Jump to content

Milli Midilli

Üyeler
  • İçerik sayısı

1247
  • Son ziyareti

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Milli Midilli reacted to Berker51 in İlklerin Animeleri   
    1. Bilinen İlk Anime 1907 yılında yaratıldı. Katsudō Shashin (Moving Picture, Hareketli Resim) Japonya’daki ilk animasyon işi olarak biliniyor. 3 saniyelik bu çalışmanın yaratıcısı bilinmiyor.

2. Momotarō: Umi no Shinpei ilk uzun metraj animesi

Bu propaganda filmi Japon Denizcilik Bakanlığı tarafından 1945 yılında yayınlandı ve Mitsuyo Seo yönetti.

3. The Tale of the White Serpent ilk renkli anime filmi
    Bu filim Toei Animasyon’un ilk prodüksiyonu. 1958’de Japonya’da yayınlandı ve 1961’de Amerika’da prömiyerini yaptı.

4. Kimba the White Lion ilk renkli anime serisi
    Fuji TV’de yayınlanan ilk seri ve 1965 yılında yayınlandı. Anime de yeni bir çağ başlattığı söylenir. Seri 52 bölüm sürdü ve 1966 yılında bir filmi yayınlandı.

5. Mole’s Adventure televizyon da yayınlanan ilk anime
    Mole’s Adventure dokuz dakika uzunluğundaki bu anime Japonya’nın NTV kanalında 1958 yılında yayınlandı. Bu animeden önce Japonya’da animeler sinemalarda izlenebiliyordu.

6. Three Tales Amerika’da televizyonda yayınlanan ilk anime
    1960 yılında Japonya’da yayınlandı. Amerika’da 1961 yılında Astro Boy‘un yayınlanmasından tam iki yıl önce yayınlandı.

7. Otogi Manga Calendar televizyonda yayınlanan ilk anime serisi
    Otogi Manga Calendar yarı eğitimsel belgesel serisi ve 1961 yılında yayınlanmaya başladı. Seri 312 bölümden oluşuyor ve her bölüm 5 dakika sürüyor. Seri tarihsel buluşları anlatıyor.

8. Astro Boy Amerika’da yayınlanan ilk anime serisi
    Three Tales Amerika’da yayınlanan ilk anime şovuyken, Astro Boy Amerika’da yayınlanan ilk anime serisi. 1963 yılında yayınlanmaya başladı ve NBC Enterprises kanalında 103 bölüm sürdü. Astro Boy ayrıca ilk İngilizce dublaj yapılan seridir.

9. Kazuko Namura “Animelerin Annesi” olarak biliniyor
    Kazuko Namura hakkında pek çok şey bilinmese de bilinen tek şey animelerde öne çıkan ilk bayan figürüdür.

10. Sally the Witch ilk shoujo animesi
    Yayınlanan ilk büyülü kız serisi Sally the Witch televiyonda yayınlanan ilk shoujo animesi olarak da biliniyor. Seri Toei Animation stüdyosu tarafından yapıldı ve 1966 yılından 1968 yılına kadar 109 bölüm sürdü.

11. Tetsujin 28-go Mecha animelerinin atası
    Şimdiki animelerde bir çok mecha türü görmemize rağmen bu türün ilki Tetsujin 28-go dur. Anime 1963 yılında yayınlandı ve kocaman bir robotu ana figür yapan ilk anime.

12. Azumanga Daioh “şirin kızlar şirin şeyler yapar” türünü başlatan animedir
    İster sevin, ister nefret edin en popüler anime türlerinden biride hayattan kesitler sunun ve lise kızlarını merkezine alan türdür. Bugünlerde fazlaca gördüğümüz bu tür 2002 yılında Azumanga Daioh çıkmadan hiç hiç yoktu.

13. Urusei Yatsura moe, harem ve tsundere türünü başlatmıştır

Animeler de kullanılan en çok öğelerinden üçü Urusei Yatsura animesiyle başlamıştır. Anime serisi 1981 yılında yayınlanmaya başlamış ve 1986 yılına kadar 195 bölüm sürmüştür.

Kaynak: AnitorYum

2. Beğen
    Milli Midilli reacted to Hatsune Miku in Planladığım manga   
    kaida:

benziyorlar. konu olarakta biraz benziyor ama güzel yinede MANGANI ÇİZİNCE BİZEDE YOLLA ^^
  3. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from ReiHinochan in Konnichiwaa :)   
    Hoşgeldin :) Ben de Sailor Lunatic'im umarım eğelenirsin ^^
  4. Beğen
    Milli Midilli reacted to LadyGeorgie in Bendende herkese merhaba   
    Hoşbulduk @DeathMariposa
  5. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from LadyGeorgie in Bendende herkese merhaba   
    Hoşgeldin :)
  6. Beğen
    Milli Midilli reacted to Namida in İtiraf Köşesi   
    onu bende yaptim ya ama ben bi oglana yapistirmistim :D haksiz oldugumu da dusunmuyordum cocuk da olayi buyutmedi :D
  7. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from kata silvia in İtiraf Köşesi   
    Eskiden L'i ana karakter sanıyordum, Ryuk'la takıldığını falan :D
  8. Beğen
    Milli Midilli reacted to Sinsine in ( 12 / 12 ) Ookami Shoujo to Kuro Ouji   
    6. Bölüm eklendi. İyi seyirler...
  9. Beğen
    Milli Midilli reacted to Evallark in ( 12 / 12 ) Ookami Shoujo to Kuro Ouji   
    Erika gerçekten aşırı saf ve bu yüzden de piyasadaki çoğu animeler ve mangalardaki baş karakter kızlara çok benziyor ancak saf olsa bile yalancılığa meyilli olması komedi türününde ağırlığını gösteriyor. Bunun dışında bence böyle bir seriden çok farklı şeyler beklenilmemeli. Sonuçta günümüzde konusu farklı ve özgün olan romantik animelerin sayısı gerçekten çok az. Ben haberini duyunca mangasını okumaya başlamıştım. Kabul, sıradan gelmişti ama komedisi bol olduğundan bir yer edeceğini düşündüm. Birde çoğu bayan bu tip erkeklerden hiç hoşlanmaz ama aksine anime ve mangalarına hayran olmaya devam eder (mesela ben) çünkü garip bir şekilde hem bizi kızdırıp hem de tek bir hareketiyle bizi mest edebilir. Burada Kara Prens'de bu tip bir erkek ama diğer bu tür umursamaz erkek kalıplarına göre biraz daha fazla 'gıcık' olması ve örneğin 5. bölümde olduğu gibi süprizlerinin bile içten içe bizi uyuz eden bir etki bırakması anime için artı yön sanırım.  ^_^ 
  10. Beğen
    Milli Midilli reacted to gök yeleli malikane in ( 12 / 12 ) Ookami Shoujo to Kuro Ouji   
    Yemin ediyorum o kafe sahnesinde romantikleşince çocuğun dalga geçtiğini anında  anladım. Erika kadar salak kız yok, herifi ben daha iyi tanıyorum resmen. Bin defa aynı şeyi yaptı bu hala yiyor. Evlat olsa sevilmez.
  11. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from SUNA in Genç, 20'li ve 30'lu Bayanların Favori Shoujo Manga Anketi   
    Sukutte ii na yo *-* En sevdiklerim zirvede yerlerini almışlar sevindim :)
  12. Beğen
    Milli Midilli reacted to Kadir- in Selam Ben Kadir   
    hoşbulduk.  listeye aldım teşekkürler :)
  13. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from °•°NekoAiri°•° in Piyano ile Anime Müzik Çalışmalarım   
    Çok güzel çalmışsın başarılarının devamını dilerim :D
    "So shame on me now" bölümde farklı çalabilirsin bi de nakaratta hız işini halledersen daha iyi olur ;)
  14. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from Nogenora in Merhaba   
    Hoşgeldin :)
  15. Beğen
    Milli Midilli reacted to celinegirls in Genç, 20'li ve 30'lu Bayanların Favori Shoujo Manga Anketi   
    Bence Kimi ni Todoke ile Chihayafuru çok masum, iç ısıtan daha çok joseiye kaçan seriler ve ikisini de çok severim. 
    Dengeki Daisy de epey komiktir ama bu listeye girebilecek kadar popüler değil.
    Öte yandan Kaichou wa Maid-sama, Lovely Complex ve Kamisama Hajimemashita benim için romantik komedi türü animelerin 3 büyükleridir.
  16. Beğen
    Milli Midilli reacted to Evallark in Genç, 20'li ve 30'lu Bayanların Favori Shoujo Manga Anketi   
    Orion'un bayan medyası Only Star dergisi genç, 20'li ve 30'lu yaşlarındaki kadınların favori shoujo mangalarına odaklanarak anket için en sevdiklerini söylemeleri istendi ve sonuçlar açıklandı.
    Sonuçlardan yola çıkılan düşünce ise "herkes Hana Yori Dango'yu seviyor" oldu.

Yaş gruplarına göre ayrılmış bayanlar oy verirken Hana Yori Dango ile özdeşleştiklerini, kendilerini onun ilişkileri içinde bulduklarını ve bir nebze de olsa onun yerinde olmak istediklerini söylediler.

Genel

1- Hana Yori Dango

2. Kimi ni Todoke

3. Ao Haru Ride

4. Strobe Edge

5. Nana

6. L-DK

7. Sukitte ii Na Yo

8. Sailor Moon

9. Kyou wa Kaisha Yasumimasu

10. Kin Kyori Renai

Gençler
    1. Ao Haru Ride

2. Kimi ni Todoke

3. Hana Yori Dango

4. Strobe Edge

5. L-DK

6. Kin Kyori Renai

7. Sukitte ii Na Yo

8. Kyou, Koi o Hajimemasu

9. Chihayafuru

10. Kanojo wa Uso o Aishisugiteru

20'liler
    1. Kimi ni Todoke

2. Hana Yori Dango

3. Ao Haru Ride

4. Strobe Edge

5. Hanazakari no Kimitachi e

6. Nana

7. Bokura Ga Ita

8. Sailor Moon

9. Kyou wa Kaisha Yasumimasu 

10. L-DK

30'lular
    1. Hana Yori Dango

2. Kimi ni Todoke

3. Nana

4. Glass no Kamen

5. Hot Road

6. Ao Haru Ride

7. Asari-chan

8. Natsume Yuujiin-Chouu

9. Clover

10. L-DK

Crunchyroll
  17. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from Pelin ლ(^⊖^ლ) in Merhaba, Konichiwa, Bonjour, Guten Tag, Buongiorno vs.   
    Merhaba adım Kita. Yeni üye oldum. Hobilerim anime izlemek, yüzmek, resim çizmek ve caps okumak :P En sevdiğim renk Turkuvaz (Ne alaka?) Sıkıntıdan ölünce üye olayım dedim ve forum ailenize katıldım. Umarım sıkıntı çekmem :D Şimdiden herkese selamlar :D
  18. Beğen
    Milli Midilli reacted to Pelin ლ(^⊖^ლ) in Doğum Günün Ne Kadar Özel?   
    Orada bir RihannaNavy gördüm onun ne işi varki önemli biri filan mı bu Duygu Aytaş yoksa ben mi tanımıyorum :D -  :D çok uzundu sildim bazı yerlerini :p nasıl bi mantıkla yaptıysam bilemiycum - araya kaynatmış kendini pehh :D
  19. Beğen
    Milli Midilli reacted to ScReaM in Sınavlarda Verilen Komik Cevaplar   
    Bu da süperdi  bu da benden

20. Beğen
    Milli Midilli got a reaction from asunakawaii in Dizi yapıyoruz! Anime ve Mangadan Dizi Olur Mu?   
    Barakamon çok güzel olurdu reyting kazansın diye sülaleme zorla izletirdim *-*
  21. Beğen
    Milli Midilli reacted to Soranohikari in Dizi yapıyoruz! Anime ve Mangadan Dizi Olur Mu?   
    Barakamon'un dizisi hoş olurdu bence

22. Beğen
    Milli Midilli reacted to Kasei in Japonların İngilizcesi   
    Şöyle bir şey de var tabii. Animeler Japon dilindeler. Dolayısıyla bazı kelimelerin aslında ne olduğunu textten anlamak mümkün. Mesela, mangalardan örnek verecek olursak, Berserk'te Behelit/Beherit adında bir taş vardır. Fakat bu manganın kendisinde beheritto olarak yazılıdır. Benim okuduğum iki farklı çeviride bunu Behelit ve Beherit olarak çevirmişler (Animede de beheritto diyodur diye tahmin ediyorum, izlemedim). Aynı şekilde Gattsu olarak yazılan karakterin adını ingilizce mangalarda Gatts, Guts olarak çeviriyorlar. Haliyle, japon harfleriyle yazılan şeylerin ingilizcede nasıl okunacağı bazen çevirmenin kanaatine kalıyor diye düşünüyorum. 

Koskoca microsoft, japon harfleriyle maikuru sofuto diye yazılınca "michael soft"a dönüşüyosa çok da şaşırmamak lazım :)  (not: aslında maikuro sofuto olarak yazılması lazım, o ayrı)

23. Beğen
    Milli Midilli reacted to Shoryuken.M in Japonların İngilizcesi   
    Örnek olarak, Fairy Tail'de Carla ismine Şalülü denmesi aklımda özel bir yer edinmiştir. :D

24. Beğen
    Milli Midilli reacted to Kasei in Japonların İngilizcesi   
    47 Ronin'deki japonların ingilizcesi kendi ingilizceleri, dublaj değil. 

Japon ingilizcesine gelirsek, japonlar yabancı dilden aldıkları kelimeleri kendi dillerine göre uyarlıyorlar. Bizim television için televijın değil de televizyon dememiz gibi. Onlar da kendi dil yapılarına uygun olacak hale getiriyorlar. Tabii her kelimeyi ingilizceden almıyorlar. Mesela Türkiye için Turkey'e yakın bi kelime değil de Toruko diyorlar ki yanılmıyorsam italyancadan filan geçmiş bu da dillerine. Genel olarak telaffuz yetenekleri biraz kısıtlı, ama tabii ki güzel ingilizce konuşan çok fazla Japon var(bizzat gördüm, düz öğrenciler üstelik). Biraz aksanlı bir ingilizce olabiliyor tabii, kaldı ki türk aksanlı ingilizce diye bi şey de var baktığınız zaman. Bunun dışında özel adlarda ya da yabancı kelimelerde kendi kurallarına has bir kelime/ses değişimi yapıyorlar.

Sinbad mesela, japoncada "si" ve tek haliyle "d" sesleri yok. "Si" sesine en yakın ses shi, d ise kelime sonunda olduğu için -ddo şekline getirilebiliyor. Bunun sesle söyleyebilir olmalarından ziyade yazılabilmesiyle ilgisi var. Bir japona "sinbad desene bi" derseniz bunu söyleyebilir ama japon harfleriyle yazamaz. Haliyle japon dili içerisinde o kelimenin kullanılması için yazılabilir olması lazım. Yazılamıyorsa da yazılabilir hale getirilmesi lazım. 

Katakana ile adınızı yazmak diye bir başlık açmıştım burada. Bu da aynı mantık. Bir japon adınız ahmet ise size ahmet diyebilir ama yazarken afumetto yazması gerekir. Bununla ilgili. 
  25. Beğen
    Milli Midilli reacted to Sinsine in ( 26 / 26 ) Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal   
    9. Bölüm eklendi. İyi seyirler...
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.