Jump to content

One Piece: Unlimited World Red İnceleme


Kuralan

Recommended Posts

Süper güçleri olan korsanlar! Evet bugün hakkında yazacak olduğum oyun One Piece serisinin spin-off niteliğindeki oyunu; One Piece: Unlimited World Red. Elbette aramızda seriyi takip eden, mangasını okuyan arkadaşlar vardır fakat biz yine de biraz bahsedelim bilmeyenler için. One Piece serisinde ana karakterimiz Luffy korsanlar kralı olmak için denizlere açılıyor. Başta tek başına olmasına rağmen sempatikliği ve sıradışı kararlarıyla gün geçtikçe yeni arkadaşlar edinip tayfasına katılması için ikna ediyor. Luffy'nin etrafında dönen bu macera şu an mangasında 753. sayısını çıkarmış bulunmakta. One Piece'in dünyasında birçok korsan ve denizci bulunuyor. Hepsinin farklı özellikleri var. Bu dünyaya özgü, çoğu karakterin gücünün kaynağı Şeytan Meyvesi dünyanın dört bir yanında rastgele yerlerde bulunmakta. Eğer Şeytan Meyvesi yediyseniz bir güç kazanıyorsunuz-sadece bir adet yiyebiliyor karakterler- ve bu meyvelerin üç türü bulunmakta. Paramecia, Zoan ve Logia olarak olan ayrılan bu güçlerin her biri farklı bir karakteristik gösteriyor. Örneğin Paramecia kullanıcısına süper insan gücü kaynaklı bir güç veriyor. Zoan japoncada hayvan vücudu anlamına geliyor ve adından anlaşılacağı üzere kullanıcılar meyvesinin özelliğindeki hayvanın kılığına bürünebiliyor. Son olarak Logia, bu tür kullanıcısının bir elemente yada doğa gücüne dönüşmesini sağlıyor. Bunun yanında birçok, meyve yememiş fakat güçlü karakter bulunuyor. 

 

Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1(15).JPG

 

Kısaca güçlerden ve One Piece dünyasından bahsettiğimize göre kafanızda birkaç şeyin canlandığını varsayabiliriz. Yazının başında değindiğim gibi bu oyun spin-off olma niteliği gösteriyor, yani oyunun ana hikayeden ayrı kendi içinde diyebileceğimiz bir hikayesi var. Ana karakterimiz Luffy'nin tayfası kaçırılıyor ve Pato adlı çılgın rakun arkadaşıyla beraber tayfasını kurtarmaya çalışıyor. Oyunu oynadıkça adalar arasında seyahat etmeye başlıyoruz. Story Mode'u ister co-op ister yalnız başımıza ilerleyerek oynayabildiğimiz World Red karşımıza ana hikayemizden-yani mangadan- birçok tanıdık ada-Fishman Island, Alabasta gibi- çıkarıyor. Bu serüvenlerde denizcilerle, düşman korsanlarla, yabani hayvanlarla veya birkaç boss ile karşılaşabiliyoruz. Oyun her ne kadar basit görünse de iş dövüşmeye gelince birden heyecanlanıyorsunuz çünkü her karakterin kendine özel bir silahı ve kendine özel komboları bulunuyor. Mesela bir karakter için kullandığınız kombo hareket kombinasyonları başka bir karakter için geçerli değil. Durum böyle olunca oyun sizi her karakteri ayrı ayrı oynayıp adapte olmaya zorluyor. Buna yardımcı olmak için ise çoğu kombo saldırısı her savaşta ekranın sağ kısmında gösteriliyor. Eğer gösterilen kombo listesini tek tek yaparsak 'Rush Mode' adlı kısa süren bir moda giriyoruz ve bu süre boyunca daha çok hasar verebiliyoruz. Bu moddan çıktıktan sonra ise daha çok kombo ve kombinasyon ekranda yerini alıyor, böylece herhangi bir eğitim moduna girmeden komboları ve kombinasyonları öğrenebiliyoruz.

 

013.jpg

 

İlk görevimizi bitirdikten sonra Trans Town adlı, ana üs olarak kullanacağımız şehre dönüyoruz. Buradaki işimiz fabrika, eczane ve müzikhol gibi binaları geliştirmek. Bu binaları oyunda ilerledikçe karakterlerimiz için kullanacağımız güçlendirmeler ve küçük oyunlar gibi yan aktivitelerden faydalanmak için geliştiriyoruz. Mesela bu küçük oyunlardan biri 'Card Rush' adında bizi mangadan sorularla test eden eğlenceli bir oyun. Ayrıca Story Mode'dan farklı olarak Battle Coliseum'da-bir nevi arena- ardı arkası kesilmeyen birçok düşman ve boss'la karşılaşabiliyoruz. Battle Coliseum'da tek başımıza ya da sayısı dörde kadar ulaşan çok oyunculu seçeneğiyle sadece tayfanın karakterleriyle değil, serideki diğer karakterlerle de oynayabiliyoruz. Buraya kadar her şey güzel fakat oyunun tek bir eksik yanı var o da birbirimizle oynayıp dövüşemiyoruz, sadece aynı takımda oynayabiliyoruz. Bu tarz manga uyarlarmaları ortalamanın üzerine pek çıkamasa da bunu gerçekleştirebilen sayılı oyunlardan One Piece: Unlimited World Red. Oynaması oldukça eğlenceli, birçok farklı seçeneği bulunan kendini oynatan bir oyun.

 

http://www.youtube.com/watch?v=uohkYxCcgvQ

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.