Jump to content

[spoiler içerebilir]Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai


Recommended Posts

Adı:      Türkçe - Ergen tavşan kız hayal etmez

Orijinal adı - 青春ブタ野郎はバニーガール先輩の夢を見ない

Romaji - Seishun buta yarou wa Bunny Girl Senpai no yume wo minai(Kısaca: AoButa)

İngilizce - Rascal doesn’t dream of Bunny Girl Senpai

Puan ve Derecelendirme:    

 IMDb: 8.0/10(2,373)

 MAL :8.41(359,481)

 Turkanimetv: 9.19(783)

 

3873.jpg

Tür: Okul, Komedi, Doğaüstü güçler, Romantizm

(Bence Dram, Gizem, Psikolojik, Hayattan kesitler de eklenmeli)

Stüdyo: CloverWorks

Yapımcılar: ABC Animation, Aniplex, Hakuhodo DY Music&Pictures, Kadokawa, Nagoya Broadcasting Network, Tokyo MX

Bölüm süresi: 24-25 dk( toplam 13 bölüm)

Orijinal içeriğin(manga) sahibi: Hajime Kamoshida

Yönetmen: Souichi Masui

capture-3.png?w=1100

Kamoshide Hajime tarafından 2014 yılında kaleme alınan bu eser 2014 yılında ASCIIMedia tarafından basılmaya başlandı. Dengeki G’s Comic tarafından manga serisi halinden yayınlandı. Karakter çizimlerini Mizoguchi Keeji tasarlarken manga çizimini Nanamiya Tsugumi üstlendi. CloverWorks Stüdyo eseri animeye uyarlayıp 4 Ekim 2018 tarihinde televizyonda yayınlamaya başladı.

Ergenlik Sendromu veya Puberte Sendromu yalnızca ergenlerde ortaya çıkan nedeni  bilinmeyen olağandışı olayları tanımlıyor. Ana karakterimiz lise ikinci sınıf öğrencisi Azusagawa Sakuta bir gün kütüphanedeyken tavşan kılıklı güzel bir kız görüyor ancak o kızı başka hiç kimse fark edemiyor. Üstelik bu kız eskiden çok ünlü bir oyuncu olan şu anda da onun aynı okuldan senpaisi Sakurajima Mai’dir. Oyunculuğa bir süre ara verdikten sonra insanların hafızasından yavaş yavaş kaybolmaya başlaması ile Mai’nin Puberte Sendromu’nu fark eden Sakuta, Mai ve Mai gibi PS’ten muzdarip insanları bu durumdan kurtarmaya çalışmasını konu alır.

Fragman

Müzikler

Açılış: Kimi no Sei(the peggies)

 

Kapanış: Fukashigi no Karte(seslendirenler kızların ses sanatçıları)

 

 

Ses sanatçıları/seiyuu

Sakuta Azusagawa: Kaito Ishikawa

Kaede Azusagawa : Yurika Kubo

Mai Sakurajima : Asami Seto

Yuuma Kunimi : Yuuma Uchida

Rio Futaba : Atsumi Tanezaki

Tomoe Koga : Nao Tōyama

Nodoka Toyohama : Maaya Uchida

Shoko Makinohara : Inori Minase

 

 !!! Öncelikle Yazdıklarım tamamen benim şahsi fikirlerimi içerdiğinden yazıyı okurken bunu aklınızda bulundurun lütfen.!!!

 

 İsminin ve afişinin çağrıştırdıklarını unutun hatta çöpe atın gitsin. Anime bir bakışta vardığınız önyargılarımızdan çok daha fazlasını barındırıyor. Bu afişin altında etten kemikten fazlası var bir fikir var demek isterdim ama işin şakasını bir yana bırakalım :taichi-crazy-rabbit-emoticon: Animeyi izlemeye muhabbet mekânındaki dostlarımdan birinin önerisi ile başladım ve gerçekten animeyi beğendim. İzlemeye başlamadan önce büyük bir beklentim yoktu. Duygu-durumumu değiştirmesi yeterliydi benim için, ancak izlediğimde olaylar ve anlatılanların çok da yüzeysel olmadığı gördüm. İlk 7 bölüm boyunca her bölüm örneklerle en kolay yoldan Kuantum fiziğine ait birkaç teoremle birlikte gerçeküstü sayılabilecek durumları anlatıyordu. Bunlar;  Beynin filtreleme mekanizması, doğrulama-farkına varma, Schrödinger’in kedisi, bağlantılı hafıza tekniği ile anımsama, Laplace şeytanı, Kuantum dolaşıklığı, siber şiddet, vücut değiştirme, hafıza kaybı ile disosiasyon…  Şimdi bunları tek tek açıklamak da isterdim ancak hepinizin elinin altında ‘gugıl amcası’ olduğundan şimdilik bunları es geçiyorum. Yer yer ellerindeki kitaplarda yazan “saru demo wakaru”, “gorira demo wakaru” meali “maymun bile anlayabilir”, “goril bile anlayabilir” şeklinde biraz espritüel olarak kitaplara konulan başlıklar ile olayı komik bir şekilde nasıl basitleştirdiklerini görebiliyoruz. Toplam 13 bölüm olan bu animede ana karakter biraz durgun ve bıkkın görünse de kendine has bir espri anlayışı var ve kimsenin gülmemesi aksine bizim yerimize de ‘cringe’ olmaları içimize su serpiyor. Kötü anlamda değil o bu şekilde, normların da dışında yaşayan biri olarak düzgün, bazen aklından geçenleri açıkça söylediği için sapık bir imaj çiziyor.

FEuEsw.png

Spoiler

Aslında Sakuta anne ve babasından ayrı yalnızca kız kardeşi Kaede ile yaşıyor. Nedeni kız kardeşinin bir gün arkadaşları tarafından internette şiddet söylemlerine maruz kalmasıyla fiziksel olarak yaralar ortaya çıkması ve kendini eve kapatmasıdır. Bununla birlikte disosiasyon yani ayrışma/bölünme yaşar. Ayrışma yani Disosiasyon benliğin korunma mekanizmalarından biridir. Kişi yoğun stres altındayken meydana gelir. Annesi kızına olanlara dayanamayıp hastanelik olur. Baba, anneyle ilgilenmektedir. Kaede’nin bakımını abisi üstlenir.  Kaede’ye olanların daha erken farkına varamadığı ve engelleyemediği için Sakuta da kendini suçlar. O da bir sabah uyandığında göğsünde sağ yukarıdan sol aşağıya uzanan üç tane paralel pençe izine benzer yara iziyle kanlar içinde olduğunu fark eder ve hastaneye kaldırılır. Aynı gün okulundan 3 farklı kişinin de hastanelik olması ile ‘elalem’ o 3 kişiyi Sakuta’nın hastanelik ettiğine dair bir söylenti yayar. Sakuta’nın gözlerinin baygınlığı boşuna değildir. Tanımadığı insanların söyledikleri onun için bir anlam ifade etmez. Kardeşinin sorumluluğu ile birlikte restorandaki yarı zamanlı işiyle meşguldür. Sosyal medyadan uzaklaşmak için telefonunu denize atmıştır ve kız kardeşini de bu şekilde ‘elalem’den uzak tutmaya çalışır ki yaralanmasın. En yakın iki arkadaşı basketbol seven Kunimi ve sürekli laboratuvar önlüğü ile dolaşan ona mantık sınırları içinde cevaplar bulmasında yardımcı olan Futaba’dır.

Animedeki diğer karakterlerin de çeşit çeşit  PS’ndan muzdarip, Sakuta önce durumu kavramaya çalışıyor daha sonra çözüme kavuşturmak için çaba sarf ediyor.

Vaka sahipleri sırasıyla Sakurajima Mai, Koga Tomoe(Ketsu-Tomo), Futaba Rio, Toyohama Madoka(Mai’nin üvey kız kardeşi -idol) ve Azusagawa Kaede’dir. Bu beş kızın her biri aşağı yukarı 2-3 bölüm ele alınarak sorunları çözümleniyor. Bu bakımdan "aa yeter da azıcık da diğer karakterleri görelim" diyenlerden iseniz tam sizlik bir anime.:info-onion-head-emoticon:

 Şimdi diyeceksiniz ana karakter erkek, etrafında da kız kardeşi hariç dört güzel kız var hocam bu harem olmuyor mu? diye, hayır arkadaşlar ortada haremlik selamlık yok. Kızların gönlü kaymış olabilir tabi ama hentai-ecchilik bir durum yok sadece afişte gördüğünüz sevgili tavşan kılıklı Mai-san ve bol bol arada duvar olan banyo sahnesi var. Sadece yanaktan bir öpücük var onun dışında öpücük falan da beklemeyin. Dramatik müzikler ilave edilseydi belki ağır drama da bağlayabilirdi ama yok dram da ayarında verilmiş.:love-you-crazy-rabbit-emoticon:

Garip sesler çıkaran minik kızlar da yok. Yine de çizimlerinden moe moe fışkırıyor. Tüm karakterler çok tatlı. Saçlarının renk geçişleri de soft. Uzaktan bakan yarısını aynı karakter zannedebilir mesela şaka şaka :teehee-crazy-rabbit-emoticon:

Saçlarının mavi yeşil pembe gibi renklerdense gerçeğe yakın olması daha güzel olmuş. Anime boyunca bir tarih akışı verilmiş. Olaylar birbiriyle bağlantılı ama karışık değil. Bir sonraki bölümde ne olacağına dair tüyolar veriyor ve tabii her bölüm Sakuta’ya addedilen ‘sasu ga buta yarou da ne’ söylemi ile bitiyor.(buta=domuz, yarou=p*ç )

Spoiler

CDGV2E.png

Tz9KT2.png

*Toplum analizi yapılacak olursa trende yaşlı ninelerin ayakta kalması hoş bir sahne değildi. Annelerin genel tavırları kötü yansıtılmıştı. Ama maalesef etrafımızda da böyle anneler var görüyoruz. Ortada bir baba var o da pasif kalmıştı. Diğerlerinin babalarını göremedik. Kardeşler arası kıskançlık ve sevgi bağını bolca gördük. Bir kısmı komplekse kaçabilir. (siscon-brocon)

*Liseli olduğu halde ünlü olan ve erkek arkadaşı ile dışarıda yan yana bir fotoğrafı çıktı diye tüm basına açıklama yapmak zorunda kalan Mai’ye üzülmedim değil.   

*Trende ikili gruplaşmalar ve sohbet etme de aynı şekilde. Pek çok sahnede insanların ellerinden telefonu düşürmediğini görüyoruz, Tomoe’nin deyişiyle telefonsuzsan ölüsündür, yaşamıyorsundur. İnsanlar telefonlarında yaşıyorlardı.  

Benim gözümde Sakuta tipik bir ergendi. Sevdiğine düşkün. Fetişist (belki de mazoşist). Bacaklara hasta. Yeri geldiğinde kalça, yeri geldiğinde göğüslere iltifat(?) yağdıran hayal gücü yüksek bir ergen. Kendine has espri anlayışından ve kıvrak zekasından bahsetmiş miydim? Konuşmalarına duygularını yansıtmıyordu. Ona göre tüm dünyanın onun hakkında ne dediği önemli değildi onun yanında bir kişi bile olsa Sakuta’ya yeter. O kendi ve kız kardeşi gibi PSndan muzdarip insanlara şefkat gösterip yardım elini uzatır. Karakteri iyi oturtulmuş nadir anime kişilerinden biri. Diğer yan karakterler de en az ana karakter kadar irdelenmişti.

Çizimleri çok güzel ben kız olduğum halde kusura bakmayın ama defalarca düştüm karakterleri tatlılığına hele o Kaede Allah’ım sana geliyorum:shy-onion-head-emoticon:(ağzımın suyunu silip devam ediyorum) Çizimler sonuna kadar aynı kalitede değildi, devam etse güzel olurdu tabi paraları mı yetmedi bilemedim ama bazı yerlerde çizimler malzemeden kırpılmış inşaat duvarı gibiydi. Müzik yoktu ya da ben hatırlamıyorum açılış ve kapanışın dışında farklı bir melodi duymadım. Bitiş şarkılarını genelde sevmem ama bu bağımlılık yaptı bende. Karakterleri Seslendirenler çok iyiydi. Zaten deneyimlilermiş şirketin eski çalışanları yeniden işe dönmüş ve profesyonellerden beklenildiği gibi on numaraydı.  

Geneli değerlendirecek olursam fikir çok güzel gerçek hayatta örnekleri görsek de sorgulamadığımız konulara, toplumun kalıplarına, siber şiddete, mental bozukluklara yer verilmişti. Bilim deyin bilim kurgu deyin benim için akan sular durur orada. Kuantum ve teoremleri de var benim favorilerimden olabilir bu anime ama bazı şeyleri açıklığa kavuşturmaları gerek. PS neden, nasıl hangi sebepten oluyor? Niye başkaları değil de bu çocuklar PS oldu? Ne zamandan beri var? Aslında yok da bu çocuklar ortak bir simülasyonda mı karşı karşıyalar? Kısaca kafamda deli sorular… :woa-onion-head-emoticon:Ben beğendim puan verecek olsam 9/10 verirdim.

 

Dipnot: Kızlar bu animede bazı alışkanlıklar edinebilir

Spoiler

EAYCmV.png

BGcWVF.png

 

Erkekler de bazı alışkanlıklar edinebilir.

Spoiler

VNFySn.png

VpvzwT.png

Ama şunu yapmayın LÜTFEN

6f3Rxd.png

 Arkadaşlar animede yeşilin ve mavinin kısacası doğanın tadına doyacaksınız.

Kısa boylu insanları/çocukları düşünen güzelim Japonya benden koca bir artı daha aldın. (Umarım sana varmak nasip olur amin.)

Spoiler

djOwvr.png  

 

Link to post
Share on other sites
 • Replies 23
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Adı:      Türkçe - Ergen tavşan kız hayal etmez Orijinal adı - 青春ブタ野郎はバニーガール先輩の夢を見ない Romaji - Seishun buta yarou wa Bunny Girl Senpai no yume wo minai(Kısaca: AoButa) İngilizce - Rascal doesn’t dream of Bunny Girl Senpai Puan ve Derecelendirme:      IMDb: 8.0/10(2,373)  MAL :8.41(359,481)  Turkanimetv: 9.19(783)   Tür: Okul, Komedi, Doğaüstü güçler, Romantizm (Bence Dram, Gizem, Psikolojik, Hayattan kesitler de eklenmeli) Stüdyo: Clo

Ellerine sağlık ablam tek kelime ile mükemmel bir inceleme olmuş. En sevdiğim animelerim arasındadır kendisi, ilk 3'e oynar hatta. 10 üzerinden 11 vermek istediğim tek anime şahsen. Buna rağmen ben bile bu kadar güzel anlatamazdım. Eksiksiz bir şekilde her şeye değinmen ve değerlendirmen çok hoş olmuş.   Eline emeğine sağlık. İncelemelerinin devamını bekleriz.     Teşekkürler.    @pseudohomophylus

Ben izlerken çok keyif aldım dram konusu filmde biraz daha ağırdı duygusal destek olarak yardıma ihtiyacın olursa gel muhabbet mekanına orada kafanı dağıtabiliriz 

Animelerde hoş gözükebilir ama gerçekten kafasının yarısı kadar göze gerek var mı? Bu akımı kim başlattı bilmiyorum ama bence diğer tarzları bırakmamalılar. Eski tarzlar daha çok hoşuma gidiyor bu konuda, gerçekçi gözler en azından.

Bu arada animeye gelecek olursak ben kız kardeşi ile olan ilişkisini sevdim, diğerleri pek sarmadı. Ama kötü anime diyemem.

Link to post
Share on other sites

Ellerine sağlık ablam tek kelime ile mükemmel bir inceleme olmuş.

En sevdiğim animelerim arasındadır kendisi, ilk 3'e oynar hatta. 10 üzerinden 11 vermek istediğim tek anime şahsen. Buna rağmen ben bile bu kadar güzel anlatamazdım. Eksiksiz bir şekilde her şeye değinmen ve değerlendirmen çok hoş olmuş.

 

Eline emeğine sağlık. İncelemelerinin devamını bekleriz.

 :waiting-onion-head-emoticon:

 

Teşekkürler.

  :muajajaja__how_funny__onion_by_elcerbero:

@pseudohomophylus

Link to post
Share on other sites
KRHerusaizu, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Ellerine sağlık ablam tek kelime ile mükemmel bir inceleme olmuş.

En sevdiğim animelerim arasındadır kendisi, ilk 3'e oynar hatta. 10 üzerinden 11 vermek istediğim tek anime şahsen. Buna rağmen ben bile bu kadar güzel anlatamazdım. Eksiksiz bir şekilde her şeye değinmen ve değerlendirmen çok hoş olmuş.

 

Eline emeğine sağlık. İncelemelerinin devamını bekleriz.

 :waiting-onion-head-emoticon:

 

Teşekkürler.

  :muajajaja__how_funny__onion_by_elcerbero:

@pseudohomophylus

Rica ederim ama daha filmini izleyemedim bunu yazmaktan:onion_gomen_by_7anime7drawer7: onu da izlersem filme yönelik bir inceleme daha gelebilir

 

nagito_komaeda, 2 saat önce tarihinde yazdı:

homhom ablamdan harika bir inceleme daha <3 :good-job-onion-head-emoticon: benimde favori animelerimden biridir. Eline sağlık,diğer incelemelerinide sabırsızlıkla bekliyorum <3

Teşekkürler ?Sonraki incelemelerin ne zaman olacağı çok muallâkta gelirse yine muhabbet mekânına duyuru yaparım:muajajaja__how_funny__onion_by_elcerbero:

Link to post
Share on other sites
pseudohomophylus, 1 dakika önce tarihinde yazdı:

Rica ederim ama daha filmini izleyemedim bunu yazmaktan:onion_gomen_by_7anime7drawer7: onu da izlersem filme yönelik bir inceleme daha gelebilir

Çok şey kaçırıyorsun emin ol. 

:teehee-crazy-rabbit-emoticon:

Şu an en sevdiğin duygularını dorukta yaşadığın olay hangi kızın olayı ?

Link to post
Share on other sites
KRHerusaizu, 9 saat önce tarihinde yazdı:

Çok şey kaçırıyorsun emin ol. 

:teehee-crazy-rabbit-emoticon:

Şu an en sevdiğin duygularını dorukta yaşadığın olay hangi kızın olayı ?

Shouko bilinmez onu bir kenara alıyorum

Kaede'nin durumu olabilir sosyal baskı ve elalem tabusu beni her zaman tedirgin etmiştir ilk 5 yılımı hatırlamamakla birlikte  bir dönem evden çıkmamışlığım dört duvar arasında nefes alarak yaşamaya devam etmişliğim var:boohoo-crazy-rabbit-emoticon:

Link to post
Share on other sites
pseudohomophylus, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Shouko bilinmez onu bir kenara alıyorum

Kaede'nin durumu olabilir sosyal baskı ve elalem tabusu beni her zaman tedirgin etmiştir ilk 5 yılımı hatırlamamakla birlikte  bir dönem evden çıkmadığım dört duvar arasında nefes alarak yaşamaya devam etmişliğim var:boohoo-crazy-rabbit-emoticon:

Film Shoko part ve ona bayılacağına eminim

:admire-onion-head-emoticon:

Shoko benim kraliçemdir, NET 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Content

  • By Anteiku
   Herkese merhaba, umarım keyfiniz yerindedir.
    
   Ufak ama samimi fansubımız ANTEIKU için yeni ekip üyeleri arıyoruz. Animenin yanı sıra manga da çevirecek ekibimiz 15 yaşından büyük ve sorumluluk sahibi üyelere açıktır. Encoder ve çevirmen alımları için aşağıdaki linkten Discord adresimize gelebilir, bir kahvemizi içip aklınıza takılan konular hakkında daha derin bilgi sahibi olabilirsiniz. Çevirmenlerimizden herhangi bir tecrübe beklemesek de manga için tecrübe arıyoruz. Ayrıca her ikisi için de İngilizce ve Türkçeye yeterince hakim olmanız gerekiyor. Tecrübesi olmayan çevirmenler için yardımcı olacağız hiç merak etmeyin. ^-^
    
   ANTEIKU YOUKOSO!
    
   https://discord.gg/w6hzsg9V
    
  • By haikurema
   HaikuremaSubs, Temmuz 2016 tarihinden beri faaliyette olan, kendi isteğine göre anime, manga, novel vb. içerikleri Türkçeye kazandırıp bu alan adıyla çeşitli çevrim içi okuma ve izleme sitelerinde yayınlayan tek kişiden oluşan gönüllü bir bağımsız fansub idir.  
    
   Blog Adresi
   Facebook Sayfası
   Discord Davet Bağlantısı
    

   Tamamlanan projeler:
   Back Street Girls: Gokudolls
   Beelzebub-jou no Okinimesu mama.
   Chibi Devi!
   Dungeon Seeker
   Fukigen na Mononokean Tsuzuki
   Gakuen Babysitters
   Hakumei no Tsubasa (Pokémon: Twilight Wings)
   Hametsu no Mars
   Jingai-san no Yome
   Kami-tachi ni Hirowareta Otoko
   Naisho no Tsubomi
   Omoi, Omoware, Furi, Furare
   Servamp Movie: Alice in the Garden
   Servamp Specials
   Tenrou: Sirius the Jaeger
   Wei, Kanjian Erduo La!
   Wei, Kanjian Erduo La! 2
   Yume-iro Patissiere
   Yume-iro Patissiere SP Professional
    
   Devam Eden Projeler:
   Charlotte's Letter
   Daa! Daa! Daa!
   Seijo no Maryoku wa Bannou Desu
   Tenbin wa Hana to Asobu
    
   Askıda Olan Projeler:
   Shoujo☆Kageki Revue Starlight
    
  • By sarazgat
   selam radiant 2 sezon anime olarak yayınlandı ama mangasını bir türlü bulamadım. bilen var mı

  • By Ohayou_Kerem
   Selamlar herkese. Adı üstünde, şimdiye kadar izlediğiniz animeler arasında bazı karakterlerler vardır, hayatları adeta "Küçük Emrah" ile "Sezercik" arasında gidip gelen, izlediğiniz her saniye sanki Yaprak Dökümü dizisindeymiş gibi hissettiren, izlerken
   "e yok artık bu da mı olur yuh!" dedirten çilekeş anime karakterlerini yazıyoruz buraya.
    
   Başlamadan önce şunu belirteyim, açıkçası izlediğimiz, tükettiğimiz her şeyin karakteremizde bir izi kaldığını düşünmekteyim fakat bu "çilekeş" karakterler beni en fazla etkileyen karakterler olmuştur. Zira, dünya kolay bir yer değil ve onunla başa çıkmak her geçen gün zorlaşıyor. Bu yüzden bu karakterlerin mücadeleleri, pes etmemeleri, sorunlarla başa çıkma yöntemleri beni etkilemiş, ders almama vesile olmuştur.
    
   Evet efenim, ilk karakterimiz;
   Tate no Yuusha no Nariagari dizisinden ana karakterimiz Tate no Yuusha (Kalkan Kahramanı). Efendim bu karakterimiz daha animenin ilk bölümünden itibaren her türlü yalana, iftiraya, itliğe ve serseriliğe maruz kalmış, nefret edilmiş, hor görülmüş ama yine de seçtiği yolda yürümeye devam etmiş bir kardeşimizdir. Hatta izlerken "üç tarafı deniz, dört tarafı hain dolu, günde sadece dört saat uyku, yorgunsun biliyoruz reis ama bu dava sensiz olmaz" meme'ini sürekli aklıma getirmiştir. 
    
   Acaba sizlerde ne tür çilekeş karakterler var merak ediyorum :D İyi günler dilerim.
  • By Misaq
   Merhaba, bir anlık gaza gelerek fansub kurmaya karar verdik, yaoi ve yuri ağırlıklı çeviriler yapmayı düşünüyoruz deneyiminin olması gerekmiyor eğer bizimle çalışmak istersen seni aramızda görmek isteriz... 

   Discord adresimiz: https://discord.gg/YRB9fusxXd
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.


×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.