Jump to content

Türkçe - Japonca Anime ve Manga Terimleri Sözlüğü

Önerilen İletiler

• Yanıtlar 109
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

JAPONCA OKUNUŞ BİLGİLERİ Japonca'da Hiragana, Katakana ve Kanji olmak üzere 3 tip yazı sistemi vardır. Hiragana ve Katakana'da her harf bir heceyi belirtir. Hiragana genellikle Japonca kökenli, Kataka

Biraz da benden olsun :9:  Aslında konu hazırlamıştım sözlük gibi değil daha terimsel şeylerden. Bunu görünce buraya ekleyeyim dedim. Aynı olanları çıkardım ama kalan olmuş olabilir  :8:   Bara (薔薇):

Gerçekten Helal Olsun Hem Üşenmeden Yazmışsın Hemde Harika Bilgiler Vermişsin :)

bende bilgisayarımda saklıyacağım bazı kelimleri öğrenmiştim ama bu süper oldu hele kissamayı kötü bişi diyo zannediyordum yanılmışım :D  güzel oldu tşk.ler emekleriniz için

"Kisama" kötü anlama gelen bir kelime ama, açıklamaya dikkat edersen, karşındaki kişiye karşı son derece düşmanca ve kabaca seslenmek için kullanılıyor, "sen" veya "siz" manasında    ;) aynı şey "Temee" kelimesi içinde geçerli -_-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konu için çok teşekkürler. Fakat birşeyi düzelteyim...

Japoncada Çincede de olduğu gibi a e ı i u ü o sesleri kelimeden kelimeye uzatılar okunur. Bu üzerine şapka ^ konularak gösterilmez. Şapka bizim dilimizde olduğu gibi genel kullanımı bir sesli veya sessiz harfi yumuşatmak; veyahutta sessiz harf için konuşursam, o dilde alfabede olmayan bir sessiz harfin belirtilmesi için kullanılır. Uzatılması gereken sesli harflerin belirtilmesinde, üzerine aynı ses tonunda ilerleyip uzatılmasını temsili eden tiremsi düz çizik atılır. Flat Tone(Düz ton) diye yerli ve yabancılar tarafından adlandırılıyor zaman zaman. Mandarin Çincesinde 一声(Yīshēng) yani "Birinci ton" olarak geçer. 

ū  ī   ā  olarak... 

Yani başta verilen örneklerden birinde geçen bir kelimeden örnek verirsem.

Fuû yerine Fuū olur.

Ne kadar önemsiz bir bi' bilgi gibi dursa da bilgilendirmek istedim.

Tonlamalar hakkında Daha fazla bilgi için. http://en.wikipedia.org/wiki/Tone_(linguistics)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.