Jump to content

Recommended Posts

Selamlar. Hepimiz burada sadece animeleri izlemek için değil aynı zamanda Japonyayı tanımak olduğu için size muhtemelen çoğunuzun duyduğu ünlü Aimer'i bir tanıtayım. dedim. Sonuç olarak hem Japonca öğrenmek hem de Kültürü tanımak için şarkılar önemli bir kaynak ve Aimer'i küllü sesinden dolayı çoğumuzun sevdiğini düşünüyorum. 

image.png.d538b46669b62118987cc271c7b7a30a.png

 

 

 

Aimer, Japon pop şarkıcısı ve söz yazarı. İsmi ‘’Aimer’’ fransızcadaki ‘’sevmek (to love’’ fiilinden gelmekte.

İlk Dönemleri

Babasının bir grupta bassist olması sayesinde müzikle iç içe büyüyen Aiamer ilk okulda Ringo ve Utadan dan oldukça etkilendi ve aynı zamanda piyano çalmaya başladı. Orta okulda Avril Lavigne ‘den etkilenerek eline gitarını alıp İngilizce söz müziği yazmaya başladı. 15 yaşında, sesini çok kullanmaktan ses tellerini incindi ve sesini kaybetti.  Tedavi için sessizlik terapisine başvurdu. Ancak bu durum onu pes ettirmedi ve iyileştikten sonra kendine özgü boğuk sesini kullanmaya devam etmti.

Kariyeri

Aimer,  Yuki, Mika Nakashima, Flumpool, Superfly, Yuzu, and Genki Rockets gibi isimlerinde içinde oldu pek çok çeşitli sanatçı ve grupla çalışan  Agehasprings ile bir takım oluşturdu. 2011 yılında kariyerine ciddi bir şekilde başladı. Mayıs 2011'de, "Your Favorite Things" konsept albümünü çıkardılar. Albüm, caz ve country western müziği gibi çeşitli türlerdeki eserler de dahil olmak üzere çok sayıda popüler eserin coverını barındıryordu. Albümün bir numaralı parçası Lady Gaga’nın Poker Face şarkısının coverıydı ve iTunes Store’da caz müzik kategorisinde listeye giren ilk parçaydı. Albüm listelerde 2 numaraya kadar yükseldi.

7 Eylül 2011, Aimer Defstar Records’un altında "Rokutousei no Yoru" şarkısıyla çıkış yaptı. Parça 2011 yılında yayımlanan No.6 animesinin kapanış müziği olarak seçildi. "Rokutousei no Yoru", Recochoku müzik listesinde 9 numaraya kadar yükseldi. İkinci tekli, 14 Aralık 2011 tarihinde yayımlandı. "Re:pray ve Sabishikute Nemurenai Yoru wa" Mora listelerinde (Japonyaya özel bir tür müzik indirme sitesi) bir numaraya kadar yükseldi.  "Re: pray" parçası, Bleach anime serisinin 29. Kapanış müziği olarak seçildi. Çıkan tekli aynı zamanda Aimer’in daha önce yayımladığı cover albümünden Lady Gaga’nın Poker Face şarkısının coverını da içeriyordu.

22 Şubat 2012’de Aimer 3. Teklisi, "Yuki no Furumachi/Fuyu no Diamond" yayımladı. Teklisinin tüm parçalarının ana teması kıştı. 11 Mayıs 2012'de, Aimer "Hoshikuzu Venus" adlı bir dijital single yayınladı. Tekli, Sasaki Nozomi’nin başrolü oynadığı Koi nante Zeitaku ga Watashi ni Ochite Kuru no daro ka? Dizisinde tema ve arkaplan müziği olarak kullanıldığı. Bu dizi 16 Nisan 2012'de yayınlandı. 15 Ağustos'ta Aimer dördüncü teklisi olan "Anata ni Deawanakereba: Kasetsu Toka / Hoshikuzu Venus" 'u yayınladı. Tekli aynı zamanda Neil Sedaka'nın "Breaking Up Is Hard to Do" coverını da içermekteydi. Teklinin ilk parçası olan "Anata ni Deawanakereba: Kasetsu Toka" şarkısı, Fuji TV yapımı olan anime serisi  Natsuyuki Rendezvous’un kapanış müziği olarak kullanıldı.

20 Mart 2013’te Aimer, Mobile Suit Gundam Unicorn animesinin sondan bir önceki bölümünün kapanış şarkısı olarak kullanılan teklisi ‘’ RE: I AM’’’i yayınladı. Yapılan bir röğprtaja göre şarkının başlığı ‘’ Bir anagram ( kendi adının – AİMER-) ve anlamı ise bir kelimeyi parçalamak ve onu başka bir kelimeye dönüştürmek ‘’tir. Aimer’in sekizinci Teklisi Brave Shine", the Fate/stay night: Unlimited Blade Works animesinin 2. sezonunun açılış müziği olarak kullanıldı. Açılış müziği olmaya aday bir başka parça olan "Last Stardust" animenin 20. Bölümünde, sahne müziği olarak kullanıldı.      

18 Agustos 2016’da Aimer, Taka (ONE OK ROCK), Yojiro Noda (RADWIMPS), TK (Ling tosite sigure), chelly (EGOIST), Takahito Uchisawa (androp), Hiroyuki Sawano, Sukima Switch ve Mao Abe gibi popüler sanatçılar ile birlikte çalıştığı şarkılarının yer aldığı özel 4. stüdyo albümü Daydream'in  21 Eylül’de yayınlanacağını duyurdu. Taka ayrıca bu albüm için dört yeni şarkı yazarken, TK iki parça yazdı. Albüm  Chelly (EGOIST) ve Hiroyuki Sawano ile birlikte çalıştığı ve Kabaneri of the Iron Fortress  animesinin kapanış müziğiyle beraber on üçten fazla parçayı içeriyordu. Albüm üç farklı versiyon şeklinde piyasaya sürüldü. Albümde yer alan ‘’ Falling Alone’’ şarkısı albümden önce yayınlanarak Aimer’in 10. dijital teklisi oldu.

20 Ağustos 2016'da Aimer, Music Station'da "Chouchou Musubi" şarkısıyla ilk kez hayranlarının yüzünü görmesine izin verdi. 4. albümü Daydream'in duyurulmasının ardından Aimer, Natsume Yuujinchou" anime serisinin beşinci sezonu için Akane Sasu" adlı kapanış şarkısını seslendirdi.

5 Ocak 2017'de, Aimer'in Japon yemek sergisi "Tabegamisama no Fushigina Resutoranten" için bir şarkı yazdığı duyuruldu. Bir gün sonra Aimer'in resmi Twitter profilinde sergi için yazılan şarkısının adının "Kachō Fūgetsu" olacağı açıklandı. Daha sonra "Kogoesōna Kisetsu Kara" adlı yeni bir parçanın 20 Şubat 2017’de yayınlanacağı ve şarkının Ubai ai, fuyu adlı dizide tema müziği olarak kullanılacağı duyuruldu. 3 Mayıs 2017'de, derleme albümleri Best Selection "blanc" ve Best Selection "noir" yayınladı. 11 Kasım’da Aimer "ONE" adlı tekliyi yayınladı ve tekli ve hem Oricon hem de Billboard Japonya listelerinde 2 numaraya yükseldi.

18 Şubat 2018’de "Ref:rain" adlı tekliyi önce dijital olarak yayınladı, 21 Şubatta ise fiziksel olarak piyasaya sürdü. Şarkı Koi wa Ameagari no You ni anime serisinin kapanış müziği olarak kullanıldı. 7 Eylül 2018’de Aimer "Black Bird" adlı tekliyi yayınladı ve tekli Kasane mangasının live action filminde kapanış şarkısı olarak kullanıldı.

8 Ocak 2019'da Aimer, Fate / stay night: Heaven's Feel II anime filmi için "I beg you" teklisini yayınladı. Şarkı, Oricon listelerinde bir numaraya yükselen ilk şarkısı oldu. Aimer, 10 Nisan 2019'da Sun Dance ve Penny Rain adlı iki albümü eşzamanlı yayınladı. Vinland Saga manga serisinin anime adaptasyonuna kapanış müziği olarak kullanmak için "Torches" parçasını kaydetti. 25 Mart 2020'de 18. single'ı "Haru wa Yuku" yu yayınladı. Şarkı aynı zamanda Fate / stay night: Heaven's Feel III anime filminin ana teması olarak kullanıldı.

 

**

Bilen vardır belki Aimer ilk çıktığı zamandan beri yüzünü gizleyerek şarkı söylüyordu. Nedenini Endonezya'ya Anime Festivali için gittiği sırada KAORI Nusantara ile yaptığı röportajda şöyle açıklıyor:

Kaori: Canlı performanslarınızın hiçbirinde gerçek yüzünüzü hiç göstermediniz. Neden?

Aimer: Bunun arkasındaki sebep, görünüşümü bozmak istemememdi. Şarkılarımı sahnedeki görünüşümle lekelemek istemiyorum.

 

Ancak Aimer'in "Chouchou Musubi" şarkısını seslendiriken ilk kez görüntülenmeye izin vermesinin ardından şu soru geliyor:

 

Kaori: Ama kendinizi bir Japon TV şovunda canlı göstermeye karar verdiniz. Bunun arkasındaki sebep nedir?

Aimer: O sırada, uzun süre karanlıkta kaldıktan sonra nihayet yeni bir ışıkla karşılaştığımı hissettim. Bunu kutlamak için gerçek yüzümü herkesin önünde göstermeye karar verdim.

 

Böylecee artık Aimer'in o tatlış suratını görme şansı elde ediyoruz. Kendisi o küllü kısık ve güzel sesiyle benim favori sanatçılarımdan. Ayrıca bir çok kere yüzünden önce insanların dikkatinin sesine ve iletmek istediklerine yönelmesini söylemesi de onu farklı kılan yanlarından biri. Ancak genel olarak bakmak gerekirse bir çok Japon sanatçı yüzünü saklama gibi bir huya sahip. Tabii bu onlara mistik bir hava da katmıyor değil.  Bu arada söylemek gerekirse şu güzel bulduğumuz sesi de doğal değil. Ses telleri oldukça zarar görünce uzun bir süre konuşamamış ardınca çalıştıkça ortaya çıkan sesi bu. Ve her seferinde şuan bile karşılaştığı en büyük zorluğun sesini kontrol etmeyi öğrenmek olduğunu dile getiriyor. Hatta bir yerde şarkı söylerken sürekli sesini kontrol etmesi gerektiğini düşündüğünü söylüyor. Ve hala boğazında düğümler var.  Açıkcası bunu öğrendikten sonra oldukça büyük saygı duyduğum insanlardan biri oldu. (Knz bir başka örnek Bring Me The Horizon'dan Oli Sykes lol )

Gelelim videolara:

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Aimer'in ses rengini aşırı beğeniyorum. Gerçekten ünik. I beg you da aşırı beğendiğim bir parçasıdır.  Baya mezopotamya kokan bir parça :D Egyptian Scale gibi duyuluyor parça baya güzel ezgileri var. Son nakarattan önce ise Japon ezgilerine(büyük ihtimal hirajoshi scale)'e dönüyor. 

Link to post
Share on other sites
Ferris, 19 saat önce tarihinde yazdı:

Eline sağlık, bilgilendirici bir içerik olmuş.  ^^ 

Ne demek, böyle güzel şarkıcıların tanıtılması gerektiğini düşünüyorum. ^.^

Seigi098, 18 saat önce tarihinde yazdı:

Aimer'in ses rengini aşırı beğeniyorum. Gerçekten ünik. I beg you da aşırı beğendiğim bir parçasıdır.  Baya mezopotamya kokan bir parça :D Egyptian Scale gibi duyuluyor parça baya güzel ezgileri var. Son nakarattan önce ise Japon ezgilerine(büyük ihtimal hirajoshi scale)'e dönüyor. 

Ben de öyle. Sesinin çekiciliği çok farklı mistik gibi biraz. Genel olarak beğenmediğim bir şarkısı da yok. Mezopotamya deyişine katılabilirim ne demek istediğini anlıyorum genel olarak.  Sen Egyptian Scale ve hirajoshi scale deyince araştırıp bir baktım,haklarında bir bilgim yoktu sayende bir şeyler de kaptım o konuda u.u Ama şarkıyı bu kadar inceleyebilmen harika. (: 

Link to post
Share on other sites
bluegrass, 19 saat önce tarihinde yazdı:

Sen Egyptian Scale ve hirajoshi scale deyince araştırıp bir baktım,haklarında bir bilgim yoktu sayende bir şeyler de kaptım o konuda u.u Ama şarkıyı bu kadar inceleyebilmen harika. (: 

 

Teşekkürler :D müzisyenim bende ortaokuldan beri Japon müziklerini çalmaktan zevk alıyorum. I beg you'da olduğu gibi etnik melodileri modern tarza uyarlayan şarkıları seviyorum.

Link to post
Share on other sites
Seigi098, 1 saat önce tarihinde yazdı:

 

Teşekkürler :D müzisyenim bende ortaokuldan beri Japon müziklerini çalmaktan zevk alıyorum. I beg you'da olduğu gibi etnik melodileri modern tarza uyarlayan şarkıları seviyorum.

Tam tahmin ettiğim gibi :D Asıl ben teşekkür ederim bir şeyler öğrenmiş oldum hiç bilmediğim bir konuda.  Ben de işte sadece etkin bir dinleyiciyim bu kadar o yüzden müzik aleti çalabilmek bana harika geliyor ^.^ 

Japon müziklerini çalıyorsan coverlarını bekleriz o zaman, eminim forumdaki diğer insanların da hoşuna gidecektir. (:

Link to post
Share on other sites
bluegrass, 4 saat önce tarihinde yazdı:

Japon müziklerini çalıyorsan coverlarını bekleriz o zaman, eminim forumdaki diğer insanların da hoşuna gidecektir. (:

 

Eğlenceli olur. Kayıtlar alıp burada paylaşmayı düşünüyorum zaten, zaman ayırabildiğimde. 

Link to post
Share on other sites
Seigi098, 08.09.2020 - 21:55 tarihinde yazdı:

 

Eğlenceli olur. Kayıtlar alıp burada paylaşmayı düşünüyorum zaten, zaman ayırabildiğimde. 

Bekliyoruz o zaman ^.^

Amygirl, 13 saat önce tarihinde yazdı:

Eline sağlık

 

Aimer i ben de çok severim

 

Favorim "Polaris" adlı şarkısıdır :thank_you__onion_by_elcerbero:

Teşekkürler :) Sevilmeyecek bir şarkıcı değil ahahah. Hmm, polaris de dinledikçe tekrar dinlenecek parçalardan ama sanırım benim favorim Re:pray. 

Bleach'te ilk dinlediğimden beri o şarkıyla sıkı takip ettiğim sanatçılardan oldu. 

Link to post
Share on other sites
 • Forum Admin
bluegrass, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

Bekliyoruz o zaman ^.^

Teşekkürler :) Sevilmeyecek bir şarkıcı değil ahahah. Hmm, polaris de dinledikçe tekrar dinlenecek parçalardan ama sanırım benim favorim Re:pray. 

Bleach'te ilk dinlediğimden beri o şarkıyla sıkı takip ettiğim sanatçılardan oldu. 

 

Polaris

Black Bird

Ref:rain

Brave Heart benim sıralamam böyle :thank_you__onion_by_elcerbero:

Re: Pray de güzel ama Polaris'i keşfettiğimde bir takım şeyler yaşıyordum üzerine iyi gitmişti. Depresyon şarkım diyebilirim

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Content

  • By YandereYonoim
   J pop dinleyenimiz var değil mi?İsteyenlere çok harika erkek grupları,sanatçılar önerebilirim hepsi işlerinde harikadırlar!
    
   ONE N' ONLY
   Da-iCE
   King Gnu -efsanedir-
   Super Dragon -arada yıldızın olması lazım ama ben yapamadım ? neyse 9 kişilik bir grup aynı zamanda j rock ta yapıyorlar ve grubun büyük üyelerinden biri melez yani yarı Türk,yarı Japon harika değil mi?-
   Exile Tribe -kesssinlikle her üniti dinleyin 4 ünit var bunlar:BALLISTIK BOYZ,FANTASTIC,GENERATIONS,THE RAMPAGE J SOUL BROTHERS  olmak üzere baya kalabalık bir aile mezun olanlarda var tabii yoksa EXILE ailesini 50 tane felan üyesi var.Aq çok fazla ama yine müthişler.-
   Bleecker Chrome
   MADKID -Shiled Hero dan tanırsınız ?-
   OfficialHIGEDANdism 
   Reiji Kawaguchi -bayılıyorum ona yaa-
   Salu,JP THE WAYV -rapçidirler ama yazamadan geçemedim-
   Taeyoungboy -havalı abimiz-
   XOX
   Taichi Mukai -veya Mudai tam hatırlamıyorum-
   Şimdilik bu kadar ?
  • By Esdeira
   Merhaba arkadaşlar.. Japon müziği ülkemizde gitgide daha popüler hale gelmekte. Burada size Visual Kei diye bir akımı tanıtmak istiyorum. "Visual Kei" Japonca bir kelime olup Türkçe'si 'Görüntü Stili'dir. Japonya'da ortaya çıkan bu gruplar animeyle müziğin birleşmiş hali gibidir. Grup üyeleri  crossplay olup müziklerinin yanında görüntüye de çok önem verirler.
    
   [Crossplay = Crossdress + Cosplay. Crossdress, karşı cins gibi giyinmektir. Cosplay de bildiğiniz gibi anime karakterleri (veya ünlü birileri) gibi giyinmektir.]
    
   Visual Kei grupları tamamen erkek üyelerden oluşur ama makyaj yapmaları ve uzun saç kullanmaları gibi sebeplerle kız sanılır. (Onlara kız denilmesi kadar gıcık olduğum bir şey yoktur. Ama bazıları gerçekten -erkekten daha çok- kıza benzeyebiliyor.)
    
   Müzik türü olarak J-ROCK grubunda yer alırlar. Visual Kei sadece görüntülerinden dolayı yer aldıkları bir grup, müzik türü değil.
    
   Bazı anime opening/ending'lerini  de Visual Kei grupları söylemiştir. Örneğin; Katekyou Hitman Reborn Opening 2 ve 4'ü "LM.C", Kuroshitsuji 2'nin Opening'ini "the GazettE (en ünlü Visual Kei grubu olur kendisi) seslendirmiştir.
    
   Yeni başlayanlar ve bilgi sahibi olmak isteyenler istedikleri her şeyi sorabilirler. Yıllarını bu işe adamış biri olarak elimden geldiğince yardım ederim. İlk başlayanlar için birkaç öneri grubum var bakabilirsiniz.
    
    
   DIAURA - Sirius

    
   Grieva - Tokage
   https://www.youtube.com/watch?v=queiwSusHee8
    
   Kiryuu - Aien Kaien
   https://www.youtube.com/watch?v=A8CTFUv6ddU
   En sevdiğim gruplar DIAURA, Kiryuu ve Grieva'dır.
   Not: Eğer çabuk korkuyorsanız Grieva ve Kiryuu kliplerini izlememenizi tavsiye ederim.
  • By Thailo
   Wagakki Band : Vocaloid`ler canlanıyor.
    
                                                                                                                                                                                                              
    
   “Önce kendi kültürünü tanı, algıla ve hazmet ki ondan sonra başka diyarların sunduklarına sokul”  işte Japon sanatçılarının ana mantığı bu eksen üzerine dönmekte. Kendi kültürünü bilmeden diğer diyarlara teşebbüs etmek cüretkârlıktan öte cehalet. Bundan dolayı günümüzdeki Japon sanatçılar hiç olmadıkları kadar kendi geleneksel müzikleri konusunda emin ve sorumlu. Geleneksel enstrümanlar olabilecek her tür stile aranje edilebilmekte, müzik ahengi ise en üst kalitede sergilenmekte.İşte bu bakış açısının en önemli temsilcilerinden biridir Wagakki Band.
    
   Topluluk, geleneksel  Japon sound u ile batı rock müziğini cok güzel sentezlemiş bir Vocaloid(sanal şarkıcı yazılımı) cover grubu. Grup 8 kişilik kalabalık bir orkestradan oluşmakta. Elektro gitar, bass gitar ve baterinin yanı sıra geleneksel Japon müzik enstrumanlarından tsugaru-jamisen, (geleneksel Japon udu)  koto, (geleneksel Japon Arpı)  shakuhachi, (geleneksel Japon flütü) wadaiko, (geleneksel Japon davulu) ve vokalde Yuko Suzuhana nın büyüleyici ses tonu ve geleneksel tınıları ile birlikte son yıllarda Japonya`daki  Vocaloid çılgınlığına kendi tarzları ile hayat vermişler ve harika olmuş. Batı ülkelerinde nispeten halen fazla bilinmeyen Hatsune miku gibi Vocaloid projelerinin Japonya ve komşu Asya ülkelerinde hatırı sayılır bir şekilde büyük fan kitleleri bulunmakta ve konser etkinlikleri 10 binlerce kişi tarafından dolup taşmaktadır.Vocaloid lerin popülerleşmesinden sonra bir kesimin endişe verici olarak gördüğü “insan sesinin müzikteki sonu” tartışmalarına yaptıkları cover larla kanımca tokat gibi son noktayı koymuştur Wagakki Band.
    
   Vokal: Yuko Suzuhana                                                                                                                                                                                                                   
   Shakuhachi: Daisuke Kaminaga
   Koto: Kiyoshi Ibukuro
   Shamisen: Beni Ninagawa
   Wadaiko: Kurona
   Gitar: Machiya
   Bass: Asa
   Davul: Wasabi
    
   Grup, 23 Nisan 2014 tarihinde Vocalo Zanmai isimli 12 adet birbirinden güzel şarkılardan oluşan cover albümünü yayınladı. Japonya nın en popüler vocaloid lerinden biri olan Hatsune Miku nun Senbonzakura (binlerce sakura ağacı) isimli şarkısının Wagakki Band versiyonu youtube da ilk haftalarında  5 milyon izleyici kitlesine ulaştı. Geçtiğimiz günlerde Paris te gerçekleşen Japan Expo 2014 te grubun sergilediği canlı performans ile gerek müzikal kaliteleri, gerek ise kostüm ve sahne duruşları ile Avrupada da hayran kitlesini katlayarak ne kadar başarılı olduklarını tüm dünyaya sergilemiş oldu.
    
    
   Wagakki Band ile ilgili bir kısım video klipleri aşağıda ki linklerden izleyebilirsiniz. 
    
    
   Wagakki Band – Senbonzakura
    

    
    
   Hatsune Miku – Senbonzakura (şarkının orjinal versiyonu)
    

    
    
   Wagakki Band - Tengaku
    

    
    
   Project Diva F - Tengaku (şarkının orjinal versiyonu)
    
   http://www.youtube.com/watch?v=5atwerR1rQY
    
    
   Wagakki Band – Rokuchounen To Ichiyamonogatari
    

  • By xxibmadoka
   Selam arkadaslar! Bir kaç gün once harika bir grup kesfettim, Flumpool hakkinda pek birsey  bilmiyorum tek bildigim 4 kisi olduklari ve 2007de cikis yaptiklari.
    
    

    

  • By Hunhario
   Japoncası 吉田兄弟 Yoshida Kyōdai olan ve geleneksel japon müziği izle günümüz müziğini sentezleyip mükemmel müzikler ortaya çıkaran gruptur kendileri.2 kişiden oluşan bu grup şamisen adı verilen geleneksel Japon müzik aletiyle yaparlar müziklerini.Müzikleri Japon savaş müziklerine çok benzer. Genelde hızlı olan müziklerinin yanında gayet sakin müzikleri de vardır(bknz By This River). Kardeşler 5 yaşından beri beraber şamisen çalıyorlarmış. Disney-Nintende gibi büyük şirketler dahi müziklerini kullanmışlardır. İlk başlarda sadece küçük konserlerde şamisen çalmışlardır ama şuan farklı enstrümanlarla destekliyorlar müziklerini. En sevdiğim müzikleri Kodo , Storm ve İbuki'dir.(Haklarında çok fazla bilgi olmadığı için paylaşamadım kusura bakmayın . Bu bulduklarımı da İngilizce'den çevirdim zaten)
    
    
    


    
   Üyleri:
   Sağdaki-Ryōichirō Yoshida (1977)
   Soldaki-Kenichi Yoshida(1979)
    

    
    
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.