Jump to content

Bilim tarihinde ilk kez bir gezegende organik moleküller keşfedildi

kawaii kereste

Önerilen İletiler

Büyük çoğunluğu çekirdekteyken cidden pek mantıklı gelmedi bana.Hatta füzyon reaksiyonları ile birleşe birleşe türemiş;o yüzden de  büyük bir oranı en sıcak bölge olan  çekirdekte bulunuyor.Hatta manyetik alanın kaynağı da oradaki paramanyetik maddelerden gelir(yani en azından ben öyle biliyorum)

Yemekteydim no takip :D

Demir aslında Hidrojen ve helyum başta olmak üzere birkaç mikro elementin daha yakıt olarak kullanılması sonucunda oluşan bir element..

İlk kez oluşum Big Bang sırasında meydana gelen yıldızların çekirdeğinde patlamalar,reaksiyonlar ve ardından doğan yine bir sürü yıldızda bu peşi sıra gelmesi sonucu demir elementi uzayın derinliklerine püskürtülerek yayılıyor.Dünya oluşurken çekirdeğinde yer alan demir hem burdan gelmektedir.Yeryüzüne ise oluşumdan itibaren yağan sayılamayacak kadar çok meteor tarafından geldiğini söyleyebilirim ^_^

okuduğum gördüğüm kadarıyla az çok bilgim vardı ama bu kadarını bilmiyordum.

yani evet meteorlardanmış. anlamadığım nokta nasıl altın gibi gümüş gibi yerin metrelerce altında rezervlenmiş demir? yoksa altın, gümüş gibi madenler de mi uzay kaynaklı? öyleyse o gezegendeki organik moleküllerin de gezegen dışı kaynaklı olması mümkün mü?

gerçi gezegen dışı olsa da farkeden bişey yok, sonuçta o gezegende de hayat mümkün değil yani bir asteroidden farksız hayatın oluşması için :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 51
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

MWC 480 isimli bir genç yıldızın çevresinde dönen bir ata-gezegende organik moleküller keşfedildi. ata-gezegen = henüz yuvarlak/geoid şeklini alamamış gezegen.   organik molekül derken DNA gibi yağ/pr

Ezgi bizi bilmem ama sen evrende teksin bundan emin olabiliriz. Evren aynı hatayı iki defa yapmaz :DaWaSD   *Grabs popcorn

Normalde uzun uzun yorum yapacaktim bu iletiden sonra aldim elime patlamis misirimi izliyorum :D

yani evet meteorlardanmış. anlamadığım nokta nasıl altın gibi gümüş gibi yerin metrelerce altında rezervlenmiş demir? yoksa altın, gümüş gibi madenler de mi uzay kaynaklı? öyleyse o gezegendeki organik moleküllerin de gezegen dışı kaynaklı olması mümkün mü?

gerçi gezegen dışı olsa da farkeden bişey yok, sonuçta o gezegende de hayat mümkün değil yani bir asteroidden farksız hayatın oluşması için :D

uzay kaynaklı derken mecburen öyle olur zaten,çünkü dünya da tek parça kaya halinde var olmamış.Zamanında yörüngesine yakın "gezegencik"lerle çarpışıp birleşerek veya kuyruklu yıldız-meteor gibi nesnelerden madde edinerek bu hale gelmiş.yoksa sistemdeki diğer kayasal  gezegenlerden farkımız oluşum sıcaklığı,başlangıç kütlesi vs. sebeplerden başka bişey değil

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

uzay kaynaklı derken mecburen öyle olur zaten,çünkü dünya da tek parça kaya halinde var olmamış.Zamanında yörüngesine yakın "gezegencik"lerle çarpışıp birleşerek veya kuyruklu yıldız-meteor gibi nesnelerden madde edinerek bu hale gelmiş.yoksa sistemdeki diğer kayasal  gezegenlerden farkımız oluşum sıcaklığı,başlangıç kütlesi vs. sebeplerden başka bişey değil

kastettiğim farklıydı, yanlış kelime kullanmışım :D hepimiz yıldız tozuyuz sonuçta.

benim demek istediğim yer üstü demir kaynakları meteor kaynaklı ise demir gibi altın-gümüş-bakır vs. kaynakları da meteorlardan mı?

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Cosmos izle :D Girersek çıkamayız bu konudan :D

kastettiğim farklıydı, yanlış kelime kullanmışım :D hepimiz yıldız tozuyuz sonuçta.

benim demek istediğim yer üstü demir kaynakları meteor kaynaklı ise demir gibi altın-gümüş-bakır vs. kaynakları da meteorlardan mı?

Gerek uzaydaki süpernova ( Novanın çekirdeğinden altın yani AU elementi ve bir sürü element bulunur ) patlamalarından ki ilk Big Bang oluşumundan sonra patlamalar çok fazla oluyordu onlardan veya meteorlardan geliyor ^_^

http://www.belgesell.com/dunya-nasil-olustu-altin.html

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Cosmos izle :D Girersek çıkamayız bu konudan :D

Gerek uzaydaki süpernova ( Novanın çekirdeğinden altın yani AU elementi ve bir sürü element bulunur ) patlamalarından ki ilk Big Bang oluşumundan sonra patlamalar çok fazla oluyordu onlardan veya meteorlardan geliyor ^_^

http://www.belgesell.com/dunya-nasil-olustu-altin.html

thank you good sir :D ben de bu gece ne izlesem diyordum :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

demir bakır hem dünya hem meteor;altın,gümüş de genelde meteor diye biliyorum ama emin değilim yanlış olmasın:)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tüh ya katılamadım bugün zaten forum pek aktif olmazdı genelde bugün olmuş benim moralim bozuktu katılamadım neyse asci benim görevimi yapmış zaten biz 2'miz de olmasak cahil kalacaksınız ha :D (En azından tartışma çıkıyor herkes kendince bir şeyler kazanıyordur mutlaka yanlış anlamayın)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Tüh ya katılamadım bugün zaten forum pek aktif olmazdı genelde bugün olmuş benim moralim bozuktu katılamadım neyse asci benim görevimi yapmış zaten biz 2'miz de olmasak cahil kalacaksınız ha :D (En azından tartışma çıkıyor herkes kendince bir şeyler kazanıyordur mutlaka yanlış anlamayın)

bilmemek değil öğrenmemek ayıp, yanlış anlıycak bişey yok :D

ben gelince forum da aktif oluyor huehuehue

açtım şimdi bira-avokado(evde bitek bunu bulabildim) eşliğinde Cosmos: A Space-Time Odyssey izliyorum, yarın gelip otorite olacam burda :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bilim ilerledikçe daha çok şey keşfedilir.Bir bakarsın adamlar dünyadan göç etmeye başlamış :D O değil de bir ara Mars'ta da hayatı araştırıyorlardı noldu o acaba, devam ediyorlar mıdır ki?

Evet ben de Mars'ta insan kolonileri kurulacak diye şeyler duymuştum. Ama şimdi sayfasına baktım ve Mars'a gitmek için gereken her şeyin üretilmesi ve hazırlanması 2030'lu yılları bulacağı yazıyor.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.