Jump to content

KomşununOğlu

Üyeler
  • İçerik sayısı

1436
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

2

İletiler bölümüne KomşununOğlu kullanıcısının eklediği dosyalar

1. Bunu foruma aylar önce anlatmaya çalıştım. Bir toplumu yaptığı hatalarla yargılayamazsınız ancak yapılan hatalar o topluma aittir. Diye.. Konu Çin'in ne kadar ezik olup Japonya'nın -resmen- üstün ırk olmasıyla ilgiliydi.

Bu arada,

İp man serisi de japonların Çin zulmümüne bir örnektir.

Bu arada,

Japonlar katanalarını savaş esirleri üzerinde denerlermiş.

Bu arada,

Tarihte binlerce çin savaş esiri maden ocaklarında uzun saatler çalıştırılmaları sonucu ölmüştür

Ama gelin görün ki bu hiroşima ve nagazakideki masumların amerika tarafından katledilmesiyle açıklanamaz.

Tıpkı Çinin bugün kardeşlerimize uyguladığı soykırım ve asimilasyonu açıklayamacağı gibi.

Tıpkı zamanında Almanya tarafından soykırıma maruz kalan Yahudilerin bugün kardeşlerimize uyguladığı soykırım gibi.

Tıpkı çerkes katliamı gibi balkan katliamı gibi.

"Tıpkı Dersim katliamı" gibi.

Ayıptır, zulümdür, cinayettir.

Hiç bi toplumun yaptığı katliamın cezasını masumlar çekmemeli.

Hiroşimada ödedi diyen arkadaş 'ateş böceklerinin mezarını" seyretsin. Orada bu borcu ödeyen katliamı yapanlar değil. Kadınlar, hastalar, yaşlılar ve en kötüsü de hiç günah işlememiş çocuklar..

Yazsam kaç sayfa yazarım bu konuyu toplumun çok yanlış anladığını düşünüyorum.

Yazacak çok şey var ancak düşünmeden dur bir dk adam haklı galiba demeden ön yargılarınızı yıkmadan okuyup yazacaksınız. Ama demek istediklerimi toplumca anladığımızda bunu bize anlatan düşman olmaz umarım.

2. Bazı kelimelerin Türkçe'de tam karşılığı olmuyor. Çevirmen arkadaşlar profesyonel çalışmıyorlar ve fazla tecrübeleri yok. Haliyle böyle ufak pürüzler çıkabiliyor. 

Ben çevirmen notlarını okumaktan büyük zevk alıyorum.

Ama bazı çevirmenler var ki; siz film seyrederken yanınızda durup gerekli gereksiz her şeye yorum yapıp sizi delirten arkadaş tipindeler :D

Çevirilere kendi esprilerinizi koymadan, gerekli yerlere de not ekleyerek tercüme edin. Ciğerimi yiyin :D 

Tüm çevirmenlere sevgilerimle :)

3. İlk bölümden bağımlısı olacağın seriler var

-Claymore

-Attack on Titan

-Great Teacher Onizuka

Bir de final yapınca 1-2 hafta etkisinden çıkamayacağın seriler var

-Cowboy Bebop

-Berserk

gibi. Gerçi 1.5 senedir seyrediyosan muhtemelen hemen hepsini izlemişsindir. 

Hoşgeldin bu arada :)

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.