Jump to content

candycandy

Üyeler
  • İçerik sayısı

10
  • Son ziyareti

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    candycandy reacted to Sakuragi in Japonca Okumak   
    Mardinli 21 yaşındaki Şebnem Zengin izlediği Japon yapımı “Komşum Totoro”
    adlı filmden etkilenerek Kayseri Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okumaya başladı.

Mardinli 21 yaşındaki Zengin, 14 yaşındayken Japon yapımı “Komşum Totoro” adlı çizgi filmi izledi. Filmden çok etkilenen Zengin, Japonya'yı araştırdı.
    Japonya ve Japoncaya olan sevgisi her geçen gün artan Zengin, Kayseri Erciyet Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanarak okumaya başladı. 3. sınıf öğrenci olan Zengin, bu yıl Osaka Uluslararası Üniversitesi'nin bursunu kazanarak, 11 ay boyunca Japonya'da eğitim görme hakkını elde etti.
    Zengin, yaklaşık 14 yaşındayken “Komşum Totoro” adlı çizgi filmi izlediğini, araştırması sonucu filmin yönetmeninin Miyazaki Hayao olduğunu öğrendiğini söyledi.
    Filmin ardından Japonya'yı araştırdığını ve ailesine “Japonya'ya gitmek istiyorum” dediğini kaydeden Zengin, bu şekilde Japonya'ya olan ilgisinin başladığını aktardı.
    Japonya'yı çok sevdiğini dile getiren Zengin, şöyle dedi:
    “Öğrenmesi çok zor bir dil. Ama seviyorum. Bu nedenle öğrenmek de zor olmadı. Sevince öğrenmesi daha kolay oluyor. İlerde bu alanda akademisyen olmak istiyorum. Ankara'da düzenlenen Japonca konuşma yarışmasında Türkiye'nin en güzel Japonca konuşan kişisi seçildim. Yarışma sonucunda 12 günlük Japonya gezisi kazandım. Bu sayede Japonya'yı görme imkanım oldu. Erciyes Üniversitesi'nin her yıl düzenlediği bir program var. Osaka Uluslararası Üniversitesi'nden her yıl Kayseri'ye öğrenci geliyor. Erciyes Üniversitesi'nden de bir öğrenci Japonya'daki üniversiteye giderek 11 ay boyunca eğitim alıyor. Bursu bu yıl ben kazandım. Bu ay içerisinde Japonya'da eğitim göreceğim. Güzel bir tecrübe olacak. Çok mutluyum.”
    JAPONCA TANITIM FİLMİ
    Zengin, Mardin Belediyesi'nin desteğiyle 3 hafta boyunca Mardin'i Japonca tanıtacak olan 10 dakikalık bir film çektiklerini, filmde Mardin'i tarihi ve turistik yerlerini Japonca anlattığını aktardı.
    Filmi beraberinde Japonya'ya götüreceğini anlatan Zengin, “Filmin Japonya'da üniversiteler ve bazı televizyon kanallarında gösterilmesi için girişimlerde bulunacağım. Film ile Mardin'i Japonlara tanıtmak, ilişkilerin gelişmesini sağlamak istiyoruz. Bölgeye ve Mardin'e daha çok Japon turistin gelmesini sağlamak istiyorum” diye konuştu.
    Çevresindeki insanların Japoncaya olan ilgisini şaşkınlıkla karşıladığını, “başka dil mi yok” diye söylendiklerini bildiren Zengin, ancak Japon dilini çok iyi öğrenerek, bu alanda kariyer yapmak istediğini belirtti.
    http://www.youtube.com/watch?v=JC_t6uOu1m4
    Kaynak: Hürriyet
    Arkadaşlar hayal ve hedeflerinize ulaşmak için belki bu örnek size güç verir ;)
  2. Beğen
    candycandy reacted to manyak şeker in Japonca Okumak   
    Buradaki bir çok otaku için küçük bir araştırmayla bunları buldum. Burada eğer isterseniz Japon Dili ve Edebiyatı okumak isteyen yada başka bir dalda okuyup yinede japonca öğrenmek isteyenler için yararlı link ve bilgilerin olduğunu düşünerek koyuyorum. Umarım reklama filan girmez. :P

(maalesef sadece bu iki okulunkini bulabildim.)
    Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.tr.emb-japan.go.jp/

Japonca Eğitimi Veren Kurumlar
    ANKARA ÜNİVERSİTESİ, DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
    Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı
    Adres: Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi,
    Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Sıhhiye, Ankara
    Tel: 0.312. 310 32 80
    Fax: 0.312.310 57 13
    (http://japonoloji.humanity.ankara.edu.tr)

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM FAKÜLTESİ
    Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı
    Adres: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi,
    Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı, Anafartalar Kampusu, Çanakkale
    Tel: 0.286.213 12 26
    Fax: 0.286.212 07 51, 213 12 26
    (www.comu.edu.tr)

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ, FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
    Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı
    Adres: Erciyes Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi
    Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 38039 Kayseri
    Tel: 0.352.437 49 01 - 09
    Fax: 0.352.437 49 33
    (www.erciyes.edu.tr)

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
    Yabancı Diller Yüksek Okulu, Modern Diller Bölümü
    Adres: Orta Doğu Teknik Üniversitesi,
    Yabancı Diller Yüksek Okulu, Modern Diller Bölümü, Ankara
    Tel: 0.312.210 31 47
    Fax: 0.312.210 79 78
    (www.metu.edu.tr)

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
    İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Yabancı Diller Koordinatörlüğü
    Adres: Bilkent Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi,
    Yabancı Diller Koordinatörlüğü, Bilkent, Ankara
    Tel: 0.312.290 18 03
    Fax: 0.312.266 49 34
    (www.bilkent.edu.tr)

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
    Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜDAM)
    Adres: Başkent Üniversitesi, BÜDAM, Bağlıca Kampusu, Ankara
    Tel: 0.312.234 10 10/1389
    Fax: 0.312.234 10 43
    (www.baskent.edu.tr)

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
    Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Seçmeli Japonca Dersleri
    Adres: Boğaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Bebek, 80815 İstanbul
    Tel: 0.212.359 72 44
    Fax: 0.212.359 65 46
    (www.boun.edu.tr)

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
    Yabancı Diller Yüksek Okulu
    Adres: İTÜ, Eski Maden Fakültesi Binası, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Maçka, İstanbul
    Tel: 0.212.293 13 10-11
    Fax: 0.212.232 17 70
    (www.itu.edu.tr)

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ
    Yabancı Diller Yüksek Okulu, Japonca Bölümü
    Adres:Yeditepe Üniversitesi, 26 Ağustos Yerleşimi,
    Kayışdağı Cad., 81120 İstanbul
    Tel: 0.216.578 00 00
    Fax: 0.216. 578 09 38
    (www.yeditepe.edu.tr)
    DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ
    Yabancı Diller Bölümü
    Adres: Doğuş Üniversitesi, Yabancı Diller Bölümü, Japonca Kursu
    Acıbadem Zeamet Sokak, No.21 34722 Kadıköy İstanbul
    Tel: 0.216.327 11 04/375
    Fax: 0.216.327 96 31
    (www.dogus.edu.tr/prep)
    BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
    Fen Edebiyat Fakültesi, Japonca dersleri
    Adres: Bilgi Üniversitesi, İnönü Cad. No.28
    Kuştepe 34387 Şişli İstanbul
    Tel: 0.212.311 63 10
    Fax: 0.212.216 84 77
    (www.bilgi.edu.tr)
    SABANCI ÜNİVERSİTESİ
    Diller Okulu, Japonca dersleri
    Adres: Sabancı Üniversitesi,
    Orhanlı Tuzla 34956 İstanbul
    Tel: 0.216.483 90 00
    Fax: 0.216.483 91 40
    (www.sabanciuniv.edu/tr)
    EGE ÜNİVERSİTESİ, MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
    Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı, Seçmeli Japonca Dersi
    Adres: Ege Üniversitesi Kampusu, İzmir
    Tel: 0.232.388 76 00
    Fax: 0.232.388 77 76
    (www.ege.edu.tr)
    ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
    Seçmeli Japonca Dersi
    Adres: Anadolu Üniversitesi Kampusu, Eskişehir
    (www.anadolu.edu.tr)
    ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
    Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu
    Seçmeli Japonca Dersi
    Adres: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
    Cumhuriyet Mah. Candan Tarhan Bulv. No:6 09400 Kuşadası-AYDIN
    Tel: 0.256.612 55 03
    Fax: 0.256.612 98 42
    (www.akademik.adu.edu.tr/yo/turizm/)
    İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
    Japonca Dersleri
    Adres: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Genel Kültür Dersleri Bölümü,
    Gülbahçe Köyü, Urla, 35430 İzmir
    Tel: 0.232.750 60 00
    Fax: 0.232.750 60 15
    (www.iyte.edu.tr)
    TÜRK TELEKOM ANADOLU TEKNİK LİSESİ
    Adres: Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi, Ümitköy 8.Cad. 06530 Ankara
    Tel: 0.312.235 67 00 - 16
    Fax: 0.312.235 67 00

İSTANBUL TİCARET ODASI ANADOLU TİCARET LİSESİ
    Adres: Darülaceze C. Şark Kahvesi Durağı Karşısı, Okmeydanı, Kağıthane, İstanbul
    Tel: 0.212.254 51 16
    Fax: 0.212.256 08 18
    DOĞUŞ EĞİTİM KURUMLARI
    Adres: Acıbadem, Kadıköy 34722 İstanbul
    Tel : 0 216 544 55 77
    Fax: 0.216.545 85 73
    (www.dogus.k12.tr)

Japonca'yı, üniversiteler dışında
    aşağıdaki kuruluşlarda da öğrenebilirsiniz.
      TÜRK - JAPON VAKFI
    Japonca Kursları
    Adres: Türk-Japon Vakfı Kültür Merkezi, Ferit Recai Ertuğrul Cad. No.2 ORAN - Ankara
    Tel: 0.312.491 17 48 - 49
    Fax: 0.312.491 17 52
    (www.tjv.org.tr )

JAPON KÜLTÜR VE ENFORMASYON MERKEZİ
    Japonca Kursları
    Adres: İstiklal Caddesi, Fransız Konsolosluğu Arkası Ana Çeşme Sokak, No.3,
    Japon Plaza, Beyoğlu, İstanbul
    Tel: 0.212.251 15 80-81
    Fax: 0.212.243 65 46
    (www.japonkultur.com)

TÜRK - JAPON KADINLARI DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ, İSTANBUL ŞUBESİ 
    Japonca Kursları
    Adres: Rumeli cad. 32/6 Hürriyet Apt., Osmanbey 80220 İstanbul
    Tel: 0.212.230 86 58
    Fax: 0.212.225 44 07

MEDİKASEV YABANCI DİLLER KURSU
    Japonca Kursları
    Adres: Söğütlüçeşme Caddesi, 2. Söğütlüçeşme Sokak (Ayedaş Yanı), Dilek Apt., No:14/1, Altıyol, Kadıköy 34716 İstanbul
    Tel: 0.216.418 28 60, 330 45 52
    Fax: 0.216.349 24 00
    (www.medikasev.net )

TÖMER (ANKARA ÜNİVERSİTESİ, TÜRKÇE ÖĞRETİM MERKEZİ)
    Adres: TÖMER, Tunalı Hilmi Cad., No.97, Ankara
    Tel: 0.312.426 20 48
    Fax: 0.312.426 27 45
    (www.tomer.ankara.edu.tr)

HADOSAN
    Japonca Kursları
    Adres: AABN Bulvarı No.79 Ürgüp, 50400 Nevşehir
    Tel: 0.384.341 22 22
    Fax: 0.384.341 33 37
  3. Beğen
    candycandy reacted to Ogeday in Busuu ile Japonca Dersleri   
    Evet arkadaşlar ben de bir arkadaşım sayesinde öğrendim ve hemen sizinle paylaşayım dedim.Birazdan adını vereceğim site ücretsizdir ancak tabi Premium üyelik sistemi vardır.Türkçe desteği bulunmaktadır.Bunun üzerine kendi seviyenizdeki başka Japonca öğrenenlerle veya gerçek Japonlarla chatleşme imkanı da sunuyor.Çok uzatmadan sitenin ismini vereyim..
    www.busuu.com
    Bu sitenin bir diğer güzellikleri de bulunmakta örneğin sadece Japonca değil Fransızca, İngilizce gibi dersler de alabilmeniz mevcut.Hem öğrenimi kolay oluyor hem de pratik.Ve ses kayıtları sayesinde telefuzları da dinleme imkanımız bulunmakta.Günlük yaşantı da kullanılan dili öğrenmek için ideal.Ve başlangıç seviyesinden başlayıp düzey düzey ilerliyorsunuz.Üstelik ios ve Android uygulaması da bulunmaktadır.Şahsen ben kullanmaya başladım ve çok işime yaradığını belirtmek isterim.
    Umarım işinize yarar. :)
    Not:Kesinlikle alıntı değildir eğer daha önceden paylaşıldıysa da bilgim yok :)
  4. Beğen
    candycandy reacted to TheRocker in Japonların gözleri neden çekik biliyor musunuz?   
    Sadece Japonların değil Çinlilerin, Orta ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların hatta Eskimoların bile gözleri çekiktir. Aslında 'çekik gözlü' olmak tanımı kesinlikle yanlıştır. Göz yapısı dünyada bütün insanlarda aynıdır. Farkı yaratan göz kapaklarıdır.
    Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiştir ve bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine sebep olur.
    Peki bu, niçin böyledir? Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için, bir nevi kar gözlüğü gibi gelişmiştir.
    Her ne kadar yukarıda belirtilen bölgelerin bazılarında kar hiç yağmıyorsa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının son buzul çağında Sibirya'dan, yani Asya'nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerine inanıyorlar.
    Bu kadar soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktu. Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüş, burun delikleri, solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.
    Göz kapakları da daha yağlı olduğundan, daha sarkık durur ve bu oluşum gözü ve iç tabakalarını kara ve buza karşı korur. Yani 'çekik gözlü' değil 'düşük göz kapaklı' tanımını kullanmak daha doğrudur.
    [move][glow=red,2,300][shadow=red,left]The Rocker[/shadow][/glow][/move]
  5. Beğen
    candycandy got a reaction from Sakuragi in herkese selam   
    Hos buldum, nelerden hoslanmadigimi soyleyeyim: bilimkurgudan, fantastik konulardan haz almiyorum. Candy candy'de oldugu gibi insani iliskileri ele alan, icinde nesenin ve duygusalligin birlikte islendigi, kisacasi "gerceklik" barindiran animeleri tercih ederim. Simdi tavsiyeleri tekrar alabilirim. :)
  6. Beğen
    candycandy reacted to Dike in herkese selam   
    okey :D genel olarak romantizm türünü seviyorsun demekki.mesela Sakurasou no pet na kanojo olabilir. Ben de yeni izledim sevdim. Ookami shoujo to kuro no ouji,Kaichou Wa Maid-Sama,Itazura Na Kiss,Ao Haru Ride gibi animeler olabilir. Ben bu animeleri beğenmiştim inşallah sen de beğenirsin :D
  7. Beğen
    candycandy reacted to Nanilyas in herkese selam   
    cedric in  anime değil :D candy de animemi bilmiyorum ama :D Hoşgeldiiin Sailor Moon izlemelisin iyi eğelenceler
  8. Beğen
    candycandy reacted to mustafalrsm in herkese selam   
    Hoşgeldin :D Anime konusunda öneri yapayım madem yenisin(kendini eski zannetmiş gibi oldum ama daha 9 seri bitirdim, yani hiçim :D , yine de tavsiye yapayım :) ) Akame Ga Kill, Shingeki No Kyojin, Bleach animeleri ile Akame Ga Kill ve Akame Ga Kill Zero mangaları :)
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.