Jump to content

One Piece Teorileri ~ Bol Spoilerlı


M3rett0
 Share

Recommended Posts

Myanimelistte okudum bu teoriyi geçenlerde ve kulağa çok mantıklı geldi biraz uzun da olsa Türkçe'ye çevirip sizinle paylaşayım dedim.Yazıda bazı kısaltmalar kullanıcam, WG=World Government, AK= Antik Krallık
 
Void Centruy ~ Boş Yüzyıl (ya da nasıl çevirmişlerse Türkçe'ye)
 
One Piece tarihinde sadece Gol d. Roger ve ekibinin öğrenebildiği Void Centruy denilen bir dönem var. Hatırlarsanız Robin'in memleketindeki Profesör Clover da bu Void Century hakkında birşeyler öğrenmişti. Söylediklerine göre uzun zaman önce tüm okyanuslara hükmeden antik bir krallık vardı. Sonradan bu krallık karşısında bir düşman bulmuş ve yıkılmıştı.  Void Century de bu krallığın yıkılışıyla, bugünki devletin yani World Government'ın kuruluşu arasındaki yılları kapsıyor... Profesör Clover bu bilgilere bakarak bugünki World Goverment'in Antik Krallığı yıkanlar olduğunu düşünüyordu. World Government bir şekilde bu antik krallığa ait tüm kanıtları yok etmişti ve Poneglyphleri okumayı yasaklamıştı. Donanma bu bilgilerin ifşa olduğunu öğrenince Ohara'yı yerle bir ediyor. Hatırlarsanız bu emri veren WG'yi yöneten o yaşlı amcalardan biri ''Çok fazla şey öğrenmişler.'' demişti.
 
The Hidden Pattern ~ Gizli Düzen
 

Durdurulamayacak 3 şey vardır;-İnsanların rüyaları,-Zaman-Miras kalan hayallerİnsanlar özgürlüğün gerçek anlamını aramaya devam ettkçe, asla yok olmayacaklar.-Gold D. Roger
 
İlk olarak 100. manga sayısında görülen bu söz aslında One Piece'deki birçok olaydaki düzeni gösteriyor.En basitinden iki örnek;
 


Zeff* All Blue'yu** bulmak istiyordu fakat Grand Line'da 1 yıl boyunca arama yapsa da All Bkue'yu bulamadı. Bu yüzden Sanji ayrılırken bu hayalini ona miras bıraktı.

*Zeff, Sanji'yi kurtaran korsan.
**Türkçe'ye nasıl çevirdiler bilmiyorum. Sanji'nin hayalindeki yer.
 


Calgara ve Norland, Jaya kıyılarında vedalaştılar, birgün buluşacaklarına söz vererek. Calgara, Norland için çanı çalmaya devam etti ama Jaya adası 10.000 metre yukarı fırlattı. Norland adayı kralına gösteremediği için idam edildi, Calgara da savaşta öldü. 

 
400 yıl sonra Luffy çanı bulup çaldı ve onların sözünü yerine getirdi.

 

 
Gol D. Roger'ın Hayali
 
Roger teslim olmadan önce Whitebeardla konuşuyordu hatırlarsanız ve ona hayalinden bahsediyordu. Aslında hayal ona ait değildi, 800 yıl önce yok olan Antik Krallığın hayaliydi.
 
Bildiğiniz gibi Antik krallık tüm dünyaya hükmediyordu ve teknolojisi çok ileriydi (bunu Poneglyphlerden anlayabilirsiniz). Fakat yine bildiğiniz gibi One Piece dünyasının çoğu okyanus olsa da 4 okyanus da birbirinden ayrıydı.
 
Grand_Line_Infobox.png
 
Grand Line ve Red Line okyanuslar arasında serbestçe seyahat etmek isteyen denizciler ve tüccarlar için büyük engeldi. Antik Krallık çılgınca bir projeyle bu 4 okyanusu birleştirmeye karar verdi bunun için de Red Line ve Grand Line ortadan kalkmalıydı. Bu projeye One Piece(okyanuslar=tek parça) adı verildi. Antik Krallık bu proje için 3 büyük silah yaptı: Ancient Weapons, Pluton, Uranus, Poseidon. Fakat bu proje herkesin hoşuna gitmedi ve 20 küçük krallık birleşerek Antik Krallık'la savaştı ve daha sonra da onları yenerek World Government'ı kurdu. Bu Proje de tarihden silinip gitti.
 
Zaman
 
Antik Krallık kaybedeceklerini anlamaya yakın kendi tarihlerini anlatan Poneglyphleri yaptılar ve Dünyanın dört bir yanına yerleştirdiler. WG bunlardan bazılarını keşfedince Poneglyph okunmasını yasakladı. 800 yıl sonra, Raftel'e ulaşan ilk korsan Gol D. Roger oldu...
 
Miras Kalan Hayaller
 
Gold D. Roger, Raftel'e ulaştığında Antik Krallığın tarihini öğrendi ve yapılmasını gerekeni anladı ama vücudu bir hastalık yüzünden bitap düşmüştü ve bunu yapacak gücü yoktu. Gemisinde ölmek yerine WG'ye teslim oldu ve idam edileceği sırada kitlelere '' Tüm hazinemi orada bıraktım gidip One Piece'i bulun dedi.'' Böylece Raftel'e ulaşan birileri gerçek tarihi öğrenecek ve 800 yıllık bu hayali gerçekleştirebilecekti. Teslim olmamış olsaydı belki Raftel'e 500-600 yıl sonra bile kimse uğramayacaktı ve Antik Krallığın rüyaları yok olmuş olacaktı.
 
One Piece Projesi
 
Peki bu proje nasıl hayata geçecekti ? 
 
Projenin amacı denizcilik için mükemmel bir okyanus yaratmaktı. Yapılacak iki iş vardı 1- Red Line da bir delik açılacaktı. 2- Grand Line daki iklimsel saçmalıklar düzenlenecekti kısacası Grand Line ortadan kalkacaktı.
 
Bunu yapmanın en kolay yolu Red Line'ın Grand Line ile birleştiği iki yeri ortadan kaldırmaktı. Reverse Mountain( Laboon'un olduğu yer) ve onun tam karşıt tarafındaki bugünkü adıyla Holy Ground Mariejoa (Donanma için New World'e geçiş yeri, Korsanların kullandığı Balıkadam Adasının 20.000 metre yukarısı) yok edilecekti. Bu noktaları yok etmek Pluton(savaş gemisi) ve Poseidon'un(prenses olan büyük denizkızı) göreviydi.
 
meetingspot_zps6c875bbc.jpg
 
Uranus'ün Rolü
 
Uranüs aynı zamanda Göklerin Babası da denilen Yunan tanrının ismidir. Büyük ihtimalle Uranüs isimli silah havayı kontrol edebilecek. Reverse Mountain ve Mariejoa'nın birden yok edilmesi dünyanın ve ikliminin dengesini bozacaktı, Uranüs de bu iklimi tekrar düzene sokmak için kullanılacaktı.
 
Belirlenen hedefler yok edildikten sonra Okyanusların ortasında ani bir boşluk oluşacağından 4 denizin suyu bu noktalara akmaya başlayacak ve devasa bir girdap oluşacak.
 
destroyed_zps71386a45.jpg
 
Grand Line'daki manyetik alanlar ve ilginç iklimler böylece ortadan kalkacaktı ve tabiki Sea King(deniz kralları)nın yaşadığı Calm Belt'ler de ortadan kaybolacaktı peki Deniz Krallarına ne olacaktı ? Onları kontrol etme gücü olan Poseidon, onları Calm Belt'ten çıkarıp okyanuslara götürecekti.
 
Peki sonuç ?
 
allblue_zps7962cdd0.jpg
 
Luffy ve Ekibi
 
Luffy, Raftel'e ulaştığında Robin'in yardımıyla bu planı öğrenecek ve uygulmaya geçirecek. Bu planın başarılı uygulaması ekibin çoğunun hayallerini gerçekleştiriyor;
 
1-Luffy denizlerin gelmiş geçmiş en özgür adamı oluyor çünkü yeni korsan kralı ve tüm denizler arasında özgürce geçiş yapabiliyor.
2-Sanji All Blue'yu buluyor yukarıdada göründüğü gibi.
3-Nami şimdi dilediği gibi dünyanın bir haritasını çizebilir.
4-Franky, Sunny'e dünyanın heryerini gösterebilir.
5-Robin kayıp tarihi öğrenmiş oluyor zaten.
6-Brook'un Laboon ile buluşması çok daha kolay olacak.
 
Holy Ground Mariejoa ve Gorosei
 
Burası yok edilecek yerlerden biri ve bildiğiniz gibi WG'nin başkenti ve Gorosei'nin ( http://onepiece.wikia.com/wiki/Gorosei ) bulunduğu yer. WG'yi kuran 20 krallık gelecekte de bu planı biri denerse diye bu noktalardan birini yani Mariejoa'yı başkent seçmiştir böylece koruması kolay olacaktır. Luffy bu planı uygulamadan önce Donanma ve Gorosei ile çarpışmak zorunda kalacak ama burada bir süprizle karşılaşacak.
 
Yaşını değiştirebilen pembe saçlı Süpernova kızımızı hatırlıyor musunuz ? http://onepiece.wikia.com/wiki/Jewelry_Bonney Savaştan sonra Karasakal ve ekibi Bonney'i yakalamış ve donanmaya teslim etmişti. Bonney gibi 100 milyonluk bir ödülü olan çok da önemli olmayan bir korsanı almaya bakın kim geldi...
 
210px-Akainu_Captures_Bonney.png
 
Direk donanmanın başındaki adam onu teslim aldığına göre Bonney'nin önemli bir rolü var. Ayrıca Akainu'nun şu cümlelerine dikkat edin. '' Bizden kaçtığını öğrendiğimde çok korktum, neyseki tekrar kontrolümüzde olacaksın.''
Yani büyük ihtimalle Bonney ve meyvesi donanmanın bir deneyi. Bonney donanmanın elinden kurtulmayı başarıp korsan olmuş ama tekrar yakalandı. Gerçi daha sonra tekrar kaçtı ama büyük ihtimalle tekrar yakalanacak.
 
Benim teorim şu ki Luffy Gorosei ile çarpıştığında karşısında yaşlı amcalar bulmayacak. Bonney'nin meyvesi sayesinde tüm Gorosei üyeleri genç hallerine dönecek ve Mariejoa'yı savunacaklar.
 
Balıkadam Adası
 
Luffy'nin yok edeceği yerlerden biri Mariejoa olacak dediğim gibi ve hemen onun altında bulunan Balıkadam adası da oluşan girdap yüzünden yok olacak. Hatırlarsanız Madam Shirley, Luffy'nin Balıkadam adasını yok edeceğini görmüştü.
 
Yıkımın nasıl olacağına bakalım şimdi de bu Mariejoa ve Blaıkadam adasının konumu;
 
opfishmanislandlocationoq4.jpg
 
İlk aşama;
 
SUNNY_zps8e02e7d4.png?t=1367074476
 
A=Sunny Tree of Eve, hatırlarsanız balıkadam adasını aydınlatan ağaç ve Frank'in Sunny'i yaptığı odunun geldiği ağaçla akraba yani yıkımdan büyük ihtimalle etkilenmiyecek.
 
Yıkım;
 
Sunnyhancur_zps81eb0b5f.png?t=1367074475
 
Sonrası;
 
allblue_zps90038b5b.png?t=1367074485
 
Joy Boy'u ve Balıkadam adasındaki dev gemiyi belki hatırlarsınız. Joy Boy bu proje ilk ortaya atıldığında Antik Krallığın kralıydı. Proje için Balıkadam adasının lideriyle bir anlaşma yapmıştı. Balıkadam adasının yıkılması karşılığında balıkadamlara yeryüzünde Güneş'in altında yaşayacak yer verecekti. Bu amaçla Noah gemisini de yaptırdı ama proje hayata geçemeden krallığı yok oldu.
 
Sunny Tree of Eva patlamayı atlattıktan sonra Balıkadamlar Noah ile bu ağacın hemen altında yeni bir ülke kuracaklar ve Güneş'in altında yaşamaya başlayacaklar.
 
Ayrıca Mariejoa'nın yıkımıyla WG da ortadan kalkmış olacak.
 
 
Joyboy
 
Joy Boy'u ve Balıkadam adasındaki dev gemiyi belki hatırlarsınız. Joy Boy bu proje ilk ortaya atıldığında Antik Krallığın kralıydı. Proje için Balıkadam adasının lideriyle bir anlaşma yapmıştı. Balıkadam adasının yıkılması karşılığında balıkadamlara yeryüzünde Güneş'in altında yaşayacak yer verecekti. Bu amaçla Noah gemisini de yaptırdı ama proje hayata geçemeden krallığı yok oldu.
 
One Piece'in gerçek karakterlerden esinlendiği biliniyor. Joyboy'un esinlendiği karakter ise http://en.wikipedia.org/wiki/Jayabaya:  1100'lü yıllarda bugünkü Endonezya'nın bulunduğu adalardan birindeki Kediri krallığının kralıydı. Bu kral kehanetleri ile meşhurdu ve en meşhur kehaneti şudur '' Irkımız 3 yüzyıl boyunca beyazlar tarafından hükmedilecek fakat sonra sarı cüceler gelecek ve ömürleri boyunca bize sahip çıkacak.''
 
Bu kehanet gerçekleşmiştir. 1600lü yıllarda Hollandalılar Endonezya adalarını sömürgeleştirirler ve 1942 yılında Japonlar Endonezya'ya girer. Japonları gören yerel halk kehanetin gerçekleştiğini görünce sevinçten sokaklarda dans etmeye başlar.
 
Poneglyphler de Kediri Krallığıyla ilgilidir. Kediri Krallığına ait bazı yazıtlarda Pandava ve Kaurava'ların savaşlarını anlatır. Jayabaya da Pandava ırkından geldiğini iddia etmiştir. Yani Antik Krallık vs 20 Krallık gibi...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 years later...

Teorinin bazı kısımları mantıklı ama bana bazı kısımları yanlış ve eksik gibi geldi bana. Çünkü boş asır kısmında korsanlarla ilgili hiçbir şey yok. Sadece W.G. ile Antik Krallığın savaşı anlatılmış. Benim düşüncem W.G. Antik Krallığın geçmişteki savaşta bölündükten sonra tekrar birleştirilmiş hali ve Antik Krallık ile aynı kafada. Boş asırdaki savaş ise korsanlar ile antik krallık arasında yaşandı. Aynı güncelde ki W.G. ile korsanların savaşı gibi. Ayrıca Antik Krallığın okyanusları birleştirme fikri o dönemde korsanlar tarafından engellendi ve silah planlarının da korsanlar tarafından alındı ve uzun bir süreç sonrasında bütün planların Gol D. Roger tarafından Raftel adasına götürülmesi ile W.G.'nin planları alması neredeyse imkansız hale geldi. Şuanda W.G.'nin amacı Raftele korsanlardan önce gidip bütün silahları elde edip okyanusları birleştirmek. Özetle bana daha mantıklı gelen harita birleştirme teorisinde W.G. okyanusları birleştirmek istiyor ve Korsanların bu planı öğrenmesini istemedikleri içinde tarihi saklıyorlar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.