Jump to content

DinginKurbaga

Üyeler
  • İçerik sayısı

9
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

3

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    DinginKurbaga reacted to Ohayou_Kerem in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Off bana da bitmeyen tatlı lazım kriz geçircem :D Valla bizde de geçiyor bir şekilde işte, pek tadı yok ama idare ediyoruz. Sen yazana kadar ben uykuya yenik düşmüşüm, ramazan ayındaki tüm uykusuzluğumu çıkardım gece :D
    Günaydın herkese :D 
  2. Beğen
    DinginKurbaga reacted to pegasusejder in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Günaydınlar herkese, umarım gününüz güzel geçer. :))
  3. Beğen
    DinginKurbaga got a reaction from Ohayou_Kerem in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Antrenman ders manga arasında yaşayıp gidiyorum, sen neler yapıyorsun pegasusum?
    Buralardayım yav. Bende iyiyim çok şükür tosbağam ^^
  4. Beğen
    DinginKurbaga reacted to pegasusejder in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Merhaba, bu arada art arda mesaj atmak uyarı/ban sebebidir haberin olsun. .) 
    Günaydın, nasılsın?
    Günaydın, sana da. :) Nasılsın?

Bu arada resim/gif/video içeriklerini spoiler içerisinde paylaşmalısın. :) 
    Kitap, anime/manga, sohbet, ders benimkiler de böyle. :D 

Günaydınlar herkese umarım gününüz güzel geçer. :) 
  5. Beğen
    DinginKurbaga reacted to RockLee in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Günaydınlar. Herkese iyi anime izlemeler/manga okumalar...  

6. Beğen
    DinginKurbaga reacted to Ohayou_Kerem in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Teşekkürler Zoro <3 Senin de bayramın güzel geçsin :D
    Oo kurbağam nerelerdesin ya? :D İyiyim çok şükür sen nasılsın? Sana da hayırlı bayramlar :D
  7. Beğen
    Oooo Kurbağa geri dönmüşsün. :D Ben iyiyim, sen nasılsın? :)
  8. Beğen
    Tüm bayramları toplasak 100 lira toplamamışımdır ben :D Bu yaştan sonra da artık benden harçlık istiyorlar :D 
  9. Beğen
    Herkese günaydınlar diliyorum, gününüz güzel geçsin. :) Bayramınız tekrardan mübarek olsun, bol bol harçlık toplayın. :D 
  10. Beğen
    DinginKurbaga reacted to pegasusejder in Bilinmeyen bir kadının mektubu ve Bir kadının hayatından 24 saat (Stefan Zweig) Kitap İncelemesi   
    Arkadaşlar öncelikle merhaba, @Lycaenidae ile bir etkinlik yapmayı düşündük. Hem kitap okuyup yorumlamak isteyen olursa hem de okuyacak kitap arayan varsa diye forumda kitap incelemeleri yapmak istedik. Tabii fikir anası Lyca ama fikri icraata geçirmek bana kaldı :D Emel abla bize yeni bir başlık açacağını söyledi ama şimdilik böyle yazacağız. Şimdiden keyifli okumalar :)

Konu başlığından da anlaşıldığı üzere Stefan Zweig'in eserleri olan "Bilinmeyen bir kadının mektubu" ve "Bir kadının hayatından 24 saat" adlı öyküler hakkında yorum yapacağım. Ben direkt olarak iki tane öykünün birleştirilmiş halini sayın aldım ama dileyen iki öyküyü de ayrı ayrı kitaplar şeklinde bulabilir. Kitabın kapağını aşağıdaki görselde görebilirsiniz;

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU
    Yazar adı: Stefan Zweig
    Orijinal adı: Brief einer Unbekannten
    Tür: Roman
    Sayfa sayısı: 68

Kitap bir yazarın doğum gününde iş gezisinden dönüp, evine geçmesi ile başlıyor. Kahyası yazar evde olmadığı zamanlarda biriken mektupları getiriyor ve yazar kendince önemli olan mektupları okuyor. Daha sonra el yazısı ile yazılmış kalınca bir mektubu merak edip okumaya başlıyor, mektup "Beni hiç tanımamış olan sana" diye başlıyor. Yazar mektubun direkt olarak kendisine gönderilip gönderilmediğini anlamıyor ama merak ettiği için okumaya başlıyor.

Kitabın başlangıcı bu şekilde, yazarın veya mektubu gönderen kadının ismi hiçbir zaman geçmiyor. Hikaye tamamen kadının mektubu hakkında, yazara ait çok az bir kısım var. Hikaye bir küçük kızın binalarına taşınan yazara olan aşkını anlatıyor. Onu nasıl sevdiğini, onunla karşılaşmak için neler yaptığını, çocukça olan masum aşkından yetişkinliğe gelip şehvetle arzuladığı aşkına kadar olan olayları anlatan bir mektup. 

Bunu direkt olarak bir cinsiyete yüklemek istemiyorum, yani sonuçta aşk sadece bir cinsiyete ait değildir ve her cinsiyet gayet de derin bir aşk duygusu yaşayabilir. Hikaye sadece mektupta bir insanın diğerine olan aşkını anlatışını konu alıyor. Aslında ben bütün hikayenin mektupla sınırlı olmayacağını düşünüyordum ve hatta öyle olursa sıkılırım diye düşünmüştüm ama öyle olmadı. Kitabı 1.5-2 saat gibi bir sürede bitirdim ve gayet de akıcıydı. Aşk unsuru hikayede çok güzel işlenmiş ve sürükleyici bir şekilde devam etmiş. Bir çocuğun gözünde ki masum aşk ve çocuğun büyüyüp yetişkin olmasıyla birlikte duyduğu şehvet hissine kadar betimlemelerle zenginleştirilmiş ve okuyucuya aktarılmış. Yazarın anlatmak istediği "mutlak aşk" kavramını kimisi saplantı olarak görebilir ama en nihayetinde şu sonuca varıyoruz ki "aşkın gözü kördür." Çünkü burada çocuk aşkından dolayı öyle bir hale geliyor ki kapı kollarını öpüyor veya adamın sigara izmaritlerini toplayıp saklıyor. Çocuk sürekli olarak aşık olduğu yazarla ilgili düşler kuruyor, yazar olduğu için sağdan soldan topladığı kitapları gazeteleri okuyor ki ona yaraşır bir insan olsun. Çocukluk dönemi bitip büyüdüğünde bile yazarın onu fark edeceğini umarak hayatını yaşıyor ve başka hiçbir erkekle evlenmek istemiyor. 

Kitaptaki bazı ilgimi çeken olayları spoiler içerisinde anlatacağım.

Güncellenecek...

Arkadaşlar vizeler yaklaşıyor onun için bütün hepsini tek oturuşta yazma fırsatım olmuyor :) Ara ara gelip güncelleyeceğim :)
  11. Beğen
  12. Beğen
    Aynen Martin Eden'i inceledim. :) 3. incelemem oldu bu. :)
    Selam Zoro.
  13. Beğen
    DinginKurbaga reacted to Ucanbirkedi in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Günaydınlar...
  14. Beğen
    Günaydın, nasılsın? :)
    O.o iyi yapmışsın, benim saçlar uzun sayılır biraz. :D 
    Sana da günaydın, naber? :)
    Günaydın, nasıl gidiyor?
    Hahaha geçmiş olsun, sen yaparsın ama sözlüyü. :)

Günaydın. :)
  15. Teşekkür
    DinginKurbaga got a reaction from RockLee in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    günaydın sana da ^^
  16. Teşekkür
    DinginKurbaga got a reaction from GozlukluCani in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Günaydın ^^

17. Beğen
    Uykuluyum ve şimdi yatmaya gidiyordum ki sen yazdın. :D İyi sayılırım, sen nasılsın? :) 

Kusura bakma yatağa gidiyorum şimdi, iyi geceler diyeyim ben de sana. :)
  18. Beğen
    Hadi kolay gelsin :D  Gaza gel diye bunu da bırakayım :D

19. Beğen
    DinginKurbaga got a reaction from Ohayou_Kerem in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Sayaçtan kontrol ediyordum 58 gün kalmış, hedefime 3 saat kaldı tekrar geçiyorum 
  20. Beğen
    Haha iyi bakalım. Burada olduğuna göre bugünün hedefini de tamamladın sanırım :D Sınav tarihi belli mi bu arada?
  21. Beğen
    Fena gitmiyor 
  22. Beğen
    İyiyiz şükür :) Senden naber?

İyi geceler herkese 
  23. Beğen
    DinginKurbaga reacted to Luna6528 in Muhabbet Mekanı (Düzenli Bakılan Dutluk :) )   
    Pekii bakayım ben de. Öyle gözüküyor zaten heheheh. Galiba GOT7 grubunda benim de sevdiğim bi oyuncu vardıı unutmuştum ? ismini de bilmiyorum ama yakışıklıydı heehheeei

Sahur yapıyorum da bir şey yemiyorum genelde. İftarda da tek çeşit yemeye çalışıyorum. Teşekkür ederim tavsiyeler için ^^
  24. Beğen
    Hahaha yok ya ben öyle pat diye bırakmam herhalde. :D Her birinizden farklı bir tatlı isterim. :D 
  25. Beğen
    Ben derse mola verdim, şu an antrenmandayım.  Acı yok bize 
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.