Jump to content

Recommended Posts

Anime Tanıtım

Fuse Teppou Musume no Torimonochou


Resmi ekleyen


Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi

Yayınlanma Tarihi: 20.10.2012

Yönetmen: Miyaji Masayuki

Orijinal Eser: Kazuki Sakuraba

Firma/Stüdyo: TMS Entertainment

Başlıca Seiyuular: Miyano Mamoru (Shino), Kotobuki Minako (Hamaji)

Kapanış: Choucho Musubi – Chara

Bu filmin hikayesi, gerçek karakterler ile fantastik kitap karakterlerini bir araya getirdiği için, öncelikli olarak filmde de ismi geçen Takizawa Bakin‘i tanıtmayı uygun gördüm. Bakin Amca samuray bir aileden gelen, 19. yüzyılın Edo dönemine adını yazdırmış olan dönemin en popüler yazarıymış. Birçok kitabı arasından konumuzu ilgilendiren Nansō Satomi Hakkenden (The Eight Dog Chronicles) adında tamamlanması 28 yılını alan köpek soyundan gelen sekiz onurlu samurayı konu aldığı kitabıdır. Bakin Amca ortaya hikayeyi atmış ve bu hikaye kabuki tiyatrolarına, başka romanlara, filmlere, mangalara, anime serisi ve anime filmlerine ilham olmuştur. The Hakkenden: Legend of the Dog Warriors adlı anime serisi 1990 yılında orijinal hikayeye en çok benzeyen anime yapımıdır ama bu kadar geriye gitmeye gerek yok çoğunluğun bildiği yakın zamanda yayınlananHakkenden: Touhou Hakken Ibun serisi melez sekiz köpek ailesini tanıtmıştı. Fuse Teppou Musume no Torimonochou filmi ise yine bir paralel hikaye olarak Hakkenden serilerindeki sekiz lanetli köpek soyunu konu alıyor.


Resmi ekleyen

“Inga
In her şeyin başlangıcı, -ga ise sonu
Her ikisi de bu hikayeden alınmıştır.”


Hamaji, büyükbabasından öğrendiği avcılık becerisi ve sürekli sırtında taşıdığı kocaman silahıyla birlikte dağlarda hayatını sürdüren genç bir kızdır. Kızdan çok erkeğe benzemektedir. Büyükbabasının vefatından sonra yalnız kalan Hamaji’ye bir gün bir mektup gelir. Mektup Edo (Tokyo)’daki abisi Dousetsu’dandır. Abisi, Hamaji’nin Edo’ya gelerek onunla birlikte yaşamasını istemektedir. Bu teklifine balıklama atlayan Hamaji dağdaki yaşantısını bir kenara bırakarak Edo’nun yolunu tutar. Dağlı kızımız Edo’ya vardığında şehrin kalabalığı ve gürültüsünden sersemleyerek kaybolur üstüne bir de meydan ortasında gurur tablosu olarak sergilenen altı adet kesik köpek kafasını görünce iyice şaşkına döner ve kaçmaya başlar. Tesadüf eseri peşindekilerden kaçmakta olan beyaz saçlı Shino ile yolları kesişir ve bu sefer de birlikte kaçmaya başlarlar. Güç bela abisinin evine varan Hamaji Edo’ya çağırılma nedenini sonunda öğrenir. Ortalıkta Fuse adı verilen köpek-insan melezi, insanların ruhlarıyla beslenen yaratıklar dolaşıyordur ve Shogun Hükümeti bu Fuselerin başlarına yüklü bir miktar ödül koymuştur. Dousetsu’nun amacı Hamaji ile birlikte bir avcı ekibi olarak Fuseleri avlayıp ödülü almaktır. Bu şekilde ikili Edo’da bir Fuse avına başlar fakat Hamaji’nin kaderi çoktan bir Fuse ile birleşmiştir.Resmi ekleyen


Edo döneminde Sakura ağaçları içinde başlayan hikaye güzel ve tempolu bir şekilde devam ederek tatmin edici bir final sundu. Gönül isterdi ki daha çok Hamaji x Shino sahneleri görelim ama romantik bir türü olmadığından dolayı araya az biraz fan service serpiştirmişler. Animasyonlar açısından arka plan görüntüleri özellikle ilkbahar döneminde geçen sahnelerdeki kiraz çiçeği ağaçlarının görüntüleri muhteşem. Hemen hemen her mevsimden kaliteli arka plan görüntüleri yapmayı başarmışlar. Şahane arka plan görüntülerine kıyasla karakter tasarımları biraz zayıf kalsa da bu beni rahatsız eden bir özellik değildi. Müzikleri ise bir film OST albümünden beklenir nitelikte kaliteliydi özellikle Chara’nın kapanış şarkısındaki performansı tekrar tekrar dinlenir nitelikte. Seiyuu kastına bakarsak “Miyano Mamoru var daha ne olsun?” dedirtiyor.


Resmi ekleyen


Film, Naoki edebiyat ödüllü yazar Kazuki Sakuraba‘nın Fuse Gansaku: Satomi Hakkenden isimli romanından uyarlanarak, Spirited Away’in yardımcı yönetmenlerinden biri olan Miyaji Masayukiyönetmenliğinde karşımıza çıkıyor. Gerek ekip, gerek hikaye açısından oldukça kaliteli bir yapım, hele ki Hakkenden serilerine ilginiz varsa sevebileceğiniz türden bir filmdir, tavsiye ederim.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T5Yk3gaYArIKaynak: AnimeFantastica: http://www.animefant...no-torimonochou

Link to comment
Share on other sites

Çok teşekkürler ,bir öncekinde de aynı hatayı yapmışım ,bundan sonra daha çok dikkat edeceğim.

Sorun yok biraz gözden kaçırmışsınız sanırım iyi geceler :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.