Jump to content

Lycaenidae

Üyeler
  • İçerik sayısı

314
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

4

Lycaenidae kullanıcısının paylaşımları

1. Lycaenidae

Neon Genesis Evangelion

Tamam da, o da zaten başka bir tesisten gelmedi mi? Sonuçta açıkta koyamazlar Adem'i. Bir yere saklamaları lazım, halk Eva'yı bilse de Adem'e kadar olayı bilmiyor sonuçta. Yine de ayrıntılı hatırlayan bir arkadaş daha yardımcı olur. Ben genelde çevrede gelişen olaylardan ziyade ana fikirde yardımcı olabilirim. İzleyeli bayağı oldu çünkü.
  2. Lycaenidae

Neon Genesis Evangelion

Adem'in korunduğu yerde tesisatlar yok muydu? Orada koca dev mekanizmalarla savaşmak oldukça çevresine zarar verir.
  3. Lycaenidae

Neon Genesis Evangelion

Kaçıncı bölüm hatırlıyor musun? Bir hızlı tekrar izleme yapmak istiyorum. 3. insan ırkının doğuşunu engellemek istiyor olabilirler bu arada. Zaten Havarilerin saldırma sırası olsun ve saldıracakları yerler Ölü Denizi Yazıtları'na göreydi sanırım.
  4. Lycaenidae

Neon Genesis Evangelion

Kaoru'yu mu kast ediyorsun? Lilith aslında Rei'nin kendisi. Ona bir atıfta yapmıştır ama bölümü hiç hatırlamıyorum. Daha yeni izlemişsen belki kafanda bazı parçalar birleşir.
  5. Lycaenidae

Son Harfinden Başlayan Bir Anime Yazın!

special A
  6. Lycaenidae

Nabarai no Ou
  7. Lycaenidae

Neon Genesis Evangelion

Bunu geçen yıl falan yapsaydık taze taze yazardım da bir yıl olmuş, o yüzden bölüm altına yaptığım bazı yorumlara bakarak yazıyorum ve aklımda kalanları ama önce şunu söyleyeyim, Eva anlaşılması o kadar da zor değil. Dikkatle daha ilk bölümden izlenirse gayet anlaşılabilir ama sadece izlemek için izlenirse anlaşılmaması gayet mümkün. Kendi bulduklarımı söyleyeyim. Öncelikle Eva'nın ana fikri yalnızlık ve yalnız kalan bir insanın en küçük sevgiyi dahi kendine istemesi için yapabilecekleri. Geride olan olaylar tamamıyla ana fikre destek fikirler ve olan olaylardaki mantığı çok da karmaşık hale getirilmemesi gerekenler, onlar aslında animeye karşı ilgiyi sürekli ayakta tutmak için varlar. Mesela bölüm başlarında Schopenhauer'in Kirpi İkilemi bahsediliyor, burada aslında hikayenin finali hazırlanmış oluyor ve sanırım bu 5. bölümde falan bahsediliyor. Bu ikilem Shinji'yi çok net bir şekilde açıklıyor. İnsanlarla yakınlaşıyor ama bu acı verecek dereceye gelince onlardan uzak duruyor ama yine de yaklaşmak istiyor ve yeniden aynısını yapıyor. Mesela başkalarının isteğine bu kadar takıntılı hale geliyor ve ona göre davranırken "neden başkalarının isteğine bu kadar bakıyorsun? Kendin olursan en azından benliğini bulursun." gibi bir şey diyordu, aslında yalnızlık için o kadar şey yapmış ki kendi benliğini oluşturamamış bir birey var mesela çello öğrenmeye çalışması gibi. Sürekli olarak yalnızlık ve uzak durma arasında gidip gelen bir karakter. Asuka'da mesela yaşadığı yalnızlıktan kendisini çok sevmeye itmiş ve bunu ağır anarsist kişiliğinden belli oluyor, herkes Asuka'ya tsundere dese de aslında narsist kişilik bozukluğu yaşıyor. Rei insan eliyle yaratılma bir homonculus desek daha doğru olur. Shinji'nin annesinin DNA'sıyla oluşturulmuş. Burada aslında Shinji'nin babasının bir dileği gerçekleşmiş oluyor. Eva'nın parçalarına da annesinden parça eklenince annesinin Shinji'yi koruma dileği de gerçekleşmiş oluyor. Son iki bölümde bu çok iyi işleniyor. Bu bunalım kısmına senaristin vaktinde yaşadığı bunalıma veriyorum, dinsel bir bunalıma girmişti. Dinin yol açabileceği bunalımları bu animede görebiliyoruz, özellikle Hristiyanlık, ger yerde koca koca beyaz ışıklarla parlayan haç sembolleri. Din üzerinde yaşadığı bunalımlar yalnızlığa itmiş olması muhtemel. İkinci değineceğim, Eva'ların kişiliği olduğu konusuna katılıyorum. Rei nasıl klonlandıysa o parçalar Eva'lar için kullanılmış olabilir ama Rei, Shinji'nin olduğu Eva'da harekete geçme olayı annelik içgüdüsüne bağlıyorum, zaten Shinji çıldırdığında Eva'sı ilkel insan gibi davranıyordu ve içgüdüler de ilkeldir. Tabii benim fikrim. Eva'ların tipolojisi meleklerden alınma olduğunu düşünüyorum, sadece mekanik prototipler var, melek kökenli olmaları onları birer canlı varlık kılmaları sağlıyor ama Shinji'nin Eva'sında annesinin parçaları olduğu için iyi uyum yeteneğine sahip ve bu yüzden uyum yeteneği yüksek. Ölü Deniz Yazıtları/Parşömenleri geçiyor, onu okursanız aslında 14. bölümde konuşan kişilerin oradan alıntı yaptıklarını sadece bazı yerleri değiştirdiklerini fark edersiniz. İncil'de yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak devler şeklinde bahsediliyor, Eva'ların kocaman yapı olmaları ve meleklere benzemeleri bana onlardan yapıldığını düşündürtme nedeni de bu, op yüzden de kişilik oluşumunun çoğu kısmının buradan geldiğini düşünüyorum. Ayrıca animede mızrakla vurulmuş Adem vardı ve alt kısmı yoktu, meleklerin parçası oradan çıkarılmış olmalı. Yazarken yoruldum, her bölüm altına yaptığım yorum var mı varsa ne anlatmaya çalışmışım diye düşünmek çok zordu, ben sırayı sıradaki anlatacak insana devrediyorum.
  8. Lycaenidae

Soredemo Sekai wa Utsukushii
  9. Lycaenidae

♣♣Light Novel Çevirmek?♣♣

Belli bir yayın evi vb bir kuruluşta çalışmadığın sürece ya da web üzerinde para veren sitelerde çevirmenlik yapmadığın sürece hayır. Zaten web üzerinden çevirilerden para kazanma da Türkiye'de yok, ancak Jap/Kr-Eng olarak çeviri yapacaksan kazabilirsin. Kendine güveniyorsan direkt LN'den başlarsın ama önce mangalardan başlarsan daha iyi olur gibi. Tabii karar sana kalmış.
  10. Lycaenidae

Bu Animeyi İzledin mi?

İzledim, her şey Zero için deyip son sezonu da bitirdim. Alttaki Witch Hunter Robin'i kesin izlememiştir.
  11. One Punch Man 2. sezon, ilk bölümün 10 dksını 3 kere farklı zamanlarda baştan izleyip kapattım. Nedense bu sezona hiç kendimi veremiyorum. O, çoğu kişinin izlediği ve beğendiği Steins Gate'e de bir türlü de başlayamıyorum.
  12. Kakegurui Cehennem Kızı
  13. Lycaenidae

Bu Animeyi İzledin mi?

İzledim. Alttaki Gin no Saji izlemiştir.
  14. Cross Game Yine de Dünya Güzel
  15. Bleach varken diğer animelere laf düşeceğini sanmam. XD Power up konusunda o kadar meşhurdur ki Gintama'da bile parodisi yapıldı. Tavsiye ederim güzel animedir, 2021de yeni sezon da gelecek.
  16. Lycaenidae

Bu Animeyi İzledin mi?

Bitirmedim ama yıllardır askıda. Alttaki Skip Beat! izlemiştir.
  17. Lycaenidae

Manga İstek ve Öneri Bölümü

Yok teşekkürler, kendi okuduğum sitelerde de mevcutmuş. :) Ben de baktım biraz, Feng Shen Ji'nin çizimleri oldukça güzelmiş. :))
  18. Lycaenidae

Evet ikisini de duymuştum ama bir türlü başlayamamıştım, demek o Çin webtoonu o kadar iyi ya, o kadar Çin webtoonu okudum hepsi hayal kırıklığıydı.Tamam bu ikisini okuyayım ben. Beğenip beğenmediğimi özelden bildirim, hem beraber kritik de veririz. Zevkli oluyor böyle olunca. ^^ Evet ya bazı kişiler çevirirken anlamları yok edebiliyor Türkçeleştireceğim diye, bu konuda orijinali okuma konusunda ya da en azından tek el çeviriden okumadan yana katılıyorum.
  19. Lycaenidae

Ne demek. ^^ Manhwa/manhua eğer akıcıysa ve saçmalamıyorsa tabii ki önerilere açığım. Telif konusunda kesinlikle haklısın, onunla uğraşmak cidden can sıkıcı. Benim de zaten İngilizce'mi geliştirme nedenim beklediğim kitapları yayın evlerinin geç çevirmeleriydi, beklemek yerine atağa geçtim diyebilirim. XD
  20. Lycaenidae

Seç - beğen - al hesabı, gözüme iyi gelenler. Bitter Virgin Colette wa shinu koto ni shita Dengeki Daisy Fujiwara kun wa daitai tadashii Gakuen Alice Gozen 0-ji, kiss shi ni... Akuma to Hana (en çok sevdiklerimden, Black Bird gibi düşünülebilir) Haru matsu bokura Hiyokoi Horimiya Hoshi to Kuzu, dont worry be happy Kare to koi nante Kimi wa kawai onnanoko Koi ni naranai wake ga nai Koi to kemono to seitokai Kyou no kira kun Kyou, koi wo hajimemasu Last Game Love Phantom Mishounen Produce Moekara wa orange-iro (şu aralar güncel olarak favorim) Momochi san chi no ayakashi ouji Nisekoi Doumeki Oresama teacher Paradise Kiss Pink Lady Perfect World Rere Hello Sensei Kunshu Tendou-ke monogatari Umarım, okumadıkların vardır arada (yaz tatilinde bol vakit varmış, fazla uzun görünmese daha da yazardım ).
  21. Lycaenidae

Sanırım çeviriler webtoona falan kaydı, genelde sitelere falan girince hep webtoon çevirisi görüyorum, bir de seinen mangalar öyle çok iyi olanlar çok az, ayrıca çevirileri de shounenlere göre daha zor olduğundan pek tercih edilmiyor olabilir. Ama dediğin gibi ben de çevrildikçe okuyorum fakat arada İngilizce de okuyorum, grammer olarak yeterli seviyedeysen sorun olacağını da sanmam. Ben okurken de arada bilmediğim kelimeler çıkıyor. :) Sonuçta roman değil, Uzakdoğu çizgiromanı; bir okumayı dene derim.
  22. Lycaenidae

Seinen türü manga diyorsan aslında küçük bir araştırmayla çok sağlam seriler bulabilirsin, Türkçe olarak tabii hatırı sayılır bir sayıda ama İngilizce olarak cidden sağlam seriler var. Ama Türkçe olarak Shigurui, Dorohedoro, Gangsta, Totsukuni no Shoujo, Vinland Saga, Claymore ve Doctor Du Ming tavsiye ederim. Bunlar çok enteresan şekilde (içlerinden ikisi hariç) az okunanlardan.
  23. Lycaenidae

Anime klişeleri

Shoujolarda kız ilk hangi erkeği gördüyse onunla birlikte olacak olması, daha ilk bölümden mangaka tarafından verilen sağlam spoiler. Nakama power ile birlikte kaybedilen herhangi bir durumda herkesin ayağa kalkması ve durumun tersine çevrilmesi, istisna olan çok ama çok az seri var.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.