Jump to content

(Fan Fiction) Nedir?


3n4bL3

Recommended Posts

 • Yöneticiler

Fanfiction, veya fan-fiction, veya kısaca fanfic, Türkçeleştirilmiş haliyle Hayran Kurgu, hayranların, bir dizi, bir film veya bir kitap gibi, hakları kendilerine ait olmayan orijinal eserler/karakterler üzerinde, herhangi bir kazanç beklentisi olmadan, eğlence amaçlı yazdıkları kurgu hikayelerdir. Bu kurgu hikayeler, tıpatıp orijinal yaratıcılarının kurdukları dünyalar üzerinde de gidebildikleri gibi, tamamen bambaşka dünyalar da yaratabilirler.

Fanfiction'un tarihçesi 17.yüzyıla kadar uzanır, Don Kişot'un resmi olmayan devam hikayeleri veya 19.yüzyılda Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında'sının Frances Hodgson Burnett ve E. Nesbit gibi yazarlar tarafından yeniden yazımlarının yapılması gibi, Sherlock Holmes'un birden fazla hayran-yazarlar tarafından yazılmış hikayeleri de vardır. 1920'ler ve 1930'lara gelindiğinde ise Jane Austen hayranlarının, onun kitaplarındaki karakterlere dayanarak fanzinler bastıklarını görüyoruz.

Fanfiction, esas ününü 1960'larda, Star Trek hayran kitlesi sayesinde kazanmıştır, ilk Star Trek fanzini, Spockanalia, 1967'de basılmış ve daha sonra, Star Trek dizisi yayından kaldırıldığında bile içeriğinde hayran hikayeleri barındırmıştır.

Fanfiction'un dünyaya yayılıp, popülarite kazanmasında en önemli etken ise internet olmuştur, belli fandomlara, belli hikayelere yönelik birden çok fanfiction arşivleri kurulmuştur. Bunlardan en eskisi ve en önemlisi Fanfiction.Net, 1998'te kurulduktan sonra, belli kriterleri tutturmuştur, eskiden arşivi dahilinde, orijinal yazılar, hayran hikayeleri, gerçek yaşamdan kişilere ait hikayeler, şiirler, şarkı sözleri gibi birden çok yazın çeşiti bulundururken, yavaş yavaş bir ayıklamaya girmiş, bugünkü halini almıştır.

1999'da kurulan bir blog sitesi olan LiveJournal, hayran-yazarları mail listelerinden bloglara yönlendirmede ve yazılarını paylaşmada ikinci büyük etken olmuştur, bugün, her fanfiction yazarı bir şekilde yazılarını bir arşivde tutsa da, çoğu bloglar aracılığıyla da yazılarını paylaşmaktadır.

Çoğu yazar veya yapımcı, hayranların fikrini çalmakla suçlanmak korkusuyla Fanfiction'dan uzak durmuştur, ama bazıları ise bu tip hikayeleri desteklemiştir. Buffy the Vampire Slayer ve Angel'ın yapımcısı, Joss Whedon, hayranlarını fanfiction okumaya davet ederken, Harry Potter kitaplarının yazarı, J.K.Rowling, her türlü fanfiction'u sevdiğini sözlerinde belirtmiştir, gene de bir kısmını "oldukça garip" olarak nitelendirip, yazarların cinselliğe yönelik eğilimlerden şikayet etse de.

Buna rağmen, bazı yazarlar, örneğin ünlü vampir kitaplarının yazarı Anne Rice, gerek sitesinde, gerekse hukuki yollarla, herhangi bir karakterinin fanfiction eseri olarak kullanılmasını yasaklamış, Fanfiction.net'teki arşivlerden bu tip hikayelerin kaldırılmasını sağlamıştır.

Ayrıca devamlılığı olup forumumuzun üyeleri tarafından beğenilen Fan Fictionlar Beyond Birthday tarafından sabitlenecektir (örnek: Death Note 3. Sezon)

Link to post
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 1 year later...
 • 1 month later...
 • 2 months later...
 • 4 weeks later...
 • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.