Jump to content

Nayru

Üyeler
  • İçerik sayısı

569
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

2

Nayru kullanıcısının paylaşımları

1. THE LEGEND of ZELDA UNUTULACAK BİLGİLER Shigeru Miyamato ve TakashiTezuka adındaki, Nintendo firmasında çalışan 2 güzide Japon yazılım programcısı tarafından 1986 yılının soğuk bir kış gecesinde üretilmeye başlamış bir oyun serisidir. Aynı zamanda Legend of Zelda serisinin ilk oyunu olan bu oyun Japonya'da FAMICOM sisteminin tanıtım ürünlerinden biri olarak piyasaya verilmiştir. Yaklaşık 1 yıl sonra Kuzey Amerika ve Avrupadaki NES konsolu için kartuş formatında piyasaya sürülen oyun, üzerinde oyunun kaydedilebileceği bir pil bulunduran ilk oyun olmuştur. FAMICOM için kartuş versiyonu 1994 yılında yayınlanmış ve daha sonra NintendoGamecube, GameboyAdvance ve Virtual Console firmaları için de piyasaya sürülmüştür. Aradan geçen 25 yılda Legend of Zelda Nintendo sancağı altında yayınlanan 16 resmi oyunla boy göstermiştir.Bunun yanı sıra Final Fantasy ile beraber 8 farklı oyun konsolunda yayınlanan tek oyun olma özelliğindedir. NASIL BİR OYUN, İÇİLİR Mİ? The Legend of Zelda aksiyon, macera, bulmaca ve RPG oyunlarının öğelerini içermektedir. 16 oyunun hepsini olmasa en bilindiklerini söyleyeyim: TheLegend of Zelda(1986) [ilk oyun] TheLegend of Zelda/ Ocarina of Time (1998) TheLegend of Zelda/ Majora’s Mask(2000) TheLegend of Zelda/ WindWaker(2003) TheLegend of Zelda/ FourSword Adventures(2004) [adından da anlayacağınız gibi 4 kişiyle oynanıyor] TheLegend of Zelda/ TwilightPrincess(2006) TheLegend of Zelda/ SkywardSword(2011) Hikayesiè Genel olarak Hyrule adındaki kurgusal ülkede geçen oyun, Link adındaki kahramanımızın (hero of time olarak geçer) zor durumdaki Princess Zelda için Triforce denen kutsal nesnenin parçalarını toplamasını konu alır. Ama bildiğiniz gibi bir seri olduğu için oyundan oyuna farklı senaryolar mevcuttur. Şöyle ki: Ocarina of Time’da bir müzik aleti olan Ocarina ile müzik öğrenip madalyon topluyoruz Majora’s Mask’da tamamen maskeler üzerine gizemli bir kurgusu olan bir hikaye mevcut Wind Waker’da sürekli kapris yapan bir kayıkla açık sulara yelken açıyoruz Twilight Princess’de ise alacakaranlığın derinliklerinde kurt olmanın keyfini yaşıyoruz… NOT: Biraz ucundan spoiler oldu ama ilginizi celbetmesi açısından başvurdum. Gameplay è Link karakteri overworld adlı geniş bir dünyada tepeden görünümle kontrol edilmektedir. Gamepad(oyun konsolu) üzerinde kullanmak üzere 3 adet item boşluğu bulunur. Ayrıca kılıç kullanma ve karşımızdaki düşmana odaklanmamızı sağlayan Navi için de özelleştirilmiş tuş vardır. Oyun menüsünde genel olarak sahip olduğumuz eşyalar, çalabildiğimiz müzikler ,bulunduğumuz dünyanın haritası, kazandığımız para(rupee deniliyor), kıyafet seçimi için bir bölüm ve kayıt etmemizi sağlayan save butonu mevcuttur. Oyun başında küçük bir kalkan yahut tahta bir kılıç kullanırız. İlerlemeye bağlı olarak slingshot(ben buna kuş lastiği diyorum) , yay, çekiç, olta, demir bot, bomba, bumerang gibi ilginç, oyundan oyuna değişen itemler elde ediyoruz. Tabii kılıçlarımız da gelişiyor ve daha fiyakalı kıyafetler giyiyoruz. Yine başlangıçta 3 tane can barımız var. Piece of Heart denen nesneleri topladıkça 20 can barına kadar yolumuz var. Ama tarihte hiç yardım almadan tüm piece of heartları toplamış bir yiğit var mıdır orası meçhul... :D Eee kahramanımız olur da atı olmaz mı?? Zelda serisinde hiç değişmeyen bir öge var o da atımız EPONA hiçbir oyunda bizi yalnız bırakmıyor ve kudurmuş gibi havuç yiyor. Zelda serisinde zaman da akış halinde, böylece oyun içindeyken gece ve gündüz ardalanmalı olarak değişiyor.Bu faktör de tüm zelda oyunları için geçerlidir. Hatta bazı gizemli müziklerle gece-gündüz faktörleriyle oynayabiliyorsunuz. Tüm oyun süresi boyunca ömrümüz temple ve dungeon denen mekanlarda Triforce parçası toplamakla çürüyor. Bu mekanlarda genellikle 1 adet harita ve bir pusula bize rehberlik ediyor. Çıkış kapısındaki zebani gibi duran bossları da unutmayalım. Bir de sürekli kafamızın üstünde duran başımızın tatlı belası bir fairy (peri) var. Adı NAVI olan bu nur topu bizim yolculuktaki tek dostumuzdur ve kendisi çok bilmişin tekidir. Sürekli LISTEN veya WATCH OUT nidalarıyla tüm semayı inletmiş yegane varlıktır. Müziklerè Bu kısma ciddi bir şekilde dalsam resmen roman olur. Bu yüzden müzikleri anlatılmaz yaşanır diyorum varın siz düşünün gerisini. Oyunu oynamayacak olsanız bile müziklerine çökmenizi tavsiye ederim. Fikir oluşması açısından oyun içinden birkaç müzik: TAŞLAMA Çok ağır bir fanı olarak bu cümleleri yazmak benim için zor olacak ama bunları da bilmeniz lazım: -Oyun genel olarak herkese hitap etmiyor bunun bilincinde olalım -Dışardan bakıldığında fazla çocuksuymuş gibi duruyor (ki bence öyle değil) -Oyun içinde ilerlemeyi çözmek bayağı zor -Sabır gerektiren bir oyun eğer şans verirseniz size tüm kapılarını açar -Tapınak ve zindanlardaki bazı bulmacalar saç baş yolduran cinsten -Bazen ne yapmanız gerektiğini kestiremiyorsunuz ( o vakit youtube’dan gameplaylere çöküyorsunuz) KANAAT NOTU Anlayacağınız üzere bu oyuna gönül vermiş biriyim.Şuan bulunan 16 oyunun 10 tanesini bitirmek ne kelime adeta emdim.Şuraya kadar olan bölümü okuyup içinizde hiçbir kıpırdanma olmayabilir size çok şey kaçırıyorsunuz gibi bir söz söylemeyeceğim. Seriye olan hürmetimden bu konuyu açtım. Tek dileğim bu seri ile edindiğim hazı,lezzeti her oyunun bitişinde yüzümde beliren o tatlı gülümseyişi 1 kişinin bile olsa tecrübe etmesidir. Arkadaşlar bu benim forumdaki ilk oyun incelemem genel olarak bu başlıklar altında oyun tanıtımı yapmayı düşünüyorum. Elimden geldiğince özgün bir bakış açısıyla yaklaşıyorum İnceleme hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum ve tabiiki eleştiriye açığım
  2. Nayru

Merhabalar :3

Hoşgeldin sefalar getirdin :lol: :lol:
  3. azıcık ingilizcesi olan herkes bilebilir ' mutlu maske satıcısı ' anlamına geliyor neden böylesine banel bir seçim derseniz çok sevdiğim bir oyun karakterinin adıdır.
  4. Telef olmak deyimi buradan geliyormuş galiba, tüylerim tiken tiken olmuştu bu sahnede
  5. Nayru

Herkese Merhaba !

Mecha candır gerisi yalandır :lol: :lol: İyi yiy mecha seven biri daha sayımız artıyor o iki malum tür yuri ve yaoi mi yoksa 'h' ve 'e' mi, aslında cevabı tahmin edebiliyorum ama yine sorcam ve son olarak bireysel algılama ama ''boş zamanlarımda kitap okuyorum'' tabiri beni hiç hoşnut etmeyen bir tabir, kitap okumak öylesine önemsiz bir şey mi ki boş zamanlarımıza ertelemek gibi bir gafta bulunalım?? Bu arada hoşgeldin
  6. avatar: 8 erza candır severiz imza: 5 spoiler: 10 kanaat notuyla
  7. Nayru

Osu! Bir Ritim Oyunu

Steam'de var mı bu oyun ??
  8. Nayru

Konnichiwa =)

Hoş geldin sefa getirdin :lol: :lol:
  9. Nayru

Animeksi FANSUB

Hayırlı ossun diyelim o zaman :lol: :lol: Hemen kayıt olalım adam lazımsa biz buralardayız hatırlatayım ;) :P
  10. Nayru

''mortal kombat shaolin monks'' kurulum problemi

Dostum win 8 'in bu tür oyunlara uyumluluk sorunu var hatırlatayım ben de bazı oyunları çalıştıramadım
  11. Nayru

League of Legends 2014 Türkiye Büyük Finali

Madem herkes yazmış bizde söyleyelim nickimizi :D :D nick: mastris Her ne kadar burdaki arkadaşlar kadar pro olmasamda kendi arkadaş grubumla arada sırada oynuyorum (bu sözler yanıltmasın sizi çok fena solo top oynarım) Bir de skype nicklerinizi de yazsanız gençler öyle kuru kuru eklemek bana göre değil iletişim lazım bana :lol: ;)
  12. Cana Gajeel Erza bunlar dehşet olmuş haykırdım gülmekten Eline sağlık
  13. pratik olarak denemek lazım galiba şuan kafamda canlanmadı :D :D
  14. Nayru

Merhaba

ou hoşgeldin ben seni chattan biliyorum ama sen beni bilmezsin...demek isterdim neyse :D :D steam: scream of silence eklersen arada wizard wars flan atarız ya da varsa space engineers...
  15. hmm benım aradığım anahtar kelimelerle bu konu çıkmamıştı ama neyse artık teşekkür edeceğimi zaten biliyosunuz
  16. Power of Kornişon turşusu :D :D yürü be kim tutar seni (önce bi güzel gazlıyalım) hazır el atmışken bir de şu gif küçültme işine değinsen ben forumda baktım tatmin edici bir cevap yok
  17. Kahrolsun içinden sebze yemeği çıkan dondurma kutuları (Ramazanda yapma bari be anne!!!)

1. Önceki yorumları göster  %s tane daha
    2. Nayru

Nayru

ben kendı durumuma üzülüyordum halbuki diğer insanlar daha çok acı çekiyormuş bekle beni biber dolması sana geliyorummm... .D @Papillon bu çağı aşan buluş kim tarafından bulundu valide hanım mı??

3. Mileydi

Mileydi

asdfdsaf :D elbette annem, annelerimiz her türlü garip buluş da kesin parmakları vardır :D parmak olmasa bile mutlaka gözü, kulağı, burnu bir şekilde rol almıştır (:

4. LeornKayn

LeornKayn

Sarelle kavonuzundan salça çıkması gibi birşey...

18. Nayru

Karakalem çizimlerim

şimdi benle karşılaştırırsak çizimde nirvana seviyesindesin ama genel olarak ortalamanın üstünde çizimlerin var diyebilirim bizimle paylaştığın için teşekkürler ben çizim yayınlasam direkt forumdan ihraç ederler beni :D :lol: ps: nickini her gördüğümde skyrimdeki eksik kalan görevleri tamamlama -ki imkansız- arzusu geliyor
  19. Nayru

Manga Renklendirme Nasıl Yapılır?

Okurken elementler kimyasındaki cevher ayrıştırma yöntemleri aklıma geldi nedense elinize sağlık illaki yararlanan birileri çıkar (ben olmasam bile)
  20. Bence Issei seslendirme değil bildiğin normal sesi :D :D
  21. Romeo ve Juliet tabii (noveldan bahsetmiyorum Romeo x Juliet animesinden) Klişelerin adamıyız biz hey yavrum hey bkz: http://www.turkanime.tv/anime-seri/Romeo-x-Juliet
  22. bence cinsiyet faktörü de önemli ama genel olarak code geass ile başlasın death note ile alışsın Naruto,Bleach,One piece ile masterpiece yapsın al sana nur topu gibi yeni animeci :D :D
  23. Nayru

Anime Seçerken Neye Dikkat Edersiniz?

Şu sıralar sadece 'kimsenin bilmemesi' faktörünü göz önünde bulunduruyorum yani adı sanı duyulmayanları izliyorum
  24. Girdiğim her 2 konudan 1'i kapalı ...Adminlere bir mesaj vermeye çalışmıyorum ama sinir bozucu

1. Önceki yorumları göster  %s tane daha
    2. Nayru

Nayru

adminlere lafım yok adminlerimiz candır :D

3. Barış D. Baryshx

Barış D. Baryshx

Ben kilitlerken birde mesaj ile uğraşmam, kuralları okuyun, doğru yerde mi bakın, aynı konu veya benzeri var mı bakın

4. Gizemlibiri

Gizemlibiri

bişey dicem :D adminler yüzünden forum da kimse kalmadı asdasdas neyse şaka yapıyorum siz görev yapıyosunuz ama uyarın az forumda çok yeni üye var onlar bilmiyolar napcaklarını oyuzden uyarın bilmeeyen ler zaten uyarıyosunuz dur :D dinlenmiyorlardır bu arada ileti kasmak diye bişey olmaz heral de ona kızamazsınız değilmi yorum yapma suç değil dir zaten yorum yapmazzsak sadece konuya bakıp çıkarsak ne anlamı kalır :D neyse adminler kolay gelsin :) :D

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.