Jump to content

Nishaven

Üyeler
  • İçerik sayısı

319
  • Son ziyareti

İtibar Etkinliği

1. Beğen
  2. Beğen
    Nishaven got a reaction from Rosiecy in Öylesine İzlenen Bir Serinin Başyapıt Çıkması   
    Guilty Crown. Açıklamasına bakınca falan pek izleyesim gelmemişti. Ama izleyince de çok sardı. Hele müzikleri beni benden aldı.
  3. Beğen
    Nishaven got a reaction from AdminSlayer in Ne Kadar Zekisin?   
    154 çıktım şok oldum :D

4. Beğen
    Nishaven got a reaction from Barış in Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru |FC| + Light Novel Çevirisi   
    Baka-Tsuki'de tüm kitaplar çevrili. İngilizce ismiyle geçiyor o yüzden bulamamışsındır. Link
  5. Beğen
    Nishaven reacted to sadece okan in En Beğendiğiniz 2015 Anime Opening'i...   
    bu ay geliyor ve şimdiden favorim açık ara :D inş çocukluğumdaki açılışı kullanırlar xD

6. Beğen
    Nishaven reacted to extreme in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    isterse romeo olsun kendisi :D kaç senelik emeği var ınahonun yazık ya eli boş kalmış 
  7. Beğen
    Nishaven reacted to Hass_ibe Kopan in MADHOUSE yeni projesi Overlord ile Ses Getirmeye Hazırlanıyor   
    Madhouse belki de yıla damgasını vurabilecek bir animeyle karşımıza gelmeye hazırlanıyor. MMORPG türündeki animelerden biri olacak olan "Overlord" için ilk PV ve görsel yayınlanmış durumda.

Konusu çoğu MMORPG'de olduğu gibi bir oyun dünyasında geçiyor. Türün diğer örnekleri olan Log Horizon veya Sword Art Online ile karşılaştırınca, karakterlerimiz bir dünya içinde kapana kısılmış veya buradan kaçmaya çalışmıyorlar. Ana karakterimiz, sıradan bir hayata sahip ve kısaca hayatında yapacak daha iyi bir şeyi olmadığı için MMORPG oyunları oynamaya karar veriyor taa ki oynadığı oyun Server'larını kapatmaya karar verene kadar. Karakterimiz son ana kadar online kalarak Server'lar kendisini kapatmasına rağmen ilginç bir şekilde hala online kalmayı başarabiliyor. Bunun sonucunda dünyanın en güçlü büyücüsü konumuna geliyor ve bir "İskeletor" hâlini alıyor. Ardından ana karakterimiz "Momonga", 2D dünyayı ele geçirmeye başlıyor ve böylelikle ardı ardına gerçekleşen değişimlere tanıklık ediyoruz (Ör; NPC'lerin hissetmeye başlaması vs.).

Elbette ki Madhouse gibi bir animasyon stüdyosunun bu projeyi alması heyecan verici ve PV'ye baktığımda ileride neler görebileceğimize dair güzel bir özetle karşılaşıyoruz. Buna ek olarak, ana karakterin bir "İskeletor" olması ilginç bir durum ki bunu sıkça gördüğümüz söylenemez.

Çoğu MMORPG animesi, oyun üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmayan bir grup üzerine yoğunlaşarak konuyu devam ettirmeyi tercih eder. Fakat burada, ana karakterimiz neredeyse tüm oyun üzerinde hakimiyet kurmuş gibi gözüküyor ve takipçilerinin sayısını da giderek arttırıyor. Ve karakterin tipine baktığımızda, yakın zamanda bundan vazgeçecek gibi de gözükmüyor!

Temmuz ayında yayınlanması planlanan Overlord gerçekten de yaza damgasını vurabilecek bir potansiyele sahip. Şimdiden herkese iyi seyirler dileyelim...

Çeviri: Hasibe Kopan

Kaynak: ANN

8. Beğen
    Nishaven got a reaction from mustafalrsm in Sword Art Online Cilt 1: Aincrad Türkçe Çeviri bitti...   
    SAO serisi ilk olarak kitap olarak çıktı(light novel) daha sonra animeye uyarlandı. Asıl kaynak kitaplar yani.
  9. Beğen
    Nishaven got a reaction from £ɱŔ£Қה¥Ŕ in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
  10. Beğen
    Nishaven reacted to Tensai-san in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    koptum buna gülmekten :D

11. Beğen
    Nishaven reacted to Yabus in Fate Serisine Başlangıç Rehberi   
    Fate Serisine Başlangıç Rehberi

Bildiğiniz gibi Fate/Stay Night Unlimited Blade Works TV serisi 4 Nisan'da aynı heyecanıyla kaldığı yerden devam etmek üzere geri dönüyor. Ancak bu sevilen seriye başlarken sitede pek çok farklı Fate serisi görünce şaşırıp kalınabiliyor. İşte bu şaşkınlığa bir son vermek için bu rehber size yardımcı olacaktır. Eğer uzun yazıları okumaktan hoşlanmıyorsanız doğrudan Nereden Başlamalıyım? kısmına geçebilirsiniz.

Rehber tahminimden uzun olduğu için bazı kısımları yer kaplamaması için spoiler içine alıyorum, o kısımlar aslında spoiler içermiyor.

Fate/Stay Night Nedir?

Fate/Stay Night (F/SN) ilk olarak 2004 yılında Type Moon firması tarafından piyasaya sürülen bir görsel romandır. Pek çok görsel romanda okuyucuya hikâyeyi değiştirecek seçenekler bulunur ve bu seçenekler sonucu "rota" adı verilen farklı senaryolar oluşur. F/SN de 3 ana rotadan oluşmakta olup hikayesi kısaca şöyledir:

Hikâyemizin 3 ana rotası sırasıyla Fate, Unlimited Blade Works (UBW) ve Heaven's Feel (HF)'dir. Bu rotaların her biri (ilk 3 gün hariç) bambaşka bir senaryoya sahiptir. Her bir senaryo farklı karakterlere odaklanmıştır ve farklı bir ana fikre sahiptir. Her ne kadar bu rotalar birbirini takip eden olayları anlatmayıp paralel evren diyebileceğimiz senaryoları işliyor olsa da Fate - UBW - HF sırasında okunması gerekir. Çünkü sonraki senaryolar okuyucunun önceki rotalardaki olayları bildiği kabul edilerek anlatılır.

Fate/Zero ise Fate/Stay Night'tan iki yıl sonra roman serisi olarak yazılmıştır ve Fate/Stay Night'tan 10 yıl önce geçen olayları konu alır. Yazılırken okuyucunun F/SN'deki 3 rotanın hepsini okuduğu kabul edilmiştir bu yüzden Fate/Stay Night'ta uzun süre gizemli kalan bazı olayları/bilgileri daha en baştan tak diye söyler. Ve ayrıca F/SN'yi tamamen okumayanların farkedemeyeceği göndermelerde bulunur.

Serinin ana kaynağından bahsettiğimize göre gelelim anime uyarlamalarına:

Nereden Başlamalıyım?

Aşağıda, önerilen izleme yolları sıralanmıştır. Spoilerların içinde gerekçeleri mevcuttur.

Yalnızca Anime v1: F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> F/SN(isteğe bağlı) -> Fate/Zero.

Yalnızca Anime v2: F/SN -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> Fate/Zero.

Amaçlanan: Görsel romanın Fate rotası -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri -> Fate/Zero.

En iyi: Görsel romanın tamamı -> Fate/Zero -> F/SN (2014) -> F/SN HF Movieleri.

Rehberi okumadan önce Fate/Zero ile başladım ne yapabilirim?

Merak etmeyin Fate/Zero'yu önceden izlemiş olsanız da Fate/Stay Night'tan zevk alabilirsiniz. Fate/Zero'da en çok spoiler yiyeceğiniz rota olan Heaven's Feel'de bile hala spoiler yemediğiniz önemli noktalar mevcut. Ancak bu, yeni başlayacakların Fate/Zero yu en sona bırakması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Peki ama diğer Fate serileri ne olacak?

Şu ana kadar anlattıklarım ana seriye aitti bunlar dışında bulabileceğiniz seriler şunlardır:

Fate/Prototype

Yazarın Fate/Stay Night'ı ilk yazmaya niyetlendiği zamanda hazırladığı taslağı baz alan 12 dakikalık kısa bir bölümdür. Spoiler içermez. Ana seriyle alakasızdır. İstediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya ve Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya 2wei

Fate serisinin karakterlerini içeren alternatif bir evrende geçen bir büyücü kız animesidir. Ana seriye bakmadan da izleyebilirsiniz ancak tanıdığınız karakterlerin böyle bir serideki hallerini görmek eminim ki daha hoş olacaktır. Seçim sizin.

Not: 2wei 2. sezonun sadece ilk yarısı olup ikinci yarısı ise bu yaz geliyor. Türkçe çeviri olarak henüz 1. bölümde ancak TAÇE seriyi çevireceğini açıkladı o yüzden izlemek isteyenler fazla beklemek zorunda kalmayacaklardır.

İzleyebileceğim bütün Fate serilerini izledim UBW'nin geri kalanı/Heaven's Feel gelene kadar ne yapabilirim?

Sitedeki Fate ile alakalı tüm içeriği tükettiğinizi zannediyor olabilirsiniz ancak hâlâ bahsetmediğim iki seri daha var.

Evet rehberin sonuna geldik. Sanırım epeyi bir uzun oldu ancak elimdeki bilgiyi en uygun şekilde vermeye özen gösterdim. Umarım bir hatam olmamıştır. Son olarak da F/SN UBW (TV) nin trailerını paylaşıp bitiriyorum. Seriye başlayacaklara şimdiden iyi seyirler.

Okuduğunuz için teşekkürler. :)
    :)
  12. Beğen
    Nishaven got a reaction from kata silvia in Kırmızı İblis[FF]   
    Spartacus'ün amca oğlu Alers :D Eline sağlık.
  13. Beğen
    Nishaven got a reaction from extreme in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    Oooo raw çıktı. Olaylar olaylar.

14. Beğen
    Nishaven reacted to Alers in Kırmızı İblis[FF]   
    Teşekkürler,bir sonraki bölüm biraz daha şüpheleri giderecek tarzda yine 2-3 güne gelir :D
  15. Beğen
    Nishaven reacted to Phryne in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    Bütün yazıları okuyana kadar yaşlandım :D Herkesten özür dileyerek söylüyorum bir haftadır başımı kaşıyacak vaktim olmadığı için bölümü bir gün geç verdim TT.TT bir daha böyle bir şeyi yaşanmaması temennimle :D Slaine e iyice uyuz olmaya başladım Inaho nun gözü için üzülüyorum bakalım ne olacak :D
  16. Beğen
    Nishaven reacted to BilalTheHaremKing in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    Adamsın mazuurek gözüme girdin gerçek prensesin yerini buldu bakalım inaho ne yapacak doktor sagarai beyinini etkilerse çok geç olur demişti gözü için demekki ciddi bir durum var ve bu arada slaine lemrinayı bi oyuncak gibi kullanıyor resmen lemrina ise garibim leyla misali efkarlı prensesin orda olmadığını gördü zaten bakalım slaine nasıl bir yalan uyduracak

Slaine'e yapmak istediğim

17. Beğen
    Nishaven reacted to extreme in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    :D bencede :D ama seven  var forumda :D forever ınaho
  18. Beğen
    Raw'a bir göz attım.

19. Beğen
    Preview

20. Beğen
    Nishaven reacted to Shiba Tatsuya in Wuxia/Xianxia (Fantastik, Dövüş Sanatları) Tavsiye/Tartışma Bölümü   
    Bugünlerde anime, manga ve LN dünyasında baskın olan türlerden sıkılıp farklı şeyler ararken bu türü buldum. En başta yazayım kaynakları Japonya değil Çin. Bu yüzden baya farklılıklar var. Wuxia ve Xianxia’ya genel olarak abartılı dövüş sanatları hikayeleri denilebilir ama farkları var tabii. Hem bilmeyenler için türü tanıtmak hem de tür hakkında tavsiyeler için yeni konu açayım dedim.

Wuxia: Genelde fantastik öğeler barındırmayan abartılı dövüş sanatları. Bu türde uyarlanmış çok sayıda film de var. Karakterler genelde içsel enerjilerini kullanarak çok yükseklere zıplayabiliyor, su üzerinde yürüyebiliyor hatta bazılarında uçabiliyorlar. Büyük bir ordunun fırlattığı ok yağmurunun altında biraz kılıç hareketiyle vurulmadan kalabilen birinin olduğu bir film gördüyseniz bu büyük ihtimalle Wuxia’dır.

Xianxia: Türkçe karşılığı ‘Ölümsüz Kahraman’ demekmiş. Dövüş sanatları ve meditasyon yoluyla evrenin yollarını keşfedip ölümsüzlüğe ulaşmaya çalışan kişileri anlatır. Wuxia’dakinden daha da abartılı dövüş sanatlarına fantastik öğelerin de katıldığı hikayeler. Çok sayıda mitolojik yaratık ve büyü bulunur. Bu hikayelerde genelde her varlık yeterli çalışmayla ölümsüz olabilir. Dövüş sanatlarını çok kullansalar da daha çok taoizmden esinlendikleri söyleniyor. Maymun Kral Sun Wukong’un hikayesi de bir Xianxia’dır.

Wuxia çok ilgimi çekmediğinden fazla bilgim yok ama Xianxia türünde en çok bilinen yazar ‘I Eat Tomatoes/IET’. Bundan sonra gelen 2 yazar daha var ama kitaplarının İngilizce çevirisi maalesef yok(Biri ‘Üç Küçük Bacak’ diğeri de ‘Bitmeyen Patates’ti sanırım. İsimleri çok güzel :lol: ). IET’in 3 kitabının çevirisi SPCNET ( http://www.spcnet.tv/forums/forumdisplay.php/29-Wuxia-Translations ) sitesinde mevcut. Kitapları genelde 20 cilt civarı ve 2 kitabının ilk 10 cildi çevrildi. Diğer yazarlar hakkında pek bilgim yok ama IET’in serilerinde biraz ileriki kitaplarda DBZ güç seviyeleri çocuk kavgaları gibi kalıyor. Yine de dövüş boyutları çok abartılı hale gelmiyor (spoiler vermiyorum).

IET’in çevrilen 3 kitabını kısaca tanıtayım:

Stellar Transformations: Uzak bir galakside içsel teknikleri çalışamama sakatlığıyla doğan bir çocuk ana karakterimiz. Babasının saygısını kazanabilmek için çok daha zor ve acı verici olan dış tekniklere çalışmaya karar veriyor. Yıllar geçtikçe büyüyor ama hayatını asıl değiştiren şey gizemli bir meteorik kristal taş… Meteorik Yaş. Bu taş gencin vücuduyla fark edilmeden birleşiyor ve bedenini muazzam değişikliklere maruz bırakıyor. Oğlundan fazla bir şey beklemeyen babası oğlunun muazzam yetenekleri olduğunu fark ediyor.

18 kitaptan oluşuyor ve şuan 11. kitabı çevriliyor.
    Çeviri(İngilizce): http://www.spcnet.tv/forums/showthread.php/38155-Stellar-Transformations-(%E6%98%9F%E8%BE%B0%E5%8F%98)-by-I-Eat-Tomatoes-(%E6%88%91%E5%90%83%E8%A5%BF%E7%BA%A2%E6%9F%BF)-UNABRIDGED#.VOOE8vmsVmw
    Manhua(Çince): http://www.weiwei123.com/3276/ (8 bölüm çıktı)

Coiling Dragon: Kırsal alanda düşük seviyeli bir soylunun oğlu olarak dünyaya gelen Linley’i anlatıyor. Bu hikaye biraz yavaş başlıyor ama sonrası baya iyi(Üçü arasında favorim). Klanı oldukça fakir hale gelmiş ve sürekli aile antikalarını satmak zorunda kalıyorlar. Ailesini bu durumdan kurtarmaya karar veren Linley’in hayatı klanın eski binalarının birinde bulduğu ejder şekilli yüzük ile tamamen değişiyor.

Bu hikayede diğerlerinin aksine batılı isimleri kullanılmış. Ayrıca daha çok büyü ve yaratık var. Çevirisi özellikle aşırı hızlı çünkü bağış sistemi sayesinde çevirmen aylık 10000$ civarı kazanıyor :D çoğunlukla günlük 4 bölümden fazla çeviriyor(20 sayfadan fazla yapıyor).

Çeviri(İngilizce): http://www.wuxiaworld.com/cdindex-html/
    Manhua(Bunun konusunu resmen yeniden yazmışlar tamamen değiştirilmiş önemli yerler var(Mesela hikayede önemli bir yere sahip yaşlı bir eğitmen genç bir kız yapılmış…) ama yine de tamamen renkli olması bir artı)(Çince): http://www.073.cc/mm/PanLong.html

Swallowed Star: 2056 yılında geçiyor. Diğer iki hikayenin modern hali denilebilir. Çevirisi daha 4. kitapta ve sonu yarım kalıyor dediklerinden başlamadım ve fazla bilgim yok.

Çeviri(İngilizce): http://www.spcnet.tv/forums/showthread.php/38495-Swallowed-Star#.VOOGqvmsVmw

IET’in kitaplarında güç seviyeleri çok yüksek demiştim. Güç seviyeleri düzenli bir sisteme göre ilerliyor ve seviyeler birbirlerinden keskin çizgilerle ayrılıyor. Yani alt güç seviyesinden biri aşırı nadir durumlar (süper güçlü bir silah gibi) hariç üst seviyeden birine zarar bile veremiyor. Nakama güçlendirmesi ya da ‘çok sinirlendim seni yendim’ durumları yok. Güçlenmek isteyen özel durumlar (genetik dönüşüm gibi) hariç eğitim yapmak zorunda.

Konuyu etkileyecek spoiler değil ama güç seviyeleri genelde ileriki kitaplarda açıklandığından spoilere koyuyorum:

Genel Spoiler(Önemsiz): 

Stellar Transformations Seviyeleri:

Coiling Dragon Seviyeleri:

Güç seviyeleri dışında IET hikayelerinde eşya seviyeleri de var ve gerçekte olmayan çok fazla malzeme hikayelerinde mevcut. Bunların seviyeleri biraz RPG sistemlerine benziyor
  21. Beğen
    Nishaven got a reaction from Phryne in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    Acaba Slaine Lemrina'nın Asseylum'un fişini çekmeye çalıştığını falan mı anladı? Yalvarıyor gibi gözüküyordu orada Lemrina. Dünyadakiler de zorlanıyor sanırım ama Inaho sakin. Yine gelip tek atar :D
  22. Beğen
    Nishaven got a reaction from Phryne in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    Preview

23. Beğen
    Nishaven reacted to Tensai-san in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
    İnaho anlatsa en ince detayına kadar anlatır bütün bölüm onla geçerdi :D
  24. Beğen
    Nishaven got a reaction from Tensai-san in Aldnoah.Zero [FC] (Spoiler İçerir)   
  25. Beğen
    Nishaven reacted to forevertr3 in Aklımdaki Animenin Devamı Gelecek Mi?   
    Eğer aklımızdaki anime orjinal anime proje ise muhtemelen gelicektir. Manga dan veya Light Novelden ise haftalık satışlarına ve populeritisine bakın.(Myanimelist her hafta satışları yazıyor.)Tabi sadece populerite ve satışlar değil manganın veya LN nin dahada devamı gelmesini bekleyebilir yapımcılar.Artık hiç satmıyor diye umutsuz olmayın eğer yapımcı şirket o mevsimde anime yapmamış ise kendisinin sevilen animelerine yeni sezon getirebilir.Ayrıca bir nokta olarak eğer animeye aniden OVA/OAD bu bi işaret olabilir ama genelde yeni sezon geliceği duyrulduktan sonra sezon öncesi OVA yaparlar.Eğer oyundan animeye uyarlanmışsa beklemeyin derim :D Diğer bir önemli nokta ise desteklerdir şöyleki FUNanimaion,Sony,Aniplex den birinin projeye dahil olmasıdır.Son olarak eğer yapımcı SHAFT ise huylarındandır devam serisi getirirler genelde.İnternetten de bakın shaft yaptığı animelere bol bol devam serisi getirmiştir.2-3 tane istisnası olabilir.
  • Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.