Jump to content

Gerçek Korsanlardan Esinlenmiş One Piece Korsanları


Amistrated

Recommended Posts

Resmi ekleyenResmi ekleyen

Woodes Rogers - Gol D. Roger

Woodes Rogers (1679 – 15 July 1732) İngiliz korsan kaptanıdır. Daha sonra Bahamalar'da Kraliyet Valiliği yapmıştır. Rogers genelde Alexander Selkirk'ü kurtaran kaptan olarak bilinir. Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe eserini Rogers'tan ilah alarak yazdığına inananlar vardır. One Piece'de ki Gol D. Roger bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

Resmi ekleyenportgas_d_ace.jpg

Bartolomeo Portugues - Portgas D. Ace

Bartolomeu Português (16??-16??) 1660'lı yıllarda İspanyol nakliye gemilerine saldıran Portekiz'li bir korsandır. ''Korsanların Kodu'' kurallarını koyan halk korsanı olduğu sanılmaktadır. Bu kuralları 17. yüzyılın bilinen korsanları John Philips, Edward Low, ve Bartholomew Roberts kullanmıştır. One Piece'de ki Portgas D. Ace bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

bios_lolonois.jpgZoro.jpg

Francois L'ollonais - Roronoa Zoro

Jean-David Nau (1635 - 1668, Panama)

Daha çok François l'Olonnais olarak bilinen Fransız bir korsandır. 1660'lı yıllarda Karayip bölgesinde etkili olmuştur. One Piece'de ki Roronoa Zoro bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

John_Hawkins.JPG120px-Hawkinsthumb.PNG

John Hawkins - Basil Hawkins

Admiral Sir John Hawkins (Plymouth 1532 – 12 November, 1595) İngiliz gemi yapımcılığı, denizci komutanlığı, tüccarlık, gemicilik ve köle ticareti yapmış birisidir. Kraliyet Donanması'n da saymanlık (1577) ve kontrolcülük (1589) yapmıştır. Ayrıca 1588 yılında İspanyol Armadası'nın yenilmesine neden olan hızlı gemileri tasarlamıştır. Daha sonra İspanyol hazine gemilerini ablukaya almak için bir sisten geliştirmiştir. 16. yüzyılda İngiltere'nin en önde gelen donanmalarından olan Elizabethan Donanması'nın baş mimarı olmuştur. 1588 yılında İspanyol Armadası Hawkins'in yaptığı donanmaya yenilince kendisine şövalye ve koramiral ünvanı verilmiştir. One Piece'de ki Basil Hawkins bu amiralden esinlenilerek yapılmıştır

Francis_drake.jpg4342.png

Francis Drake - x. Drake

Sir Francis Drake (1540 – 27 January 1596) İngiliz denizci kaptanıdır. Koramirallik yapmıştır. Elizabethan döneminde tanınmış bir korsan ve politikacı olmuştur. Kraliçe 1. Elizabeth Drake'e 1581 yılında şövalyelik vermiştir. 1588 yılında İspanyol Armadası'na karşı olan savaşta İngiliz fiosunu yöneten ikinci kaptandır. Dizanteri hastalığından 1696 yılında ölmüştür. One Piece'de ki X. Drake bu amiralden esinlenilerek yapılmıştır.

Awilda.jpg745202_1307970395019_full.jpg

Awilda - Alvida

Awilda 5. yüzyılda yaşamış bir prensestir. Babası İskandinav kralıdır. Babası Awilda ile Danimarka taç prensi Alf arasında bir evlilik planlamıştır. Ancak Awilda inatla babasının seçimine karşı çıkmıştır. Kız arkadaşlarıyla beraber denizci elbiseleri giyip Baltık Denizi üzerinden ülkeyi terketmiştir. Daha sonra kaptanı olmayan bir korsan gemisinde kaptanlık yapmıştır. One Piece'de ki Alvida bu prensesten esinlenilerek yapılmıştır.

auger.jpgimages?q=tbn:ANd9GcR5QEwkMygsE4CVzfRspHqrLgtHJfVZyt_lWiZxY0beaxJtoZPWKQ

John auger - Van auger

John Auger bir korsandır. Bir çok kişi tarafından Woodes Rogers adına affedilmiştir. Affedilmesine rağmen eski suçlarına dönmüş ve korsan avcısı Benjamin Hornigold'u öldürmüştür. Asılarak idam edilmiştir. One Piece'de ki Van Auger bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

220px-10.jpg.jesus-burgess_m.jpg

Samuel Burgess - Jesus Burgess

Samuel Burgess 1693 yılında New York'a gitmiştir. Daha sonraları New York'un en zengin tüccarlarından biri olmuştur. Burgess altın ve köle karşılığında korsanlara silah satmış ve voleyi vurmuştur. One Piece'de ki Jesus Burgess bu tüccardan esinlenilerek yapılmıştır.

jean_lafitte.widec.jpgLafitteportrait.png

Jean Lafitte - Lafitte

Jean Lafitte (1776 – 1823) 19. yüzyılın başlarında Meksika Körfezi'n de korsanlık yapmış birisidir. Lafitte'nin Fransa yada Fransız kolonisi Saint-Domingue'de doğduğu düşünülmektedir. 1805 yılında kardeşi Pierre Lafitte ile New Orleans'ta kaçak bir depo işletmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti'nin 1807 yılında koyduğu ambargo yasası yüzünden mallarını Barataria Koyu'nda ki bir adaya taşımıştır. One Piece'de ki Lafitte karakteri bu heriften esinlenilmiştir.

images10.jpgbellamy-pirate-crew.jpg

Samuel Bellamy - Bellamy

Samuel Bellamy (February 23, 1689 – April 27, 1717) '' Siyah Sam'' olarakta bilinir. 18. yüzyılın en büyük korsanlarından birisidir. One Piece'de ki Bellamy karakteri bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

bartholomew-roberts.jpgkumagi1.jpg

Bartholomew Roberts - Batholomew Kuma

Bartholomew Roberts (17 May 1682 – 10 February 1722) 1719 ve 1722 Amerika ve Batı Afrikada ki nakliye gemilerini yağmalayan Galli bir korsandır. Korsanların Altın Çağı'n da Blackbeard ve Captain Kidd gibi o da çok başarılı olmuştur. Diğer bir adı ''Black Bart''tır. One Piece'de ki Bartolomew Kuma bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

37668-004-FDD49468.jpg230px-MorganCaptain.png

Henry Morgan - Captain Morgan

Admiral Sir Henry Morgan (1635 – August 25, 1688) Karayipler'de isim yapmış Galli bir korsandır. Galler'den çıkmış en ünlü ve başarılı korsandır. İspanyol tarihinde adı bilinen en tehlikeli korsan olarak geçmektedir. One Piece'de ki Axe-Hand Morgan bu karakterden esinlenilerek yapılmıştır.

william.jpgEustass_Kid.jpg

William "Captain" Kidd - Eustass Captain

William "Captain" Kidd (1645 – May 23, 1701) Hnt Okyanusu'ndan döndükten sonra korsan olmuş İskoç bir denizcidir. Buna rağmen bazı modern tarihçiler Kidd'in korsan olarak ün yapmadığını söylerler. Kidd'e asıl ün sağlayan şey İngiliz Parlamentosu'n da yaptığı sansasyonel hareketleridir. One Piece'de ki Eustass Captain Kidd bu adamdan esinlenilerek yapılmıştır.

anne_bonny_800x6001.jpgimages?q=tbn:ANd9GcSrrwrxR4M7xzX-DKLv0FtSsIapftLcOhD6R_QPTjn0449OJaEe

Anne Bonny - Jewelry Bonney

Anne Bonny ((8 March, 1700 - April 25, 1782) Karayipler'de ticaret korsanlığı yapmış İranlandalı bir Amerikan korsanıdır. One Piece'de ki Jewelry Bonney bu bayandan esinlenilerek yapılmıştır.

IMBlackbeardBest.jpgMarshall_D__Teach.jpg

Edward Teach - Marshall D Teach

Edward Teach (1680 – November 22, 1718) Blackbeard olarakta bilinir. Batı Atlantik ve Karayipler'de dehşet saçmış azılı bir İngiliz korsandır. Korsanların Altın Çağı'n da ki en iyi korsan olduğu söylenmektedir. One Piece'de ki Marshall D. Teach bu korsandan esinlenilerek yapılmıştır.

Kaynaklar: theduduls.aforumfree.com-Korsanfan.com

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.