Jump to content

ByBesgen

Üyeler
  • İçerik sayısı

327
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

1

İletiler bölümüne ByBesgen kullanıcısının eklediği dosyalar

1. biz bilmiyormuşuz koca forum bilmiyor muş :D ama arkadaş aydınlatıyor bizi :D yemin ederim başından beri gülmeden ciddi ciddi açıklamak için zor tutuyorum kendimide bu ne ya hahaha :D hadi beyler dağılalım konudan bir adminede söyliyim kilit atsın konuya gereksiz tartışma ortamı amaçlı konu

Böyle yaparak kışkırtmaya gerek yok. Arkadaşın söylediği şeyler yanlış değil. Otaku kelimesi gerçekten bağımlı anlamında kullanılıyor fakat biz Japonca'mızdan dolayı bunu pek bilmeyiz. Ben otaku kelimesi kullananlara da çıkışmaya karşıyım çünkü anime severlere verilen bir ad. Başkalaşım geçirmiş bir kelime olduğu için çok da üzerinde durulmasına gerek yok. En iyisi kullanmamak.
  2. Ben eleştiriyi diksiyon ve hitabetde anlatılana göre anlatım. Sen de diyorsun bak direk olara kötülemek anlamına gelmez. Eleştiride belirtiğim gibi sadece ve sadece olumsuz yönlerini söylersin. Ve neden belirtirsin. Bir insanı eleştirirken,sen çok sinirlisin,ufak tefek olaylara tepki veriyorsun dersen karşındakinin onu düzeltmeye yönlendirirsin. Karalama ise tam tersi olarak,sen çok sinirlisin,senin gibi bir insan ile konuşmak istemiyorum. Biraz benim gibi olabilsen.... Aşağıda da uzunca açıkladım zaten...

Bak şimdiye kadar bir çok tartışmanı gördüm. Dahil olmadım dahil olmayı da sevmem ama böyle yaparak bir yere varamazsın.Ben orada açıklamamı yaptım istersen açıp sözlük anlamından da bakalım hala kendi bildiğim doğru deyip haklı çıkmaya çalışıyorsun.

Yanlış anlama her şeyde yanılıyorsun demiyorum ama bazı şeylerde aşırı ısrar ediyorsun. Bir çok kişiyi kendinden soğutuyorsun. Şu forumda eğlenmek için bulunuyoruz her önümüze gelenle tartışmak için değil.Rica ediyorum benim söylediklerimden de bir tartışma çıkarma.

3. Bak hala arada laf sokuyorsun. Kötüleme için bir seriyi yüceltirken bir seriyi aşağılamak gerekir. Yani kıyaslama olmazsa kötüleme veya karalama olmaz. Eleştiri ise bir şeyin kötü yanlarını söylemektir. Yapıcı olanı ve hafif olanı vardır.

Eleştiriyi çok yanlış benimsemişsin. Eleştiri direk olarak kötülemek anlamına gelmez. Yergi ve övgü diye ikiye ayrılır. Yergi kötü yanlarını belirtme anlamına gelir.Kötü yanlarını belirtirken nasıl olması gerektiğini de söylemektir. Övgü ise iyi yanlarını belirtme anlamına gelir.
  4. Otaku kavramını tartışmamız bize pek bir şey kazandırmaz. Sonuçta kaçımız burada Japonca'nın kökenine kadar biliyor ki.

Fakat genellikle anime izlemeye yeni başlayanlara bu isim nedense çok yakın geliyor. Bence bu kelimeyi fazla araştırmadıklarından kaynaklanıyor. Bu o kadar da abartılacak bir konu değil . Bence insanın kullandığı kelime değil niyeti önemlidir. Bu kelimeyi kullananlar anime izlemeyi vs. çok sevdiklerini belirtmeye çalışıyorlar. Çok fazla yargılamaya gerek yok.

En iyisi forumda anime severler için yeni bir kelime bulalım herkes onu kullansın. Türkiye'ye yayalım. :D

5. ne demek :)

ben sana bitmiş bitmemiş diye ayırt etmeden sevdiğim birkaç mangayı sıralayayım

nana to kaoru - ecchi , s&m ilişkisi

nana to kaoru arashi - paralel seri

nozoki ana- bayağı bir ecchi yani boderline h :D yakında biter birkaç bölüm kaldı çevrilmeyen.

Brocon?! - erkek kardeş kompleksi olan kızlar :D

Chibi Vampire Karin

Sundome - 4 defa okudum düşün artık :D

Önerilerini listeme ekledim teşekkürler. :)
  6. Kardeş daha farklı şeyler yaparlar atıyorum:Bunlar Asuna ile evlenirler...çocukları bu çocukları aynı konsoldan falan alır oynarlar sonunda bu yapımcı bilmeden yanlış bir update(güncelleme) yükler ve birdenbire bütün çocuklar dünyada kitli kalır ve yapacak hiçbirşe yoktur oyunu bitirseler bile... vs. vs. :D destan mı yazdım ne -_-

Bundan iyi ff olur. Sen al yürü burdan. :D Fakat dediğim gibi ne çıkarsa çıksın yapmacık kaçacak .
  7. Fan yapımı olduğu çok açık. Adam kafasına göre çizmiş çizmiş koymuş. Bu arada anlamıyorum bu 2. sezon isteğini. Konu ne olabilir ki bu sefer? Sao'da olduğu gibi ölüm kalım savaşı mı verecekler. Bundan sonra yapılacak şeyler yapmacık kaçar diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın Sao sevdiğim animelerdendir.(İlk 15 bölümü)
  8. http://www.mangaupda...act=genresearch

burdan istediğiniz türleri , bitip bitmediği gibi birçok özelliği seçip ayrıca 1 tane olmak koşulu ile

http://www.mangaupda...categories.html

şuradan bir kategori seçip arama yapabiliyorsunuz.

bunun dışında sana sorularım var ki ona göre tavsiyede bulunayım :D

ingilizce olur mu?

okumam ya da tavsiye etmeyin dediğin tür var mı ? (shoujo, ecchi falan filan)

Manga okumaya yeni başladığım için çok fazla ayrım yapmak istemiyorum ama favorim shonen diyebilirim. Yani her türlü mangaya açığım. İngilizce olması farketmez. İngilizcem manga okumak için yeterli.

Verdiğin link için de teşekküler. Çok güzelmiş. Özellikle arama kısmı çok ayrıntılı.

9. gantz bu ay yada bir daha ki ay bitecek diye duydum onu oku derim :D

air gear da olabilir

Gantz'ı okuyorum zaten. Biteceğini bilmiyordum. İyi oldu. Güncele yetişmemiştim daha zaten. Air Gear'a da bir gözatıyım.

Bilimkurgu yok ama death note'yi oku.

Death Note animesi yeter artar bile. Mangasına gerek var mı? :D

psyren var bitmiş, isteklerine uyuyor -_-

İnceliyim bi. Yazın bol vaktim olacak zaten ne kadar fazla manga o kadar iyi.

Önerileriniz için teşekkürler.

Başka önerisi olan?

10. Artık Sao için 2. sezona ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. 2. sezon çıksa bile beklenileni veremez diye düşünüyorum. Hatta daha fazla soğutabilir.

Harcanmış bir seri. Çok kısa kestiler. Şahsen en az 100 bölüm olmasını istediğim serilerdendi. Tek söyleyebileceğim tadında bırakmış olmaları.

Online oyun oynamayanlar bu seriyi tam yaşadıklarına inanmıyorum ama benim için bambaşka bir yere sahip. Benim hayallerimden tekinin gerçekleştiği bir anime. O yüzden fazla eleştirel yaklaşmamanızı öneriyorum. ABD'de fazla tutulmasının sebebi en çok Mmorpg oyuncusunun bulunduğu ülke potansiyelinden kaynaklanıyor.

11. Yorumun için saol. Ben de Stark'ı severim. Ama harcandığını düşünüyorum. Eğer animede gösterilen gerçek güçleri ise Barragan Stark'I yenebilir.

Aynen. Sonuçta 1 numara. Gösterildiğinden kat be kat güçlü olduğuna inanıyorumç.
  12. Aklıma ilk gelen kitap 80 Günde Devri Alem oldu. Küçükken baya bir etkilemişti beni. Gezmeyi çok sevdiğimden olsa gerek. :D

Tavsiye olarak S*ktir Et'i önerebilirim. Biraz benim yaşam tarzımı yansıttığı için okumuştum. Eğer kitabı düzgün bir şekilde okursanız dünyaya başka bir gözle bakmaya başlayabilirsiniz. ;) Kişiliğiniz bile değişebilir. :D

13. Arkadaşlar size beyinin verdiği tepkiyle durumu açıklamak istiyorum.

İlk önce neden manga okuyorsunuz veya anime izliyorsunuz. Kafa dağıtmak veya düşünmek için.

Kafa dağıtıcı seriler çoğunlukla renklidir. Ecchi seriler de renkli sayfalar doludur her zaman.

Manga okurken,okuma,görme,yorumlama,mantık gibi özeliklerinizi kulanıyorsunuz. Buda beyini yoruyor fakat renkli hale geldiğinde beyinin yorumlama ve mantık becerisinin yükü ciddi ölçüde azalıyor ve beyin biraz daha rahatlıyor. Anime de ise beyniniz kendini zorlaması ciddi derece de düşüyor. Düşünmüyorsunuz demiyorum,beyin anlamak için kulandığı nöronların aktifliğini azaltıyor. Beyninizi bilgisayar gibi düşünün. Film izlerken ile oyun oynarken çok farklı tepkiler verir. Çünkü filmde veriler ona hazır gelir ama oyunda belirli kodları kendisi işlemek zorundadır ve ısınmaya başlar. Eğer soğutucusu kaliteli değilse fazla ısınarak,bir takım sorunlara veya kendini kapatmaya çalışır.

Bilgisayar çalışabileceği en düşük güçte çalışmaya çalışır,aynı şekil de beyin de öyle...

Beyninizin %90dan fazlasını kulanmazsınız ama belirli zihinsel antremanlarala beyninizin kapasitesini artırırsınız aynı kas yapmak gibi. Kas yapan biri kas yapmayı bırakırsa kasları yağa dönüşür. Beyninizi çalıştırmaya başlarsanız da aynı şekilde kulanmanız için sürekil kendini tetikler. Dahi insanlar beynini kulanmadığı zaman intiharlık hale gelmelerinin nedeni budur.

Asıl konuya döneceksek;

Beyin mümkün olduğunca en az güç ile günü kurtarmaya bakar ama siz onu zorladıkça beyniniz gelişmeye çalışır. Aynı zamanda sizi pes etirmeye de çalışır. Bilgisayarın gücünü artırırken 40 kere uyarması gibi...

Manga okuduğunuzda ilk sefer beyin sala anime izle der. Eğer zorlarsanız kas yapar ve manga okuyacak güçte çalışır. Kitap okuyun hep ondan denilir,beyninizin kapasitesini artırır.

Aynı şekilde çok fazla dizi film anime izleyen birinin de beyin kapasitesi fazladır. Kadınların yetiştirilme tarzı yüzünden fazla görsel uyarılmaya mağruz kalmazlar ve aptalaşırlar. Şu anda ki çocukların eskilere göre daha zeki olmalarının bir nedeni de budur. Uyarıcı sayısının fazla olması. Uyarıcı artıkça beyin gelişir ve beyin uyarıcılara başta ters tepki gösterir. Ama bu demek değil ki anna babanızdan zeki değilsiniz. Onların imkanları azdı sadece ama sizden daha fazla uyarıcıya mağruz kaldıkları bir gerçektir. Tabi doğuştan şanslı olanlar da var,bunlar ise ölmeyi isteyen tayfa diyebiliriz. Sürekli tartışmalara girer,oyun oynar. Beynini yorar kısacası. Beynini eğer yormasa,patlıyacak duruma gelir. Kısa devre yapar.

Sen biraz daha beynin işleyişine kaymışsın. Anlattıkların doğru ama benim mangalarda asıl yakındığım siyah beyaz olduğundan ayrıntıların birbirine girmesi. Bazı küçük resimlerin anlaşılması neredeyse imkansız hale geliyor . Renklendirme insanın hayal gücünü kısıtlamaz. Sonuçta sen bir şey okuyorsun ve resimlerle bazı karelerini yakalıyorsun. Senin beynine kalan iş O karelerin arasındaki boşlukları doldurarak bir olay zincirine dönüştürmesi. Benim renkli olmasını asıl istememin sebebi resimlerin ayrıntılarla birlikte daha net bir şekilde görülmesinin daha iyi olacağını düşünmemdir.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.