Jump to content

Boku dake ga Inai Machi Tartışma (Spoiler İçerir) 12.Bölüm Final

Kutatgu

Önerilen İletiler

Şu baştaki hamster olayı tüylerimi diken diken etti :D Kayo da çoluk çocuğa karışmış, gitti gül gibi kız :D

Satoru da alem vallahi, tamam hatırladın iyi hoşta, tekerli sandalyedesin hani, adam seni atsa çatıdan ne yapacaksın, gerçi bir bölüm kaldı ne olacaksa olacak artık :D 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

• Yanıtlar 73
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Konuya en fazla mesaj yazanlar

Popüler mesajlar

Bana göre sezonun amiral gemisi olan Boku dake ga Inai Machi'nin tartışma alnıdır. Haftalık olarak izlediğimiz her bölümün kritiğin yapmak içindir, serinin fan kulübü ile karıştırmayınız.  Her

Olayın 1-5 dakika öncesine gitmesi konusunda teorim şu. Satoru'nun annesinin öldürülmesi aslında bir olay zincirinin son halkası. Bu nedenle Satoru annesinin öldürülmesinin öncesine değil, bu zinciri

Pizzacı kızın ben de daha bi rolü olacak hatta beraber olay çözecekler derken anne öldü... Hiç beklemediğim kısım buydu işte. Normalde çok kısa süre öncesine giderken bu olayın şoku ve o aralar çocukl

Şimdi, Laetitia yazdı:

Şu baştaki hamster olayı tüylerimi diken diken etti :D Kayo da çoluk çocuğa karışmış, gitti gül gibi kız :D

Satoru da alem vallahi, tamam hatırladın iyi hoşta, tekerli sandalyedesin hani, adam seni atsa çatıdan ne yapacaksın, gerçi bir bölüm kaldı ne olacaksa olacak artık :D 

O baştaki konuşma cidden gerdi beni de bir, iki dakika duraklattım öyle izledim. 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

11. Bölümde dikkat çeken ilk ayrıntı opening de asla Satoru'nun yer almamasıydı. Açıkcası bunu herkes ilk bakışta mı fark etti yoksa yorumlardan mı fark etti bilemeyeceğim ama bu 12. bölüm için acaba ciddi bir spoiler mi yoksa spoilerimsi önemsiz bir ayrıntı mı onu 6 gün sonra göreceğiz. Ve başka bir ayrıntı ise gözleri siyah bir bant ile çekili olan tüm karakterler normal görünüyor. Buna Yashiro da dahil. ( Bu arada Airi hala opening de yer alıyor. )

İlk girişteki hikayede aklıma gelen şey Yoshiro'nun ciddi bir ruh hastası olduğuydu. Canlıları öldürmeyi seven bir ruh hastası arkadaş. Ben çocukluğunda yaşamış olduğu farklı bir olay psikolojisini etkilemiştir diye beklerken böyle bir şeyin çıkması beni şaşırttı. 

Şimdi herkes gibi Kayo'ya giydirmek istiyorum. O sahnede Satoru'nun o masum gözyaşlarına mı yanayım, en iyi arkadaşım dediği Hiromi ile evlenmelerine mi yanayım, pişkin pişkin ya sen bizim yüzümüzden bu hale geldin biz kendimizi çok suçlu hissettik mutluyuz diye ama dayanamadık bir de bebek yaptık demeye getirmesine mi yanayım, Satoru'nun, Kayo'nun o sözlerinden sonra aptal aptal "ben ne yapmıştımki" demesine mi yanayım inanın çözemedim. Tekrar ediyorum. Tüm bu yaşananlar sayesinde Airi'yi tekrar görme fırsatını kaçırdı. Tamam bu istemdışı bir geçmişe dönüştü kabul ama yaptığı seçimler Airi'den olmasına neden oldu. Değdi mi? Bence hayır. 

Bir de ben o minik kızın bir umut Airi ile bir bağlantısı olmasını umuyorum. 

Son olarak son sahneye gelecek olursak açıkçası 2 tane olay dikkatimi çekiyor. 1. olay herkesin de tahmin ettiği gibi, madem hafızan yerine geldi neden çatıya o adamla çıkıyorsun sorusu. 2. dikkatimi çeken şey ise, tamam Satoru her şeye rağmen yaşadı, ilginçtir ki sen de yaşamasını ister gibiydin, o kadar bağlantın varken fişini çekip bir şekilde Satoru'yu öldüredebilirdin. Hatta uyanmasını beklediğini bilakis belirttin. Nedenini zaten finalde göreceğiz ama, sen zaten evlenmiş karının soyadını almışsın, belediye meclis üyesine olmuşsun, ad soyad zaten değişik, ne amaçla hala Satoru'nun peşindesin? Hem de öldürmek yerine bekledin. Bu da benim için bir soru işareti. Yani yakalandığı için, bunu da Satoru önlediği için acaba nedeni mi merak etti. Yoksa son kez kozlarını mı paylaşmak istedi finalde göreceğiz ama bana saçma geldi yani belirtmeden geçmek istemedim. Bu arada herkes zaten fark etmiştir ama 6. bölümdeki belediye meclis üyesinin kimliği de açığa çıkmış oldu böylece. 

Kaldı final. Umarım mükemmel bir görsel şölen sunarlar bize. Bu arada kelebek etkisi filminden sanırım bu nokta da animeyi ayırmayı başarmışlar. Ben bu haline dayanamayıp yine geçmişe gitmeyi deneyecek diye düşünüyordum ki öyle olmadı. Direk yüzleşmeyi bekledi. Bu yönüyle anime beni takdirimi topladı. Sadece iyi bir final sahnesi kaldı geriye.

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sanki yüzleşme olduktan sonra tekrar gecmise gidecek gibi. En azından olsun isterdim. 

Başından beri öğretmenden şüpheleniyordum. Benim için hic surpriz olmadı. Öğrenince üzüldüm resmen. Yine de bir şeyler eksik gibi. 

Bu arada Nones sacma bulmus ama zaten bence onu ogretmen kurtardi. Gelecegini biliyorum dedigi icin. Zaten yanlis hatirlamiyorsam suan animenin basindaki yilda degiller. Biraz daha oncesi. 

Bir de kucuk kiz bana da baglantiliymis gibi geldi. 

Bakalım son bolumde ne olacak. Ters köşe bekliyorum ısrarla. :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

45 dakika önce, Toprakezgi yazdı:

Sanki yüzleşme olduktan sonra tekrar gecmise gidecek gibi. En azından olsun isterdim. 

Başından beri öğretmenden şüpheleniyordum. Benim için hic surpriz olmadı. Öğrenince üzüldüm resmen. Yine de bir şeyler eksik gibi. 

Bu arada Nones sacma bulmus ama zaten bence onu ogretmen kurtardi. Gelecegini biliyorum dedigi icin. Zaten yanlis hatirlamiyorsam suan animenin basindaki yilda degiller. Biraz daha oncesi. 

Bir de kucuk kiz bana da baglantiliymis gibi geldi. 

Bakalım son bolumde ne olacak. Ters köşe bekliyorum ısrarla. :D

Etkilendim Ezgi, uzun zamandır ilk defa bir anime değerlendirmesi görüyorum, hayır ağlamıyorum gözüme toz kaçtı :sigh-onion-head-emoticon:ama patlamış bir seri oldu erased,  puanı 6-7 arası olur  :pff1-onion-head-emoticon:

One Piece yorumuda bekleriz:cheer3-onion-head-emoticon:

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yoğunluk nedeniyle biraz geriden takip ediyorum. 10'uncu bölüm itibariyle Satoru'nun karşısındaki  kumpasçının öğretmen olduğu sonunda  açığa çıktı. 8'inci bölümden itibaren seri bu yönde şekilleneceğinin sinyallerini vermişti. Satoru, hem geçmişte hem de gelecekte, kurbanları kurtarmaya çalışırken, kendisi kurbanın ta kendisi oldu. 

Hinozuki'nin çocuğu ile çıkıp gelmesi,  "hayat devam ediyor" düşüncesine tutunup yola devam gösteriyor. Onu bu konuda suçlamak pek doğru olmaz. Asıl üzücü olan Satoru'nun -hafıza kaybından dolayı- bu durumu, alçak gönüllükle geçiştirmesiydi.  Bence hafızasını bu esnada geri kazanmış olabilir. Airi ile artık bir gelecekleri olabilir mi? Bence olabilir. Zira Satoru farklı bir zaman hattında olsa da, şu an geçmişe yolculuk ettiği yaşta. Ama seride buna değinecek pek zaman kalmadığını düşünüyorum. Bizi Hinazuki'ye bu kadar bağlamaları hoş olmadı. :(

Yashiro'ya gelirdsek, Satoru'yu zayıf anından öldürmemesinin, nedenini, "üstün görünme" saplantısına bağlamak lazım. Sonuçta kendisi bir çocuk katili. 

Final konsunda açıkçası hiçbir fikrim yok. Heyecanlıyım. Sır perdesi aralandı ve ortada eşitlenmesi gereken bir skor var.  

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yeni bölüm çıkınca hemen indirdim izledim, ayy ne desem bilemiyorum, hoş oldu güzel bitti hiç de üzmedi :D Şu çatı sahnesinde satoruyu aşağıda bekledikleri ve sonunda airiyle öyle bir sahne olacağı belliydi ama yazık oldu az daha görseydik airiyi :D

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gerilim dozu yüksek bir final ile hikayenin çözümlenmesini beklerken, sakin bir tanesi ile karşılaştık. Mangaka'nın ya da yönetmenin vermek istediği mesajlar birbirine girmiş adeta. Satoru, bir yandan, yaptıklarıyla  sadece tüm kurbanları değil, katili Yashiro'nun ruhunu da, cinayetleri önleyerek,  kurtarırken, diğer yandan, bu alternatif zaman hattında, amacı uğrunda diğer insanlarla işbirliği yapma yoluna giderek, sosyalleşip bir önceki yaşamındaki yalnızlıktan -15 yıl uyumasına sebep olsa dahi- da kendini çekip çıkardı. 

Seride, Satoru'nun sosyal becerilerini ilerletmesine şahit olduk. Fakat bu serinin, baskın olmasına rağmen -Hinazuki'li bölümleri hatırlayalım- rağmen ana teması değildi.  Finalde, yan temanın, bu denli baskın işlenişi, bende, sanki başka bir serinin finalini izliyormuşum izlenimini uyandırdı. Öyleki Yashiro'nun yakalanışı çok sönük kaldı. Sonuç olarak, finalden etkilenip bu gece uyuyamam diyordum ama maalesef olmayacak. 

Son bölümüne rağmen Boku dake inai machi, iyi bir anime. (Belki de bu sezonun en iyisi- Grimgal'a göre karar vereceğim.) 

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesajını gönderebilir ve daha sonra kayıt olabilirsin. Bir hesabın varsa, hesabınla göndermek için şimdi oturum aç.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Misafir
Bu konuya yanıt ver...

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli bilgi

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.