Jump to content

Itasha - Modifiyeli Araçlar

Mileydi

Önerilen İletiler

• Forum Admin

wL3YOG.jpg

Otomobilleri severim, tamam biraz fazla severim, öyle ahım şahım bir bilgim yoktur ama azcık anlarımda, konumuz anlaşıldığı üzere otomobiller ama bildiğimiz otomobillerden değiller, Japanya da başlayıp zamanla dünyaya yayılan bir akımdan bahsetmek istiyorum, eminim bir çoğumuz biliyordur, belki bilmiyordur pek  ihtimal vermiyorum ama :ph34r: tanıtımımız Itasha hakkında....

Nedir Itasha ?

Itasha, anime veya oyun karakterleri ile süslenmiş otomobillere denmektedir. Hayali karakterler ile anime, manga, ya da video oyunları Itasha ya konu olur, bu karakterler çoğunlukla sevimli kadın süslemeleri, boya şemaları veya çıkartmaları içerir.  

Motosiklet ve bisiklet versiyonlarına ise Itansha ve Itachari denir. Bu işlemin maliyeti ise aracın ebatlarına göre değişse de ortalama 3000$ ile 10.000$ arasında değişiklik göstermekte, (ülkemizde bu fiyat 2 katı falan olur herhalde :ph34r: ), bu otomobillere, Akihibara (Tokyo), Nipponbashi (Osaka) veya Osu (Nagoya) şehirlerin de daha çok rastlanılıyor.

Dekorasyon karakter ve çıkartmaları ile 1980'lerde başlayan bu akım,  21. yüzyılda bir fenomen haline gelmiş öyleki Itasha için  yarışlar toplantılar etkinlikler bile düzenlenmeye başlanmıştır, bu dekorasyonlu araçların bilinen ilk sergisi 2005 yılında yapılmış.

Günümüzde, Itasha katılımı ile yapılan motor sporları etkinlikleri Japonya'nın motor sporları sektöründe benzersiz özelliklerinden biri olmuştur. Katılım sadece amatörler ile sınırlı değildir. Birçok profesyonel ekipler, hatta üretici destekli takımlar, karakter veya tasarımlara sponsor olup bu sayede daha fazla fan kitlesine ulaşmayı hedefleyen firmalar bulunmaktadır 2010 yılından bu yana özellikle Hatsune Miku temalı GoodSmile Racing adı altında yarışlar düzenlenmektedir,incelemek isteyenler için  buyrun sitesi http://gsr-global.ecq.sc/

Bu çılgınlık zamanla sadece Japonya ile sınırlı kalmamış olup başlıca Tayvan,   Filipinler, Malezya,  Amerika Birleşik Devletleri,  Brezilya ve Endonezya olmak üzere birçok dünya ülkesine yayılmıştır. ASİT Co, (AGE oyun geliştirici) 'nin yöneticisi Hirohiko Yoshida da Muv-Luv temalı Lamborghini Gallardo ,  Lancia Stratos,  BMW M5 . Akihabara UDX Galeri'de Nitro + aracı olduğunu belirtti (şahsı tanımıyorum belki oyun manyakları bilir ama otomobiller  :wub:  ) 2009 yılında Nagoya Auto Trend fuarına, Inferno Phantom temalı Chevrolet Corvette , Melonbooks temalı MINI Cooper ve Chaos; Head Noah temalı Toyota Estima ile katılmışlardır. İzlemek isteyenler için fuar görüntüleri linkte mevcut, benim favorim 3:24 -  3:26 /
http://youtu.be/210IfZTP_Jw

Bununla kalsa yine iyi, Itasha beraberinde birçok yan ürün de ortaya çıkarmıştır. Sadece yukarıda saydığımız araçlar için değil lisanslı olarak üretilen statik ve hareketli model araçlarda da Itasha özelikli ürünler bulunabilmekte. Haziran 2008'de, Mucize Evi olarak da bilinen, model araba ve model uçak konusunda uzmanlaşmış  Aoshima Bunka Kyozai  Itasha özelikli model arabaların üretimine başlamıştır. O zamandan beri Fujimi, Kyosho, HPI and Tamiya gibi birçok model araç firması bu sektörün içine girmiştir. Ayrıca navigasyon sistemleri gibi araç içi elektroniği de, aracın giydirildiği karakterin sesi ile konuşan sistem üretmişlerdir,  T & E firması, Itayu markası altında kokulu yarı sentetik Lucky * Star temalı motor yağı satışına bile başlamış....

Tanıtım bu kadar umarım beğenirsiniz :ph34r:

bir gün kendi otomobilim olursa bagaj kapağın da şimdilik olmasını istediğim resim

KDJ8DO.jpg

gönlüm de yatan ise 59 model Dodge Apache ön kaputuna bu resmi yapmak :rolleyes: 

xAJY8z.jpg

aracı görmek isteyenler spoiler da resimleri mevcut ^_^

xGzpE3.jpg

Itasha yapım aşmasında bir örnek;

xVYyXV.jpg

KnrGmg.jpg

wv4o8R.jpg

w1dnDD.jpg

Kr9d8M.jpg

e7v8Xv.jpg

KPME6Q.jpg

KgoLV2.jpg

x9LpqQ.jpg

KqB28W.jpg

wMJlga.jpg

eQMgYV.jpg

wbb4MV.jpg

KdbqZL.jpg

e5VRmq.jpg

xAJY6X.jpg

x0D2NW.jpg

K4lRqQ.jpg

xJ2EkB.jpg

ey4noa.jpg

Birkaç fazla örnek :P

wv4oJ4.jpg

e7v8yY.jpg

x3oRp0.jpg

KPMEO5.jpg

KZd1OV.jpg

eo7z69.jpg

Kl1zbr.jpg

xVYy3v.jpg

KnrGJM.jpg

w1dnGN.jpg

wL3oOZ.jpg

Kr9dJ3.jpg

e7v8yN.jpg

KPMEOO.jpg

KgoL9O.jpg

x9LpDN.jpg

KqB2Jd.jpg

wMJla1.jpg

wbb4LZ.jpg

e5VRGz.jpg

x0D2GZ.jpg

wz4EJ7.jpg

ey4nzk.jpg

konuyu nereye açacağıma karar veremedim :blink: sanırım burası uygun  -_-  değilse de uygun olan yere taşınmasını rica ederim bir de umarım daha önce açılmamıştır :ph34r:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

Güzel bir yazı olmuş, hakikaten Türkiye'de quiny'nin dediği gibi olur.Ama olsun bizde de böyle şeyler var :D

araba-ibre.jpg

20090831_411332_1251686044_xxk4.jpg

yazıya ekleyecektim unuttum <_< biz de kamyon yazısı onlarda Itasha diye  :D​

Bleach karakterlerinin İtasha modelleri süper olmuş.Gerçi hepsi süper.

Bunlar Türkiye'de yapılsa anında çocuk damgası yersin.Kaç yaşına geldin hala çizgi film mi izliyosun vs...  :D

uzaylı gibi bakarlar bize herhalde <_< bune yaa diye  :mellow: benim araba almam zor ama abim den sözü aldım istediğim chibilerden birin alacağı aracın arkasına yaptıracak  :P

Düzenlenme: Zeynep (: tarafından
İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

çok hoşuma gittiler, ama resim basımı için 3000-10000$ çok fazla değil mi yahu :D tamam yani kalitesi güzel falan ama 10000$ nedir :D

ben olsam C.C'nin bi resmini yaptırırdım heralde ^^

fazla mı :blink: ucuz bile, şöyle ki son modalardan biri olan araç kaplama için kullanılan malzemenin metresi Avrupa 1.5-2$ iken bizim sanayide canımmm ustalar metresini 75TL den hesaplayıp birde üstüne işçilik adı altında yüksek fiyat biçiyorlar  <_< arkadaşım draglar için hazırladığı aracı boyatmak yerine kaplatmak istedi çıkan rakam 1.500TL sadece kaput ve bagaj kapağı için oda  -_-

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

fazla mı ucuz bile, şöyle ki son modalardan biri olan araç kaplama için kullanılan malzemenin metresi Avrupa 1.5-2$ iken bizim sanayide canımmm ustalar metresini 75TL den hesaplayıp birde üstüne işçilik adı altında yüksek fiyat biçiyorlar  <_< arkadaşım draglar için hazırladığı aracı boyatmak yerine kaplatmak istedi çıkan rakam 1.500TL sadece kaput ve bagaj kapağı için oda  -_-

sanırım bu piyasadan çok uzak olduğum için fiyat yüksek geldi bana :D ama öyle bi anda 3000-10000$ okuyunca kötü oluyor insan, hele ki doların 2.5tlye vurduğu ülkemizde daha bi depresif oluyorum :(

yani şöyle bi düşününce 7500-25000tl arası oluyor, bi de ustalar buna ekstra para biçer sonuçta Türkiye'de yaygın olmayan bişey oldu mu sana 10000-30000tl -.-

pesimist mode: on

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Forum Admin

sanırım bu piyasadan çok uzak olduğum için fiyat yüksek geldi bana :D ama öyle bi anda 3000-10000$ okuyunca kötü oluyor insan, hele ki doların 2.5tlye vurduğu ülkemizde daha bi depresif oluyorum :(

yani şöyle bi düşününce 7500-25000tl arası oluyor, bi de ustalar buna ekstra para biçer sonuçta Türkiye'de yaygın olmayan bişey oldu mu sana 10000-30000tl -.-

pesimist mode: on

düşmeye başladı ama ne kadar düşer meçhul :ph34r: aracım olsun zaten kimseye emanet etmem oturur kendim yaparım modifiyemi -_- tamam işçilik haktır ama bizim ustalar cılkını çıkartıyorlar  <_< olmadı gider Japonya ya ordan yapılmışını alırız  :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok güzeller :wub: Günün birinde arabam olursa bende yaptırmak istiyoreeee :D

Gerçi Murat124 yada Şahin modellerini modifiye eden gençliğe ne kadar laf saysamda güzel bir arabam olsa bende bu tarz eklentilerle süslemek isterim.Özellikle Motosikletin olacak Supersport YZF serisi falan :wub: Süslicen böyle İchigoymuş,Allen Walkermış,Danteymiş,Alucardmış falan ...Vuhuuuu :ph34r:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.