Jump to content

Tororo

Üyeler
  • İçerik sayısı

3
  • Son ziyareti

Tororo kullanıcısının paylaşımları

1. Tororo

Japonca Yazma ve okuma*

Öncelikle tartışmalı olsa da Japonca Ural-Altay Dil Ailesi'ne bağılıdır. Ural-Altay Dil Ailesi Türkçe, Moğolco, Tunguzca, Korece, Japonca ... dillerini kapsar ve bu dillerin hepsinin birbirinden türediği düşünülür çünkü basitçe hepsi birbirine benzer. Japonca, Türkçe gibi yazıldığı gibi okunur, kelime sonuna fiil eklenir, Türkçe'de olduğu gibi harf yumuşamaları- ünlü düşmelerine benzer olaylar vardır. [シャーシ(şaşi) Türkçe'deki şaşı kelimesi ile aynı anlama gelir.] Bu nedenle anadili Türkçe olan biri için japonca öğrenmek, anadili Ural-Altay dil ailesine ait olmayan birine göre daha kolaydır. Japonca öğrenecek biri önce alfabelerini bilmelidir. Japonya'da 3 farklı alfabe vardır; Katakana, Hiragana, Kanji. Katakana ve hiragana 20'ye yakın harften oluşurken Kanji'de 2000'den fazla harf vardır bu yüzden önce Hiragana ve Katakana öğrenilmelidir.
  2. Eğer böyle bir anket yapılsaydı ben oyumu Dorohedoro adına kullanırdım. Gerçekten kayda değer arka plan çizimlerine sahip bir anime dizisi olduğu hâlükâr. Dizinin altını çiziyorum çünkü 1-2 saatlik film için yapılan animeler genellikle daha iyi çizimlere sahip oluyor çünkü tüm çabanı 1-2 saatlik film üzerine sarf ediyorsun. Sadece bir sahnenin arka planını tasarlamak için haftalar hatta aylar harcadıklarını duymuştum. Ve ben bazen birkaç saniyeliğine ortaya çıkıp kaybolan arka plan sanatına altyazıyı okurken dikkat bile edemeyebiliyorum. Bu demek oluyor ki nefes kesici animelerin arkasında isimsiz kahraman, emektar çizerler var. Animelerde bunun üzerine sürekli hiciv yapılıp duruyor. Örneğin bir keresinde Doreamon animesinde çizerlerin ışık görmemiş yürüyen zombiler olduğu ile ilgili bir bölüm hatırlıyorum.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.