Jump to content

Anime Filmleri - öneriler

Önerilen İletiler

Çok fazla film izleyen biri değilim ama bence filmleri bir kaç açıdan daha puan verebileceğinizi veya bilgilendirebileceğinizi düşünüyorum. Bunların dışında en azından benim için yararlı bir site. Bir şeyler izlemeden göz atacağım yerlerden biri oldu ^^.

aslında filmlerin konuları ve değerlendirme kısmında ne tür anime sevenlere yönelik olduğunu ifade etmeye çalışıyorum. ama daha ne açılardan puanlamanın ya da değerlendirmenin faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, elimden geleni yaparım. açıkçası bu tarz bir puanlama spontan gelişti. başta parça parça notlamayı düşünürken, bazı filmlerin bütünün farklı olduğunu gördüm. mesela: bir filmin konusu ve anlatımı o kadar iyidir ki, animasyon kalitesi düşük bile olsa puanı beklenenden daha yüksek olabilir. her klasiğin animasyon kalitesi günümüzdeki standartlarına yetişemiyor mesela. böyle durumlarda döneme göre değerlendirmeye çalışıyorum. o nedenle toplam puan kısmı daha çok anime tarihindeki rölatif yerini gösterir diye koydum. umarım faydalı olur.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 32
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

merhabalar,   uzun yıllardır anime izleyicisiyim. sanırım 2001 yılında, bundan 13 sene önce, lisede iken "spirited away"i izlememle birlikte kafayı bozdum diyebiliriz. tabi öncesinde her 90lar çocuğu

Jin-roh Paprika The girl who leapt through time Bunları bende izlemiştim,, diğeride izleyeceklerim listesinde vardı. Ayrıca alttakilerde iyidir, daha var da onlar herkese hitap etmez; Grave of the fir

Öncelikle peşpeşe ileti atmak yani flood yasak. Toplu alıntı butonunu kullan. Nekojiru-so Wicked City Sword of the Stranger Golgo 13 the professional Memories Steamboy The King of Pigs (kore) Roujin-Z

blogger yada blogspot uzantılı bloglar aslında pek bu sıralar popüler değil tumblr daha iyi bir arayüze ve kullanışa sahip  :)  ayrıca film önerileri güzel ve iyi yerinde tercihler var ama daha çok çözümleme ve eleştiri yazısı görmek hepimiz için daha iyi olur 

sevgili kızılsakal :) ben sanırım biraz eski kafalıyım, muhtemelen yaş ortalamam da çok azıcık yüksek site ortalamasından. tumblr benim zamanımda pek popüler değildi. ama haklısın, artık ben de tumblr görüyorum. ama tumblr daha çok fotoğraf ve kısa yazıları paylaşmak için pratik görünüyor bana. yani blogger kadar tertipli düzenli değil. ama artık kimsenin, blogger mantığındaki gibi uzun yazıları okumakla ilgilendiğini de düşünmüyorum. bu nedenle blogger siteleri eskiden gördüğü ilginin çeyreğini bile görmüyor. aynı kaderi benim blog da paylaşayacak. belki düzgün bir site domaini alırım biraz ileride.

sitede çözümleme ve eleştiri olayına tam olarak giremedim çünkü daha çok bir database oluşturmaya çalışıyorum. ama bir yandan nört kalmam da mümkün değil, ama çok uzatırsam da kimsenin okumayacağını düşünüyorum. o yüzden biraz dengeli bir şekilde daha çok spesifik bir filmi sevecek okuyucuya yönelmeye çalışıyorum. gönül isterdi ki daha ayrıntılı ve uzun bir şekilde irdeleyecek vaktim de, sitem de olsun. ama geçmişte böyle girişimler olduğunda, hep sonuç 5-10 yazı sonrası sıkılıp başka bir şeyle uğraşmaya başlamak oldu. ayrıca beklediğimden daha az kişi okumuş oluyordu.

bu sefer biraz daha iradeliyim sanırım. fazla uzatmadığım sürece her zaman tadında kalacak ve hedefime çok da uzun süre geçmeden ulaşacağım diye umuyorum.

çok teşekkür ediyor, yorumlarının devamını bekliyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bence çözümleme ve eleştiri yazıları daha uzun olmalı neden diye soracak olursan anime üzerine pek uzun uzun birşeyler yazılıp çizilmiyor. sonuçta pixar yada disney gibi tüketim ürünü olan animasyonlardan çok çok daha iyi bir yerde olduğunu düşünüyorum animelerin. bu sıralar büyük bir karın ağrısı ve kabızlık çeken hollywood sinemasınında animelerden ilham almasını unutmamalıyız. satoshi kon bunun en iyi örneği  :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bence çözümleme ve eleştiri yazıları daha uzun olmalı neden diye soracak olursan anime üzerine pek uzun uzun birşeyler yazılıp çizilmiyor. sonuçta pixar yada disney gibi tüketim ürünü olan animasyonlardan çok çok daha iyi bir yerde olduğunu düşünüyorum animelerin. bu sıralar büyük bir karın ağrısı ve kabızlık çeken hollywood sinemasınında animelerden ilham almasını unutmamalıyız. satoshi kon bunun en iyi örneği  :)

satoshi kon gerçekten iyi bir örnek. üstelik hakkında en çok çözümleme yapılabilecek adamlardan biri. genç yaşta ölümü ile gerçekten bizi üzdü, çünkü sinemasında diğer animecilerde olmadığı kadar altmetin ve derinlik mevcuttu. paprika yazısında çok bahsedememiş olsam da, kendisinin jung un kollektif bilinçdışı kavramını yorumlama şekli, beni freudvari rüya yorumlarından daha çok etkiledi. aynı şeyi "paranoia agent" serisinde de yapmıştı. bu işi onun gibi kotaran yok.

o bir yana dediğin gibi inception ın paprika dan, black swan ın perfect blue dan arak olması ayrı bir hikaye. (bu iki hollywood filmi de aynı yıl piyasaya düşmüştü.) ayrıntılı yorumları başka sitelere bırakmam gerekiyor ne yazık ki. belki bu sitenin içeriğini tamamladıktan sonra filmler ile ilgili daha genel başlıklı inceleme yazıları yazabilirim. ama o kadar yetenekli miyim, onu henüz bilmiyorum :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

evet güzel bir yere taşınmış, bu forum hiç dikkatimi çekmemişti. teşekkür ediyorum.

wolf brigade gerçekten "cool" bir animeydi. ben epey severim. mamoru oshii'nin işidir biraz da onun politik- aksiyon-gerilim tarzı. bir yandan soundtrack i çok duygusal :)

wolf brigade'i izlediysen çoktan ghost in the shell ve innocence'i izlediğini varsayıyorum. eh onları izlediysen geriye patlabor 1 ve 2 kalıyor. (2 bir tık daha iyidir.) yine de wolf brigade tadında pek film yok bence. bunlar sadece uzak akrabaları.

ayrıca blogum adına motivasyon verici cümlelerin için teşekkür ediyorum :)

Ghost in the Shell'i izledim ama Innocence'ı izlemedim henüz.

yani diyorsun ki, izlemediysen direkt Innocence'ı izle, sonra Patlaborlara bakarsın? :D

Wolf Brigade baya baya güzel filmdi, GitS'den daha iyiydi bana kalırsa.

bi ara neyapsam.gen.tr diye bi blog sitesinde yazarlık yapmıştım, anime-film-oyun-kitap-müzik gibi tavsiye yazıları yazıyorduk. baya da tık alıyordu ama nolduysa yazarlar(ben dahil) ilgisizleşti, site de kapandı. aslında talep var yani bu tarz sitelere, çünkü insanlar tavsiye arıyor. myanimelist'ten bakıp ingilizce anlamayanlar için gerekiyor.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ghost in the Shell'i izledim ama Innocence'ı izlemedim henüz.

yani diyorsun ki, izlemediysen direkt Innocence'ı izle, sonra Patlaborlara bakarsın? :D

Wolf Brigade baya baya güzel filmdi, GitS'den daha iyiydi bana kalırsa.

bi ara neyapsam.gen.tr diye bi blog sitesinde yazarlık yapmıştım, anime-film-oyun-kitap-müzik gibi tavsiye yazıları yazıyorduk. baya da tık alıyordu ama nolduysa yazarlar(ben dahil) ilgisizleşti, site de kapandı. aslında talep var yani bu tarz sitelere, çünkü insanlar tavsiye arıyor. myanimelist'ten bakıp ingilizce anlamayanlar için gerekiyor.

açıkçası Gits in benim kalbimde bambaşka bir yeri var, ve buna ancak atmosfer olarak wolf brigade yaklaşabiliyor. innocence ne yazık ki orijinal gits in yanına yaklaşamıyor. özellikle 2. yarısında bir tempo düşüşü ve felsefe bombardımanı var. ama yine de elimizdeki seçenekler kısıtlı :) o nedenle innocence seni idare eder. patlabor'ın ise ilk filmi değil 2. filmi benim daha çok sevdiğim ama pat diye 2. yi izlemek istemezsin :D diğer yandan sıkıcı da gelebilir belki, çünkü patlabor kadar mecha anime olup da robotlardan ziyade insanların sohbetlerinden ibaret bir seri yoktur. ama işte bende fetiş olmuş sanırım, ne kadar çok diyalog ve karakter, o kadar iyi :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle peşpeşe ileti atmak yani flood yasak. Toplu alıntı butonunu kullan.

Nekojiru-so

Wicked City

Sword of the Stranger

Golgo 13 the professional

Memories

Steamboy

The King of Pigs (kore)

Roujin-Z

Demon City Shinjuku

Kick-heart

Saiyuki Requiem

Ayrıca - Millennium Actress, Vampire Hunter D: Bloodlust ve kite var yakında izleyeceklerim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle peşpeşe ileti atmak yani flood yasak. Toplu alıntı butonunu kullan.

Nekojiru-so

Wicked City

Sword of the Stranger

Golgo 13 the professional

Memories

Steamboy

The King of Pigs (kore)

Roujin-Z

Demon City Shinjuku

Kick-heart

Saiyuki Requiem

Ayrıca - Millennium Actress, Vampire Hunter D: Bloodlust ve kite var yakında izleyeceklerim.

beni bu kuraldan haberdan ettiğin için teşekkür ederim. flood yapmamaya çalışacağım.

yazdığın listede wicked city, golgo 13, roujin-z ve the king of pigs henüz izlemediklerim arasında. çok teşekkür ederim.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.