Jump to content

Cувєя efsanedir. :)

Üyeler
  • İçerik sayısı

1468
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

4

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Park_BoRam in İtiraf Köşesi   
    İtiraf ediyorum; Bir an için itiraf köşesinde olduğumu unutmuştum.Sevgili moderatörümüz  uyarmasa bu muhabbet uzayıp giderdi  :bled2-onion-head-emoticon:
  2. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Nume in İtiraf Köşesi   
    Bende Bilemiyeceğim =^= - Hamam Böceği Sevilmezmi :D Siyah Siyah :3 Hani Görsem Salak Gibi Gidip Sevmem Ama :D Şirinler Yani QwQ Fare Felan Görsem Yavru Öldürmesinler Diye Evime Alırım :D mesela...
  3. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Park_BoRam in İtiraf Köşesi   
    Kesinlikle örümcekler dahil her türlü böcekten korkarım.Dün evde süleymancık vardı  :crying1-onion-head-emoticon: />

Aynen ha :D İtiraf ediyorum; Bende sende ki bu çeneyi hiçbir zaman anlayamıcam  :ahaaah-onion-head-emoticon: 
  4. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Nume in İtiraf Köşesi   
    Çekirgeler Sevimlidir Ya Hatta Hamamböceği Hatta Akrep Bile :D Ama  o örümcekler  beni bitiriyor birde görünce kaşıntı tutuyor -_- 

._. ama çok iğrençler :D ne yapsam bilemiyorum korkudan :D
  5. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from Nume in İtiraf Köşesi   
    Korkunun ecele faydası yoktur One-Chan , (doğru biyerdemi kullandım ben bu lafı acaba sakldşaf) en iyisi gözlerini kapat şu doğum günlerinde bi oyun oynuyolar ya yabancılar eşşeğe vurarak parçalıyolar sende aynısını örümcege yap görmedigin bişeyden korkamassın sonuçta :D (Aslında korkarsın neyden korkulacagınıda herkez biliyodur heralde)
    Nasıl fikir ama çok zekiyim lanet olsun  B) ( kendine güldü  :lol: )
  6. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Mileydi in İtiraf Köşesi   
    Hepiniz bir gün aşık olacaksınız  :lol: platonik neyim de olsa aşk aşktır :P bide hepimiz öleceğiz bunu yazınca Tuğrul geldi aklıma  :ph34r: nerede o kaçak acaba  :blink: buraya itiraf ediyorduk dimi sırf geyiğine yazmak için konuya girdim işte size itiraf  :D

Saat 2 olmuş bide yeni gördüm  :blink: zaman çok hızlı geçiyor çokkkk  <_<
  7. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from bLacqRoot in Kuroko no Basket [ASMV] Aomine Daiki   
    Müzik farklı olabilirdi ama video çok güzel  ^_^ Başarılı  :good-job-onion-head-emoticon:
  8. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to bLacqRoot in Kuroko no Basket [ASMV] Aomine Daiki   
    Bayağıdır yapmayı düşünüyordum fakat zaman bulamıyordum bitirdim en sonunda :D Umarım beğenirsiniz.Yorumlarını bekliyorum  :good-job-onion-head-emoticon:

9. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Kaxell in TürkAnime League Of Legends Takımı (İlk İletiyi Okuyunuz!)   
    İlk takım kurduğumuzdaki yaşanan yoğunluk ve sonrasında takıma girenlerin teker teker inaktif olmasıyla bütün takımları dağıttık. Biri hariç.
    Başka biri olsa kapalı derdim de seni zaten tanıyorum abi. Lolde, sohbet odamız var. (ilk iletide nasıl girileceği yazıyor) Oraya ben Pollux ya da  Tunç de. Berat seni alsın.
    (Berat takımı kurdun mu?) O yeni takım kurucaktı. Kurmadıysa ben alırım. Ama onlar kadar aktif oynamıyorum. Hatta yarı-bıraktım bile denebilir. 

Beni taşıyın sonra istediğinizi dileyin <3 

Bensiz bir hiçsin bunu kabul et. qweqweqwe
  10. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from Soranohikari in Forumun Enleri   
    Cana yakın : Forumun tüm üyelerini cana yakın buluyorum birisini seçmek garip geliyor.
    Cool : schneizeL , SiyahBeyaz , Skadi , Hokage_Minato (Tanışma konularına attıgı iletiler bile kul adamın)
    Sinirli : Barış D. Baryshx , Leffwn
    Sakin : Skadi 
    Forumda tanınan sevilen : Sangeetha 
    En iyi photoshopcu : Shiho , Centılboy , Recdo , DeathBook , Tugrul. , Onlin3 (Onlin3 Senin tasarımlarına hastayım bro)
    En gizemli : Pyskhe (Bir forum admini olmasına rağmen hiç aktif degil hep kim oldugunu merak etmişimdir)
    En iyi anime öneren : Barış D. Baryshx , Amygirl (Öneri bölümünde her sayfada görüyorum nerdeyse)
    En Aktif : Cold Dewil , Ronour , Cyber ve Değerli adminlerimiz.
    En iyi çizen : deathilee
    En Komik : Acaba kim...?
    Garip : Mücahidem Şehide-i Cahide , DeathMariposa
    En Kıskanç : Namida , Cyber 
    İdollerim : Hazado , Kaxell , Papillon , Namida , Lucifer.. , Soranohikari
    En kötü ingilizceye sahip olan kişi : Ben
    En gereksizi : gereksiz :P
    Her attığı iletide anime severlere selam veren : shadowanng
    En iyi ikili : Hazado - Cyber - Lucifer.. , Haruka - Sangeetha , Lynx - Hitsugaya (tanımasamda) 
    En trol üye : Kaxell , Cyber , Hazado 
    En fail üye : Cerenimo (çok uzun süre konustugum için biliyorum kesinlikle cerendir yani : :D

Unuttugum üyeler olmuştur , tanımadıgımda çok kişi var herkezle tanışmış olsam liste bambaşka olabilirdi ama şuanlık böyle  ^_^ 
  11. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from Namida in Forumun Enleri   
    Cana yakın : Forumun tüm üyelerini cana yakın buluyorum birisini seçmek garip geliyor.
    Cool : schneizeL , SiyahBeyaz , Skadi , Hokage_Minato (Tanışma konularına attıgı iletiler bile kul adamın)
    Sinirli : Barış D. Baryshx , Leffwn
    Sakin : Skadi 
    Forumda tanınan sevilen : Sangeetha 
    En iyi photoshopcu : Shiho , Centılboy , Recdo , DeathBook , Tugrul. , Onlin3 (Onlin3 Senin tasarımlarına hastayım bro)
    En gizemli : Pyskhe (Bir forum admini olmasına rağmen hiç aktif degil hep kim oldugunu merak etmişimdir)
    En iyi anime öneren : Barış D. Baryshx , Amygirl (Öneri bölümünde her sayfada görüyorum nerdeyse)
    En Aktif : Cold Dewil , Ronour , Cyber ve Değerli adminlerimiz.
    En iyi çizen : deathilee
    En Komik : Acaba kim...?
    Garip : Mücahidem Şehide-i Cahide , DeathMariposa
    En Kıskanç : Namida , Cyber 
    İdollerim : Hazado , Kaxell , Papillon , Namida , Lucifer.. , Soranohikari
    En kötü ingilizceye sahip olan kişi : Ben
    En gereksizi : gereksiz :P
    Her attığı iletide anime severlere selam veren : shadowanng
    En iyi ikili : Hazado - Cyber - Lucifer.. , Haruka - Sangeetha , Lynx - Hitsugaya (tanımasamda) 
    En trol üye : Kaxell , Cyber , Hazado 
    En fail üye : Cerenimo (çok uzun süre konustugum için biliyorum kesinlikle cerendir yani : :D

Unuttugum üyeler olmuştur , tanımadıgımda çok kişi var herkezle tanışmış olsam liste bambaşka olabilirdi ama şuanlık böyle  ^_^ 
  12. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to sadece okan in Leauge Of Legends Kısaltmaları   
    tr de en çok kullanılan ben afk.
    babam geldi afk.
    annem kalp krizi geçiriyor afk.
    apartmanda kavga çıktı ben afk.
    yemek hazır ben afk.
    ishal oldum afk.
  13. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Pøllux in Leauge Of Legends Kısaltmaları   
    AFK : Away From Keyboard / Oyundan Ayrılma , geçici olarak karakterini kullanmama.

B,base,back,bluepill : kendi başlangıç platformuna gitmek/gitmenin istenmesi.

care = dikkatli ol, haritaya dikkat et.

oom = out of mana / mana'nın  olmaması.

lom = low on mana / mana'nın az olması

IAS = Increased Attack Speed / Genelde Twitch Ultisi/Tristana Q'su vb. şeyler için nadiren kullanılır.

ftw = For the Win / Kazanmak Için .

brb = Be Right Back / Geri döneceğini söylemek (veya bkz:AFK)

CC - Crowd control / Alan Kontrolü . Bir veya birden çok düşman şampiyonu yerine sabitlemek/susturmak/kışkırtmak vb. vb. kabiliyetler. 

QQ -  Q.Q , sürekli ağlamak/ağlamak/herşeye sinirlenmek vb.

focus = Bir takım savaşında veya herhangi bir çatışmada belirli bir kişiye odaklanıp onu daha önce öldürmeye çalışmak.

top, mid, bottom =  Oyundaki 3 lane(bkz:lane)

lane = Mavi takımın platformundan kırmızı takım platformuna giden , 3 kule ve 1 inhibitör içeren bir yol

river/nehir = Haritayı ortadan ikiye bölen nehir. Nehirin yukarı kısmında Baron Nashor, aşağı kısmında ise Ejderha vardır.

jungle = 3 Lane'nin arasında olan ve içinde tarafsız canavarlar olan bir orman.

neuts = Tarafsız Canavarlar

neutrals = Tarafsız Canavarlar

creeps = Minyonlar.

bp, pill, pilling = (bkz:B)

base, basing = (bkz:B)

shop,buy = Kendi platformuna dönüp(veya ölüp) eşya almak.

brush = İçine girildiğinde (ward yoksa-bkz:ward-) karşı takımın sizi görememesini ve sizin karşı takımı görememenizi sağlayan çim parçalar.

grass = (bkz: brush)

sigils = Oyunda 3 tane olan ve tarafsız 3 farklı canavar öldürülerek kazanılan güçler(güçler?)'dir. Genelde Türkler Buff diyor.  Mavi , Kırmızı ve Baron buff'u vardır.

buff = Geçici olarak bazı istatistiklerini yükselten güçlendirmeler.

passive = Kullanılamayan ancak kullanılmasına rağmen otomatik olarak çalışan veya her  zaman çalışan yetenekler.

dd = Direct Damage. Ne olursa olsun kaçamayacağınız yetenek vuruşları. (Annie Q , Fiddlesticks E)

skillshot = Kaçma ihtimaliniz olan yetenekler. (Lissandra Q , Ashe,Ezreal,Draven R)

aoe = area of effect . Kullanıldığında belli bir alandaki kişilere hasar veren skiller. (Akali E, Katarina W,Lissandra R)

backdoor= 1.Karşı takım farketmen bir kule/inhibitör/nexus almak. 2. Kendi minyonlarınızın yardımı olamadan bir kule almak

ult, U = Ultimate . R skilliniz.

unique = Özel. LoL'de bazı eşyaların pasifleri özeldir, yani aynı eşyayı bir daha aldığınızda efektler birleşmez. (2 Zhonya alıp 2 kere kullanamazsınız)

last hit = Bir yaratığı/şampiyonu/minyonu öldüren son vuruşu yapmak

AP = Yetenek Gücü

miss, mia , ss = Bir şampiyon lane'de gözükmediğinde verilen uyarı.

juke, juking = Kovalanırken sizi kovalayan kişileri kandırarak onların skillshotlarından kaçmak/onlardan kaçmak (bkz: UberDanger's LeBlanc)

feed = Bir oyuncunun kasıtlı veya kasıtsız olarak düşman takıma sürekli ölmesi

gg = Güzel Oyun

gj = Güzel İş

ms = Hareket Hızı

baron, nashor, worm = Sihirdar Vadisindeki en güçlü  canavar, öldürüldüğünde yüksek miktarda altın ve exp verir.Ayrıca AP ve AD arttıran bir buff verir.

push - Karşı takımın minyonlarını hızlıca öldürerek lane'i illeri ittirmek / lane ittirmek

d, defend - Defans yapmak

gank - Bir veya daha fazla şampiyonun diğer şampiyonun lane'ine gelmesi ve karşı takımın şampiyonunu öldürmeye veya yaralamaya çalışması

tp - Sihirdar büyüsü "Işınlan"

heal - 1. Sihirdar büyüsü "Şifa" 2. Can Çalma/Emme veya Skiller ile can doldurmak

harass - Ufak ufak hasarlar vurarak düşmanı yavaş yavaş öldürmek

bait - Çok kolay bir hedefmiş gibi gözüküp karşı takımdan birine tuzak kurmak. (örn: 1 kişi gibi görünürsün ve düşman sana saldırınca takım arkadaşların ortaya çıkar ve öldürür)

Devamı  gelicek..
  14. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to fuyu in sonunda konu açabildim. merhabaaa ((:   
    hoş geldiiin  ^_^
  15. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to kawaii kereste in Kuzey Amerika LCS Finali   
    bütün play-offları izledim...

TSM iyi iş yaptı ama C9 tartışmasız daha iyi görünüyordu...

hatta reddit'te TSM fanları "ulan bari 1 maç alalım" havasındalardı...

ben de 3-0 C9 alacak diyordum...

2 takım da pick/ban'da hatasız iş çıkardı...

ama ulan nasıl TSM alır...

çok heycanlı oldu maçlar, halbuki ben C9 rahat alır geçer diyordum...

Korelilerin de yenilmez olduğunu düşünüyodum şu ana kadar, dur bakalım belki Alliance veya C9/TSM falan bi sürpriz yaratır.
  16. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Laodri in TürkAnime League Of Legends Takımı (İlk İletiyi Okuyunuz!)   
    Adana'daydım ya gençler çok oyun oynayamıyordum :D Kocaeli'ye döndüm rahat olun istediğiniz kadar trolleyin arkadan taşırım ben  :hell-yes-onion-head-emoticon: 
  17. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to -Alper- in TürkAnime League Of Legends Takımı (İlk İletiyi Okuyunuz!)   
    fena ezdik derecelide
    ben amumu

18. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to -Alper- in TürkAnime League Of Legends Takımı (İlk İletiyi Okuyunuz!)   
    off sinirim bozuldu.Combo yapcakalr diye yasuoya o kadar kill saldık braum u atınca yauso r basmadı dedi tf gitti,baron gitti,ardından 2 tf kaybettik baronları bitti bu seferde  tf de u larını sadece kasılamayan syndraya attılar, oyun gitti
  19. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from brkee.jp「えげ」 in sonunda konu açabildim. merhabaaa ((:   
    Hoş geldin ay em Berat , hmm Golden Time'yi önerebilirim sana ben izledim güzeldi yani  ^_^
  20. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from brkee.jp「えげ」 in Geri döndüm   
    Tekrardan hoşgeldin , ay em Berat  B)
  21. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from brkee.jp「えげ」 in sonunda konu açabildim. merhabaaa ((:   
    Ahaha :D yok yok romantizm konusu güzel seridir izlemeni tavsiye ederim  ^_^
  22. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from brkee.jp「えげ」 in 2 Yıllık Merhaba.   
    Hoşgeldin ay em Berat , Keyifli forumlar.
  23. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to Amygirl in Steins Gate Araştırması   
    Konu taşınmıştır :)
  24. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) reacted to ofaruk3 in Steins Gate Araştırması   
    -Biraz karışık oldu kusura bakmayın-
    Merhabalar, daha bugün (31.08.2014) Steins:Gate adlı animeyi bitirdim ve gerçekten çok hoşuma gitti. İnternette birkaç araştırma yaptım, umarım beğenirsiniz.
    Steins;Gate, John Titor'un hikayelerinden esinlenen bir görsel roman ve animedir. Steins;Gate'in orijinal isminin Einstein's Gate olduğunu biliyor muydunuz?  
    John Titor Kimdir?
    Zaman yolculuğu yapıp 2036 yılından geldiğini öne süren bir kişidir. 2000/2001 yıllarında çeşitli internet haber sitelerine belirsiz, çoğunun yanlışlığı kanıtlanabilen bilgiler yollamış, yakın gelecek hakkında öngörüler ve yaşadığı zaman hakkında bilgiler vermiştir. John Titor'un söyledikleri birçok tartışmaya konu olmuştur.

John Titor'un Hikayesi
    Yazılanlara göre John Titor, devlet için çalışan ve zaman yolculuğu projesi için seçilen bir askerdir. 2036 yılından 1975 yılına IBM 5100 almak için döndüğünü söylemiştir. Bu bilgisayar ile 2036 yılında eski programların "ayıklama (debug)" işini yapacağını iddia etmiştir. Gönderdiği yazılar, 2000-2037 yılları arasında birçok olaydan bahsetmiştir, 3. Dünya Savaşı dahil (2015 yılında olacağını ve toparlanmanın 20 sene süreceğinini iddia etmiştir)

(Vikipedia)
    IBM 5100

Ve, CERN.
    Belki bazıları hepsini bir kurgu zannedebilir de, CERN de" Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi"

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)
    (LHC İngilizce "Large Hadron Collider" kelimelerinin başharflerinden oluşan kısaltma.)

CERN'de 2008 yılında devreye girip yüksek enerjili parçacık fiziği deneyleri yapılmasına imkân verecek bir projedir. İsviçre - Fransa sınırında, daha önce kullanılmış olan ve yerin 100m altında, çevresi 27 km uzunluğunda olan LEP tünelinde kurulmuştur. Sözü geçen tünel, İsviçre-Fransa sınırının altında, her iki ülkenin de topraklarındadır. Tünelin çapı 3,8 metredir. [1]Dairesel bir parçacık hızlandırıcısı - çarpıştırıcısı olan LHC, öncelikli olarak protonları ilave olarak da kurşun (Pb) iyonlarını ışık hızı'na çok yakın bir hıza ulaştıracak sonra da deneylerin merkezlerinde çarpıştıracaktır. LHC, SPS den alacağı 450 GeV enerjilik protonları 7000 GeV (yahut 7 TeV ) enerjiye çıkaracaktır. İki protondemetinin birbirlerine çok yakın ama aksi yönde dönmelerini sağlamak için süperiletken elektromıknatıslar kullanılır. Süperiletkenlik sağlamak için mıknatıslar -271 dereceye kadar soğutmaktadır ki bu mutlak sıfırın sadece 2 derece üzerindedir. İki proton demeti 4 deney noktasında birbirleriyle yaklaşık 40 MHz'te çarpıştırılacaktır. Çarpışmalardaki toplam enerji 14 TeV olacaktır.
    Çarpışmalarda üretilmesi beklenen mikro kara delikler ve gizemli cisimlerin dünyayı yok edeceği ve solucan delikleri ile zamanda yolculuğun mümkün olabileceği söylentilerine rağmen CERN bilim insanları böyle bir durumun olamayacağını belirtmişlerdir. Standart Modele göre LHC'de kara delik oluşması için gereken şartlar bulunmamaktadır. Bazı genişletilmiş Standart Modellerde bilinen 3 uzay +1 zaman'dan fazla boyutlar olduğu önerilir ve bu boyutlardan dolayı LHC'de mikro kara deliklerin oluşması beklenir. Ama Hawking radyasyonuna göre bu mikro kara delikler çok hızlı ışınım yayarak kısa süre içerisinde kendi kendilerine yok olacaklardır, yani tamamen zararsızdır. Bilim adamlarının bu açıklamasına rağmen ünlü astrofizikçi Michael Gamabunta bu karadeliklerin büyüyerek dünyayı yok edeceğini soylemiştir.
    (Vikipedia)

Steins Gate Hakkında diğer şeyler
    Steins;Gate'in bir oyunu olduğunu biliyor muydunuz? Şans eseri, gezdiğim torrent sitesinde rastladım. Size hemen linkini veriyorum. Pek fazla bir bilgim yok ama;
    Steins;Gate Hiyoku Renri no Darling
    Geliştiricisi: 5pb
    Yayın: 5pb
    Türü: Visual Novel
    Platformlar: Xbox 360, PlayStation Portable,PlayStation 3, PlayStation Vita,iOS
    Yayınlanma tarihleri: 
    Yayınlama
    tarihleri
    Xbox 360
    Haziran 16, 2011 PSP
    Nisan 26, 2012 PS3
    Mayıs 24, 2012 PS Vita
    Mart 14, 2013 iOS
    Ekim 3, 2013 Oyunun iOS platformu için indirme linki (ücretli) 
    https://itunes.apple.com/us/app/steins-gate-hd/id454136494?mt=8

XBox 360 için oyuniçi video
    www.youtube.com/watch?v=QRBk4e1s8ls
    XBox 360 oyunu satın almak için
    http://www.amazon.com/SteinsGate-Japan-Import-Xbox-360/dp/B002CZOW28

PS3 için oyuniçi video
    http://www.youtube.com/watch?v=pg7sJ5f0NgI

PS Vita için oyuniçi video

Steins;Gate (Farklı bir oyun daha)
    Çıktığı platformlar:

Xbox 360
    JP October 15, 2009 Windows
    JP August 26, 2010 NA March 31, 2014 PSP
    JP June 23, 2011 iOS
    WW August 25, 2011[1] PlayStation 3
    JP May 24, 2012 PlayStation Vita
    JP March 14, 2013 Android
    WW June 27, 2013  
    Android için bedava olan versiyon Google Play linki!
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mages.steinsgate

Steins;Gate Mangaları

Steins;Gate Steins;Gate: Bōkan no Rebellion Steins;Gate: Onshu no Braunian Motion Steins;Gate: Shijō Saikyō no Slight Fever Steins;Gate: Hiyoku Renri no Sweets Honey Steins;Gate: Aishin Meizu no Babel Steins;Gate!  
    Steins;Gate anime filmi
    Steins;Gate: Fuka Ryōiki no Déjà vu

Çıkış tarihi: 20 Nisan 2013
    Yazar: Jukki Hanada
    Yönetmen: Kanji Wakabayashi
    Stüdyo: White Fox

Steins Gate Novel
    Steins;Gate The Committee of Antimatter

29 Ağustos 2014'te yayınlandı.
    Chōshirō Miwa tarafından yazıldı
    TBA tarafından yayınlandı.

Steins Gate diğer oyunları
    Steins;Gate Senkei Kōsoku no Phenogram (PS3-PS Vita-XBox 360)
    Steins;Gate Hen'i Kuukan no Octet (PC)

Divergence Sayısı ve Nixie Tüpü

(01.09.2014 -> 18:26'da yapılan yeni güncelleme)

-Divergence Metre-

Divergence sayısı hakkında pek birşey bulamadım ama nixie tüpü gerçekte varmış. 

Telefunken tarafından yapılan Nixie Tüpü (Yazıldığına göre sanırım bu bir saat)

Apple kurucularından olan Steve Wozniak'ın Nixie Tüpünden yapılmış saati :)

25. Beğen
    Cувєя efsanedir. :) got a reaction from obrisko in sonunda konu açabildim. merhabaaa ((:   
    Ahaha :D yok yok romantizm konusu güzel seridir izlemeni tavsiye ederim  ^_^
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.