Jump to content

Songena

Üyeler
  • İçerik sayısı

2141
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

18

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Songena got a reaction from Beytize in 2012 TürkAnime Forum Ödülleri Sahiplerini buldu.   
    Anlatmayın bunları, burda olan var olmayan var. :(
    Bir de yaşlanmış insanların gençliklerinden bahsettiği gibi iş işten geçmiş gibi konuşuyor eski üyeler. :wacko:
    Toplayın tekrar tayfayı. Bunları okuyunca benim gibi yeni üyeler "Bi şu forumun eski halini göremedim." diye üzülüyor ama lütfen! :ph34r: :D :P
  2. Beğen
    Songena reacted to okanbas_ in GRAFİK TASARIMA İLGİ DUYANLAR toplanın bakalım   
    Merhaba songena
    Sadece illüstrasyona(özellikle çocuk kitapları için), ve kitap kapak tasarımı ıcın ıllustrasyon yapman ıcın grafık okumana gerek yok öncelıkle bunu belırtmek ıstıyorum senın yasadıgın sorunu yasayan zamanında ama bunu aldırış etmeyen cok ıyı ıllustrator yapan bırısın tanıyorum lınkını yapıstırıyorum senın gıbı resım bolumunden mezun https://www.facebook.com/murat.gul.587/about?lst=1462200576%3A100000453293738%3A1517174631 bu kısı ıle konusmanı mesajlasmanı ısterım ıllakı grafık okuyacaksın dıye bısey yok anlayacagın, okuldakı hocaların pek senı suna bunu yonlendırmemesı dert degıl sen kendı kendını gelıstırmende lazım ıllustrasyonu dogru duzgun ogreten saglan bı unıversıte desen 2yı gecmez  anlayacagın cogu kısı kendı cabalarıyla gelısıyor bıraz sıkıntı bı durum :/ ne yazıkkı, maddıyat konusuna gelırsen zor ya turkıyede gercekten zor sana lınkını yapıstırdıgım murat abıde  fırsatını buldu maltaya gıttı sımdı orada rahatı ıyı burda zor dıyer ulkelerde guzel neden zor dersen elbette bende kendı ulkemızde yapalım bunu  zor olmasın hem manevı hem maddı ama soyle bı gercek var bızde uretık yok cocuk kıtabı cıkaran  veya oyun yapımında bulunan senın  calısaca bılecegın camıada bı fırma yok anlayacagın ıllakı var yok mu elbette var ama onlarda zaten ıllustratorlerı efsane kısıler  bu yuzden turkıye bu sektorde yapıcı davranmadıkca sen veya baskası ıs bulması zor olay bundan ıbaret sen bu dalda gelıstırırsın yurt dsına  bu ısı yapan fırmalarla basvurur orada calısırsın yada burdan home ofıs calısırsın proje bazlı durum bundan ıbaret cevremde var senın gıbı dusunen bızım bolum olsun resım bolumunde olsun cocuklarla konusuyorum su okul bıtsın kesın kacmalıyım yurt dısına dıyor cocuk kıtabı ıllustrasyon ıcın dıjıtalde cızmenı ıstıyorlar kagıtta yapılan boyama ıle pcdekı boyama cok farklı oluyor adobe photoshopdan boyuyorsun veya baska programdan grafıge gecersende logo fılandı onları ogretecekler nasıl desem herkezın yapması gerekn seyler ypamadıgındada sınıfı gecırmıyor hocala ama karakter tasarımı ıdı fılan ılgın varsa anatomınıe guvenıyorsan 3dmax tasarımcısı ol orada 3 boyutlu karakterlerını tasarlar  arkadas var uzun yıllar 3 sene fılan ugrastı sımdı 3 yıldırda pıyasada calısıyor cocuk 130 bın tl gecık para bıtırtırmıs napacam dıyorsun japonyaya gıdecegım dıyor dıl kursu aracılıgı ıle zaten home ofıs calısıyordu oradan devam edecekmıs yasam standartını yukseltme  derdıne ıste boyle bana kalırsa bu sorunlar ancak uretten bı topluluk oldugumuzda (tasarım ıllustrastyon camıası ıcın dıyorum ) sorunlar cozulecek, cozulmedıkcede yurt dısına kacan cok olur 
  3. Beğen
    Songena got a reaction from okanbas_ in GRAFİK TASARIMA İLGİ DUYANLAR toplanın bakalım   
    Merhaba. Böyle bir konu açıp zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim.
    Ben üni. resim öğrencisiyim, 2. sınıfım. Grafik tasarımda illüstrasyona(özellikle çocuk kitapları için), ve kitap kapak tasarımına ilgim var sadece. 
    Okulun ekolünden dolayı illüstratif işler resim hocaları tarafından hoş karşılanmıyor. Soyut ve kavramsal sanata yönelmemizi istiyorlar. Böyle işler yapmanın illüstrasyon alanında beni geliştireceğini pek düşünmüyorum. Bu yüzden bölüm değiştirip grafiğe geçmeyi düşünüyorum. Özellikle kitap kapağı tasarımları için. Yalnız logo, broşür tasarımı, tipografi gibi alanlara pek ilgim yok. Grafiğe geçersem bu derslerde ve bölümde zorlanmaktan korkuyorum. Bu yüzden kararsızım. Grafik tasarım okumadan, kitap kapağı, illüstrasyon alanında kendimi geliştirebilir miyim? Yoksa bölümde olmamanın verdiği dezavantajlar çok olur mu? 
    Birde internette araştırdığım kadarıyla röportajlarda illüstratörler,  sadece çocuk kitapları illüstrasyonları yaparak genelde geçimin sağlanamadığını, ek iş olarak grafik alanında başka işler yaptığını anlatıyordu. Bu alanda iş olanaklarıyla ilgili grafik öğrencisi gözünden ne düşündüğünu merak ettim.
    Çok yüksek olmayan ama ortalama bir para kazanabilmek için grafikte diğer alanlara da hakim olmam gerekli mi?
    Okulda grafik bölümünde tanıdığım olmadığı için çok cahilim. Gomeen.?

4. Teşekkür
    Songena reacted to okanbas_ in GRAFİK TASARIMA İLGİ DUYANLAR toplanın bakalım   
    Öncelikle merhaba ben güzel sanatlar fakültesi grafik tasarım son sınıf ögrecisiyim, forumda grafik tasarıma ilgi duyan azımsanmayacak kadar kişilerin olduğunu gördüm forumda benimde bi tuzum olsun diyerekten grafik tasarım ile ilgili sorularınız varsa bı post altında beyan edin bende elimden geldigince yardımcı olup sorularınızı cevaplayacağım :) 
  5. Beğen
    Songena got a reaction from Arenist in En Sevdiğiniz / Unutulmaz Anime Replikleri   
    Bana yine kaçmamı falan söyleme… Tüm yükü kendin omuzlamaya mı çalışıyorsun? Bu kadar uzak davranma! Gözyaşları içinde yardım iste. Sümüklü burnunla bana yaslan. Ağlamak istediğin zaman ağla. Gülmek istediğin zaman gül. Çirkin bir suratla ağladığında senden daha çirkin bir suratla ağlayacağım. Karnına ağrılar girecek kadar güldüğünde senden daha çok güleceğim.
    Sakata Gintoki
    Bu yazıyı Emel'in imzasında gördükçe okumadan geçemiyorum. :D
  6. Beğen
    Songena got a reaction from Rakuncuk in Yaoi Fc (+15)   
    Teşekkürler. :D Bu yaptığımız foruma adalet getirdi bence.  :ph34r:
    Hoş geldin.  :lol:
    Hakuouki Shinsengumi Kitan ve Sekai İchi Hatsukoi'den. Hoş geldin bu arada. :D 
    Sizi Yuri Fc'a davet ediyorum. :D Burası sağlığınız için zararlı olabilir.  B)
  7. Beğen
    Songena got a reaction from 1456ha in Yaoi Fc (+15)   
    Yaoi'yi açıklamadan sadece resim atmak istiyorum. :D Yaoi'yi Junjou Romantica tanıtımıyla tanmak isteyenler için linkimiz gelsin.

Yaoi'yle ilk tanıştığım an olur. 
    Kurucu: Songena (Eski nicki yazasım geldi. :D )
    Yaoi animeler:
    http://www.turkanime.tv/anime-turu/Yaoi
    Özel üyelerimiz:
    Cувєя Yaoi Elçisi. 
    MSempai (Beni Yuri FC'a eklediği için küçük jestim(!)... )
    ohmy34 Kulübün yazarı. :lol:
    Bu da ff: http://ohmy34.blogcu.com/
    Hakuro Hazare Özene bezene attığı swf li yorumu için...
    Üyeler:
    Ilithyia
    ♠Misaki♠
    sanzu
    Yuki-chan
    Nikkitta
    Witch.
    Mileydi
    jans09
    Michishi
    Haruka
    ~fankafa
    Cholota
    -Melody-
    sanzu
    siwona
    Kalika
    Sena.UZUMAKİ
    ARE-YOU-SURE
    AnimeLove43
    Zez
    tubiş :)
    Sullen
    FuneraireS
    Filia
    Nones
    Nones,
    h3n4
    Ancaks
    nemesiss
    sonruya
    badiparmak
    Koala
    britomartis
    Annalisa
    Vologirl
    Witch
    Pelin-chanง︡'-'︠)ง
    Hei's Sister
    Evallark
    1456ha
    Victuuuri
    Arcangelo

Resimler:

Son olarak yakışıklı yaoi karakterleri oleey.
  8. Beğen
    Songena got a reaction from jans09 in Masaüstü Resimleriniz?   
    Enee Legend Online gördüm.  :embarrassed1-onion-head-emoticoİki saniye filan bakabildim. :D  
  9. Beğen
    Songena got a reaction from jans09 in Yaoi Fc (+15)   
    Yaoi'yi açıklamadan sadece resim atmak istiyorum. :D Yaoi'yi Junjou Romantica tanıtımıyla tanmak isteyenler için linkimiz gelsin.

Yaoi'yle ilk tanıştığım an olur. 
    Kurucu: Songena (Eski nicki yazasım geldi. :D )
    Yaoi animeler:
    http://www.turkanime.tv/anime-turu/Yaoi
    Özel üyelerimiz:
    Cувєя Yaoi Elçisi. 
    MSempai (Beni Yuri FC'a eklediği için küçük jestim(!)... )
    ohmy34 Kulübün yazarı. :lol:
    Bu da ff: http://ohmy34.blogcu.com/
    Hakuro Hazare Özene bezene attığı swf li yorumu için...
    Üyeler:
    Ilithyia
    ♠Misaki♠
    sanzu
    Yuki-chan
    Nikkitta
    Witch.
    Mileydi
    jans09
    Michishi
    Haruka
    ~fankafa
    Cholota
    -Melody-
    sanzu
    siwona
    Kalika
    Sena.UZUMAKİ
    ARE-YOU-SURE
    AnimeLove43
    Zez
    tubiş :)
    Sullen
    FuneraireS
    Filia
    Nones
    Nones,
    h3n4
    Ancaks
    nemesiss
    sonruya
    badiparmak
    Koala
    britomartis
    Annalisa
    Vologirl
    Witch
    Pelin-chanง︡'-'︠)ง
    Hei's Sister
    Evallark
    1456ha
    Victuuuri
    Arcangelo

Resimler:

Son olarak yakışıklı yaoi karakterleri oleey.
  10. Beğen
    Songena got a reaction from Frankenstein in Anime Gözleri :D   
    Naruto'yu kastetmiştim de neyse. :D Uğraştırmıyım şimdi. :) 

Biliyodum birinden Hakuouki resimlerinin geliceğini.   :wub:

Her ne kadar anime olmasa da eklemek istediğim gözler var. Bleach'den sonra Noblesse' nin gözlerini severim. Okurken öfkelerini içimde hissediyorum. Keskin gözler çekiyor beni.  :lol:

Cadis Etrama Di Raizel: Kısaca Rai. :D

Bu da Frankenstein: Bizim okula müdürlük yapsa geç kalmazdım. Üç saat önceden giderdim. :D 

Mary:

M-21.  :wub: 

Tao: Bu herif çok tip lan. :D

Seira ve Shin Woo.  :wub: 

Karakterleri çok taş ya. :D 
    Edit: Resimlerin bazıları bende görünmüyor şimdi. Nandee?  :mellow:
  11. Beğen
    Songena got a reaction from Luffy-kun in One Piece'de En Sevdiğiniz Karakter Hangisi?   
    animeyi en çok luffy için seyrediyorum :D ( anime konusunda hayattan en büyük dileğim gerçek hayatta azıcık da olsa lufyye benzeyen birinin karşıma çıkması :D )
  12. Beğen
    Songena reacted to veritas in Size Göre En Güzel Kız Anime Karakteri ?   
    ben yazmaktan bıktım ama konusu açılmaktan bıkılmadı :D
    1-nico robin: olgun güzelliği ve şirinliğin müthiş harmanı, kadınlığını çoğu dişi karakter gibi cinsel içerikli kullanmayışı-aslında fanların ve büyük ihtimal mangakanın sapıklığı olmasa o kadar açıkta giyinmez ya neyse- listede başı çekmesnin ilk nedenlerinden. Bunları takip eden zekası, kültürü ve hedefi de saygı duyduğum etkenler arasında, kendisiyle konuşmaktan hiç bıkmayacağımı düşünmem de cabası :D son olarak çocukluğuna ve hayatına bakıp gözlerimin dolmasına neden olan nadir karakterlerden. Resim koymayacam zaten internette dolaşan resimleri olmasından dolayı çok saçma hatta gereksiz derecede çok çok saçma olsa da benden başka erkeklerin bakmasını sevmiyorum <_<
    2-strauss mirajane:
    hay gülüşünü yiyeyim ya :D nico robinin ancak yarısı etse de biraz da taze bir şirinlik katmak amacıyla listemde 2. sıraya koydum :D
  13. Beğen
    Songena reacted to Raffee in Size Göre En Güzel Kız Anime Karakteri ?   
    Fanlık yapmadan cevap vereyim dedim , Shenhua 

14. Beğen
    Songena got a reaction from Barış D. Baryshx in Tuttuğunu Koparan Kadın Anime Karakterleri   
    Aylar sonra liste konusuna bakıyorum ve Asuna görmedim.  Mikasa' nın bu kadar üst sırada olmasına şaşırdım.

Olmasını beklediğim karakterler var ama buna da şükür değil mi? Bu gözler ne anketler gördü...
  15. Beğen
    Songena got a reaction from Yusuf60 in En Zeki Anime Karakterleri   
    Oreki Houtaru - Hyouka
    İtachi - Hangi animeden olduğunu yazmama gerek yok heralde :D
  16. Beğen
    Songena reacted to UnderminE in Türkiyedeki Anime İzleyicileri Hakkında Olumlu Düşünüyor musunuz?   
    Bu tarz konulara rastlamayalı uzun zaman olmuştu. Uzun yazacağım hadi bakalım.
    Bazı şeylerin önüne geçilmiyor. Eğer bir şey mainstream olacaksa, önünü alamıyorsunuz illaki oluyor. Siz isterseniz "ya ne var bu animede" diye pankartlar açın, o anime milyonlar satıyor. Ve artık bu sektörü uzun süre takip etmiş biriyseniz, hangi animenin mainstream olacağını daha sezon başlamadan tahmin eder hale geliyorsunuz. Çünkü bu tarz animelerin satış taktiği her zaman aynı. Kitle aynı. Beğenilen şey aynı. Formülü çözenler parayı kırıyor işte. Bu tıpkı Rihanna'nın neredeyse hiç yaratıcılık olmayan rastgele bir şarkısının daha ilk günden Youtube'ta neredeyse 1 milyar görüntülenme almasına benziyor. Önünü alamıyorsunuz.

Şimdi insan belirli çeşitlilikte anime izledikten sonra, aşağı yukarı neyi sevdiğini, nelere dikkat ettiğini bilir hale geliyor. Ayrıca bir şeyi izlerken de daha ilk 2-3 bölümden o animede kaliteli bir senarist yer almış mı, yönetmen orijinal mi, müziklere emek verilmiş mi tarzı sorulara yeterli cevaplar verebilecek hale geliyor. Veya sadece MyAnimeList tarzı sayfasına ya da afişine bakarak, bir animeyi sevip sevemeyeceğini mantıklı sebeplerle açıklayabilir hale geliyor. Bu ortamlarda olgunluk şudur: Eğer bir anime uzaktan baktığında senin zevkine hitap etmiyorsa, uzaklaş oradan. Onu sevenler sevsin, hatta çok sevsin. Karışma, boşver. Gözüne gözüne soksalar bile görmezden gel. "Benim tarzım değil pek." de geç. Neden diye sorarlarsa da "Şunlar var ya beni pek sarmıyor." dersin olur biter. Sen direk gidip "Mainstream ondan sevmiyorum." dersen, üstüne iyice üşüşüyorlar. Yapma, boşver. 
    Herkese zaman verin. Sen de ben de başkası da bu tarz hobilere ilk başladığında, türünün en iyileri olarak dayatılanları bize nasıl dayatıldıysa öyle kabul etmiştik. Başkaları güzel diyorsa vardı bir bildikleri, biz de oturup izliyorduk. Beğenmesek bile kendimizi beğenmeye zorluyorduk, türünün en iyisiydi sonuçta. Ama ne zaman farklı sularda yüzmeye başladık, ne zaman gizli gemleri keşfetmeye başladık; işte o zaman anladık ki her önüne gelenin dayattığını kabul etmemek gerekiyormuş. Sizin de aklınız var, bakış açınız var. Size bir şeyler dayatanların da %90'ı daha yeni yeni bu hobiye kendilerini atan insanlar. Onların da zamanla gözü açılacak. 3-4 sene sonra geriye baktıklarında "Ben bu animeyi nasıl beğenmişim ya" diyecekler.
    Kendinizi bu tarz topluluklardan uzak tuttuğunuzda genelde yalnız kalıyorsunuz. Mesela ben Ping Pong The Animation'a 10 vermiştim. Ama çevremde 3-4 insana izletene kadar göbeğim çatladı. Son 5-6 senedir izlediğim en mükemmel anime olmasına rağmen, Türkiye'de sadece 3-4 kişiyle AMT'de bir başlıkta haftalık içimizi dökebildik. Türkçe çevirisinin bile tamamlanması sanırım 1 yıla yakın süre aldı. Ufkunuzu açmanın bir diğer yolu da İngilizce altyazıyla anime izleyebilmektir sanırım. Öbür türlü çeşitlilik olmuyor, popüler kültür neyi sunarsa onu tüketmek zorunda kalıyorsunuz. Hatta bir yerden sonra anime şirketleri hep birbirinin kopyası Light Novel/Manga adaptasyonları yapmaya başlayınca (son bir kaç senedir böyle), koskoca mevsimde izleyecek 1 tane bile seri bulamıyorsunuz. Kendinizi LN veya VN'lere veriyorsunuz. Verin anacım, okumak izlemekten daha güzel bazen.
  17. Beğen
    Songena reacted to Saki Asamiya in Eski Dünya liderlerinin Moe çizimleri   
    Benim hoşuma gitmeyen Atatürk'e diktatör denmesi değil, bu hırsız ve katillerle aynı kitapta olması. Kitapta o Japonca yazan yerlerde ne yazdığını tercüme edemeden gerçekten tam olarak hakkına ne yazıyor bilemeyeceğiz. 
    Onun dışında çok zekice hazırlanmış. Karakterlerin kişisel hayatlarındaki detaylar çok güzel. Tarihle alakalı olan biri kolaylıkla bu detayları görebilir.
    Neyse benim farkettiğim deyatlar:

Hitler (Almanya): Zamanında ressam olmak istediği ama geri çevrilmesi. (Bu adamı kim sanat okuluna almadıysa onun ben...)

Hideki Tojo (Japonya): Bu resim tam olarak doğru değil çünkü Tojo hiç bir zaman Japonya'nın diktatörü olmadı ve savaşın ortasında istifa etti. Hirohito daha uygun bir seçenek olurdu. Japonya teslim olduktan sonra intihar etmeye çalışması ve Tokyo Mahkemelerinde yargılanması resmedilmiş.

Hugo Chavez (Venezuella): Rahmetli halk ile içi içe olmayı severdi. Resimde televizyona çıkıp halkın telefonlarına cevap verdiği Alo Presidente (Alo, Başkan?) programı var. Kendisi bazı tartışmalı kararlar vermiştir ama "diktatör" lakabını hak eden birisi olduğunu zannetmiyorum.

Pol Pot (Kamboçya): Kurukafalar öldürdüğü insanları ("Ölüm Tarlaları") resmediyor. Bu ruh hastası zamanında Kamboçya nüfusunun %30 unu öldürdü. Arka plandaki ruhsuz bakışlara sahip çocuklar, kaçırılıp, beyni yıkanmış ve öldürmek için programlanmış çocuk askerler.

Noriega (Panama): Aynı anda  Sovyetleri ve Kübalıları idare ederken bir yandan da CIA'den para alması. Masa üzerinde ki mavi paketler uyuşturucular. Uyuşturucu işine bulaştığı için Amerikalıların Panama işgali ve tutuklanmasıda resmedilmiş.

Çavuşesku (Romanya): Bence en komik resim bu. Beyaz saçlı olan Çavusesku, millete hareket çeken hatun ise karısı. Soğuk savaş dönemi ile az çok bilgisi olanlar bilirler, Çavusesku'nun yaptığı bir çok saçma sapan şeyin arkasında hırsı bir türlü bitmeyen karısının olduğu söylenir. Resimde görülen sahne yönetimlerinin son günleri. Başkanlık sarayını saran öfkeli halktan helikopterle kaçıyor.

Kaddafi (Libya): Burada ne olduğu tam anlamadım. Belki renkli Libya krallık bayrağını sadece yeşile boyaması olabilir.

Tito (Yugoslavya): Bir başka komik resim, ama anlayanlar için. Tito her tarafında farklı ve birbirlerini kesmek için fırsat kollayan milletlerle dolu olan Yugoslavya'yı kontrol altında tutan tek kişiydi. Yaşarken popüler bir insandı kendisi. Veletlerin her biri ülkedeki diğer cumhuriyetleri resmetmiş.

Mussolini (İtalya): Bir başka popülerist diktatör. Resimde, 1920'lerde İtalyan Faşist Partisinin iktidara gelmek için kullandığı "Roma'ya yürüyüş" resmedilmiş. Resimle pek bir alakası yok ama ekleyeyim:

1)Kendisi aynı zamanda Dünya siyaset tarihinin en büyük döneklerinden biridir. Kariyerine sosyalist olarak başlamış, sonra faşist olmuştur.
    2) Kendisi aslında "Roma'ya Yürüyüş"e katılmamıştır. İşler kötüye giderse diye İsviçre'ye kaçmak üzere Milano'da beklemiştir.

Esad (Suriye): Bilenler biri Başar Esad aslında göz doktorudur. Babası Hafız Esad ısrar edene kadarda politika ile ilgilenmemiştir. Yüzündeki isteksiz ifade bunu gösteriyor.

Franko (İspanya): İkinci Dünya Savaşı sırasında ideolojik olarak kanka olmalarına rağmen, Franko savaşa girmeyi reddetmiştir. Burada Hitleri savaşa olan ilgisizliği ile uyuz etmesi resmedilmiş. 

Castro (Küba): Kendisi halk mitingleri düzenleyip insanları coşturmayı severdi.

Kim il Sung (Kuzey Kore): Milleti meydanlara toplaması ile Kore'de ki idol kültürü ile birleştirilmiş bir resim. Kim il Sung, şu an yönetimde olan Kim Jong Un'un dedesidir bu arada.

Peron (Arjantin): Peron'un karısı Evita'nın Peron'dan daha fazla popüler olması anlatılmış. Bulursanız Evita müzikalini izleyin. Olayı çok güzel anlatıyor.

Lukhasenko (Beyaz Rusya): Lukashenko, meydanlara çıkıp herkese meydan okuyan bir şahıstır. Bu yüzden onu "Sukeban" gibi çizmeleri uygun olmuş. Arkadaki çocuk, yerine geçmesi için hazırladığı oğlu Kolya.

Salazar (Portekiz): Salazar dini kullanarak milleti kontrol eden bir diktatördü, bu nedenle Rahibe olarak çizilmiş. Yanlız eksik bir resim. Kendisi Futboluda kontrol için kullanan bir şahıstı. İnatçı bir diktatör olmasına rağmen rejimi kanlı olmamıştır.

Pinochet (Şili): Arka plandaki yıkık bina Şili parlamento binası. Demokratik olarak seçilmiş Allende'yi 1973'te devirmesi anlatılmış. Nedense resimde Amerikan desteğinden bahsedilmemiş.

Chiang Kai-Shek (Çin): Elindeki kılıç aynı anda hem Çin Koministlerine hemde Çini işgal eden Japonlara karşı mücadelesini anlatıyor. Peruk taktığıda (WIG) bilinen bir gerçek.

Marcos (Filipinler): Popülerliğini kullanarak iktidara gelen bir başka diktatör. Rejimi fazla kanlı olmamasına rağmen kendisi Dünya siyasi tarihindeki en büyük hırsızlardan biri sayılabilir. Yaklaşık 20 sene yönettiği Filipinlerden 100 milyar dolara yakın para çaldığı biliniyor. Eğer iktidardan düştüğü zaman evinde bulunan 200 çiftten fazla ayakkabıdan da bahsedilseydi o zaman kusursuz bir resim olurdu.

Duvalier (Haiti): Duvalier aslen doktordur. Kafasındaki şapka ve arka plandaki kuru kafalar bu herifin Vudu mistisizmine olan ilgisini belirtmiş. Kendisi zamanında Kennedy'i vudu laneti ile öldürdüğünü iddaa eden bir şahıstır.

Banda (Malawi): Sanki ülkesinin başka derdi yokmuş gibi milletin saç kesimine takmış bir şahıstı kendisi.

İdi Amin (Uganda): Rakiplerini boks maçına davet eden dengesiz bir kardeşimizdi. Giydiği üniforma, sıfat ve ünvanlara takıntılı olmasını anlatmış. İzlemeyen hala varsa Forest Whittaker'ın oynadığı "İskoçya'nın Son Kralı" filmini mutlaka izlesin.

Merak edenler için, kendine verdiği ünvan: "Ekselansları, yaşam boyu başkan, Mareşal, Hacı İdi Amin Dada, Victorya Hacı, Üstün Hizmet Madalyası, Askeri Haç sahibi, Dünya'daki hayvanların ve denizdeki balıkların efendisi, Afrika'da Britanya İmparatorluğun genel olarak, özel olarakta Uganda'nın fatihi." (Hepsi birlikte okunacak)

Bokassa (Orta Afrika Cumhuriyeti): Kendini dev aynasında gören bir tipti. Ülkenin adını Orta Afrika İmparatorluğu yapıp kendini İmparator ilan etmiştir. Taç giyme töreni sırasında bir günde harcanan para ülkenin bir yıllık gayri safi milli hasılasından yüksekti.

Kenyatta (Kenya): Burada ne olduğunu tam olarak anlamadım. "Bize incil verdiler karşılığında topraklarımızı aldılar" lafına gönderme yapıyorlar galiba. 

Pilsudksi (Polonya): İkinci Dünya Savaşı başlamadan hemen önce bir yanda Nazi Almanyası diğer tarafta Sovyetler Birliği gibi iki canavarın arasında kalması anlatılmış.

Barre (Somali): Burada resmedilen, Barre'nin uzun süre Sovyetlerle kanka olmuşken, bir günde Sovyetlerle anlaşmayı bozup Amerikalıların tarafında geçmesi. 

Niyazov (Türkmenistan): Egosu tavana vurmuş birisiydi kendisi. Arka plandaki altın heykel gerçektir. Niyazov çok acayip bir adamdı. Ülkedeki nesnelerin hatta haftanın günlerinin isimlerini değiştiren bir liderdi. Mesela ekmeğin ismini annesinin ismi olan Gülbansultan olarak değiştirmiştir.

Bu serinin bir de ünlü savaş komutanları ile ilgili olanı var. Belki onuda ben yüklerim.
  18. Beğen
    Songena reacted to Luluna in Eski Dünya liderlerinin Moe çizimleri   
    Ben mi yanlış görüyorum yoksa "moe" olayı görmeyeli değişti mi? 
    Bunlar moe değil direk ecchi çizimler yani, ayrıca da feci seksist çizimler 10 numara ama konsepti yuhalıyorum ve gidiyorum 
  19. Beğen
    Songena reacted to Raffee in Eski Dünya liderlerinin Moe çizimleri   
    Nedense beğenmedim , çizimler güzel tamam ama 
  20. Beğen
    Songena got a reaction from JunEzSe KJ in Anime Gözleri :D   
    Foruma küçük bir derleme de benden gelsin.   :happy-onion-head-emoticon:  
    Karakterlerin gözleri genelde renk renk ve farklı. En çok hoşuna giden hangisi? Ya da hangi animelerdeki göz çizimleri daha iyi?  :wub:
    Benim için anime olarak ilk Bleach gelir.

Özellikle Aizen'le Urahara.

Hyouka'daki canlı gözleri ayrı severim. :wub:

Mikasa'nın soluk renkli gözlerini de unutmamak lazım. :lol: 

Gintoki:

Bunları da atmazsam ölürüm. :D

Tsukuyo: Lila gözler birine anca bu kadar yakışabilir. :wub:

Lily 

Tomoko: Kimselerde yok böyle göz morluğu. :D 

Naruto hem en sinir bozucu, hem de orjinal gözlerin olduğu anime.  :ph34r:
    Rinneganla sharinganın yeri ayrı.

Edit: Başka bir konu açıcaktım aslında. :D Nerden çıktı bu? :ph34r:  
  21. Beğen
    Songena got a reaction from talha9696789 in İtiraf Köşesi   
    E yani :Dİtiraf ediyorum küçükken annemi üzdükten sonra karanlık bi yerde olursam öcünün geliceğinden korkardım ama çoook küçükken :D
  22. Beğen
    Songena reacted to Raffee in En Acıdığınız Karakterler-Charapedia Anketi   
    Benim listemde 1. Hasegawa-san'dır , izlerken nasıl üzüldüm adama ya , gönlümün madaoneri  :crying1-onion-head-emoticon:
  23. Beğen
    Songena got a reaction from şamann in Müzikle İlgilenenler Buraya!   
    Ehm. :D Alkışla ritim tutmak için gelebirim gruba. :D
  24. Beğen
    Songena got a reaction from Celine in Sizce En Güçlü Anime Karakteri Kim?   
    Yaziktir, gunahtir. :(
    Simdi digerlerindeki imkan Gintoki' de olaydi... Gintoki' nin de oldugu bir oyun var. Adama kamehame teknigi vermisler. Ahshdgs. Garibimde tahta kilic var. Onla gemi bilem parcaliyor. İchigo gibi daha bebeyken hayvan gibi kilic vermemisler ki. Kakashi gibi beles sharingani yok ki. :(
    Kagura' yi 10 gun ac biraksinlar. Sonra anime karakterlerini yenerse yemek odulu kazanacagini desinler. O zanan herkesi yener bu kiz. Gezegen parcalamak, ac Kagura' yi dovmeye benzemez. Agshdhd
  25. Beğen
    Songena reacted to Kaxell in Ertuğrul 1890: Bir Türk-Japon Ortak Yapımı Film   
    Oyungezerden alıntıdır:http://oyungezer.com.tr/haber/43008-ertugrul-1890-bir-turk-japon-ortak-yapimi

Her şey Japonya imparatorunun bir akrabasının II. Abdülhamit döneminde İstanbul’u ziyaret etmesiyle başlar. Amaç ticarettir elbette, ama Japonları bilirsiniz. Saygı ve onur onlar için her şeydir. O nedenle padişahı ziyaret ederken ona imparatorluk nişanını armağan etmişler ve Osmanlıların üzerinde oldukça olumlu bir izlenim bırakmışlar. Sultan II. Abdülhamit de bu ziyarete layığıyla karşılık verebilmek için imparatorluktaki en büyük mühürlerden birini ve bir sürü hediyeyi Japon imparatoruna yollamaya karar vermiş. Bu görev için de donanmadaki en güzel gemi olan Ertuğrul seçilmiş.

Ertuğrul firkateynini bilir misiniz? Kendisi Japonyaaçıklarında batan ve pek çok denizcinin hayatına mâl olan bir Osmanlı yelkenlisidir. Ama aynı zamanda Japonlar ile Türkler arasındaki yakın ilişkilerin kökenlerinden biri de yine odur. Nasıl mı? Gelin, tarihin tozlu sayfalarını şöyle bir karıştıralım.

Firkateyn, İstanbul’dan ayrıldıktan sonra pek çok limana uğramış ve buradaki Müslüman halklar tarafından coşkuyla karşılanmış. O zamanın hatıratlarından kalan bilgilere göre gemiyi görmek için yüzlerce kişi akın etmiş limanlara.

Uzun bir yolculuğun ardından Ertuğrul nihayet Japonya’nın Yokohama limanına ulaşmış ve hem mührü hem de imparatoriçeye getirdikleri değerli hediyeleri iletme görevini başarıyla tamamlamış. Mürettebat sonraki üç ayı Japonya’da geçirmiş ve efendilikleri, sıcakkanlılıkları ve yardımseverlikleriyle gerek saray erkanının gerekse de tüm halkın, hatta Rus ve İngiliz delegelerin bile sevgisini kazanmış.

Fakat 1890 yılında memleket yolculuğuna çıkan firkateyn Kuşimoto açıklarında bir fırtınaya yakalanıp batar. 600’ün üzerindeki mürettebattan sadece 69 kişi hayatta kalmıştır. Bu olay Japonları derinden yaralamış ve Türklerle aralarını yakınlaştırmıştır. Halk arasında şehit olanların yakınlarına ve ailelerine bağışlanması için bir yardım kampanyası başlatılmış. Sağ kalan 69 denizci Japon imparatoru tarafından özel gemilerle evlerine geri gönderilmiş. Toplanan para da padişaha teslim edilip gerekli kişilere dağıtılmış. Kuşimoto’ya Türk denizciler adına bir anıt dikilmiştir. O zamandan beri düzenli olarak her yıl burada anma törenleri yapılıyor. Hatta aynı noktada Ertuğrul Müzesi bile bulunuyor.

İşte bu hikâye, firkateynin batışının 125. yılı anısına Türk-Japon ortak yapımı bir filmle beyazperdeye aktarılıyor. Filmde hem Ertuğrul mürettebatının başından geçenlere yer verilecek hem de 1995 yılında İran-Irak savaşı sırasında Tahran havaalanında mahsur kalan Japonlara ettiğimiz yardım konu alınacak (Havalimanında 500 Türk olmasına rağmen Tahran’dan ayrılan ilk Türk uçağını gönüllü olarak 250 Japon’a verdiğimiz olay). Böylece Türk-Japon kardeşliğinin güzellikleri de vurgulanmış olacak.

Ertuğrul 1890, 5 Aralık 2015’te gösterime girecek.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.