Jump to content
Türk Anime TV Forum

Roronoa_Zoro

Üyeler
    74
  • Son ziyareti

1 takipçi

Roronoa_Zoro hakkında

• Derece
    Level 1

Profil Bilgileri

Son profil ziyaretçileri

819 kez ziyaret edildi
  1. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

2018 / 3 Günceli Useful Good-for-Nothing 36. Bölüm eklenmiştir. Keyifli okumalar...
  2. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

2018 / 2 Günceli Useful Good-for-Nothing 35. bölüm bölüm eklenmiştir. İyi okumalar...
  3. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

2018 Yılı Günceli Useful Good-for-Nothing 34. Bölüm eklenmiştir. Keyifli okumalar...
  4. Sana Bir Şey Sorabilir Miyim? (Webtoon) Yazar & Çizer: A. Karabudak (Yani ben) Tür: Komedi, Slice of life (Yaşamdan Kesitler), Webtoon, Okul, 4-Koma Bölüm Sayısı: 4 Yayınlanma Tarihi: 2016 Tanıtım: Kızlarla konuşurken utanan kahramanımıza kendisi gibi utangaç bir kızdan ilginç bir soru gelir. Böylece kahramanımız kendini tuhaf bir durumun içinde bulur. Not: Büyük beklentiler içerisine girmezsiniz umarım. Ben bu webtoonu oneshot şeklinde yapacaktım. Ama bitirmek için çaba sarf ettiğimde hep gözüm korkuyordu ve bırakıyordum. Ben de shounen ai ve shoujo ai Çin webtoonları gibi çok kısa bölümlere bölmeye karar verdim. Bu yüzden çok kısa bir webtoon. Geride yarım kalan bir webtoon bırakmak istemediğim için böyle kısa bir şey yaptım. Ayrıca fantastik, aksiyon, macera vb. ögeler barındırmıyor. Çizmesi kolay olduğu için komedi türünde bir şey yapmayı uygun buldum. Başka bir çalışmam daha var. Ama o daha da kısa ve çizgi romandan çok karikatür türünde bir şey. Okumak İçin: Manga-Tr İndirmek İçin
  5. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

Useful Good-for-Nothing'i tekrar çevirmeye başladım. 33. Bölümün indirme ve okuma linklerini bloga ekledim. İyi okumalar. ONLY WEBTOON
  6. Roronoa_Zoro

Visual Novel için çizim partneri

Ben çizimin illaki grafik tabletle yapılması veya digital art olması gerekmediğini düşünüyorum. Gerçi fazla visual novel inceleme fırsatım olmadı. Bence "digital art gerekli mi?" diye biraz düşün. Başka bir alternatif de sadece renklendirmeyi dijital ortamda yapmak. Çizim konusunda Paint Tool Sai Photoshop'tan daha iyi bir programdır. Ben Paint Tool Sai ve Photoshop'u beraber kullanmanı öneririm. Çalışmalarında başarılar dilerim. Umarım aradığın özelliklere sahip birini bulursun.
  7. Roronoa_Zoro

mangAnime Türkiye Anime Film Gösterim ve Atölyeleri (Kesinlikle Göz Atın!)

Adam haklı bundan 13-14 yıl önce Türkiye'deki tek anime ve manga dergisinin kapanma nedeni de telif haklarıydı. Bakınız: https://eksisozluk.com/manganime--644482 (Aslında wikipedia linkini atacaktım ama silinmiş) İsmi de sizinle aynı hatta. Gazete, dergi tarzı şeylerde animenin resmini basarken bile animenin haklarını elinde bulunduran şirketten yazılı izin alman gerekiyormuş. Kaldı ki animeyi göstereceksiniz. Eğer resmi olarak haklarını veya izin almamışsanız sonradan bir sıkıntı çıkabilir. Hazırlıklı olun yani. Bir diğer örnekte Mediafire'den manga çeviri gruplarının bazı mangalarının silinmesi. Belki başına gelenler vardır. Digital Millennium Copyright Act yani kısaca DMCA yüzünden Amerika gibi ülkelerde bir manga lisanslandığında Türkçe manganın linklerini bile etkileyebiliyor. Aynı şekilde bloggerda da yayından kaldırılıp taslak durumuna getirilebiliyor. Gerçi bu her çeşit telif hakkı alınmış şeyler için geçerli bir şey ama benim sadece mangalarda başıma geldi bu olay. Anime ve mangaların telif haklarının Türkiye'de nasıl uygulandığı konusunda bildiğim 2 örneği yazdım. Türkiye'de bir şey olmaz demeyin yani. Sonuçta bir sanat eserini üreten veya üretenler o sanat eserinin tüm haklarına sahiptir telif haklarını almasa bile. O kişilerden veya onun yasal olan izin verdiği kişi veya tüzel kişiliklerden izin veya bir değer karşılığı telif hakkını almamışsanız suç işliyorsunuz demektir. Tabi yasal olarak durum böyle. Ama bende dahil yasaları takan yok.
  8. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

Useful Good-for-Nothing 20.bölüm eklenmiştir. İyi okumalar. ONLY WEBTOON Ayrıca bir buçuk ay Noblesse'ın webnovelı olan Noblesse S'i çevirmeye başlamıştım. Onu da buradan okuyabilirsiniz.
  9. Roronoa_Zoro

Only Webtoon

Useful Good-for-Nothing 19.bölüm bloğumuza eklenmiştir. İyi okumalar. ONLY WEBTOON
  10. Yavaş ve az sayıda webtoon çeviren çeviri grubu. Şu anlık sadece Useful Good-for-Nothing'i çeviriyoruz. Daha doğrusu grup değil tek kişiyim yanıma adam almayı da düşünmüyorum.Ama kafanız esip de bir veya bir kaç bölümün çevirisinde veya editinde yardım etmek isterseniz kapım açık. Veyahut başka bir webtoon için editör arayan bir grup varsa ortak proje yapabiliriz belki (Webtoon hoşuma giderse). Useful Good-for-Nothing'i Aniourya Fansub'da çeviriyordum ama orası kapanınca ben de kendi halimde takılmak istediğimden böyle bir girişimde bulundum. Ayrıntılı bilgi blogta mevcut. Only Webtoon Blog Useful Good-for-Nothing'in bölümlerini indirmek veya okumak için Noblesse S'i okumak için Manga-tr Only Webtoon Sayfası Herkese keyifli okumalar...
  11. Roronoa_Zoro

(Yeni)Elle çizilen resmi Dijitale Çevirin

Kuru boya kullanmasam da işime yarayacak videolar hazırlamışsın. Teşekkürler. En azından Photo Shop'un bu tür ayarlarını fazla kurcalamamıştım şimdi merak edip kurcaladım başka şeylerde keşfettim. Gerçi bende CS 4 olduğundan bazı şeyleri bulamadım ama olsun.
  12. Roronoa_Zoro

Aniourya Fansub

Tonari no Seki-kun (Manga) 14. bölüm Useful Good-for-Nothing (Webtoon & Manhwa) 7.bölüm eklenmiştir. İyi okumalar.
  13. Roronoa_Zoro

Kendi mangamı yapıyorum :/

Yayınlama işi kolay eğer okuyucudan bir ücret talep etmeyeceksen tabi. Ama sana bir kaç tavsiye veriyim hikaye çizimden daha önemlidir. Sadece çizime odaklanıp hikayeyi sallama. Genellikle bizimkiler böyle yapıyor. Halbuki çizimi kötü olmasına rağmen heyecanla okunan bir sürü manga var. Çizimini geliştirirken hikaye üzerinde de baya bir uğraşmanı öneririm. Çizgi roman yazar ve çizeri Devrim Kunter'in şu sıralar yazdığı adım adım çizgi romanın ilk yazıları yazarken işine yarayacaktır. Ayrıca sadece çizgi roman ve manga olarak düşünmezsek eğer; Roman nasıl yazılır? Senaryo nasıl yazılır? Tarzı yazılarda işine yarar ama kimin yazdığına bağlı. Bazı temel noktalar var mesela okuyucuya ne vermek veya neyi hissettirmek istiyorsun? Karakterleri yaratırken neye dikkat edilmesi gerekiyor? Hikaye nasıl ilerlemeli? Tarzı konularda en azından kafana bir şeylerin yerleşmesini sağlar bu tip yazılar. Bir de her şeyden önemlisi eğer çok fazla manga okumamışsan ilk başta manga okumanı tavsiye ederim. Çoğu kişi Bakumanı izleyip mangaka olma hayalleri kuruyor halbuki çoğu daha doğru düzgün bir manga okuru bile değil bunların. Şimdi soruyorum size mangada hikayenin panellerde nasıl anlatıldığını veya nasıl farklı yöntemlerle anlatılabileceğini bilmeyen biri manga yazabilir veya çizebilir mi? En önemli nokta da uzun anime ve mangalardan etkilenip uzun bir manga yapma düşüncen varsa vaz geç. Başlarken en iyisi One Shot çizmektir. Ortalıkta yarım kalan çok fazla bu tarz doujinshi var. Yapacağın çalışmanda başarılar, kolay gelsin...
  14. Roronoa_Zoro

Anime mi, Manga mı?

Bence seninde yazdığın gibi alışamadığından oluyor bunlar. Yoksa senin anime için yazdıklarını mangada da yaşaman lazımdı. Bir de şöyle bir şey var çoğu shounen manga da dövüş çizimleri kötü oluyor shounen manhwalar da dövüş sahneleri çok daha kaliteli ve detaylı çiziliyor. Şahsen ben Noblesse'daki savaş sahnelerini hiç bir anime veya mangada göremedim. Bunun nedenini de aksiyonun bol olduğu yerler de Japonlar 1 panel çiziyorsa Koreliler 2 panel çizip hareketi daha detaylı anlatmalarına bağlıyorum. Ha bunu yapan mangalar da var ama shounenler de fazla gözüme çarpmadı bu. Aslında ben senin aksine mangalar da daha fazla duygulanıyorum. Animeler de ses var o duyguyu direk aktarıyor sana ama mangada okuyup karakterin çizimine bakarak nasıl söylediğini düşünmek ve kafanda canlandırmak daha bir hoş ve o duyguyu daha iyi yaşamamı sağlıyor. Bence en önemli şey konu ve olayların gelişimidir. Bu da mangalar da animelerdekinden çok daha iyi. Sana önerim hemen pes etme mangalara bir kaç kere daha şans ver. Ve gidip sadece Naruto, One Piece, Bleach okuma, Berserk, Vinland Saga, Noblesse, Sun Ken Rock, The Breaker, Green Blod filanda oku ki gözün sanat eseri görsün az :D
  15. Roronoa_Zoro

Anime mi, Manga mı?

Anime hareketli ve sesli olduğundan yeni başlayanlar için anlaması daha kolay oluyor. Ama manga okumaya alışmadan olayları tam olarak anlaması zor. Evvela mangalarda olayların resim ve yazı ile okuyucuya nasıl sunulduğunu anlamak lazım. Yani o resmi kafanızda hareket ettirebiliyor olmanız lazım. Bu olay türden türe ve mangadan mangaya göre de değişiyor. Yani kısaca manga, bir kaç bölüm veya bir kaç değişik manga okuyarak hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir şey değil. Bu yüzden bir kaç bölüm okuyup bırakanların mangaya daha çok şans vermesini öneririm. Bana göre manga okumayanlar çok şey kaçıyorlar. Aynı durum sadece manga okuyup batı tarzı çizgi romanlara geçiş yaparken de yaşanıyor. Şahsen ben ilk okuduğum batı tarzı çizgi romanları hiç sevmemiştim ama Fransız-Belçika çizgi romanlarından bazılarının işledikleri konular ve çizimleri hoşuma gittiğinden okumaya devam ettim. Sonra İtalyan ve Amerikan çizgi romanlarına geçtim. Ama hala daha Amerikan çizgi romanlarını sevemedim. Yani şöyle bir 15, 20 cilt okuyunca tam olarak alışıyor insan her türlü çizgi romana. Her çeşit ve tür çizgi romanın verdiği duygu farklı hepsi de okunmalı bence. Size de ilk başta konusunu sevdiğiniz mangalara başlamanızı öneririm. En sevdiğiniz animelerin mangalarıyla başlayabilirsiniz veya popüler bir mangalardan hangisinin konusu hoşunuza gidiyorsa.