Jump to content

knizel

Üyeler
  • İçerik sayısı

2
  • Son ziyareti

İletiler bölümüne knizel kullanıcısının eklediği dosyalar

1. Bu konuda aklıma gelen ilk şey Johan'ın yaptığı ve söylediği şeyler arasında nihilizmle alakalı bir paralellik olması. Youtube da bir videoda görmüştüm ve ondan sonra ancak bu animenin sonunu tam manasıyla anlayabilmiştim. 

Hiçbir duygu, hiçbir his ve hayata dair hiçbir bağlantı hissetmeyen Johan'ın hayatın ne denli manasız ve boş olduğunu etrafına gösterip kendi kendini öldüreceği büyük bir plan yapmasından bahsediyorum. Başlangıçta amacı bu değildi ancak o isimsiz canavarın olduğu kitabı okuduğunda Kinderheim öncesi anılarını hatırlamasıyla amacı Nietzsche'nin ubermensch kavramına ulaşmaktan çıkıp büyük bir intihar fikrine dönüşmüştür. Başta amacı onu çatısı altına alan Neonazileri kullanarak dünyayı kaosa sürüklemek olan Johan sonrasında isimsiz canavarın olduğu kitap ile bu planından vazgeçmiştir. Bu hikayede hiçbir zaman Johan'ın motivasyonları tam manasıyla anlatılmadığı için serinin birden çok defa tekrar izlenip Johan ile ilgili bütün detayların incelenmesinden sonra ancak hikayedeki alt metinleri tam bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Özellikle benim için Johan'ın gösterdiği o çatıda yürümeli intihar oyunu bunun muhteşem bir göstergesidir. O oyunun aynısın Johan aslında çok daha büyük bir çerçevede oynuyor. Sürekli ölüme hazır ve ona ulaşmaya çalışıyor. Ölüme hep hazır olduğunu Johan'ın yüzde yüz öleceğinden emin olduğu zamanlarda elini alnına götürmesinden anlayabilirsiniz. Başka bir deyişle Johan burada o çatıda yürüyor ve ölüme yakın bir an yaşıyor. Genelde bu anlardan kurtuluyor bu yüzden de oyuna tekrar devam edip o ölüme hazır olduğunu ana dönüp dolaşıp kendini geri getiriyor. Bu animedeki başka bir olay da Johan'ın nihilistik felsefesi ile Tenma'nın herkes ve her şey yaşamayı hak eder felsefesinin çatışmasıdır. Bu çatışma aslında hikayenin ana temasıdır. Sonunda Tenma'nın Johan'ı bile kurtarması onun felsefesinin kendince hep tutarlı olduğunu ve herkesin yaşamayı hak ettiğini gösterir. Johan'ın yatağının boş olması ise Johan'ın artık kendi felsefesinden vazgeçtiğini ve dünyada yaşamanın boş bir nihilistik düşünceden ibaret olmadığını anladığını simgeler. Sonunun ucunun açık bırakılması ve Johan'ın motivasyonlarının anlatılmaması sebebiyle çoğu kişi bu animeyi anlayamaz ve anlayamayıp hikayeye sinirlendiği için de çoğu kişi hikayeyi araştırıp anlamaya da çalışmaz. Bu yüzden günümüz animeleri kadar popüler değildir. İzleyicisi yetişkinler olması sebebiyle çoğu animeseverin radarına düşmez ancak hayatında bu animeyi görüp duyup izleyen ve hikayeden keyif alanlar için "şaheser" kelimesinin anime dünyasındaki karşılıklarından birine dönüşür.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.