Jump to content

908

Üyeler
  • İçerik sayısı

510
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

7

İtibar Etkinliği

1. Harika
    908 reacted to PelikanFaruk in Bu Animeyi İzledin mi?   
    O issim aklıma yatmamıştı zaten :D

İzlemedim
    Alttaki Sailor Moon izlememiştir.
  2. Teşekkür
    908 got a reaction from Jatenow in Merhabalar ben yeni:))   
    Hoş geldin. İyi forumlar.  
  3. Harika
    908 reacted to Batush in Nickinizin anlamı?   
    İsmim Batuhan ama arkadaşlarım bana Batuş der :/
  4. Beğen
    908 reacted to Yabus in Fate Serisine Başlangıç Rehberi   
    Fate Serisine Başlangıç Rehberi

Bildiğiniz gibi Fate/Stay Night Unlimited Blade Works TV serisi 4 Nisan'da aynı heyecanıyla kaldığı yerden devam etmek üzere geri dönüyor. Ancak bu sevilen seriye başlarken sitede pek çok farklı Fate serisi görünce şaşırıp kalınabiliyor. İşte bu şaşkınlığa bir son vermek için bu rehber size yardımcı olacaktır. Eğer uzun yazıları okumaktan hoşlanmıyorsanız doğrudan Nereden Başlamalıyım? kısmına geçebilirsiniz.

Rehber tahminimden uzun olduğu için bazı kısımları yer kaplamaması için spoiler içine alıyorum, o kısımlar aslında spoiler içermiyor.

Fate/Stay Night Nedir?

Fate/Stay Night (F/SN) ilk olarak 2004 yılında Type Moon firması tarafından piyasaya sürülen bir görsel romandır. Pek çok görsel romanda okuyucuya hikâyeyi değiştirecek seçenekler bulunur ve bu seçenekler sonucu "rota" adı verilen farklı senaryolar oluşur. F/SN de 3 ana rotadan oluşmakta olup hikayesi kısaca şöyledir:

Hikâyemizin 3 ana rotası sırasıyla Fate, Unlimited Blade Works (UBW) ve Heaven's Feel (HF)'dir. Bu rotaların her biri (ilk 3 gün hariç) bambaşka bir senaryoya sahiptir. Her bir senaryo farklı karakterlere odaklanmıştır ve farklı bir ana fikre sahiptir. Her ne kadar bu rotalar birbirini takip eden olayları anlatmayıp paralel evren diyebileceğimiz senaryoları işliyor olsa da Fate - UBW - HF sırasında okunması gerekir. Çünkü sonraki senaryolar okuyucunun önceki rotalardaki olayları bildiği kabul edilerek anlatılır.

Fate/Zero ise Fate/Stay Night'tan iki yıl sonra roman serisi olarak yazılmıştır ve Fate/Stay Night'tan 10 yıl önce geçen olayları konu alır. Yazılırken okuyucunun F/SN'deki 3 rotanın hepsini okuduğu kabul edilmiştir bu yüzden Fate/Stay Night'ta uzun süre gizemli kalan bazı olayları/bilgileri daha en baştan tak diye söyler. Ve ayrıca F/SN'yi tamamen okumayanların farkedemeyeceği göndermelerde bulunur.

Serinin ana kaynağından bahsettiğimize göre gelelim anime uyarlamalarına:

Nereden Başlamalıyım?

Aşağıda, önerilen izleme yolları sıralanmıştır. Spoilerların içinde gerekçeleri mevcuttur.

Yalnızca Anime v1: F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> F/SN(isteğe bağlı) -> Fate/Zero.

Yalnızca Anime v2: F/SN -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> Fate/Zero.

Amaçlanan: Görsel romanın Fate rotası -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> Fate/Zero.

En iyi: Görsel romanın tamamı -> Fate/Zero -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri.

Rehberi okumadan önce Fate/Zero ile başladım ne yapabilirim?

Merak etmeyin Fate/Zero'yu önceden izlemiş olsanız da Fate/Stay Night'tan zevk alabilirsiniz. Fate/Zero'da en çok spoiler yiyeceğiniz rota olan Heaven's Feel'de bile hala spoiler yemediğiniz önemli noktalar mevcut. Ancak bu, yeni başlayacakların Fate/Zero yu en sona bırakması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Peki ama diğer Fate serileri ne olacak?

Şu ana kadar anlattıklarım ana seriye aitti bunlar dışında bulabileceğiniz seriler şunlardır:

Fate/Prototype

Yazarın Fate/Stay Night'ı ilk yazmaya niyetlendiği zamanda hazırladığı taslağı baz alan 12 dakikalık kısa bir bölümdür. Spoiler içermez. Ana seriyle alakasızdır. İstediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya ve Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya 2wei

Fate serisinin karakterlerini içeren alternatif bir evrende geçen bir büyücü kız animesidir. Ana seriye bakmadan da izleyebilirsiniz ancak tanıdığınız karakterlerin böyle bir serideki hallerini görmek eminim ki daha hoş olacaktır. Seçim sizin.

Not: 2wei 2. sezonun sadece ilk yarısı olup ikinci yarısı ise bu yaz geliyor. Türkçe çeviri olarak henüz 1. bölümde ancak TAÇE seriyi çevireceğini açıkladı o yüzden izlemek isteyenler fazla beklemek zorunda kalmayacaklardır.

İzleyebileceğim bütün Fate serilerini izledim UBW'nin geri kalanı/Heaven's Feel gelene kadar ne yapabilirim?

Sitedeki Fate ile alakalı tüm içeriği tükettiğinizi zannediyor olabilirsiniz ancak hâlâ bahsetmediğim iki seri daha var.

Evet rehberin sonuna geldik. Sanırım epeyi bir uzun oldu ancak elimdeki bilgiyi en uygun şekilde vermeye özen gösterdim. Umarım bir hatam olmamıştır. Son olarak da F/SN UBW (TV) nin trailerını paylaşıp bitiriyorum. Seriye başlayacaklara şimdiden iyi seyirler.

Okuduğunuz için teşekkürler. :)
    :)
  5. Harika
    908 got a reaction from ChaneLaforet in Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!   
    Shiki

("2 tür insan vardır" temalı.. https://prnt.sc/ufp2uh)
  6. Harika
    908 reacted to KRHerusaizu in Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!   
    Isuca 

(Hiç sorma deminden beri ona gülüyorum fgdhbtrdnhtfsnjsdftnsertdnj )
  7. Harika
    908 reacted to SoredemoDodo in Doğum Günü Kutlama Bölümü   
    Teşekkür Ederim. 
  8. Karmaşık
    908 got a reaction from KRHerusaizu in Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!   
    Elfen Lied
  9. Beğen
    Sakurasou no Pet na Kanojo
  10. Harika
    908 reacted to KRHerusaizu in Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!   
    Rakudai Kishi no Cavalry

( perfectionist olmak başa bela...
    Evet uğraştırdı baya ama buna değdi.
    Teşekkürler 
      )

11. Teşekkür
    Another

(imza ne güzelmiş bu arada, uğraşılmış ^^)
  12. Harika
    908 reacted to MavisVermillion419 in Bu Animeyi İzledin mi?   
    Seni her her yerde görüyorum profilin dikkatimi çektiii Violet ?
  13. Karmaşık
    908 reacted to Amygirl in Banlanan Üyeler ve Ban Sebepleri   
    @Smga

askdhahgf jskhfkdasgfkhgsdafkh

14. Beğen
    908 reacted to Pseudohomophylus in Üsteki Üyenin Avatarını ve İmzasını Puanla   
    @908 
    Sürekli ertelediğim ve muhtemelen seveceğim bir anime olan Violet Evergarden 
    İmza:9
  15. Harika
    908 reacted to mustafalrsm in Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!   
    Aaa 
    nanatsu no tanzai
  16. Beğen
    908 reacted to Pseudohomophylus in Kimdir O?   
    Youjo Senki animesinden Tanya Deguracheff

17. Teşekkür
    908 reacted to ChaneLaforet in akame ga kill   
    Yok ikisi de sıfırdan başlıyor. Yeniden yapılmış hali 
  18. Harika
    908 got a reaction from mustafalrsm in Hangi Üyeyi Merak Ediyorsunuz?   
    Benim için bi' anlık "Oturduğu yerden millete sallıyor. Bir de onu görelim" tarzı bir yorum geldiğini hayal ettim de (.
  19. Harika
    908 reacted to mustafalrsm in Hangi Üyeyi Merak Ediyorsunuz?   
    ayrıca @908 @Beytize @HolySpirit de dc olmadan forumda konuştuğumuzdan onları da merak ediyorum jddjk

@pseudohomophylus ve @MikasaTheNoFace ve moka'yı da eklemem lazım tabii ki.

@ChYRoN @heymely @pegasusejder @Toprakezgi zaten bildiğimden merak etmiyorum şslksşl

20. Beğen
    908 reacted to LutfuTalha in akame ga kill   
    Bence Fullmetal Alchemist Brotherhood(Fullmetal Alchemist 2003'ü bende izlemedim) her konuda Akame ga Kill'den daha üstün, önceliğini ona vermeni tavsiye ederim.
  21. Beğen
    908 reacted to Darktower in akame ga kill   
    Fullmetal Alchemist ama Brotherhood olanını öneririm. Akame ga kill animesi bana göre kalitesiz. Türkiye de garip bir fanboy kitlesi var. Ama emin ol, animesi hiç keyifli değil.
    Yukarıda Akame spoiler veren olmuş. O arkadaşın söylediği nedenden dolayı değil. Vermeye çalışılan dramı, hissetirecek kadar karakter derinliği yok. Anime oldu bittiye geliyor, 50. sezonluk ve düzgün anlatılan bir seri olsa güzel olurdu. Sözde ana karakter Akame ama esamesi bile okunmuyor. Fanboy tayfanın yorumlarını sal ve Akame ga kill uzak dur. Fairy tail sonra, sevmediğim animelerden biridir.

Myanimelist puanlamasına bir tık daha güven oluyor. Bu anime 7.5 civarı aldı. Bu ortalama civarı demek.
    https://myanimelist.net/anime/22199/Akame_ga_Kill
    Brotherhood ise 9.22 civarı puan alan bir anime, birbirleri ile kıyas etmeye bile değmez.
    https://myanimelist.net/anime/5114/Fullmetal_Alchemist__Brotherhood
    Brotherhood dramı izledikten sonra, Akame balon dramın ne kadar etkisiz olduğunu anlarsın. 

22. Beğen
    908 reacted to mustafalrsm in akame ga kill   
    Zevkler ve renkler farklıdır, herkesin ilgisini çeken şeyler farklı olabilir. Ben kendi adıma Fullmetal Alchemist'i 2-3 bölümden fazla izleyemedim hiç sarmadı beni ama Akame Ga Kill'i 3 kez falan bitirdim
  23. Beğen
    908 reacted to Darktower in Forum Hakkında Öneri ve Hata Bildirme   
    Forumda şimdilik koyu temayı kullanıyorum. Onun üzerinden gördüğüm hataları bildireceğim.
    Ara sıra beyaz temaya geçip, gördüğüm hataları buradan yazacağım.

Şimdilik hız değerleri böyle gözüküyor.

İlk olarak bence forumun geniş olması iyi bir şey değil. Daha düşük çözünürlükler de forum ekrana sığmıyor.
    Forum 1024x768 çözünürlüğünde, ekrana alt kaydırma çubuğu olmadan sığabilmeli diye düşünüyorum.
    Xenforo en güncel sürümünü kullanan çoğu forum, 1024x768 destekliyor. Örnek olarak bağlantıdaki foruma bakabilirsiniz.
    https://xenforo.com/community/
    Forumda Chatango olayını şahsen saçma buluyorum. Forumun mantığına ters bir şey.
    Ya tamamen kaldırımalı ya da daha aktif olan ''https://turkanime.chatango.com/'' sohbet ile değiştirilmelidir.

Koyu temanın üst paneli görsel olarak bozuk. Birbirine giriyor.
    Konu açarken resimdeki gözükdüğü gibi, yazılar arka plan ile uyumsuzlar.
    Ayrıca beyaz tema da konulara resim attığımda, önizlemesi gözüküyordu.
    Şimdi böyle gözüküyor. Galiba otomatik medya algılaması, koyu temada çalışmıyor.
    Beyaz temaya geçince, sol altttan tek tek resim bağlantısı yapıştırıp düzelttim.
    Sağ üstteki Facebook, Twitter, Linkedin, VK görsellerine tıklayınca, bulunduğumuz sayfanın aynısı açılıyor. 
    Yani bağlantılar başka sayfaya yönlendirmiyor.
    En son olarak arka planda Facebook sayfası çalışıyor. Ana siteden facebook sayfasını kaldırınca, artan hız değerini baya fark etmişti.
    Bence forumdan Facebook yük bindiren arka plan hizmeti kaldırımalı diye düşünüyorum. 
    Dipnot: Facebook işlemi sadece koyu temaya geçince gözüküyor.
  24. Teşekkür
    908 reacted to Sinsine in ( 12 / 12 ) Shingeki no Kyojin Season 3   
    Anime Adı : Shingeki no Kyojin Season 3
    Anime Türü : Aksiyon, Dram, Fantastik, Askeri, Gizem, Shounen, Süper Güçler
    Bölüm Sayısı : 12 / 12
    Yapım Yılı : 2018
    Çevirmen : Nones
    Düzenleme : Nones
    Özet: Shingeki no Kyojin animesinin 3. sezonudur.

Klasör Linki
    This is the hidden content, please Giriş yap veya Kayıt ol TAÇE Discord Sunucusu

25. Beğen
    908 got a reaction from KwaiiCupcake in Giyimini Beğendiğiniz Karakterler   
    Ciel Phantomhive
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.