Jump to content
Türk Anime TV Forum

haikurema

Üyeler
 • Mesaj sayısı

  125
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Başarı

  10

haikurema kullanıcısının son zaferi 7 Mart

haikurema en beğenilen içeriğe sahiptir

3 takipçi

haikurema hakkında

 • Derece
  Level 1
 • Doğum tarihi 12 Eylül

Kişisel Bilgiler

 • Hakkımda
  Romantizm türüne aşina bir Bağımsız çevirmen
 • Web Sitesi
  https://haikuremasubs.blogspot.com.tr/
 • Skype
  haikurema

Profil Bilgileri

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Konum
  Antalya
 • İlgi Alanları
  Japon kültürü, Resim yapmak, Kitap okumak

Son profil ziyaretçileri

2.780 kez ziyaret edildi
 1. haikurema

  Kemurikusa adlı animenin çevrilmesi

  Çevirmek isteyen biri olursa çevrilir, olmazsa çevrilmez. Kendiniz de çevirmeyi düşünebilirsiniz. Fansubların çeviri istek odalarına ve turkanime'nin discord sunucusundaki #ceviri-istek odasına yazabilirsin.
 2. haikurema

  HANGİ ANİMEDEN KARAKTER????

  https://www.youtube.com/watch?v=iui5cayjDP4
 3. haikurema

  Yardımmm!!

  Shingeki no kyojin'in ilk sezonunun 15. bölümünün 20. dakikasının 54 ile 56. saniyeler arasındaki bir sahneye ait. https://hizliresim.com/TUgnga
 4. haikurema

  Kakegurui Hakkında Fikirler

  Bu arada kumar konusunda izlediğim en iyi anime sanıyorum ki. Kaçırma, farklı havasıyla farklı seyir zevkleri arayan kişiler için ideal bir seri.
 5. haikurema

  Kakegurui Hakkında Fikirler

  @mavihayal Muhtemelen devamı gelmeyecek lakin mavi manga fansubu Türkçeye animenin kaldığı yerden çeviriyor. Sanırım 46. bölümdü kaldığı yer. Sitelerinden manga ile devam edebilirsin.
 6. haikurema

  Miryuscal FanSub

  Kolay gelsin, çeviri bir anlık istekle gelen bir şey. Ben de bundan yıllar önce öyle başlamıştım.
 7. Handbrake ile uğraşmak işkence gibi geliyordu, kullanacağım. Yazı için ellerine sağlık.
 8. haikurema

  Planting Manual

  Ek olarak dediğiniz seriyi turkanime'nin discord sunucusundaki ''#çeviri-istek'' odasına yazarsan daha çok kişiye ulaşabilir. Forum o kadar da aktif bir yer değil maalesef.
 9. haikurema

  Planting Manual

  Turkanime'ye birçok turkanime'den bağımsız fansub ve bağımsız çevirmen seri yüklüyor. Belli bir yüzdelik vermem yanlış olur ama size %90'dan fazlasının çeviri için İngilizce kullandığını söyleyebilirim. Anime çevirisi gönüllü bir hobi olarak oldukça sıkıntılı birçok yana sahip. Onlardan biri de zamanlama veyahut alt yazı kaynağının bulunmaması. Dediğiniz seriyi özel olarak araştırmadım ama birçok çin animesinin İngilizce altyazısı bulunmuyor, bazıları bulunsa da eksik olabiliyor veyahut İngilizce çevirisi google translate'den beter oluyor. Başka bir senaryo da İngilizce alt yazısı çok iyi olsa dahi kaynağın hardsub yanı sökülemez alt yazıya sahip olması. Fansub işiyle uğraşanlar bilir ki biz çevirmenlerin büyük bir çoğunlukla çeviri yaptığı kaynak softsub yani sökülebilir alt yazı kaynağıdır. Sökülemez alt yazıya sahip videolarda alt yazı videoya gömülmüş oluyor ve de o alt yazıyı kullanabilmemiz için tekrardan diyalogların olduğu yerleri tek tek işaretleyerek geçtiği saniyeleri alt yazı satırı olarak zamanlayıp metinleri girmemiz gerekiyor. Bu da oldukça sıkıntılı bir mesele olacak ki tanıdığım Türk fansublar arasında doğrudan zamanlama yapıp çeviren kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Haricinde şu zamana kadar Japoncadan, Koreceden, Arapçadan, Fransızcadan, İspanyolcadan, Almancadan, Rusçadan ve İtalyancadan çeviri yapanı gördüm ama Çinceden doğrudan çeviri yapan birini tanımıyorum. Üstelik bu gönüllü hobiyle uğraşan birçok kişi çoğunlukla öğrenci olarak anılan kesimden olduğuna (ki buna ben de dahilim) bu tarz işlere çok da zamanı olmayabiliyor.
 10. Torrent sitelerinden (Örneğin nyaa.si) raw versiyonlarını indirip planetdb gibi alt yazı sitelerinden Türkçe alt yazıyla izle. anime kalesi diye bir anime indirme sitesi de vardı. Veyahut izlemek istediğin animenin çeviren fansubunun internet sitesinde çoklu indirme linki var mı diye kontrol et.
 11. haikurema

  Anime konularının kısır döngüye girmesi

  +999999999999
 12. haikurema

  Türkanimede gezinti

  https://docs.google.com/document/d/1vG5VhzmU2mTKnOoWPsGB1APmyYQYPSa2mHrbg0LKa3g/edit?usp=sharing AMV yapmayı düşünürseniz şu arşivi de paylaşayım. İçerisinde birçok animede karakterlerin hangi sahnelerde gözüktüğüyle ilgili güçlü bir arşiv var. Atıyorum Akame ga Kill animesinden Tatsumi ile ilgili sahnelere ulaşmak istiyorsanız tek yapmanız gereken listeden akame ga kill'e gelip tatsumi ile ilgili başlığa bakmanız.
 13. haikurema

  Anime konularının kısır döngüye girmesi

  Anime Türkiyede çok legal bir sektör değil :D, bir şeyleri değiştirebilmemiz neredeyse imkansız. Japon izleyici kitlesinin takdirine kalmış bir şey bu ama alan memnun satan memnun sanırım. Bu konuda tavsiyem güncel serilerden belli başlı kaliteli bulduklarınızı takip etmek ve güncel olmayan serilere yönelmeniz olacaktır. Eski animeler bu konuda gerçekten zengin ve özgün içeriğe sahip. Eski çeviri'nin serilerini takip etmenizi öneririm.
 14. haikurema

  Türkanimede gezinti

  Daha çok emek vermelisin. Turkanime köşesi anime önerileri diye bir seri oluşturup anime listeleri yapabilirsin. Böyle gezintiyi güncel seriler üzerinden hepsinin ana sayfasını açtıktan sonra genel bir değerlendirme yap, videoda görmek izleyici açısından sıkıcı. Çok fazla editlik işi yoktur bu videoların ama öncelikle kendine kaliteli bir mikrofon alabilirsin, 50-100 TL arası bir tripodlu mikrofon işini görecektir. Basit ama detaylı bir program arıyorsan Camtasia 8, stabil ve basit bir program arıyorsan Movavi Video Editor 15 programlarını edit için kullanabilirsin. Kapak, thumbnail, banner yapmayı öğren. Canva.com isimli siteyi bu iş için kullanabilirsin, profesyonel tasarımlar arasında ilham verici olur. Bir opening yapmayı düşünüyorsan panzoid.com sitesini öneririm, kendine güzel op'ler yapabilirsin. Haricinde farklı içerikler çıkarmayı düşün. AMV, anket, top listeleri, turkanime yerine MAL versiyonu, manga'yla ilgili içerikler (manga-tr'de gezinti :D), animeyle ilgili belli başlı konuların üzerinde durabilirsin. Waifu, otaku, hikikomori gibi terimlerin ne anlama geldiği, OVA, ONA, TV vb. kısaltmalar ne demek, deredere kültürü (yandere, tsundere, koudere vb.), animeyle ilgili sorulara cevap verebilirsin. İnsanlardan soru alırsın vs. Aklıma şimdilik gelen tavsiyeler bunlar ^^, kolay gelsin.
×
×
 • Yeni Oluştur...