Jump to content

Cold Dewil

Üyeler
  • İçerik sayısı

4287
  • Son ziyareti

• Kazandığı günler

17

İtibar Etkinliği

1. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from historianWeeb in Forum üyeleri anime karakteri olursa...   
    Kendimizi söyleyebiliyor muyuz? Şahsen beni anlatacak mangaka çıksa çıksa gintamadan çıkar ama olsun :D Üsteki üye şeklinde ilerliyorum ben ve shinpachiye benzetiyorum :D
  2. Beğen
    Cold Dewil reacted to Dowdy in Forum üyeleri anime karakteri olursa...   
    O zaman ilk fikir benden çıksın :D
    Abla, sen tsunade-sama olurdun galiba :D
  3. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from SutÄ� in Selam hepinize ^-^   
    Selam Genç ^_^ Hoşgeldin Foruma...
    CNBC-e,FX,Fox Crime gençliğinden birini daha görmek güzel :D

PS: İstanbul Anadolu or Avrupa ?
  4. Beğen
    Cold Dewil reacted to SutÄ� in Selam hepinize ^-^   
    Selam hepinize, ben Burcu.
    Çok üşengecimdir, yattığın yerde öleceksin diyenler var bana  :wacko:
    1995 doğumluyum buradaki çoğu kişiden büyük olmama rağmen, anime kelimesini daha dün duydum. Hayal kurmayı çok sevdiğim için tatilde boş oturmak yerine güzel bir uğraş buldum kendime. Bir arkadaş Kaichou Wa Maid-Sama animesini önerdi izliyorum şimdi ilk bölümünü. :lol: 
    Müzik... Pek dinlediğim bir tür yok, kulağıma hoş geleni açıp dinliyorum ama genelde enstrümental oluyor. Benden 7 yaş küçük kuzenlerim gelip değişik müzikler dinletiyor kırılıp üzülmesinler diye dinliyorum onları, ama içerisinde mantıklı sözler olanları da var.
    Çok güzel geldi bu animeler yaa... Acaba kendimizinkini yapabilir miyiz :o
    Yapabilsek ben hiç düşünmeden yapardım zaten şööyle güzel bir romantik komedi. Türkiye'de dizi sektörü ölmüş, Cem Yılmaz'ın bir filmdeki repliği gibi:

Dizi-film demişken yabancı dizileri izlerim, Doctor Who, Forever, CSI:NY gibi daha çok polisiye ve bilim-kurgu.
    Animelerdeki ekler dikkatimi çekti -chan,-san  -kun felan pek anlayamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ^_^
    Sutā yıldız demekmiş Japonca'da ilgimi çekti güzel cool B)
    Tanımadığım insanlara karşı iyi bir izlenim bıraktıktan sonra oldukça rahat konuşabilirim, kimse çenemi tutamaz bir gün birinin ayağının üstüne düşüp kıracak diye korkuyorum(espri yaptım gülsenize)

Yeniden selamlar ve iyi günler  :)
  5. Beğen
    Cold Dewil reacted to OneAutmnLeaf in Abi bu adam çok kawaii...   
    Cüneyt Arkın filmleri ''Doğa üstü'' olarak animeye uyarlanabilir mesela :D  Hatta mafya animesine kurtlar vadisi ni koyabiliriz :D :D '' Bu bir mafya dizisidir'' ibareli olduğu dönemlerdekini :D :D 
  6. Beğen
    Cold Dewil reacted to sadece okan in Abi bu adam çok kawaii...   
    Beyaz Futbolun animesi olsa ahmet çakar falan her hafta oturur izlerim :D
    Gs nin uefayı aldığı dönem güzel olurdu
    fakir ama gururlu genç ve zengin kız aşk animesi
    dahada çıkartılır , trakyada geçen bir anime :D ama böyle şiveli konuşcaklar :D

ya hepsini geçtim kemal sunal filmlerinden bir anime olsa keşke :/
  7. Beğen
    Cold Dewil reacted to jans09 in Abi bu adam çok kawaii...   
    Tarihi karakterlere bakış açımız bir çok kişi açısından asla esnek olmayacaktır. Olsa süper olurdu bence :D Mesela Fatihin İstanbul'u fethini accayip komik anlatacak hatta daha ileri gidip ilk Türk devletlerinden başlayarak; Hun, Göktürk, Uygur gibi Orta Asya ve daha sonrasında Selçuklu, Büyük Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye gibi daha Anadolu Tarihine giren devletlerin yaşadığı bazı olayların ayıklanarak önemli olanlarını her bölümü farklı bir tat bırakacak hikayeciklerle bir anime hele ki bir komedi animesi şeklinde yapılması süper olurdu. Hem ders çalışmak da işkence olmazdı :P 

Buradaki üni sınavı için ders çalışanların ilk Türk devleti Hunlar, ilk Türk adını kullanan Göktürkler, ilk matbaa, din değiştirme, yerleşik hayat, tarım Uygur, Gazneli Mahmut'un 17 Hindistan seferi, Metenin düzenli ordusu, TBMMnin ilk antlaşması Gümrü vs gibi bilgileri ezberlemek zorunda kalmayarak öğrenirlerdi. Ve tıpkı bir Japon gencinin Edo Dönemini bilmesi gibi tarihi bilirlerdi :D Her ne kadar Türk tarihinde samuraylar yoksa da az şey geçmemiş başlarından :D

Bunu coğrafya da da düşünebiliriz. Miracle Train diye bir anime Japonyadaki tren hattını ve o bölgedeki ünlü ünsüz bilgileri anlatıyordu. Bu şekilde bir seyyah anlatılabilir. Mesela Ömer Hayyam... Kendisi çok ilginç bir hayat yaşamıştır, üstelik kendisinin Selçuklunun en büyük sadrazamı Nizamülk Mülk ve Hassan Sabbah ile tanışıklığı olduğu ileri sürülmektedir. Mesela Ömer Hayyam günümüz Türkiyesi'nde bilmem kaçıncı kuşaktan kendisi gibi seyyah olan torununun hayatına giriveriyor :P 

Neyse çok uzattım sanırım... İnsanın yazdıkça yazası geliyor işte :D
  8. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from ShiroYuu in Abi bu adam çok kawaii...   
    Japonlar tarihe aslında çok düşkün insanlar.Çoğu anime serisinde tarihi kişilikleri ön plana çıkarmakta uğraşıyorlar.
    Oda Nobunagalar,Hideyoshiler,Dünya tarihinden Sezarlar,Leonardo Da Vinciler görmek mümkün.
    Çoğu zamanda bu tanıttıkları tarihi kişilerin kişiliklerini allayıp pulluyorlar.Ne bileyim Tsundere kadın kişiliğinde bir Oda Nobunaga veya aptal takma adlı Oda Nobunaga yada Maymunla özleşleştirilmiş Hideyoshi falan filan...
    Sağolsun Japonlar bu konuda saygılı oldukları kadar izleyiciye uygun komik yapabilecek hazımda insanlar.

Sizce bizden Türk Tarihinden yada şimdiki ünlü kişilerden hangileri animelere uydurulabilir ?

Mesela Atatürk'ün anlatıldığı bir tarihi anime...
    Yada daha dobra olarak Sultan Süleymanın olduğu bir savaş ve harem animesi :ph34r:
    Türk lisesinde geçen bir anime falan ^_^ Gerçi bizim okul çatıları yada klüb denilen aktivitelerimiz yok ama 2 gencin "Çıkışa gel" tarz şeyler söylediği bu şekilde ekşını sağladığımız bir seri olabilir :D
    Ajda Pekkanın Mechaya binerek uzayda gençlik iksirini araması vs vs...

PS: Aşırı ağır olmayacak düşünceler, açık fikirli kişiler bekliyorum... ^_^

PS 2 : Admin'e sormuştum benzer konu yok herhalde :huh:
  9. Beğen
    Cold Dewil reacted to sadece okan in Bul Getir!   
    sonunda beraberlik olan bir anime istiyorum , misal futbolsa berabere bitsin dövüşse hem kötü hem iyi karakter ölsün gibi.
  10. Beğen
    Cold Dewil reacted to Barış D. Baryshx in The Last: Naruto the Movie |BD|1280x720P|AAC|Mini MKV Softsub|MEGA 450MB|Türkçe Altyazılı Download   
    Naruto: Shippuuden Movie 7 2014 |BD|1280x720P|AAC|Mini MKV Softsub|MEGA 450MB|Türkçe Altyazılı indir

Konu Özet;
    Ay, Dünya'ya doğru yaklaşmaya başlamıştı, eğer Dünya'ya düşecek olursa tam bir felaket olacaktı. Gezegenin kurtuluşu için gerisayım başlamıştı. Bu sıralarda da Hinata'nın kız kardeşi Hanabi, Toneri Ootsutsuki adlı gizemli bir düşman tarafından kaçırılır. Naruto bütün bu zorlu görevlerin üstesinden gelmeli; Ve bu son hikayede Hinata, Sai, Shikamaru ve Sakura'nın yardımlarıyla gezegeni ve Hanabi'yi kurtarmalıdır.

Tür: Aksiyon, Dövüş Sanatları, Shounen, Süper Güç Süre: 1 saat. 52 dk.  
    Çeviri = ARE-YOU-SURE
    Upload, Encode = Ben :smile_artiz: 

Klasör Linki

11. Beğen
    Cold Dewil reacted to sadece okan in Bul Getir!   
    bu olur mu :D çok gereksiz bence.

kör bir bayan karakter istiyorum.
  12. Beğen
    Cold Dewil reacted to OneAutmnLeaf in En Sevdiğiniz Şarkıcılar ve Gruplar-TürkAnime Anketi Başladı(Anket başka konuya taşındı)   
    Bayanlarda Nana Kitade'yi görmek isterdim :) D.Gray-Man Ending 4 - Antoinette Blue
  13. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from anes in Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma   
    Ellerine sağlık...Güzel konu :D Bende ufak birkaç bilgi paylaşayım ekleyebilirsin...

Ay’ın kendi ekseni etrafındaki dönme peryodu ile Dünya etrafındaki dolanım peryodu eşit olduğundan Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz.
    Bu özellik, Ay’ın açısal yörünge hızı ile açısal rotasyon hızının eşit olduğu şeklinde de ifade edilebilir.
    Ay'ın kendi ekseni etrafındaki dönme süresi de Dünya etrafındaki dönme süresi gibi 27.3 gündür.
    Oluşumu ise şimdilerde kabul gören,
    1974 yılında W. Hartmann ve D. R. Davis tarafından ileri sürülmüştür. Dünya ile Mars büyüklüğünde bir cisim çarpışıyor.
    Dünya ile ona çarpan cismin çekirdekleri birleşiyor ve çarpışma sırasında etrafa saçılan yer kabuğu parçacıkları Dünya'nın çevresinde bir bulut oluşturuyor.
    Daha sonra bu bulut yoğunlaşarak Ay'ı oluşturuyor.
    XXXXXXX
    Ayrıca 2 ufak bir bilgi .Ay, her 24 saatte doğuya doğru ve yıldızlara göre 13 derecelik bir harekette bulunur. Bu nedenle, Ay her gün yaklaşık olarak 52 dakika geç doğmasına sebeb olur.
    Bununla birlikte ayın %59 denk bir kısmını görürüz.Ayın salınımdan dolayı gerçekleşen %9 luk bu fark çok fark edilemesede ayın diğer yüzüne aittir..
    XXXX
    Uydumuzdan bahsedipte Güneşimizinden bahsetmezsek olmaz.
    Güneş bildiğimiz tek enerji kaynağımız.
    Güneş filmlerdeki gibi süpernova olarak patlayacak kadar fazla kütleye sahip değildir. Bunun yerine 5-6 milyar yıl içinde kırmızı dev aşamasına girecektir.
    Güneş'ten kırmızı dev aşamasının başlarında kaybolan kütle nedeniyle Dünya'nın yörüngesinin daha uzaklaşacağını, dolayısıyla da Güneş'in dış katmanları tarafından yutulmayacağını önerilmektedir.
    Ancak Dünya'nın üstündeki suyun tamamı kaynayacak ve atmosferinin çoğu uzaya kaçacaktır.
    Bu dönemde oluşan Güneş sıcaklıklarının sonucunda 900 milyon yıl sonra Dünya yüzeyi bildiğimiz yaşamı destekleyemeyecek kadar ısınacaktır.
    Birkaç milyar yıl sonra da yüzeyde bulunan su tamamen yok olacaktır.
    ( Bknz: İnsanlığın Dünya üzerinde son bulması lakin o zamana kadar başka gezegenlere yerleşeceğimizden içiniz rahat olabilir )...
    Hell Yeah B)
    Ayın ve Güneşin elangasyon açıları 0 olduğunda o güzel manzara olan Güneş tutulması meydana gelir.Tam ters durumda da Ay tutulması gerçekleşir
    1 yıl içerisinden en az 2 en fazla 7 kere bu tutulmalar gerçekleşebilir.Bunun sebebi hem ayın hemde güneşin doğrultularının ve hizalarının aynı olması aynı zamanda da açılarının denk düşmesi gerektiğindendir.
    Jupiter ise güneş sistemindeki en büyük gezegendir.Büyüklüğünü anlayabilmeniz için teleskopla baktığınızda ortasında gördüğünüz o yuvarlak halka aslında yüzyılalrdır devam eden bir kasırgadır.Ve boyutu dünyamızın 3.5 katıdır sadece :D
    Bildiğimiz halkalı saturnün ise halkalarının içinde sayılamayacak kadar çok uydusu bulunur mesela.
    Aslında halkalı diyince aklınıza bir gezegen daha gelmeli.Uranüs...Bilimin sonradan keşfettiği bir bilgidir bu.Teleskopun keşfinden önce bilmediğimiz Uranüs ve Neptün gezegenleri...
    Satürn Uranüs denince aklıma nedense Plüton geldi.
    Geçen bir yarışmada gezegenlikten çıkartılan plütonun aslında bizim samanyoluna ait olmadığıyla ilgili biri birşey söyleyen birini görünce gülmüştüm baya bi...
    Plüton "cüce gezegen" olarak anılıyor.
    Plüton, Güneş Sistemi içerisinde, Güneş'in etrafında dönen en büyük 2. cüce gezegendir, birincisi ise Eris cüce gezegenidir.
    Günümüzde hatta bu tip cüce gezegenlere, Plüton'un şerefine "plutoid" adı da verilmektedir.
    ( Neil deGrasse Tyson Unlike this shit -_- )

XXXXXXXX
    Dünyadan aya oradanda Güneş Sistemimize.Yavaş yavaş bulunduğumuz noktayı tarif etmeye geçsek daha iyi olacak.Güneş sistemimizin içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi ve onunda ait olduğu Yerel grup.
    Başak süper kümesi altında dallandırılmış sadece ufak bir minik bir grup olsa bile etrafımızda onbinlerce süper kümeler olsada şimdilik evimiz dediğimiz dünyanın adresini böyle söyleyebiliriz...
    Başak Süper Kümesi> Yerel Grup >Samanyolu Galaksisi >Güneş Sistemi >Dünya
    Mesafeler konusunda sizi çok zorlamicam ama kendi galaksimizin merkezine sadece 30 bin ışık yılı kadar uzakta olduğumuz notunu geçeyim.
    Şimdi merkez diyoruzda çoğunuza ya bu merkezde ne var sorusu gelebilir.Bunu tam olarak açıklamak için astrofizik'in karanlık madde ile ilgili derslerine girmek gerektirsede özet olarak şöyle geçelim.
    Araştırmalara göre galaksilerin çoğunun kütlesinin yaklaşık % 90’ını karanlık madde oluşturmaktadır.
    Gözlem verileri bazı galaksi merkezlerinde dev kara deliklerin mevcut olabileceğini ortaya koyduğuda bilinen bir gerçektir.
    Anlaşıldığına göre, Samanyolu galaksimiz da merkez kısmında böyle bir karadelik içermektedir.
    Bu arada dikkatinizi çektiyse değişik bir tabir kullandım.30 bin ışık yılı...Nedir peki bu ışık yılı ?
    Yani ışık hızında seyehat edebilecek dahi olsanız 30 bin yılda ancak varabiliyorsunuz demek.Cidden bu bilgi bile evrenimizin ne kadar devasa olduğuna bir örnek aslında.. :whistling:
    Galaksimizden yavaşça uzaklaştığımızda karşımıza komşu galaksimiz Andromeda çıkacaktır.
    İlerideki tarihlerde uzun milyarlarca yıllar demek daha doğru kendi galaksimiz ile Komşu galaksimiz Andromeda çekim kuvvetleri nedeniyle birşeceklerdir.
    XXXXX
    Evrenin yaşı yaklaşık 13.8 milyar yıldır. Evrenin yaşının, her bir ayı 1.2 milyar yıl olduğunu kabul edelim ve buna bütün bir koca yıla yani “kozmik takvim” diyelim.
    Bu “kozmik takvim” kavramı Carl Sagan tarafından ortaya konmuştur.Bazı şeyleri hayal etmede kolaylık sağlar.
    Bu kozmik takvimde 1 Ocak gece yarısında Büyük Patlama meydana gelmiştir.Her ay 1.2 milyar yılı hergün ise 40 milyon yılı temsil ediyor olacaktır.
    Büyük patlama ( Big Bang ) hem bizleri hemde şu zamana kadar yazdıklarımın tamamını oluşturmuştur.Patlama sayesinde ortaya 2 şey çıktı.Enerji ve madde...
    11 milyar yıl önce Samanyolumuz oluşmuştur ( Kozmik takvime göre 15 Martta ) ve o devasa güneşimiz 4.5 milyar yıl önce doğmuştur ( Kozmik takvime göre 31 ağustos ) Bu tarihleri Cosmos belgesel diziside vermektedir.Derslerde gördüğümüz rakamlardan ziyade çok daha görsel olup daha tatlı bir anlatıma sahiptir :D
    XXXXX
    Evrenimiz genişliyor.
    Bu zamana kadar birçok kuram ve teori atılsada kabul gören düşünce evrenin genişlediği yönündedir.
    Klâsik mekanik ve evren
    İngiliz fizikçi Isaac Newton (1643-1727) Bütün gök cisimleri birbiri üzerinde gravitasyon kuvveti uyguladığına yönelik...
    Görecelik yasası
    Alman kökenli bilimci Albert Einstein (1879-1955) genel görecelik yasasını geliştirdikten sonra, aynı sorunu çözmek için denklemlerine kozmolojik sabit kullanması .Sonradan kendisinin hata yaptığını farkedip kozmolojik sabit teorisini geri çekmiştir.
    Hubble ve kırmızıya kayma
    Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın (1889-1953) tayftaki kırmızıya kaymanın galaksilerin uzaklaşmasının bir sonucu olduğunu bulması...
    Bu gün NASA tarafından kabul edilen Hubble sabiti hala daha kullanılmaktadır...

14. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Estable in Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma   
    Ellerine sağlık...Güzel konu :D Bende ufak birkaç bilgi paylaşayım ekleyebilirsin...

Ay’ın kendi ekseni etrafındaki dönme peryodu ile Dünya etrafındaki dolanım peryodu eşit olduğundan Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz.
    Bu özellik, Ay’ın açısal yörünge hızı ile açısal rotasyon hızının eşit olduğu şeklinde de ifade edilebilir.
    Ay'ın kendi ekseni etrafındaki dönme süresi de Dünya etrafındaki dönme süresi gibi 27.3 gündür.
    1974 yılında W. Hartmann ve D. R. Davis tarafından ileri sürülmüştür. Dünya ile Mars büyüklüğünde bir cisim çarpışıyor.
    Dünya ile ona çarpan cismin çekirdekleri birleşiyor ve çarpışma sırasında etrafa saçılan yer kabuğu parçacıkları Dünya'nın çevresinde bir bulut oluşturuyor.
    XXXXXXX
    Ayrıca 2 ufak bir bilgi .Ay, her 24 saatte doğuya doğru ve yıldızlara göre 13 derecelik bir harekette bulunur. Bu nedenle, Ay her gün yaklaşık olarak 52 dakika geç doğmasına sebeb olur.
    Bununla birlikte ayın %59 denk bir kısmını görürüz.Ayın salınımdan dolayı gerçekleşen %9 luk bu fark çok fark edilemesede ayın diğer yüzüne aittir..
    XXXX
    Güneş filmlerdeki gibi süpernova olarak patlayacak kadar fazla kütleye sahip değildir. Bunun yerine 5-6 milyar yıl içinde kırmızı dev aşamasına girecektir.
    Güneş'ten kırmızı dev aşamasının başlarında kaybolan kütle nedeniyle Dünya'nın yörüngesinin daha uzaklaşacağını, dolayısıyla da Güneş'in dış katmanları tarafından yutulmayacağını önerilmektedir.
    Ancak Dünya'nın üstündeki suyun tamamı kaynayacak ve atmosferinin çoğu uzaya kaçacaktır.
    Bu dönemde oluşan Güneş sıcaklıklarının sonucunda 900 milyon yıl sonra Dünya yüzeyi bildiğimiz yaşamı destekleyemeyecek kadar ısınacaktır.
    ( Bknz: İnsanlığın Dünya üzerinde son bulması lakin o zamana kadar başka gezegenlere yerleşeceğimizden içiniz rahat olabilir )...
    Hell Yeah B)
    Ayın ve Güneşin elangasyon açıları 0 olduğunda o güzel manzara olan Güneş tutulması meydana gelir.Tam ters durumda da Ay tutulması gerçekleşir
    1 yıl içerisinden en az 2 en fazla 7 kere bu tutulmalar gerçekleşebilir.Bunun sebebi hem ayın hemde güneşin doğrultularının ve hizalarının aynı olması aynı zamanda da açılarının denk düşmesi gerektiğindendir.
    Jupiter ise güneş sistemindeki en büyük gezegendir.Büyüklüğünü anlayabilmeniz için teleskopla baktığınızda ortasında gördüğünüz o yuvarlak halka aslında yüzyılalrdır devam eden bir kasırgadır.Ve boyutu dünyamızın 3.5 katıdır sadece :D
    Bildiğimiz halkalı saturnün ise halkalarının içinde sayılamayacak kadar çok uydusu bulunur mesela.
    Aslında halkalı diyince aklınıza bir gezegen daha gelmeli.Uranüs...Bilimin sonradan keşfettiği bir bilgidir bu.Teleskopun keşfinden önce bilmediğimiz Uranüs ve Neptün gezegenleri...
    Geçen bir yarışmada gezegenlikten çıkartılan plütonun aslında bizim samanyoluna ait olmadığıyla ilgili biri birşey söyleyen birini görünce gülmüştüm baya bi...
    Plüton, Güneş Sistemi içerisinde, Güneş'in etrafında dönen en büyük 2. cüce gezegendir, birincisi ise Eris cüce gezegenidir.
    Günümüzde hatta bu tip cüce gezegenlere, Plüton'un şerefine "plutoid" adı da verilmektedir.

XXXXXXXX
    Dünyadan aya oradanda Güneş Sistemimize.Yavaş yavaş bulunduğumuz noktayı tarif etmeye geçsek daha iyi olacak.Güneş sistemimizin içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi ve onunda ait olduğu Yerel grup.
    Başak süper kümesi altında dallandırılmış sadece ufak bir minik bir grup olsa bile etrafımızda onbinlerce süper kümeler olsada şimdilik evimiz dediğimiz dünyanın adresini böyle söyleyebiliriz...
    Mesafeler konusunda sizi çok zorlamicam ama kendi galaksimizin merkezine sadece 30 bin ışık yılı kadar uzakta olduğumuz notunu geçeyim.
    Şimdi merkez diyoruzda çoğunuza ya bu merkezde ne var sorusu gelebilir.Bunu tam olarak açıklamak için astrofizik'in karanlık madde ile ilgili derslerine girmek gerektirsede özet olarak şöyle geçelim.
    Araştırmalara göre galaksilerin çoğunun kütlesinin yaklaşık % 90’ını karanlık madde oluşturmaktadır.
    Gözlem verileri bazı galaksi merkezlerinde dev kara deliklerin mevcut olabileceğini ortaya koyduğuda bilinen bir gerçektir.
    Anlaşıldığına göre, Samanyolu galaksimiz da merkez kısmında böyle bir karadelik içermektedir.
    Bu arada dikkatinizi çektiyse değişik bir tabir kullandım.30 bin ışık yılı...Nedir peki bu ışık yılı ?
    Yani ışık hızında seyehat edebilecek dahi olsanız 30 bin yılda ancak varabiliyorsunuz demek.Cidden bu bilgi bile evrenimizin ne kadar devasa olduğuna bir örnek aslında.. :whistling:
    Galaksimizden yavaşça uzaklaştığımızda karşımıza komşu galaksimiz Andromeda çıkacaktır.
    İlerideki tarihlerde uzun milyarlarca yıllar demek daha doğru kendi galaksimiz ile Komşu galaksimiz Andromeda çekim kuvvetleri nedeniyle birşeceklerdir.
    XXXXX
    Evrenin yaşı yaklaşık 13.8 milyar yıldır. Evrenin yaşının, her bir ayı 1.2 milyar yıl olduğunu kabul edelim ve buna bütün bir koca yıla yani “kozmik takvim” diyelim.
    Bu “kozmik takvim” kavramı Carl Sagan tarafından ortaya konmuştur.Bazı şeyleri hayal etmede kolaylık sağlar.
    Bu kozmik takvimde 1 Ocak gece yarısında Büyük Patlama meydana gelmiştir.Her ay 1.2 milyar yılı hergün ise 40 milyon yılı temsil ediyor olacaktır.
    Büyük patlama ( Big Bang ) hem bizleri hemde şu zamana kadar yazdıklarımın tamamını oluşturmuştur.Patlama sayesinde ortaya 2 şey çıktı.Enerji ve madde...
    11 milyar yıl önce Samanyolumuz oluşmuştur ( Kozmik takvime göre 15 Martta ) ve o devasa güneşimiz 4.5 milyar yıl önce doğmuştur ( Kozmik takvime göre 31 ağustos ) Bu tarihleri Cosmos belgesel diziside vermektedir.Derslerde gördüğümüz rakamlardan ziyade çok daha görsel olup daha tatlı bir anlatıma sahiptir :D
    XXXXX
    Evrenimiz genişliyor.
    Bu zamana kadar birçok kuram ve teori atılsada kabul gören düşünce evrenin genişlediği yönündedir.
    Klâsik mekanik ve evren
    İngiliz fizikçi Isaac Newton (1643-1727) Bütün gök cisimleri birbiri üzerinde gravitasyon kuvveti uyguladığına yönelik...
    Görecelik yasası
    Alman kökenli bilimci Albert Einstein (1879-1955) genel görecelik yasasını geliştirdikten sonra, aynı sorunu çözmek için denklemlerine kozmolojik sabit kullanması .Sonradan kendisinin hata yaptığını farkedip kozmolojik sabit teorisini geri çekmiştir.
    Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın (1889-1953) tayftaki kırmızıya kaymanın galaksilerin uzaklaşmasının bir sonucu olduğunu bulması...

15. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Mileydi in Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma   

XXXXXXX
    XXXX
    Hell Yeah B)

XXXXXXXX
    XXXXX
    XXXXX
    Evrenimiz genişliyor.
    Klâsik mekanik ve evren
    Görecelik yasası

16. Beğen
    Cold Dewil reacted to sadece okan in Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma   
    bu tarz şeyleri seven arkadaşlara Doctor Who ve Fringe i şiddetle öneriyorum :D oturup bitirin diyorum başka bişi demiyorum.
  17. Beğen
    Cold Dewil reacted to Sciathán in Uzayla ilgili ilginç bilgiler - Uzayla ilgili videolar - Uzay Tartışma   
    Uzayla ilgili ilginç bilgiler

Uzayla ilgili videolar

Kesin olarak bakmanız gereken bir dizi gibi olan belgesel serisi var büyük ihtimal çoğunuz zaten biliyor ama bilmeyenler için, 

Daha sonra konuyu yine güncelleyeceğim  :lol: Cold Dewil bize daha fazla bilgi verebilir bu konularda sonuçta Astronomi okuyor bu konuya bir yerlere bekliyoruz onu  :good-job-onion-head-emoticon:

Uzayla ilgili tartışma
    Arkadaşlar burada aynı zamanda uzayla ilgili aklınıza takılan bir konuyu ya da yeni bir keşfi tartışabilirsiniz ama seviyeli bir şekilde yapın bunu  ^_^
  18. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from LucisTenebris in Şaka değil herhalde :D   
    Torunlarıma miras bırakacağım manga :|
    Hayır değişik bir ruh haline sokuyor.Hem bitmiyor diye seviniyor insan hemde mangaka ölmeden final verecek mi diye düşündürüyor ... Bir insanın hem bağlandığı hemde fıtık olduğu bir seri :D
  19. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from fuyu in Şaka değil herhalde :D   
    Hayır değişik bir ruh haline sokuyor.Hem bitmiyor diye seviniyor insan hemde mangaka ölmeden final verecek mi diye düşündürüyor ... Bir insanın hem bağlandığı hemde fıtık olduğu bir seri :D
  20. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from OneAutmnLeaf in Şaka değil herhalde :D   
  21. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Phryne in Ramazan ve Kurban Bayramları Kutlama Konusu   
    İyi bayramlar herkese :)
    Şeker verenleriniz,pantolon cebine harçlık sıkıştıranlarınız,işten izin verenleriniz çok olsun :D
  22. Beğen
    Cold Dewil reacted to Amygirl in Animeler Hakkında Bilmedikleriniz / Size İlginç Gelen Şeyler   
    Ekleme değişik bilgilerle geri döndüm :) Başlıyorum:

--- Bleach'ten Ulqiourra'nın "Ruh nedir" gibi sorgulamaları Nietzsche 'den esinlenilmiştir... Nietzsche'nin "hiçlik" felsefesi varken Ulqiourra'nın temsil ettiği ölüm nedeni "hiçlik"tir.. Her espada bir ölüm sebebini temsil ediyor, hatırlatalım :)

--- Dünya çapında en çok hasılat yapan anime filmi Hayao Miyazaki'nin Spirited Away yani "Ruhların Kaçışı" filmidir. İkinci en çok hasılat yapan anime filmi ise yine Hayao Miyazaki'nin Yürüyen Şatosu'dur.

--- Japonya'da kuroneko'lar yani kara kediler uğurlu sayılır :D

---Uchiha Itachi 7 yaşında akademiye girmiş bir yılda akademiyi bitirmiş 8 yaşında sharinganda ustalaşmış 10 yaşında chunin sınavını geçmiş 11 yaşında ANBU'ya girip 13 yaşında takım kaptanı olmuştur.  :cruch-onion-head-emoticon:  Buradan sonrası spoiler sayılabilir: 

--- Kakashi Sensei 6 yaşında chunin olmuştur  :admire2-onion-head-emoticon: 

--- Naruto'dan devam edelim. Naruto ilk sezonda Hinata'dan başka saçı kısa Naruto akranı kız yoktur. Hinata saçlarını şöyle bir sebepten uzatmamıştır: Tüm kızların hayran olduğu Sasuke uzun saçlı kızlardan hoşlandığını söylemiştir ve Hinata Naruto Hinata'nın Sasukeden hoşlandığı gibi yanlış bir fikre kapılmasın diye saçlarını kısa tutmuştur.  :love-you-crazy-rabbit-emoticon: 

--- Uchiha klanı işareti renklerini Japon Bayrağından alır ve Ameterasu gibi bir çok Uchihasal terim Japon mitolojisinden gelir.

--- Yeter bu kadar Naruto :D Gelelim milli futbolcumuz Tsubasa'ya :D Tsubasa'nın Fransa'daki adı Olivie'dir.. Fransız milliyetçiliği : :)İsimleri bile değiştiriyorlar :D

--- Fullmetal Alchemist ve mangasına uyumlu Fullmetal Alchemist Brotherhood içinde geçen Homonculusların çoğu birbirinden farklıdır.

---  Tokyo Ghoul'dan Uta ne animede ne de mangada normal gözlerle görünmemiştir.

--- Mirai Nikki'den... Gasai Yuno ismini Roma tanrıçası Juno'dan Yukiteru ismini Tanrıça Juno'nun kocası Jupiter'den alır. Tanrıça Juno kocasını çok kıskandığı ve kimse ile paylaşmadığı için bu isimler kullanılmıştır.

--- Karşı cinste ya da hoşlandığımız kişide bizi heyecanlandıran bir şey gördüğümüzde burnumuz normalde kanamaz.. Ancak Japonlar bu olguyu çok kullanır:

--- Japonya'da manga için kullanılan kağıt kullanılan tuvalet kağıtlarından daha fazladır  :punch-onion-head-emoticon: 

--- Death Note Çin'de çocuklar Death Note defteri alıp sevmedikleri insanların isimlerini yazıyorlar diye yasaklanmıştır. Ayrıca bir spoiler:

---  Fairy Tail'den Gray mangada arada sigara içerken görünür. Ancak animede böyle bir sahne yoktur.

23. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Sciathán in U.P. [FF] (6. Bölüm Nihayet uzun bir aradan sonra gelmişdir :P )   
    Teşekkürler utandım :D
  24. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Hera in U.P. [FF] (6. Bölüm Nihayet uzun bir aradan sonra gelmişdir :P )   
    TÜR:

Dedektiflik,Psikolojik,Gerilim,Politik

Şimdiden İmla hatalarım varsa görmezden gelin ^_^
    İyi okumalar herkese...
    Ön Bilgi :

1.Bölüm...Ayna

Çocuklara yönelen adamı durduracak gücü bile kalmamıştı...
    "Bakalım burda kimler varmış...Bayanlardan başlayalım önce"
    Elleri arkadan bağlı kızın yüzünü tutarak önüne doğru eğildi...
    "Sen Kate olmalısın.Baya bir güzelmişsin"diye gülümsedi.
    "Sanırsam şu sarı saçlı çocukta Aaron olmalı..."
    Ayağa yavaşça kalktı."Ve ailenin son üyesi sevgili abiniz Glen"
    "Değil mi ? evlat" diye kafasını okşadı...
    Gözleri ağlamaktan şişen çocuklar kendilerini kurtarması için babalarına yalvarıyorlardı.
    Tabancayı adamın kafasına dayıyan iri yapılı adam;
    "Sevgili Richard...
    Lütfen soruma bir cevap ver..."
    Yediği dayaklardan ağzı şiş olan adam "Veremem lütfen bana bunu yaptırma"dedi.
    Silahını yavaşça indirdikten sonra yerdeki adamı dizleri üstüne oturtturarak kulağına doğru eğildi...
    "Sence sonlarının Eşinin ki gibi mi olsun istersin ?"
    "Lütfen beni öldür ama onlara dokunma lütfennn"
    Silahı elinde tutan adam "İşte bu yüzden kendini bilmeyen insanlardan nefret ediyorum " diye söylenerek ayağa kalktı.Çocukların arkasındaki adamlara doğru dönüp kafasını salladı.Adamlar yanlarındaki silahlara doğru yönelince yerde yatan yaralı adam bir anda yanındaki saldırgana doğru dönüp "Lütfen onlar daha çocuk,lütfen yalvarırım "diye ayağına yapıştı.
    Ayaktaki adam sert bir şekilde adamı tekmeledi.
    "Sana tek bir şey söyledim ve tek bir soru sordum"...
    "Bugün burada iki kişi ölecek.İlki karındı.Peki ya İkinci kişi kim ?"
    Yerde ağlayan adam aynı sorunun evindede sorulduğunu hatırladı.Çocuklarıma zarar vermeyin diye ortaya atılan Eşinin öldürülüşünüde...
    Kafasını yavaşça kaldırdı.Yüzü dayak yemekten çok ağlamaktan şişmişti.Bir an için gözlerini kapadı ve çocuklarına düşündü.Daha düne kadar değerini bilmediği ailesini.
    Aklına sadece eşinin öldürülüşü geliyordu.Bu adamlar ciddiydi. 3 çocuğunu kaybetmektense birini feda etmek...Bu acıyla yaşamak istemiyordu.Kendisini öldürmeleri için kaç defa yalvarmıştı...
    Çocuklarından birini seçmek zorundaydı.Seçim yapmalıydı,seçim seçim seçimmmmm...
    Saldırgam yavaşça elindeki silahı çocuklarına doğru doğrultmaya başladı.
    Yerdeki baba ağzında çıkacak kelimeler için kendini lanetlemek istiyordu.Ama başka seçeneğide yoktu.
    Ağlayarak alınını yere değdirdi.Gözünden akan yaşlar nedeniyle söylediklerini çocuklar duyamamıştı belki ama saldırgan duymuştu...
    "Üzgü..üm...
    .
    .
    .
    Glen"....
    Dan dan dannnnnnnnnn.....

Büyük bir hışımla yatağından kalktı.Nefes nefese kalmasının yanı sıra pijamasıda ter içindeydi...
    Önce biraz duraksadı.Elini başına götürerek alnındaki terleri sildi.Nefesini düzelttikten sonra kendisine geldi.
    Her ne kadar unutmak istesede geçmişi peşini bırakmıyordu.
    Yataktan kalkarak üstünü değiştirmek için içeri doğru gitti...

2.Bölüm...Ben

Her sabah erkenden böyle duş almak hiçde onun tarzı değildi ama bugün için bir istisna yapmıştı kendine.
    Yılın hep aynı günü izin alırdı iş yerinde.
    Anılarına sahip çıkması için...
    Muftaktaki tezgahı ilk kez kirleterek,kendine özenle kahvaltı hazırladı.Orta yaşında emekli olmayı düşleyen biri için çok lüks kalıyordu bugün yaptıkları.
    Daha sadece birkaç gün önce kahveyle geçirdiği mesai saatlerini düşününce ,değil güzel bir kahvaltı
    bir sandalyenin üstünde yemek yemeyeli bile baya bir olmuştu.
    Masanın diğer ucunda üst üste konarak biriken gazetelerin en üstekini aldı.2 gün öncesine ait olsada üstün körü ana sayfaya göz attı.
    Her zamanki haberlerle doluydu.En alttaki ufak bir patlama haberi ilgisini çekti.
    Gaz sıkışması sonucu patlamanın olduğu bir binada ölenleri vermişti.Gazeteyi tekrar katlayıp,kenara koydu.
    "Niye asıl haberleri hep alt sıralara koyarlar ki ? " diye kendi kendine konuştu.
    Siyaset veya politika gibi şeylere tam kafası basmazdı.

Tam kahvesini eline almıştı ki cebindeki telefon çalmaya başladı.Eline aldığında arayanın aynı bölümden arkadaşı olduğunu gördü...
    Telefonu açtığında kendisinin acilen iş yerine gelmesini istedi.Yüzüne hafif bir tebessüm gelmişti.
    İzin günü iş yerine gitmeyi pek severdi zaten kendisi...
    1 Saat bile geçmeden iş yerinin önüne arabasını park etmişti.
    Arabasından indikten sonra çalıştığı güvenlik binasının girişine doğru yürümeye başladı.Dev bir cam kutuyu andıran bu bina aslında devletin dış güvenlik bölümünün başıydı.
    11 Senelik meslek hayatında birçok kişiyle burada tanışmıştı.
    Hergün gördüğü girişteki güvenlikteki çalışanlara selam verdikten sonra asansörle direk kendi odasının bulunduğu kata yöneldi.
    Sekreterinin yönlendirmesiyle görüşme yapacağı odaya doğru ilerledi.El işi şekilinde dizayn edilmiş ve kenarları oymalı olan kapıyı yavaşça araladı.
    Toplantı odası boştu.Çalışma saatlerinde pek boş kalmazdı aslında.
    Etrafa şöyle bir bakındı.
    "Hem çağrıyorlar hemde geç kalıyorlar "diye söylendi
    Birkaç dakika sonra odanın kapısı yavaşça açıldı.İçeriye tanımadığı 2 kişi ve iş vereni Bay Frank Manstre girmişti.
    Genelde aldığı dosyaları kendisine Müdür Stefan versede asıl iş verenini burda görmek biraz şaşırtıcıydı.
    Belkide emeklilik fikrimi konuşmak için gelmiştir diye düşünsede buna olanak vermiyordu.Yaşı iyice ilerlemiş olan iş vereni sakince;
    -Bay Watson,öncelikle teşekkür ederim.Bizi kırmayıp izin gününüzde buraya geldiğinizden.
    -Önemli değil Bay Manstre, buyrun neden beni çağırmıştınız ?
    -Bu iki beyle sizi tanıştırmak istiyordum.Kendileri bölümümüzdeki en yetenkli dedektifi olan sizle tanışmak için İngiltereden geldiler.
    Bay Watson şaşırmıştı.Kendisiyle görüşmek için İngiltereden buraya ne tür sebeble gelebilirlerdi ki ?
    -İngiltere mi ?Anlamadım ama buyrun size nasıl yardımcı olabilirim ?
    Bay Manstre tam konuşacakken yanındaki iki takım elbiseli adamdan yaşlı ve uzun boylu olanı iş vereninin kulağına bir şeyler fısıldadı.

Birkaç dakika sonra dışarda telefona bakan sekreter odadan çıkan Bay Manstre görünce telaşla sormadan edemedi.
    -Efendim görüşme iptal mı oldu ?
    -Ah... hayır Bayan Simpson yeni başladı.Lütfen odaya hiçbir telefon bağlamayın...
    -Peki Bay Manstre
    İçerde ki Bay Watson tedirgin hissetmeye başlamıştı.Kimin nesiydi bu adamlar ve daha önemlisi nasıl böyle büyük bir güce sahiplerdi ?
    Öyle büyük bir güç ki ülkesinin en yetkili dış güvenlik biriminde çalışanını bile yapacakları bu özel konuşma için dışarı çıkarttırılması gerekmişti.
    Oda kapısı kapandıktan sonra yaşı iyice ilerlemiş olan ve uzun boylu takım elbiseli adam iç cebinden çıkarttığı gözlük kutusunu açarak içindeki numaralı gözlüğü gözüne taktı.
    Dedektifimize doğru eğilerek...
    İzninizle Bay Watson...Direk konuya giricem...
    Hiç Uçan Pengueni duymuş muydunuz ?

3.Kısım...Tabu

-Hayır Bay Watson.Anlatmak istediğimiz Ulusal güvenliği ilgilendiren bu konunun çözüme ulaşıya kadar bize yardım edebilecek misiniz ? Yani kısaca şuan ki görevlerinizi bırakıp sadece bu konu için bizimle çalışır mısınız ?
    Koltuğundaki Bay Watson şaşkına dönmüştü.
    Kimin nesiydi bu adamlar ? Niçin kendisine gelmişlerdi ve en önemlisi kendisinin yardım etmesini istedikleri konu neydi ?
    Sadece sizinle çalışmak mı ? Bölümüm buna izin vermey...
    Odadaki ikinci adam sözünü bölerek "Biz o konuları hallederiz.Lütfen cevabınızı verin ?"
    Ortamın geriliminden dolayı Bay Watson terlemeye başlamıştı.Hafifçe kravatını gevşetip düşünmeye başladı.En uygun kararı kafasında planlıyordu...
    Karşısındaki uzun boylu adam masadan hafifçe doğrularak "Sizle herhangi bir bilgi paylaşmamamızı anlayışla karşılayın lütfen.Verdiğiniz cevabın içeriğine göre sizinle anlaşıcaz ancak"dedi.
    Bay Manstre 'nin tavsiyesini göz önünde bulunduruyordu.
    Birazcık kafa yorduktan sonra ülkesini ilgilendiren bir meselenin içinde olması gerektiği kanısına varan dedektif teklifi kabul etti.
    Artık resmi olarak işinden emekli olmuş bir dedektiften başka biri değildi.
    Önündeki adam "Bizimle çalışmaya karar verdiğiniz için teşekkürler Bay Watson" dedi ve elini uzattı.
    Koltuğunda birkaç dakika önce soğuk terler akıtan orta yaşlı dedektif hemen ciddi bir tutum takınarak adamın elini sertçe sıktı.
    -Herşeyden önce İngiltereden beni görme sebebiniz olan şu bahsettiğiniz Ulusal güvenlik sorununu söyler misiniz ?
    Karşısındaki adama sert bakışlarının ardından alaycı bir gülümsemeyle
    "Lütfeeennn "dedi...
    Sesindeki tehtidkar ton çok rahatlıkla hissedilebiliyordu.
    İki adam birbirlerine baktıktan sonra ellerindeki çantayı masaya koydu.
    Şifreli çantayı büyük bir dikkatle açan uzun boylu adam belgeleri masanın üstüne teker teker koymaya başladı.Ardından çantayı kapayıp masadan indirdi.
    Dosyaları eliyle düzenlerken dedektife doğru dönerek
    "Bay Watson şimdi size başka bir ülkenin, bir saldırgan tarafından zarar göreceğini açıklasak ne yaparsınız ?
    -Başka bir ülkenin mi ? Öncelikle bu dediğinizin güvenilir olup olmadığını araştırırdım.
    -Peki ya elimizde güvenli deliller varsa ?
    -Kendim kontrol ederdim sonrasında da suçlunun sabıkasını araştırırdım.
    -Veee ?
    -Başka bir ülkenin iç işleri olduğunda fazla karışamasamda, yetkilileriyle konuşup olayı izah eder ve elimdekin delilleri onla paylaşırdım.
    -Hmm güzel bir yöntem.Belkide en olması gereken.Peki ya bütün bir dünyayı tehtid eden bir saldırganla karşılaşsanız ?
    -Efendim ? Bütün dünya mı ? Bu dediğiniz çok komik olurdu.
    -Peki neden ?
    -Çünkü bir saldırganın birden fazla insana zarar vermesi onu terörist kategorisine koyar.
    Ve ister saldırgan olun ister terörist her zaman bir amacınız vardır.
    -Ne tür amaçlar mesela ?
    -Kendilerini destekleyecek başka bir güç olduğu sürece, benimseyemedikleri yönetimlere savaş açarlar.
    Gerek konu silahlanma, gerek özgürlük, gereksede ırkçılıktır.Saldırgan dediğiniz insanların bu tür yöntemler ile istekleri uğruna insanları öldürürler.
    Bu da onları Teröristten farksız hale getirir...
    Masadaki uzun boylu adam elindeki dosyalardan birini çıkararak dedektife uzattı.
    -Hmmm buyrun o zaman Bay Watson...
    Uzatılan dosyayı alırken dedektif :
    -Bu sorduklarınızla konumuzla ne ilgisi var acaba ?
    Ayakta duran takım elbiseli 2. adam sakin bir şekilde konuştu.
    O zaman sizi tanıştıralım Bay Watson Dünyanın ilk Ülke,Irk ,Mezhep,Yönetim ve Fikir ayrılığı yapmayan saldırganı...

Uçan Penguen Bombacısı...

4.Kısım...Zincir

5.Kısım...Bulmaca

6.Bölüm...Güç

Yazan:Cold Dewil
    Editör:Amygirl
  25. Beğen
    Cold Dewil got a reaction from Sciathán in U.P. [FF] (6. Bölüm Nihayet uzun bir aradan sonra gelmişdir :P )   
    Üstteki arkadaşlara teşekkürler konuyu hortlattığınız diye :D
    Cidden üşeniyorum cünkü ilk kez yayınlarken usb kaydetmiş ve virüs girdiği için silinmişti tekrar yazmak zorunda kalmıştım. Bu seferde yedekte oşan Hdd kuzenim reset attığı için gitti. Gene aklımd olanları yazmam gerekecek :( Yaz tatili boşum. Birkaç güne ayrıntıları tam hatırlarsam devam ederim :) Övdüğünüz için sağolun :)
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.