Jump to content

Dünyanın En Pahalı 10 Çizgi Romanı


Tuvals

Recommended Posts

dunyanin-en-pahali-cizgi-romanlari-700x4

1930’lardan bu yana pek çok kişi tarafından beğenilen heyecan verici çizgi romanlar, bir süre sonra ticari faaliyete dönüştü. Favori süper kahramanların bu yıllarda hayatımıza girişi, çizgi romanlar için altın çağ oldu. Günümüzde uygun fiyatlara satılan çizgi romanlar olduğu kadar, yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca dolara varan fiyatlarda karşımıza çıkabiliyor. Çizgi romanları altın madeni kadar iyi bir yatırım olarak görenler de var.

Bugün, dünya basınında süper kahraman çizgi romanları, en çok kazanan dergiler arasında yer alıyor. Tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan 3. ve 4. filmi 533 milyon dolar getirisiyle Kara Şövalye (2008) ve 623 milyon dolar getirisiyle Avengers (2012) filmleridir. Ayrıca Spider-Man, Iron Man ve Thor, büyük başarılara imza atmış, milyon dolar üzeri hasılat elde etmiştir. Tüm bunlar, 75 yıl önce orijinal çizgi roman kahramanlarının hayatımıza girmesinin etkisiyle oldu elbette.

1930 ve 1940’lı yıllarda altın çağını yaşayan çizgi romanlar, 70’lere kadar gümüş çağını, 1985 sonlarına kadar bronz çağını yaşadı. Şuan bizler çizgi roman, kitap ve dergilerin modern çağını yaşıyoruz. Hatta Marvel ve DC’nin başarıları sayesinde çizgi romanlar, filmlerle canlanma dönemine girerek, dünya çapında daha büyük bir kitleye ulaştı. Marvel’i bilmeyenimiz neredeyse yok. Ama DC Comics, dünyanın en büyük ve tanınan çizgi roman şirketlerinden birisidir.

Şimdi tüm zamanların en değerli çizgi romanlarının ne kadar da pahalı olduğuna bir bakalım:

 10. Kaptan Amerika Çizgi Romanları 1. Sayısı

353.000 Dolar

kaptan-amerika-cizgi-romanlari-1-sayisi.

Bu karakter ilk kez Mart 1941’de yayınlanarak, Avengers çizgi romanında Kaptan Amerika’yı tanıttı. Çizgi romanın konusu, üst düzey hükümet yetkilileri tarafından bir çocuk olan Kaptan Amerika’ya verilen yetki ve gücü içeriyor. Bu genç bir süre sonra Nazilere karşı savaşan tek kişilik vatansever bir ordu haline gelmiştir. Diğer kahramanlar gibi, onun da nihai düşmanı 3. Reich oldu. Hatta bu çizgi romanın ön kapağı bile kahramanın Adolf Hitler’in yüzüne bir kum torbası gibi attığı yumruk resmiyle kaplıdır. Jack Kirby ve Joe Simon’un oluşturduğu bu çizgi roman 9 ağustos 2011’de açık arttırma ile 353 bin dolara satıldı.

9. Action Çizgi Romanları 7. Sayısı

405.000 Dolar

Action-cizgi-romanlari-7-sayisi.jpg

Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından ortaya çıkarılan Action çizgi romanları, ilk olarak 18 Nisan 1938’de yayınlandı. Bu seri, çizgi romanın atası kabul edilir. İlk oluşturulan orijinal süper kahraman karakterleri, kısa komik mesajların çok dışındaydı. Bu 7 serinin bir bölümü 1938 Aralık’ta yayınlandı ve bir daha yayınlanmadı.

Kapağında olmasa da Superman, hikayede sarı çizmeler giyer. Bu değerlere ek olarak sadece iki kez kapağında Superman’le ilgili özelliklere yer verilmiştir. Başlangıçta 10 cent’e satılan Action Çizgi Roman serisi, tüm zamanların en değerli çizgi romanı olarak 405 bin dolara satıldı.

8. Amazing Fantasy 15. Sayısı

442.000 Dolar

amazing-fantasy-15-sayisi.jpg

Amazing Fantasy serisi 1961 ve 1962 yılları boyunca Marvel Çizgi Romanları tarafından yayınlanan çizgi roman serisidir. 1995 ve 2000’li yıllarda tekrar canlandırılmıştır. Başlangıçta bir dizi yazar ve sanatçıyı konu alan Amazing Adult Fantasy, sanatçı Steve Ditko ve editör Stan Lee sayesinde daha sofistik bir içerik geliştirilerek yeniden çizgi roman formatına dönüştürüldü.

Seri 1962 yılının sonlarına doğru finansal problemlerle karşı karşıya kalınca, yayıncılar yazarlardan yeni bir tür kahraman ortaya çıkarmalarını istedi. Bu yüzden Amazing Fantasy’nin son serisi her gün genç kalan Örümcek Adam’ı yarattı. Örümcek Adam’ın ilk tanıtıldığı bu dizi, Marvel listesinde ‘’Tüm Zamanların En Başarılı 100 Marvel Harikası ‘’ arasında yer alır.

7. All-American Çizgi Romanları 16. Sayısı

497.000 Dolar

All-American-cizgi-romanlari-16-sayisi.j

All American Çizgi Romanı, All American Yayın Şirketi’nin en iyisiydi. Daha sonra DC Comics’i oluşturan üç şirketten bir olmuştur. 1939’dan 1948 yılına kadar, 102 sayı yayınladı. DC’nin gelecekteki karakterlerinin temeli All American çizgi romanına dayanıyor.

All American çizgi romanı, yazar Bill Finger ve sanatçı Martin Nodell tarafından oluşturulmuştur. 1940 tarihli 16. sayı, en ikonik DC karakterlerinden biri olan The Green Lantern (Yeşil Fener) ile ortaya çıkmıştır. 1946’da da DC Comics tarafından satın alınmıştır. Batılı çizgi romanlara olan talep nedeniyle şirket, çizgi roman başlığını All American Western şeklinde değiştirmiştir.

6. Detective Çizgi Romanları 1. Sayısı

529.000 Dolar

Detective-cizgi-romanlari-1-sayisi.jpg

DC Comics’in 1937’den bu yana her ay yayınladığı Detective çizgi romanları, hala gücünü koruyor. İlk sayısı Mart 1937’de yayınlanan Detective çizgi romanı, daha sonra kızgın dedektif konulu 10 sayılı bir çizgi roman çıkardı. Batman ve Superman gibi iki başarılı DC karakterinin yanı sıra 38. sayı Robin, 58. sayı Penguin, 66. sayı Two-Face, 140. sayı Riddler ve 233. sayı Batwoman çizgi roman karakterlerini de içeriyor.

5. Batman 1. Sayısı

530.000 Dolar

Batman-1-sayisi.jpg

Dedektif çizgi romanlarından daha adil fiyatlandırılmış Batman, 1940 yılının bahar aylarında nihayet kendi başlığı ile yayın hakkını elde etti. Batman çizgi romanın ilk hikayesi, “The Legend of Batman – Who He Is and How He Came to Be” ismini taşıyor. Bu seri, “The Joker”, “The Joker Returns” ve “Robin, the Boy Wonder” hikayelerini de içerir.

Batman serileri, DC Comics tarafından 3 ayda bir yayınlanıyordu. Daha sonra 2 ayda bir ve ayda bir şeklinde yayınlanmaya başladı. Tarihin en büyük süper kahramanı olan bu çizgi roman, Lewis Wilson, Robert Lowery, Adam West, Michael Keaton, Kevin Conroy, Val Kilmer, George Clooney, Christian Bale ve Ben Affleck gibi sanatçılar tarafından canlı aksiyon ve animasyon olarak ekranlara taşındı.

4. Marvel Çizgi Romanları 1. Sayısı

578.000 Dolar

marvel-cizgi-romanlari-1-sayisi.jpg

Marvel Comics’in Ekim 1939 tarihli ilk sayısında, Alev Adam, Namor (Sub-Mariner) ve Angel karakterleri bulunuyor. Şirket, 1939’da Timely Comics ismiyle kuruldu ve o zamandan beri aksiyon dolu uzun seriler halinde devam ediyor. 2009 yılına gelindiğinde ise Walt Disney, Marvel Entertainment’i satın aldı.
Marvel çizgi romanlarının ilk sayısı 80 bin adet sattı ve satışların 800 bini bulacağı bekleniyor.

3. Superman 1. Sayısı

712.000 Dolar

Superman-1-sayisi.jpg

Superman, tek bir karaktere bağlı olan ilk çizgi roman dergisidir. 1939’da yayınlanan bu çizgi romandaki kırmızı pelerinli kahramana halk aşık oldu. Yayıncılar Superman’i farklı hikayelerle yayınlasalar da, DC hala bir numarada yer alıyor. Çok beğenilen bir dergi olan Action çizgi romanları, ilk sayısından 4. sayısına kadar tekrar basıldı. Bu sayı arka kapağıyla da dikkat çekti.

2.Detective Çizgi Romanları 27. Sayısı

2.220.000 Dolar

Detective-cizgi-romanlari-27-sayisi.jpg

Detective Comics, ABD’de en uzun süre yayınlanan çizgi roman dizisidir ve 27. sayısı hala insanların beğenisini kazanıyor. Süper güçleri olmayan, ince zekasına güvenen, olaylardan müthiş püf noktaları bulan Batman ve onun suçla mücadele eden arkadaşı Komiser Gordon, milyarder playboy Bruce Wayne tarafından dünyaya tanıtıldı.

Bu sayıda Batman’a “The Case of the Chemical Syndicate” ismi verildi. Dünyayı kurtaran pelerinli süper kahramanın yazarı, Bill Finger ve sanatçı Bob Kane’dir. Daha sonra beğenilen bu çizgi roman karakterini yazar ve sanatçılar ayrıntılı olarak ele almak istediler.

1. Action Çizgi Romanları 1. Sayısı

3.207.852 Dolar

Action-cizgi-romanlari-1-sayisi.jpg

Çizgi romanlar, Action Comics’le başladı diyebiliriz. 30 Haziran 1938’de ilk sayısıyla Superman’i tanıtan Action Comics, çizgi romanların altın çağını başlattı. İlki 10 cent’e satılan bu sayı, 200 bin adet basıldı. 24 Ağustos 2014’te, eBay’de 3.2 milyon dolara satıldı. Hala 50 ile 100 adet orijinal kopyası olduğuna inanılıyor. En pahalı çizgi roman olan bu sayının bir başka baskısı ise Superman hayranı Nicolas Cage tarafından 2011 yılında 2.16 milyon dolara satın alındı. 

http://paratic.com/en-pahali-cizgi-romanlar/

 

Link to post
Share on other sites

Marvel ve dc kazanmıyor ordaki sayılar 100 yıldan fazla veya 100 yıla yakın şeyler. Üstünden savaşlar geçmiş, soğuk savaş atlatmış şeyler. Zamanının akılı insanları saklıyor ve doğal olarak koleksiyoncular deli gibi para veriyor böyle şeylere, Birde çizgi romanların o zamanki hikayeleri ile şu ankiler çok farklı kaç kez çizer kaç kez yazar değişti, kaç kez evrenleri değişti. O gün okuyanlar dışında ilk halini hatırlayanlar olmaz bile. Bu yüzden onlar ilk ve orjinal haleri olduğundan çok değerliler. Eski sanat eserlerine verilen paralar bunun 1000 katı olabiliyor o yüzden hiç girmeyeyim.

Link to post
Share on other sites

Bunlara vereceğim paraya bir ev,bir araba, bir bilgisayar,tablet ve telefon alırım.Sonra da bilgisayarı açıp o çizgi romanı internetten okurum.

 

Sen olayı çok yanlış anlıyorsun yalnız :D Adamın 54646546 odalı evi 54985464 tane çeşit çeşit arabası var. Ama emin ol o kadar evi ve arabayı isteseler gene verirdi.

Tarih kokan şeyler çok ayrıdır, Marvel ve DC'ye dair ilgim hiç olmamasına rağmen öyle zengin olsam emin ol bende alırdım hatta daha fazlasını bile verirdim :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.