek başlı başına manga çizmek kadar zor birşey zaten.
  7. DHspark

ichigonun içindeki holow vaste-lode'mi?

bence yarı hollow olanların içlerindeki holowlar kişinin gücü ve iradesiyle doğru orantılı. Kişi ne kadar güçlü ise hollow halide o denli güçlü oluyor. Dikkat ederseniz ichigonun hollowu da içhigo gibi pes etmeyen teslim olmayan bir kişiliğe sahip ichigo ne kadar güçlü iyi enerjiye sahipse oda o kadar güçlü kötü enerjiye sahip. Ha vaste lode mi değil mi anlamak zor ama bence hollow sıralamaları bir yana en güçlü hollowlardan biri.
  8. DHspark

Gerçek Anime Kızı

çok yapmacık duruyor, doğal olmayan insanlar beni ürkütür. ha güzel mi? güzel de doğal değil :huh:
  9. Çok eğlenceli ve güzel bir yarışmaydı gerçekten. Tüm katılımcıların ellerine sağlık. Oy veren herkese teşekkür ederim. :)
  10. DHspark

Anime Dünyasında En İyi Gülüş

şışışışışış :D diye tüm dişlerini gösterip gülen luffy dir bence
  11. Teşekkür ederim arkadaşım. Beğenmene eğlenmene çok sevindim. Değerli yorumun için saol. Daha yarışma bitmiş değil. Kazanma şansım var. Ben elimden geleni yaptım inşallah iyi olur. Bu bir yarışma önemli olan katılmak yarışmak eğlenmek. Gerçekten komik güzel çalışmalar vardı. Herkesin eline sağlık. Yarışmadan sonra fanart forum bölümünde haftadan haftaya bu şekilde komik çalışmalar çizeceğim, paylaşacağım. Takipte kal lütfen :)
  12. Çok teşşekkürler beğenmenize sevindim :) ben çizerken çok eğlendim :D
  13. Arkadaşlar ben sürekli TATV de takılıyorum ama foruma üye değildim bu yarışma vesile oldu. Ne çizeyim derken türkanimenin logosu dikkatimi çekti böyle bir şey çizdim umarım beğenirsiniz katılan herkese başarılar :D
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.