Jump to content

Çeviriye yeni başlayanlar için benden bir öneri yazısı!


Aizyfox
 Share

Recommended Posts

Merhabalar  bu bir soru değildir sadece çevirmen olmak isteyen arkadaşlara öneri bir yazım ^^ umarım sizin için faydalı olur. (bu arada terimleri kendi kafamdan açıkladım herhangi bir sözlükten bakılmış değildir bu terimler için benim şahsi görüşlü terimlerimdir.)

Türkanimede bir anime çevirmeye karar verdiysen yapmanız gereken şeyler:
1)İlk olarak Türkanimede çevrililerini yüklemek için ‘’Uploader’’ yetkisi aldınız mı? Eğer almadıysanız yapmanız gereken ilk şey ‘’ [email protected] ‘’ türkanimenin email adresine başvuruda bulunmanızdır bununla adminler ilgilenecektir daha sonra yetkiniz uygun görüldüğü müddetçe tahsil edilir yada direk türkanime hesabınızdan adminlerle konuşarakta elde edebilirsiniz.


2) Şimdi yetkimizi aldık belki çevirmek istediğimiz seride hazır bunun için gerekli herşey demek istiyorum terimler animeleri nerelerden yükleyebileceğiniz ve benim kullandığım programlar bir sorunuz olursa bu konu başlığı altından sorun cevaplamaktan minnet duyarım.


A) ilk olarak programları edinin yüklemeniz gereken programlar=


Xilisoft video converter ultimate: bu program altyazı dosyasını raw halindeki videoya gömmenizi sağlayacaktır. (Raw kelimesinin ne olduğunu bilmiyorsanız üzerinde hiçbir dublaj ve altyazı koyulmamış orijinal Japonca anime videolarına verdiğimiz isim kısaca animenin saf hali siz altyazılarınızı bu videolara ekleyeceksiniz)
Aegisub: bu altyazıyla ilgili yapacağınız herşey bu programla ilgili altyazı düzenleme programıdır.


Mkv toolnix Gui : bu program tam bir harikadır video dosyasının içindeki altyazı dosyasıyla video ve ses dosyalarını kolayca ayırabiliyor. Bu programla size gelen video uzantısından softsub altyazıyı ve videoyu ayıracaksınız hardsublarda işe yaramaz.(Hemen bu terimleri açıklayayım Softsub: altyazı dosyasının video uzantılarından çıkarılabileceği dosyalardır yani video dosyasına altyazının geçici olarak eklendiği altyazı dosyalarıdır. bu softsub altyazılar videolardan kolaylıkla çıkarabilinir[Burada mkv toolnix gui giriyor]. HardSub: Altyazının videoya gömüldüğü yani videoya artık işlendiği altyazı dosyalarıdır altyazı görüntü ile birleştiğinden asla çıkaramazsınız çünkü altyazı video ile bir bütün olmuştur) Artık indireceğini fdosyanında nasıl softsub mu yada hardsub mu olduğunu anladığınıza göre  gelelim B maddesine.
B)Programlar hazır animeleri nereden alacağım peki diye söylediysende bu maddede cevabı ^^:


İlk olarak bir fansubun (bu arada fansub kelimesinin anlamıda Herhangi bir konuda bu yabancı konuları Türkçeye gönüllü olarak yani karşılıksız olarak çeviren gruplara fansub denir yani bir kitabı bir mangayı bir noveli bir animeyi bir diziyi bir filmi vb. şeyleri gönüllü olarak çeviren çeviri gruplarına fansub denir.) bir animeyi softsub mu yoksa hardsub mu çevirdiğini öğrenmek için kullanışlı ve bunun için en mantıklı site AniDB dir çünkü aniDBde o animeyle ilgili bilgilere ulaşabilir ve hangi fansubların çevirdiğini ve hangilerinin soft sub olup hangilerinin hardsub olduğunu anlayabildiğin bir sitedir onun haricinde anime ile ilgili bilgilere myanimelist sitesindende ulaşılabilir ve önemli bir detayda doğru bilgi ve alternatifler eklemek eğer sorun yaşarsanız soru sormadan çekinmeyiniz, sonraki adım softsub çeviren fansublardan dosyayı indirebilmek için ya kendi sitelerinden indirebilirsiniz yada bunlar için benim kullandığım 2 siteyi kullanırsınız ki birini en çok kullanacağınız site olarak bunlardan ilki bir torrent sitesi olan https://nyaa.si/ bu site en çok kullandığımız sitedir torrent olduğundan bir torrent indirme programıda yüklemelisiniz ikinciside bir fansub ve çok hızlılardır çoğunlukla güncel seriler için türk fansublar bu yabancı fansubu kullanırlar   http://horriblesubs.info/     
3)Ve programlarıda animeleri nerden indireceğimize söktük şimdi gelelim benim tavsiyelerime:
İlk olarak bir animeyi izinsiz ve habersiz sakın çevirmeyin ben bu seriyi çevireceğim diye adminlere her zaman bildirin. İkincisi bir seriyi çevirmeye niyetlendiyseniz  bu anlamda ve en önemli olmanız gerekeşen şey cömert ve fedakadar olmaktır. Çünkü siz bu işi gönüllü yanı karşılıksız yapıcaksınız bu yüzden bu işin sizin için bir hobi ve gönüllü bir iş olduğunu unutmayın çünkü burada sorumluluk sahibi olacaksınız. Unutmayın siz o animeyi yapanların türkler için sesiniz o animeyi yapanlar sizin sayenizde türklere erişebildi sizin sayenizde bu kültür ve bu anime türkçeye kazandırıldı :) bana bazen bunu bilmek bile yetiyor işinizi sevmenizde çok önemli tabi son diyeceğim bunlarda tabi çeviri konusunda hata ve imlaya argo kullanmamaya dikkat edin gibi şeyler söylemeyeceğim zira bunları heryerde duyarsınız zaten eğer bir fansuba katılırsanızda muhtemelen bunun ilmi öğretilir çevirilerinizde başarılar dilerim ^^

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Gerçekten çok teşekkürler ben de çevirmenlik için bir fansuba başvurmayı düşünüyordum ve bu yazını gördüm yardımcı oldun ve kesinlikle bana önemli şeyler kattın hiç bir şey bilmeyen bir çevirmen olarak başlamak istemezdim çok sağol <3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Koyu temada böyle görünüyor birkaç dakika acaba linke mi tıklayacağım yoksa bu koca boşlukta yazı mı var diye düşündüm xd imleçle seçince görebildim evet.

Spoiler

r1itHi.png

Her ne ise konuyu çok yanlış anlayıp gelmişim gene de sağ ol :d başlığın içeriğe daha uygun şekilde değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
crea, 12.03.2020 - 20:31 tarihinde yazdı:

Koyu temada böyle görünüyor birkaç dakika acaba linke mi tıklayacağım yoksa bu koca boşlukta yazı mı var diye düşündüm xd imleçle seçince görebildim evet.

  İçeriği Görüntüle

r1itHi.png

Her ne ise konuyu çok yanlış anlayıp gelmişim gene de sağ ol :d başlığın içeriğe daha uygun şekilde değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Bence gayet güzel, samimi ve öğütleyici bir yazı olmuş :onion_emo_2_by_theg_force:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.