Jump to content

kawaii kereste

Üyeler
  • İçerik sayısı

2276
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

18

İletiler bölümüne kawaii kereste kullanıcısının eklediği dosyalar

1. bu sezon çok sıkıcydı aynen. bu kadar yavaş ilerlemesinin sebebi çok fazla karakterden anlatıyor hikayeyi. tyron,sansa arya, jon,cercei,jamie,sam. hikayeyi bunların gözünden izleyip durduğumuz için varmak istenen yere varamıyoruz bir türlü. bu bölüm efsaneydi yalnız hakkını vermek lazım. miğfer dibi savaşı izliyo gibi izledim :D heran bran gelcek diye bekledim ama gelmedi deyyus. daha ejderhayı bulamadı herhalde. arya'nın ilerleyiş hızı normal bence eğitim alıyor ve bu eğitim yıllar sürebilecek bi eğitim 2 haftada yüzsüz adam olamazsın. daha dövüş eğitimini hiç almadı bile. yaptıkları hata herşeyi ayrıntılı göstermeleri. ben yönetmen olsam arya o kapıdan girdikten sonra bi durdururum 2 sene sonra tam tekmilli yüzsüz adam olarak çıkartırım izleyici karşısına. aradaki eğitimi izleyiciye göstermenin alemi yok.

ya mesela Arya'yı öyle devamlı göstermek yerine Khaleesi'nin şehrine daha çok önem verilebilirdi. veya Tyrion'u Khaleesi'nin yanına daha hızlı götürüp o kısımdan ilerlenebilirdi. ne bileyim, saçma saçma aynı şeyleri izlettiler kaç bölüm. bi de ilk bölümlerde her bölüm en az 10-15dk Stannis ve tayfasının Jon Snow'u ikna etmeye çalışmasını izledik, sonra ikna edemeyip gittiler. Jamie Lannister sezon boyu nerdeyse hiç bişey yapmadı, 2 bölüm önce Dorne'a ulaştı da bi görebildik elemanı. Varys'i de hiç göstermediler. Bran'in hiç gösterilmemesinden bahsetmiyorum bile :D

bu bölüm cidden güzeldi, 7 bölüm boş boş izledikten sonra bu bölüm çok iyi geldi :D o kızdan Jon Snow'un yeni manitası olmasını bekliyodum, öldürdüler :(

2. bu sezon cidden diğerlerinden çok daha kötü ilerliyor be.

Bran'i bi kere göstermediler. 8 bölümdür Arya yerinde sayıklıyor. Tyrion anca Khaleesi'ye ulaşabildi, 8 bölüm sürdü. Jamie Lannister da aynı şekilde, 2 bölümlük materyali 8 bölüme yaymışlar, ayıp ya.

bitek bu bölüm güzeldi, öncesinde sanki bazı olaylar hariç vakit geçirmek için yapmışlar gibiydi. valla hiç tatmin olmadım bu sezon, şu son 2 bölümde çok şey bekliyorum.

edit: Cersei'nin düştüğü hallere de sevindiğimi eklemek istiyorum huehuehueheuehueh

3. Üslub için yalandan dilenen bir özür, herhangibir yaptırım olmaması bence firmanın çok da tın başka yerden mi alabileceksiniz zaten bize seve seve geleceksinizden başka bir şeye çıkmaz. Bu düşünce bile çok yanlış. Önce sen hiçbir para harcamıyorsun diyen arkadaşım, bu site babamızın hayrına verilen sunucularla ayakta değil. Veya size ileten fansubların o videoları hazırlamak için kullandığı sunucular da cuma günleri toplanan yardımlarla ayakta durmuyor. Her ay cepten çıkan paralar sayesinde bunlar gerçekleşiyor ve size iletiliyor. Bunu açıklığa kavuşturmak gerek.

Telif hakkı talebinde her zaman karşı taraf haklıdır, bizim de eklediğimiz videolarda gerçekleşen telif hakkı mesajlarında ikiletmeden videoları siliyoruz. Eğer ciddi bir şirketseniz, hukuk çok biliyorsanız bu işin hukuk çerçevesinde bir adabı, bir nasıl denir rajonu vardır. Bu hiçe sayılarak kasaba ağzıyla olaya atlanırsa 10 tl kazanacaksanız 100 tl kaybedersiniz. Bu su götürmez bir gerçektir.

Eğer karşı taraftaki yapımcıları çok çok düşünüyorsanız, okuduğum bir kaç mesaja istinaden söylüyorum, telif haklarını alıp yayınlayan yabancı siteler mevcut ve ülkemiz üzerinden de ayda cüzzi bir rakam karşılığı üyelik alabiliyorsunuz. Madem onları bu kadar düşünüyorsunuz, alın aylık 5 dolardı yanlış hatırlamıyorsam, katkıda bulunun. Burada laf ebeliği yapmayın, icraate dökün.

Bu tür bir yazışmayı fansublar arasında dahi yapsanız, yapan insan mutlaka yaptırımla karşılaşır. 'Korsan' olarak adlandırılan fansublar kadar organize ve yaptığı işi hak ederek yapın ondan sonra bu şekilde o fansubların çalışma ahlâkına dil uzatın.

Özetle bu tutum kesinlikle yanlıştır fakat boykotu desteklediğimi söyleyemem. Yakın zamanda animelere de böyle şeyler gelirse şaşırmamak gerekir. Yayın hakları alınarak DVD üzerinden veya Google Play, IOS üzerinden satışa çıkartılırsa şaşırmamak gerekir. Çok severek izlediğimiz çoğu seriye veda edebiliriz. Her şeyin hayırlısı olur inşallah, MangaTR'ye üzüntülerimi bildirir, duruşları için kendilerine teşekkür ederim. Yalnız değilsiniz.

bu kısmı sanırım benim "biz burda oturup beleşe okuyoruz" lafıma demişsin, açıklayayım: "sen hiç para harcamıyorsun" = "okuyucu hiç para harcamıyor" tek yaptığımız ara sıra bikaç tane reklama tıklamak, o kadar. benim cebimden şu ana kadar internette manga okumak için tek kuruş çıkmadı. sunuculara tabii ki para veriliyor ama sen kanunlarla desteklenen bi iş yapmadığın sürece başkası kanunlarla karşına gelirse "ama biz para harcadıydık" diyemezsin.

bi de yaptırım derken neyi kastettiğini çok merak ettim. adamlar zaten o eleman yüzünden firma olarak özür dilediler, başka ne yapmalarını istiyorsun/bekliyorsun?

zaten bu gidişle firma zarar etmeye başlayacak, o zaman boykot yapan arkadaşlar umarım mutlu olur bütün şirketi tek bi kişi yüzünden yaktıkları için. daha doğrusu Türkiye'de anime ve manga kültürünün tanınmasına ve gelişmesine yönelik gösterdikleri büyük katkılardan ötürü.

4. Böyle hissetmende haklılık payı var ama gerekli şeyler ne kadar kaldırırsa kaldırsın korsanın önüne geçemeyecek. İşte korsanın önüne geçemeyeceği noktada da gerçekten temiz bir üslupla, okuyucuda düşünen fiyatlarla satış yaparak, okuyucuyu yanına alıp şu an kazandığından daha çok kar elde edecekti. Bak birde korsan figür satmaları durumu söz konusu ondan hiç bahsetmiyorum bile. Yani tepki almaları kendilerine çeki düzen vermeleri açısından çok iyi oldu ama haydi gerekli şeyleri bitirelim gibi bir düşüncem asla olmadı.

"Yani tepki almaları kendilerine çeki düzen vermeleri açısından çok iyi oldu" tam olarak böyle düşünüyorum ben de. yaptıkları karşılıksız kalmayacak tabii ki, bundan sonra daha dikkatli hareket etmek zorunda kalacaklar ki bu da şu ana kadar boykot çağrısı yapanların amacına ulaştığını gösterir. sanki biraz Gerekli Şeyler'in avukatı gibi konuştuğumu farkettim şu an :D aslında sadece haklı olaran başlayan bişeyin haksız olarak bitmesini istemiyorum.

Mangavadısı ne gore ellerınde tam bır telıf hakkıda yokmus 

Bu konu hakkında geniş çaplı araştırıp asıl yetkili kişilerle görüştük (bu yetkililer arasına Viz Medya da var) ve sonucunda Gerekli Şeyler'in tek hakkı kendi çevirileri üzerinden olduğu ortaya çıktı. Yani eğer İngilizce veya Japonca bazlı bir kaynaktan alınan çeviri ve resimleri kullanıyorsak bu sadece aldığımız yeri ilgilendiren bir durum. Çünkü Türkiye içerisinde mangaları "Türkçe yayın hakkı" olarak direk yayınlama hakkı KİMSE de yok. Gerçek Şeyler sadece kendi emeklerinin çalınması durumunda telif hakkından söz edebilir. Telif hakkı elinde olan ve bize kaldırma isteğinde bulunabilecek olan sadece o manganın tüm yayın hakkına sahip olan kuruluşlardır ve bunlar genelde Japon kuruluşlardır. Bunuda üstelik hukuksal çerçeve içerisinde yaparlar

Mangavadisinden alıntıdır

buna pek inanmadım. çünkü benzer bi şekilde yabancı dizi yayınlayan siteler var ve biçoğunun yayın hakkını elinde bulunduran firmaların açtığı davalar sonucu kapandığını biliyoruz.

5. Dediklerinde haklısın öncelikle onu belirteyim. Ama kaçırdığın şeyler var, öncelikle bir firmadan bahsederken tek kişinin yaptığı terbiyesizlik diye bir şey söz konusu olamaz. Yaptığı ve söylediği şeylerde firmayı temsil ediyor. Ayrıca para kazanmalarını zaten anime izleyen manga okuyan herkes istiyor. Bir çok sitede yayınladıkları mangaların reklamı yapılarak, manga kültürünün gelişmesi adına mangalarının satın alınması gerektiği defalarca belirtildi. Ayrıca akılçelen kitabevi mangalarını 11 lira gibi bir fiyata satıp üstüne şu an http://www.arkadas.com.tr/KampanyaliUrunler?idbanner=79c48b60-7c16-4a86-af40-ce7f79b6508b şu şekilde bir indirimden kar elde edebiliyorlarsa, tutupta 14 liraya bir cilt satan yayınevinin yaptığı bu terbiyesizliği göz ardı etmek, salak yerine konulmayı kabul etmek gibi geliyor bana.

zaten firmayı temsil ettiği için o kişi değil firma özür diledi. ama yine de en derine inersek firma değil bir bireyin konuşması o konuşmalar, konuşma boyu devam ettirdiği üslubundan ve zaten sonunda adını vermesinden belli.

fiyatları beğenmediğin için almamak en doğal hakkın tabii ki. kimse sana zorla bişeyi satın aldıramaz, telif hakkı almış almamış o noktada umrunda olmayabilir bu gayet normal. ama "bize ayıp ettiler hadi onları protesto edelim hadi onları bitirelim" diye bi anti-Gerekli Şeyler kampanyası yürütmek bence bu mangaları beleşe okumaya devam edebilmek için yapılan bişey. bu mangaların nasıl yapıldığına, insanların bu işten para kazanmaya çalıştığına gözleri kapatarak. bana artık böyle hissettiriyor bu olay ne yazık ki.

6. şöyle de bi durum var, tek bi kişinin yaptığı terbiyesizliği bütün şirkete yıkıp özür üstüne özür dilemelerine rağmen boykota devam diyorsunuz. sonra yurtdışından anime/manga ile alakalı bi video bişey görünce Türkiye'de niye böyle şeyler yok diyoruz.

önce şunu anlamak lazım, eğer kullanılan üslup düzgün olsaydı MangaTR haksız taraftaydı. sonuçta bu mangalar animeler babamızın hayrına üretilmiyor. biz burada oturup beleşe izleyip okuyoruz ama bunları yapan bunlara büyük emekler veren insanlar var Japonya'da ve para kazanmaları lazım. bunlar da sattıkları ürünler sayesinde, verdikleri lisanslar sayesinde oluyor. Gerekli Şeyler bu noktada bi yatırım yaparak bazı mangaların telif hakkını satın almış. bizim beleşe okuyup izlediğimiz şeyler için asıl hak sahiplerine para vermişler. yani bu durumda hem kendileri para kazanacak hem telif hakkına verdikleri para sayesinde Shounen Jump gibi dergiler dolaylı olarak da mangakalar para kazanacak.

bir kişinin terbiyesizliği yüzünden butthurt moduna geçip bütün şirketi tü-kaka yapmak bence yanlış bu durumda. hele hele yine bir kişinin terbiyesizliği yüzünden bi anda "zaten çevirileri de berbattı", "zaten dandik firmaydı" falan demek yine yanlış. yapılan hareketi elbette ki tasvip etmiyorum ama yapmaları gerekeni yapmışlar ve özür dilemişler mangaseverlerden. o zaman boykotu devam ettirmek niye?

7.  

Ne etmişim sana  :blink: Ne demek istemiyorum hem ne demek benim konum yok senin konun  :blink: Forumun konusu bizim konumuz o kadar  B)

hani bi tane TouchPianist başlığım vardı da ilginç siteler miydi neydi öyle bi başlığa sallamıştın onu, sonra yok oldu gitti başlık... bak sen bile hatırlamıyorsun :D

sosyalist bi forum olduğumuzu düşünmek istemiyorum o yüzden o konuyu ben açtıysam benim konumdur :D

8. Konu başlığını değiştirelim ( romantik seriler hakkındaki görüşleriniz yapalım ) hem anime klişeleri diye konumuz var bunu da kapsıyor bence  :ph34r:

aman bana ettin konu tarihin tozlu raflarında yerini aldı, başkasına etme bari :D hem ben kendi konumda istemiyorum bu konuyu  :ph34r:

sanırım beni en kanser eden durum ufak bi yanlış anlaşılmanın 2 taraf tarafından da açıklanmayışı. g.t kadar bi yanlış anlaşılmayla doğan karşılıklı tripleşmeyi uzatıp uzatıp utanmadan 4-5 bölüm sündürüyolar 2 karakter oturup konuşana kadar. hatta genelde kız da erkek de "hata bende .s.s" tribine girer bu yüzden diğeriyle konuşamaz, biz de izlerken sinir krizi geçiririz. oturup konuşmaları da genelde Sevgililer Günü veya Christmas'ta falan 2-3 diyalogdan ibaret olur ve "onlar kalplerinde çözdüler bu sorunu..." mesajı verilir. ya hocam 2-3 diyalogla çözülecekse niye 4-5 bölüm çıldırttın bizi...

9. Sızlamadı, sızlamasın; imza 1. :lol:

Yok vazgeçtim. Avatar 1, imzayı spoilerdan falan biraz kurtarıyorsun 5 olsun. :lol: Bir yerlerini gözümüze sokmasa iyi olurdu da.. :ph34r: 

haydaa şimdi de avatardan 1 puan yedik iyi mi... hepinize yazıklar olsun  :dying-onion-head-emoticon:

avatar: 4, öyle avatarları pek sevmem

imza: 10, o gifi ben imza yapıcaktım bi ara, adminlerimiz bişeyler der diye yapmadım. sonra gittim bu gifi yaptım huehue

benden sonra puan verecek arkadaş lütfen bana değil Lynx'e puan ver, ben yeterince zayıf gördüm karnemde :'(

10. Son hak, Ki-Ja, Shin Ah falan Korece isimler. Daha izlemedim ama Yona da Kore'li buyuk ihtimalle. :D Kore kizlari candir. Guzellik olarak da kisilik olarak da... :wub: Cadilardir ama Japon kizi gibi degiller. :*

Kaguya Hime izledim. Japon'larin geleneksel guzellik anlayislarina da cok kizdim. O ne oyle. Prensesin dislerini siyaha boyadilar. Neymis, prensesin dislerinin gorunmesi ayipmis. Hortlak gibi yuzunu boyadilar falan... (Sadece geishalarda var saniyodum. ) Kawai olma cabalari da ise yarasa bari. Bazilari cok yapmacik oluyor.Bir de salaklik-cahillik= tatlilik ??

Bir dkzide basarili bi' kadin vardi. Sirkette is larkadasi "Erkekler baka kadinlardan hoslanir. Bize dusen kawai ve baka olmak "diyordu. Sonra bunu diyen kisi is arkadaslariyla konuruken " global" kelimesi gecti. Kadjn bilmiyormus gibi yapti, o kelimenin ne oldugunu sordu. İs yerindeki adamlar gulumsedi falan... Hadi safligi anladim, bari bu bilgisizlik cabasi olmasin. :(

ben Çin isimleri sanmıştım, Koreymiş. Japon isimleri olmadıkları belli zaten :D demek ki o yüzden farklı ve hoş geliyomuş bana...

bi de o olay benim de sinirimi bozuyor. Japonya'nın bilinmeyen taraflarını anlatan bi başlık vardı burda, oraya da yazmıştım buraya da yazayım, Japonya'da çok büyük bi kadın-erkek ayrımı var. animelerde de alttan alttan veriyolar o ayrımı. çalışırken evlenip işi gücü bırakan kadınlar, gece sokakta yürürken her köşe başında dikilen kadın düşmanı serseriler, kadınların görevinin erkekleri mutlu etmek olduğunu söylemeleri falan çok büyük bir ayrımın sadece görünen yüzü bu. çünkü bire bir haliyle göremiyoruz, animelerde biçok şey örtbas edilerek gösteriliyor bize aynı Türkiye'deki dizilerde olduğu gibi.

Ama geishalar çok güzel.. -_- Ben kore dizileri izlemedim Kore kızları cidden çok güzeller fizikleri falan da çok güzel o ne bacaktır ahaha. :lol: Tek izlediğim kore dizisi Winter Sonata idi harikaydı hepiniz biliyorsunuzdur.. Her yerde öyle karakterler var ya şimdi Japon kızı kötü Kore kızı iyi demeyelim.. Dediğin gibi çok aklı başında Shojo kızları da var.. -_- Aslında konuya dönersek, Erza'yı hepimiz seviyoruz. Fakat o oppailer.. Gereksiz. :D

Edit: Kagura ya Kagura hepiniz Kagura'yı sevin gelmiş geçmiş en iyi heroine. :D

Erza'ya laf yok... daha doğrusu ilk bölümlerinde kullandığı kıfayetlerle gayet seksiydi, sonradan eskort kıyafetleri giymeye başladı falan bi garip oldu :D

11. Shoujolara karşı genel bir sitem olmuş ama şöyle bir durum varki shoujo olan ve animeleştirilen mangaların sayısı acayip derecede az ve onlarda genel kitle tarafından çok sevilen geneli bad boy tiplemesi etrafında dönen klasik seriler. Animeler olarak shoujolar sinir bozucu kızlar ve bad boy tiplemesi erkekler etrafında dönen sıradan hikayeler ile işlenen sıradan seriler ama asıl güzel shoujolar manga olup animeleştirilme fırsatı olmamış shoujolardır bence, onlara laf ettirmem. Gerçekten harika shoujo mangalar bulabilirsin aradığında. Ayrıca denildiği gibi shounen türü bir animede gerçekten ecchinin işkali shoujonunkinden katbekat fazla diye düşünüyorum. ^^

Kimi no Iru Machi güzeldi. animesinde berbat edildiğini farkettim, mangasını okudum da mangası çok daha güzeldi. animesinde 3 sezonluk konuyu 12 bölüme sıkıştırmışlar çok garip olmuş. heralde daha da vardır öyle güzel mangalar, çok manga takip etmem de ben :D

bi de benim sitemim shoujolara değildi, yani tam olarak değildi. her tarafta fan servis olduğunu söylemeye çalışıyodum, shoujolarda kızlara yönelik shounenlerde erkeklere yönelik. oppailere laf ediyorsunuz ama sixpacklere ayılıp bayılıyorsunuz şeklinde :D

edit: flood wöheheheh

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.