Jump to content

Grand Theft Auto V ( 5 )


Strix.

Recommended Posts

Grand Theft Auto = Büyük Araba Soygunu Turkish.png                                                        260px-GTAVKapakresmi.jpg

 

 

 

Grand Theft Auto V (kısaca GTA V veya GTA 5), Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu

 aksiyon-macera tarzı video oyunuGrand Theft Auto serisinin on beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır.Oyunun grafikleri güncellenmiş yeni nesil sürümünün PlayStation 4 ve Xbox One için 18 Kasım 2014 tarihinde, Windows için 14 Nisan 2015 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Kaliforniya eyaletinin güneyini temel alarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir. San Andreas, büyük ölçüde Los Angeles şehrine dayanılarak oluşturulmuş olan Los Santos adlı şehirden (GTA San Andreas oyunundakinin güncellenmiş hali) ve büyük kırsal alanlardan oluşmaktadır. Seride bir ilk olarak oyunda üç ana karakter bulunmaktadır: Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton.

 

Oyun

 

Oyunda Michael, Franklin ve Trevor isminde üç farklı karakter mevcuttur. Oyundaki üç karakterden her birinin farklı alanlarda farklı yetenekleri ve güçleri vardır.Örneğin, Trevor eski bir savaş pilotu olduğu için uçakjethelikopter ve diğer hava araçlarını kullanma konusunda diğer karakterlerden daha iyidir. Franklin ise otomobil ve motosiklet sürme konusunda diğerlerine göre çok daha ustadır. Oyuncular karakterler arasında geçiş yapabilme imkanına sahip olacaklardır. Karakterler arasında geçiş yapılırken oyuncunun kullandığı karakterden Google Earth benzeri bir haritaya doğru uzaklaşıp diğer karaktere zoom yaparak geçiş yapılacaktır. Karakterler arası mesafe ne kadar kısa ise geçiş işlemide o kadar kısa olacaktır. Oyunda jet ski sürme, uçuş challenge’larına (uçuş okuluna benzer ölçekte uçak müsâbakaları) ve off-road müsâbakalarına katılma, paraşütle atlayış, akrobasi, yogatriatlon yapma, tenis oynama vegolf oynama gibi birçok küçük etkinlik mevcuttur. Her bir karakterin ayrı hobileri vardır.

GTA IV'da seriye giren mobil telefon da bu seride biraz değiştirilmiş bir biçimde yer alacaktır. Mobil telefon daha çokinternete bağlanmak için kullanılacak. iFruit isimli yeni telefondan resimler çekip Rockstar Social Club‘a yükleyebilme olanağı sunulacak. Telefonda aynı zamanda kamera, internet, kişiler, sosyal medya, bir takvim ve bitirilen bir görevi tekrar yapabilme olanağı sunan bir uygulama yer almaktadır. Ve aynı zamanda iFruit akıllı telefona indirilebilir.

GTA V'de önceki serilere göre daha çok araç bulunacak.[18] Önceki serilerdeki kontrol sistemi, hemen hemen bu oyunda da aynı şekilde olacak. Ayrıca, Max Payne 3'deki multiplayer moduna benzer bir çoklu oyuncu moduolacaktır.

Oyunun haritasının Red Dead RedemptionGrand Theft Auto: San Andreas ve Grand Theft Auto IV oyunlarının haritalarından daha büyük olduğu açıklanmıştır.Oyundaki haritalardan birisi ise,çöl arazili olan Manhunt adlı oyundan bildiğimiz carcer city olarak geçmektedir. Bazı özel korumalı bölgelerin dışında oyunun tüm haritası açık olacak ve başlangıçtan itibaren tüm haritayı gezmek ve keşfetmek mümkün olacaktır. Oyundaki coğrafi alan büyük ve geniştir. Dağlar, nehirler, göller, okyanuslar, askeri üsler, plajlar, tarım arazileri, ormanlar, çöller ve yoğun kentsel ortamlar mevcuttur. Okyanus tabanı ayrıntılı ve keşfedilebilmeyi bekler bir haldedir. Dalış kıyafeti, oksijen tüpü ve palet gibi dalış ekipmanlarıyla deniz altına dalabilmek mümkün olacaktır. Deniz altında doğal yaşamda mevcuttur. Bunun yanında deniz altında batıklara ve hazinelere ve zehirli mantarlara rastlamak mümkündür.

GTA San Andreas'taki istatistik özelliği bu oyunda da yer alacaktır. Her bir karakterin istatistik özellikleri bulunacaktır. Dayanma gücü, dayanıklılık, hız, araba sürüşü, nişancılık ve “özel yetenekler” gibi istatistikler; sürüş, koşu, atış vb. gibi aktiviteleri yaptıkça artış gösterecektir. Yine San Andreas oyununda olduğu gibi bu oyunda da ev, garaj, işyeri satın almak veya kiralamak mümkün olacaktır. Taksi firması, tekne limanı, gece kulübü, golf sahası vb. gibi işyerleri oyuncular tarafından satın alınabilecek ya da kiralanabilecektir. Önceki oyunlarda da olduğu gibi, karakterlerin saç, kıyafet ve dövmeleri özelleştirilebilecektir. Yine otomobiller ve motosikletler Los Santos Customs adlı dükkânda modifiye edilebilecektir. Oyunda silah menüsü önceki oyunlardan çok farklı bir şekilde tasarlanmıştır. Red Dead Redemption ve Max Payne 3 oyunlarındakine benzer bir şekilde silahlar artık dairesel bir menüden seçilecektir. Silahlar,lazer görüşü, dürbün, susturucu, fener ve çeşitli yüksek mermi kapasitesine sahip şarjörlerle modifiye edilebilecektir.Oyunda aynı zamanda lipsync özelliği de bulunacaktır.

 

GTA Online (GTA V Online)

 

Grand Theft Auto V için yeni multiplayer modu, Grand Theft Auto Online adı altında olacaktır. Multiplayer modu daha öncekilerden gelişmiş durumdadır. Oyunun multiplayer modu, serinin bugüne kadar yapılan en büyük multiplayer modu olacaktır. Max Payne 3'teki çoklu oyuncu moduna benzeyecektir.

Crew ismi verilen ve ilk olarak Max Payne 3′te aktif edilen online çete sistemi GTA V multiplayer modunda da olacaktır. Böylelikle oyunu oynayanların Rockstar Social Club ile oluşturdukları veya üye oldukları çeteler, multiplayerda yer alacaktır. Oyuncular en fazla beş çeteye ya da ekibe üye olabilirler. Görevleri tamamladıkça deneyim puanı kazanırlar.

Grand Theft Auto Online Character Creation System (Grand Theft Auto Online Karakter Yaratma Sistemi) isimli özellik sayesinde oyuncular, multiplayer karakterini baştan aşağı yaratıp özelleştirebileceklerdir. Tek kişilik modda karakter değiştirme menüsünde yer alan; Franklin, Trevor, Michael haricindeki ana karakterlerin dışında multiplayer karakteride bulunacaktır. Üç ana karakter haricinde bu karakter seçildiğinde, oyun multiplayera giriş yapacaktır. Multiplayer moduna geçiş yapmak önceki oyunlardan daha kolay bir vaziyettedir.

GTA V Single Playerdaki Ana karakterler ve yan karakterler görev vermektedir.

Gta 5 Heist modu konsollar için 10 Mart, PC için 14 Nisan'da çıkacaktır.

 

Gelişim

 

Haziran 2011'de, GTA V nihayet resmi olarak duyuruldu. Oyun, PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları için çıkarılacaktır. 2 Temmuz 2013 tarihinde, Rockstar, GTA V'in 8 GB’lık yükleme alanına ihtiyaç duyacağını açıklanmıştır. Oyun, PlayStation 3 için tek bir disk ile (Blu-ray)[23], Xbox 360 platformunda ise iki disk ile (DVD) ile birlikte gelecektir. 4 veya 8 GB’lık Xbox 360 kullanıcıları ise, en az 8 GB boş alanı, 16 GB büyüklüğü ve 15 mb/sn okuma hızı olan bir USB bellek veya harici sabit disk ile gerekli alanı yaratabileceklerdir.Yapımcı Dan Houser, oyundaki görev müzikleri için, önceki Rockstar yapımlarından Red Dead Redemption ve Max Payne 3 oyunlarından ilham alınacağını, serinin geleneksel radyo istasyonlarının oyunda kalacağını açıklamıştır. Ağustos 2013'te, oyunda yer alacak müzik listesi Rockstar Games tarafından yayınlanmıştır. Listede Britney Spears’tan Snopp Dogg’a kadar birçok popüler ismin parçaları bulunmaktadır. Oyunda yer alan bu şarkılar toplam 1.4 GB’lık yer kaplamaktadır. Müzik türleri Old School Hip-Hop, Rap, Classic Rock, Modern Rock, Pop, ve Elektronik tarzlar ve Kavinsky, Flying Lotus gibi isimlerin yer alacağı djlerin radyo istasyonları olacaktır.[30] Oyunda toplam 17 adet radyo istasyonunun yer alacağı açıklandı.

GTA V sanat yönetmeni Aaron Garbut, GTA V'in yapımı ve tanıtımı için toplamda $ 265,000,000 harcandığını söyledi. GTA V maliyeti ile AvatarAvengers gibi Hollywood filmlerini geride bıraktı. Rockstar’ın kurucularından ve başkan yardımcısı Dan Houser, Eylül 2013 tarihinde yaptığı açıklamada, GTA V'in 100 saat uzunluğunda olacağını açıkladı.

 

Pazarlama

 

Rockstar Games 25 Ekim 2011 tarihinde, Twitter sayfası üzerinden, GTA V oyununa ait olan bir logo yayınlamıştır. Rockstar 3 Kasım 2011 tarihinde, GTA V'in yapılan tüm oyunlar içinde en büyüğü olacağını açıklamıştır. 29 Ekim 2012 tarihinde GTA V'in 2013 İlkbahar'ında çıkacağına dair tahmini görüntüler yayınlanmıştır. Ancak daha sonra tarih, 17 Eylül 2013'e ertelenmiştir.

2 Nisan 2013 tarihinde, resmi oyun kapağı yayınlanmıştır. Rockstar Games tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde, 4 dakika 51 saniyelik bir video yayınlanmıştır. Yayınlanan videoda, oyun içinden materyaller, oynanış şekli, karakterler, araçlar, çatışmalar ve birçok ayrıntı mevcuttur.

Vgchartz.com sitesinden alınan bilgilere göre oyunun ön siparişlerinin bir buçuk milyonu geçtiği bildirildi.[43]

Eylül 2013 tarihinde oyunun resmi haritası yayınlandı.

 

Eleştiriler

 

Oyunda Azerbaycan özel hizmet organlarının casusu Tahir Cavan amacına ulaşmak için istenilen araçları kullanıyor. Tahir Cavan sonda öldürülüyor. Bu nedenle oyun Azerbaycanda eleştirilmişdir. "Kafkazskaya politika" sitesinin baş editörü Beslan Uspanov ise Azerbaycanlıları şerefini koruyan bir halk olarak nitelendirerek, oyundaki "casus"un bu değerleri altüst ettiği kanısında.

 

Sistem Gereksinimleri

 

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz
 • RAM: 4GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
 • Boş Alan: 65GB

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
 • RAM: 8GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
 • Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
 • Boş Alan: 65GB

 

-Alıntıdır-

Link to post
Share on other sites

GTA serisini pek sevmem, zaten büyük ihtimal de benim pc kaldırmaz bunu ve 65 gb  :o benim harddiskin 5'te 1'i :D

 

Aslında gta 5 en eski bilgisayarlarda bile çalışabilir kendisi grafik ayarlarını sizin sisteme göre ayarlıyor tek sıkıntısı çok yer kaplaması.

Link to post
Share on other sites

Dediğim gibi arkadaşlar Oyun sizin bilgisayarınıza göre kendini ayarlıyor. İnsan sayısı,ceşitliliği Görsel efekler vb.

 

Hepsi oyun tarafından Bir özellik sadice ekran kartınızı orjinel siteden güncellemeniz yeterli sorna 200 Tl değerindeki gta5 pc yi satın alabilirsiniz.

Kendisi 7 CD Olup devasa bir haritaya sahip :D

 

Ama unutmayın Grafikleri ne kadar düşükse o kadar gta san andreas' a benziyor :D

Link to post
Share on other sites

Dediğim gibi arkadaşlar Oyun sizin bilgisayarınıza göre kendini ayarlıyor. İnsan sayısı,ceşitliliği Görsel efekler vb.

 

Hepsi oyun tarafından Bir özellik sadice ekran kartınızı orjinel siteden güncellemeniz yeterli sorna 200 Tl değerindeki gta5 pc yi satın alabilirsiniz.

Kendisi 7 CD Olup devasa bir haritaya sahip :D

 

Ama unutmayın Grafikleri ne kadar düşükse o kadar gta san andreas' a benziyor :D

 

Kendi ayarlaması da pek sağlam değil baştan söyleyeyim yani illa bir elle ayar çektirtiyor kendine :D Oyun çıkmadan önce ekran kartı sürücümü ve ayriyetten GTA V için çıkmış sürücüye de kurmuştum.Oyunu açtığımda ne var ne yok en üst seviyedeydi ve maks. 10-15 fps alıyordum :P

Link to post
Share on other sites

Dediğim gibi arkadaşlar Oyun sizin bilgisayarınıza göre kendini ayarlıyor. İnsan sayısı,ceşitliliği Görsel efekler vb.

 

Hepsi oyun tarafından Bir özellik sadice ekran kartınızı orjinel siteden güncellemeniz yeterli sorna 200 Tl değerindeki gta5 pc yi satın alabilirsiniz.

Kendisi 7 CD Olup devasa bir haritaya sahip :D

 

Ama unutmayın Grafikleri ne kadar düşükse o kadar gta san andreas' a benziyor :D

 

Kendi ayarlaması da pek sağlam değil baştan söyleyeyim yani illa bir elle ayar çektirtiyor kendine :D Oyun çıkmadan önce ekran kartı sürücümü ve ayriyetten GTA V için çıkmış sürücüye de kurmuştum.Oyunu açtığımda ne var ne yok en üst seviyedeydi ve maks. 10-15 fps alıyordum :P

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.