Jump to content

prestij06

Üyeler
  • İçerik sayısı

1
  • Son ziyareti

prestij06 üyemizin başarıları

1. prestij06

Japonca Dersleri

Arkadaşlar öncelikle sizi şunu söylemeliyim şuan yaptığınız dil öğrenme şekli m.e.b. tarafından okullarda yapılan dil nasıl öğrenilmez tarzı bir eylem. Dil böyle öğrenilmez. Yenidoğan bir bebeği düşünün 2 yılda anadilini çözüp öğreniyor. Nasıl öğreniyor şuan bizim gibi dil bilgisi kitaplarını açıp kelime ezberleyerek mi? Tabiki hayır. Doğal yollardan öğreniyor. Doğal yol nasıl mı? Dinleme ve izleme! 3 dil bilen birisi olarak size ufak tefek dil öğrenme taktikleri vereceğim. Ben İngilizce, İtalyanca ve Japoncayı nerdeyse anadilim gibi biliyorum bu 3 dili 6 yılda öğrendim 20 yaşında benim dersane öğretmenim dil filoloğu bana bu taktiği verdi. Bu sayede 3 dili öğrendim. Şimdi gelelim neler yaptım. Malum konu Japonca olduğu için Japoncayı nasıl öğrendiğimi yazacağım size. Aslında ben japoncayı sadece anadilim gibi konuşabiliyorum yazamıyorum henüz dil bilgisi öğrenmedim. Romanji olarak yazıyorum sadece malum 3 alfebesini öğrenmedim henüz. Öncelikle piyasada satılan küçük mp3 çalarlardan bir tane ediniyorsunuz. Bunun yanında 1 tane de sağlam zor bozulan bir kulaklık. Daha sonra mp3 çaların içerisine günlük 6 saat boyunca dinleyebileceğiniz japonca sohbet podcastleri atıyorsunuz. Bunları Tunein radyodan bulabilirsiniz. Hergün 6 saat boyunca bunları dinleyin. Daha sonra akşam yatmadan önce yaklaşık 3 saatlik tr altyazılı animeler izleyin. Başlarda bir şey anlamayacağınız için sıkılabilirsiniz ama sakın bırakmayın devam edin. Kulaktan alınan yabancı sesler beyne ulaştığında beyin bunu anlamlandırmak için yollar arar siz dinleyip izledikçe beyin bunları anlamlandıracak. Bu şekilde 3 ay boyunca devam edin farkı görüp daha çok asılacaksınız. Sabirlı olun dil öğrenmede en önemli şeylerden biri de sabırlı olmak. İlk 1 sene konuşup cümle kurmaya çalışmayın sadece izleyip dinleyin. Japonca kelimeleri Türkçeye'de çevirmeye kalkmayın. 2 sene sonra japoncayı iyi derecede konuşan biri olacaksınız. Daha sonra isteğe göre kursa gidin ve dilbilgisi dersleri alın. Konuşmayı öğrendikten sonra zaten dilbilgisi öğrenilir. Sorusu olan özelden yazabilir. Kolay gelsin....
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.