Jump to content

Anime Sektörü ve Türkiye'deki Popülasyonu

Pøllux

Önerilen İletiler

Ben günlerimi neredeyse okuldan sonra hep bilgisayar başında harcayan bi insanım .Çevremde anime izliyorum, manga okuyorum falan diyince çogu insan ne oldugunu bilmiyor, bilenlerde çogu zaman çocuk işi vesaire, çizgi film bunları mı izliyorsun falan diyorlar. Çevremdeki hiç kimseye hayatımın çogunun animeler mangalar ve benzeri şeyler oldugunu bilmiyor. Çok yakınım olmadıkça kimseye de gidip anime izliyorum sende izle demiyorum. Biliyorum çünkü çogu ne oldugunu bile bilmedigi için ilgilenmiyor, dalga geçiyor. Bu yüzden anime kültürünü yaymaya hiç çabalamıyorum. Etrafımda gördügüm bir kaç kişi var gene bir kaç klasik anime izlemiş olan (Death note, Naruto, Snk, Sao vb. gibi animeler.) ve gelip o animeyi izledi diye dünyanın en güzel animesi ilan edip cıvkını çıkaranlar var. Bende Naruto vesaire severim fakat çok abartıldıgı zaman biraz beni sıkıyor. 

Bu sadece türkiye de olan birşey degil dünyanın her yerinde, Örnegin Snk amerikada falan çok abartıldı, sanki ondan iyi hiç bir anime yokmuşcasına mangası da dahil acayip sevildi. Snk izleyenler birden animeci oldu. Daha bir manga okumamış insanlar birden bile müpdelası oldular. 

Yanlış anlaşılmak istemem animeler sevilmesin yayılmasın falan demiyorum ama ben bir animenin bu kadar abartılarak yayılmasına ve bu yüzden animenin

popülerleşmesine karşıyım. Üstelik bu tür animelerden bin kat güzel animeler bulundugu halde insanların sırf o popüler diye onu izleyip sevmesine daha da karşıyım. 

Belkide benim kişiligim ile alakalıdır kıyıda köşede kalmış mangaları okuyorum, animeleri izliyorum. 

Ayrıca çevrende anime konuşabilecegin birinin olması gerçekten güzel birşey, mesela benim kuzenim benim gibi manga falan okumasa da ciddi bir biçimde anime izler. Neredeyse izedigimiz her anime aynıdır. Onunla konuştugumuzda birbirimize animeler falan öneririz, birlikte iyi vakit geçiririz. Fakat sadece Sao, Snk vesaire gibi animeleri abartıp yüceltip ve onlardan başka anime izlememiş kişilerle konuştugumda aksine uyuz oluyorum :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 26
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bundan 1,5 yıl öncesine bakacak olursak, TürkAnime TV forumda toplasan 20 kişi vardı , şu anda baktığımızda çok rahat aktif ve yorum atan yüzlerce farklı kişi görüyorum. 1,5 yıl önceki, 5 yıl önceki A

bunu geçenlerde de söyledim, anime yaşı sadece türkiye'de değil dünyada da küçük, bu yüzden vurdulu kırdılı animeler daha çok tutuluyor veya death note gibi zeki kurgulanmış animeler :P artı olarak na

Bu yaş sınırının düşmesi Animex'in Naruto'yu tvde yayınlamasıyla başladı bence. :D Eskiden kimse bilmesin kendi aramızda mutlu mesut yaşayıp dışlanalım fark etmez diyordum. Çünkü anime izleyen birini

Benim çevremde pek anime izleyen yok, bir ben varım, tavsiye ettiğim animeler oluyor ama ilgilenmiyorlar bile, ben de pek uğraşmıyorum, diretmiyorum herkesin sevdiği şey farklıdır, diretmememin sebebi de sizin dediğiniz gibi izledikten sonra suyunu çıkaracak olmaları, ama animelerle ilgili konuşacak kimsenin olmaması sinir bozucu oluyor bazen...

Güzel ve doğru bir yazı yazmışsın bence ellerine sağlık...

eskiden buyana anime izlemeyi çok sevmişimdir.benimde çevremde anime izleyen fazla yok  animelerden bahsedince bu yaşta çoçuk oluyosunuz ve genel bi ön yargı ve elştirel gözlerle bakıldığını hissediyosunuz.o yüzden kendi içimde anime sevmeyeye devam ediyorum ama gerçekten  konuşacak kimseninin olması  bazen sinir bozucu bazn iyi bi anime izlediğimde   konuşup tartışmak isteyebiliyo insan  forumu bü yüzden seviyorum iyi yada kötü düşüncelerimi paylaşabiliyorum  etrafımda paylaşamadıklarımı en azından  forumda  paylaşabiliyorum.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Neden bilmem ama ben pek bilinmesini istemiyorum onlar sadece bana ait gibi egoist miyim neyim acaba :D Pek kimseye de söylemem anime izlediğimi kaldıkı bilenler de bana farklı bir şekilde bakmıyorlarda. Çünkü görüyorum forumda anime izlediğinden utanan insanlar söylersem çocuk muamelesi görecek zanneden insanlar vs.. Konuya gelirsek her ne kadar istemesem de bir o kadar da düşünüyorum bir çok kişi tanısa da uzak doğu ya yakınlaşsak gibi siyasi görüşlerimde var.Ülkemizde animde yaygınlaşması ve tam tersini istediğim çok zaman var kısacası .Ama bilinçli bir şekilde yagınlaşmıyacaksa  hiç olmasın .Sadece Naruto gibi unlu serileri bilen ve sadece onları seyrden çok animeci var.Bu resmen ürcetsiz açık büfeye gidip onca tatlı yemek paste vs.. lerin yanında bi tabak çorba içmek gibi.

Birde japonların bizi tanıma duruma var ki bazen animelerde dinlere devletlere ve tarihleriyle dalga geçilen ve güzel gösterilen yanlar oluyor.Genelde bunlar onlara yakın yerlerden seçiliyor.Şunu demek istiyorum bir rahibeyi bir animede iyi gösterirken (Örn:07 Ghost) bir diğerinde Ecchi ile harmanlayıp veriyor (Örn:Boku wa tomodachi sunkai).Hristiyanlık çok kullanılıyor animelerde çünkü Amerika ya yakın olmalarından gerek.Ama türkleri veya islamı tanıyıp neler yapabilcekleri endişelendiriyor biraz.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sonuna kadar katılıyorum. En sinir olduğum durum bu. Hiçbir animeyi kötülemeye niyetim yok ama sadece Naruto izleyip diğer tüm animelere berbat gözüyle bakan insanlara katlanamıyorum. Benim okulumda 10 tane animeci varsa bunlardan sadece 1 tanesi "gerçek" anlamda animeci. Seviyeli olmak ayrı bir mesele gerçekten.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de anime sektörünün büyümesini istemem hobi olarak kalmalı bence. Pokemon olayında görüldüğü gibi biz Türkler garibiz pikaçu diyerek binadan atlayabiliyoruz :)

Naruto olayına gelirsek bana göre hikayesi çoğu anime hikayesinden iyi lakin dediğin gibi sadece narutoyu izleyerek en iyi narutodur demek yanlış. Birde narutonun anime olduğunu bilen yoktur Türkiye'de çizgi film onlar için :)

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 üye

• Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.