Jump to content

Anime Çizgi Film mi, Yoksa Değil mi?

Animeye çizgifilm diyen cahillere sinir oluyor musunuz?  

238 oy

1. 1. Animeye çizgifilm diyen cahillere sinir oluyor musunuz?

Önerilen İletiler

Evet, arkadaşlar normalde forumda olsa çok kan çıkacak, bir başlık açtığımı düşünerek. Anime bir çizgifilmdir diyorum. Tabi etrafınızdakiler, sen hala çizgi film mi izliyon la diyebilirler ki işin ilginç tarafı bana bunu diyen arkadaş avatarı yalayıp yutmuş kişiydi.

Şimdi, çizgi film nedir? çizgi film resimlerin hareket etmesiyle oluşturulan bir tür kısa bölümlü videolardır. Öncelikle nasıl filmlerde çocuk filmleri varsa, çizgi filmlerdede öyledir, 1-4 yaş aralığı çizgi filmler farklı, 4- 7 yaş aralığındaki çizgi filmler farklı 7- 14 yaş aralığındaki çizgi filmler farklıdır.

Mesela, yaş büyüdükçe çizgi filmde şiddet dozu artar, dövüşler kanlı olur patlamalar boldur vesaire. Birde bazı arkadaşlar anime farklı, o mangalardan çevriliyor çizgi filmde bu yok diyebilirler. Bu yanlış bir önermedir, zamanında ayıla bayıla izlediğimiz, Spiderman, x-man, Incredible Hulk ve Ironman, Batman adlı çizgi filmler çizgi roman uyarlamasıydılar, Gayet kanlı dövüşler, tuhaf yaratıklar ince espirilerle doluydu. bazı arkadaşlar marvel veya dc bunlar ya diyebilirler fakat, hem Asterix hem de Red kit, çizgi romandan çizgi filme dönüşmüşlerdir

Bu klasmandaki cizgi filmlere anime diyemeyiz, zaten anime dediğimiz olayda japon çizgi film tarzıdır. Hani burunlar üçgen, gözler büyük ve parlak çizilen, bu tarz yüzünden anime denmiştir. Yani çizgi film animedir, çizgi roman, mangadır. Sadece çizim tarzları farklıdır. konular yaş kitle yaralrı bile benzerlik gösterir.

Ki animelerde yaş kitlelerine göre ayrılırlar özellikle mangalarda bu belli olur, Shounenin yaş kitlesi ile Seinenin yaş kitlesi farklıdır. Bir de animelerin daha çok büyüklere hitap etmesinin sebebi, animenin farklı tür olması değil, arz ttalep meselesidir. Yani japonlar animeyi daha çok severler büyüdükleri yetişkin oldukları zamanda izlemeye devam ettikleri için. Animeler daha çok, büyüklere hitaben ayrı bir yerde gibi gösterilmeye çalışılır....

Birde arkadaşlar kendinizi savunmak zorunda değilsiniz. Birileri sana gelip, niye fantastik okuyorsun saçma sapan işlerle uğraşıyorsun niye çizgi film izliyorsun diyebilir? Bu kişilere anime çizgi film değil derseniz, size gülerler. Onun yerine bir çok şey okuyor ve izliyorum, ( burada senin okumadığın, izlemediğin kadar çok lafınıda adamına göre sıkıştırabilirsiniz) bu da onlardan biri, benim hoşuma gidiyor ve sandığın gibi sadece çocuklara hitap etmiyor deyin, Zaten anlamayacak ama, bu karşınızdaki kişiye ne yaptığını biliyor intibası taşıtmaya yetecektir.

Alıntı yapılmıştır=http://www.mangaturk.com/forum/manga-manhwa-teori-ve-bilgilendirme-f99/anime-cizgi-film-mi-yoksa-degil-mi-t4084.html

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 311
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Hayır...kızmıyorum...kızmak mantıksız geliyor...özelliklede teknik olarak anime kelimesinin çizgi film ve animasyonla eş anlamlı olmasından dolayı niye kızayım diyorum...onu ayıran en belirgin olayı i

bu soru mu ya :D kim çizgifilm denmesini isterki :D çizimlerimi görenler hep aa sen çizgifilm mi izliyosun diyolar çizgifilm olmadıklarını iki saat anlatıyorum ama yinede çizgifilm diyolar :D

pardon ama öküz öküzdür istediğin kadar anlat anlamaz :D

Violent anime videosunu açıyorum ben :D Ayrıca kuşatma altına alıyoruz öyle diyeni. Duvar kenarı sırasını komple animeye başlattım. Geometri öğretmeni bile artık Death Note izliyor :D Animenin çizgi film olduğuna katılıyorum. Tek sorun, türkçede çizgi film kelimesi biraz fazla geniş anlamlı :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anime serileri birer çizgi dizi, anime movieleri birer çizgifilm dir çünkü sonuç olarak orada gerçek karakterle oynamıyor bir TV eseri çizilerek yapıldığı sürece çizgi dizi yada çizgifilmdir. Ha konu kültür ve çizim tarzı olaraksa kesinlikle animeler batı çizgifilmlerinden çok daha farklı ve ağırdır.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

çizgifilm veya dizi olduğunu kabul etmek lazım tek farkları animenin japonlar tarafından yapılmış ve daha farklı çizim tekniklerinin oluşudur konu işleyişleri felanda farklı gerçi, çizgifilmi kayu veya ben 10 olarak gördüğünüz için belki farklı sınıfa koymak isteyebilirsiniz ama çizgifilimdir :D

bu arada gördüğünüz için felan yazmışım kim görüyosa :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türkçe manası çizgifilm fakat Türkiye'de çizgifilm dendimi akla direk küçük yaş gruplarını avutmak ve eğlendirmek amaçlı yapılan çocuksu şeyler akla geliyor. Ben sırf bu kavram böyle kullanıldığı için anime demeyi tercih ediyorum. Birisi izlediğin ne diye sorduğu zamansa Japon çizgi filmleri diyorum. Fakat büyük yaşlara hitap ettiğini belirtiyorum.

Şöyle bir durum da var. Karşınızdaki size sen çocuk gibisin hala çizgi film izliyorsun şeklinde çıkışta bulunursa tabi ki tutupta onu yargılarsın. Hitap şeklinden dolayı kaynaklanıyor bu.

Sonuç olarak anime lafını kullanmak daha mantıklı geliyor bana. Hiç değilse karşındaki o ne diye soruyor da sen de güzel bir şekilde açıklayabiliyorsun.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.