Jump to content

1234456

Kayıtlı Üye
    18
  • Last visited

Profil Bilgileri

1234456's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

2

1. hakuneko da Tachiyomi gibi açık kaynak kodlu, bence güzel, bir uygulama. İsterseniz Github'dan kaynak koduna bakabilirsiniz. Ben uzun süredir kullanıyorum, bir sıkıntı olmadı ama tabii ki bu kefil olduğum anlamına gelmez. Tamamiyle sorunsuz bir uygulama değil bu arada, daha doğrusu her site için ince ayar yapılmamış denebilir. Örneğin manga-tr'ye giriş yaparsanız, her bölüm için "Okumadım" diye bir bölüm çıkıyor. 10 bölümlük bir manga 20 bölüm gözüküyor, indirme işleminde sıkıntı oluşturmasa da hoş değil. Yine manga-tr'de çeviren grubu göremiyoruz vs. Bunlara rağmen manga indirirken kullanılabilecek belki de en iyi uygulama diyebilirim. İster .cbz, ister klasör olarak indirmeyi destekliyor; bölüm adını, manga adını değiştirmeyi destekliyor... Bu arada @FrosyTR; resimler uçmuş ama anlatım yeterli bence.
  2. Konayuki için: Software encode [yazılımsal]: işlemci kullanarak video işleme. intel encode [Intel QSV; donanımsal]: intel işlemcideki grafik biriminin (intel hd/uhd graphic) kullanılması. nvidia encode [Nvidia Nvenc; donanımsal]: nvidia ekran kartının kullanılması. amd encode [AMD VCE; donanımsal]:amd ekran kartının veya amd apu'lardaki grafik biriminin kullanılması. Donanımsal 'encode' işlemi, yazılımsal 'encode' işleminden daha performanslıdır. Çünkü 'encode/decode' işlemleri için özelleşmiş birimler bulundururlar. Performans olarak "Ekran kartı > APU grafik birimi > Intel grafik birimi > Yazılım" şeklinde bir sıralanış vardır. Kaliteyi düşürmek (sayıyı arttırmak [ölçek logaritmik olduğundan dolayı]) ve 'preset'(önayar) kısmını 'fast'a çekmek çıkan video kalitesini düşürür. Eğer vaktiniz varsa 'medium' kalması tavsiye edilir. HEVC: h265 . h264'e göre daha iyi bir sıkıştırma oranı sunan bir 'codec'. Ama bu yüzden videoyu izlerken daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyar. Yeni orta-alt seviye telefonlarda bile sorun çıkartmazken eski telefonlarda sorun çıkartabilir. Bu sebeple h264'ü tavsiye ediyorum. Wondershare için: Büyük ihtimalle şimşek işareti, donanımsal 'encode' ama kesin bir bilgi bulamadım; eğer video süresini, video boyutunu ve işlem sürelerini paylaşırsanız daha kesin konuşabilirim. 'Bitrate' düşürmek video kalitesini direkt düşürür. Çok düşük 'bitrate' oranları; 'grain'lenmeye sebep olmaktadır. Bu da, 'hardsub' ile düşen video kalitesini daha da düşürmek anlamına gelir. Tüm çevirmen arkadaşları 'softsub'a davet ediyorum.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.