Jump to content

Munteha

Üyeler
  • İçerik sayısı

2
  • Son ziyareti

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Munteha reacted to Taiga in Kendi mangamı yapıyorum :/   
    Yayınlama işi kolay eğer okuyucudan bir ücret talep etmeyeceksen tabi. Ama sana bir kaç tavsiye veriyim hikaye çizimden daha önemlidir. Sadece çizime odaklanıp hikayeyi sallama. Genellikle bizimkiler böyle yapıyor. Halbuki çizimi kötü olmasına rağmen heyecanla okunan bir sürü manga var. Çizimini geliştirirken hikaye üzerinde de baya bir uğraşmanı öneririm. Çizgi roman yazar ve çizeri Devrim Kunter'in şu sıralar yazdığı adım adım çizgi romanın ilk yazıları yazarken işine yarayacaktır. Ayrıca sadece çizgi roman ve manga olarak düşünmezsek eğer; Roman nasıl yazılır? Senaryo nasıl yazılır? Tarzı yazılarda işine yarar ama kimin yazdığına bağlı. Bazı temel noktalar var mesela okuyucuya ne vermek veya neyi hissettirmek istiyorsun? Karakterleri yaratırken neye dikkat edilmesi gerekiyor? Hikaye nasıl ilerlemeli? Tarzı konularda en azından kafana bir şeylerin yerleşmesini sağlar bu tip yazılar. Bir de her şeyden önemlisi eğer çok fazla manga okumamışsan ilk başta manga okumanı tavsiye ederim. Çoğu kişi Bakumanı izleyip mangaka olma hayalleri kuruyor halbuki çoğu daha doğru düzgün bir manga okuru bile değil bunların. Şimdi soruyorum size mangada hikayenin panellerde nasıl anlatıldığını veya nasıl farklı yöntemlerle anlatılabileceğini bilmeyen biri manga yazabilir veya çizebilir mi? En önemli nokta da uzun anime ve mangalardan etkilenip uzun bir manga yapma düşüncen varsa vaz geç. Başlarken en iyisi One Shot çizmektir. Ortalıkta yarım kalan çok fazla bu tarz doujinshi var. Yapacağın çalışmanda başarılar, kolay gelsin...
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.